Metoda 1000 słów – niemiecki [pdf]

Zakładam, że większość z uczących się niemieckiego słyszała kiedyś o metodzie 1000 słów. Zakłada ona, że te 1000 słówek wystarczy do sprawnego porozumiewania się po niemiecku na poziomie podstawowym, ewentualnie średniozaawansowanym. Dzięki nim mamy także zrozumieć ok. 70-90% treści rozmów. Moim zdaniem jest to tylko początek, bo słówek uczymy się przecież całe życie. Nie jestem więc przekonany o tym, że 1000 słów załatwia sprawę.

Autorem listy jest Marcin Perliński, którego prezentacja o Konjunktiv (tryb przypuszczający) kiedyś już gościła na blogu. Tym razem także udostępnia on nam swoje materiały zupełnie za darmo, korzystajmy! Linki do pobrania znajdziecie na dole wpisu.

We wstępie pliku czytamy:

Oto 1000 najpopularniejszych i najczęściej stosowanych słówek niemieckich dla początkujących (nauka niemalże „od zera”) wzgl. średniozaawansowanych (jako ugruntowanie oraz precyzyjne usystematyzowanie dotychczas posiadanej wiedzy w związku z poszerzeniem swoich kompetencji językowych o rodzajnik, dopełniacz, liczbę mnogą, formy podstawowe czasowników oraz stopniowanie przymiotników wzgl. przysłówków, tudzież zapoznanie się z obocznościami i wybranymi istotnymi zdaniami/frazami przykładowymi).

Rzeczowniki (np. der Vater, -s, Väter) zaopatrzono w rodzajnik (der), formę dopełniacza (des Vaters) oraz liczbę mnogą (die Väter).

Czasowniki (np. abfahren – fährt ab, fuhr ab, ist abgefahren) wyposażono w formę trzeciej osoby czasu teraźniejszego (er/sie/es fährt ab), formę czasu przeszłego prostego Präteritum/Imperfekt (er/sie/es fuhr ab) oraz formę czasu przeszłego złożonego Perfekt/Partizip II wraz z czasownikiem posiłkowym (er/sie/es ist abgefahren).

Przymiotniki wzgl. przysłówki (np. alt, älter am ältesten) wyekwipowano w informację o stopniu wyższym (älter) oraz najwyższym (am ältesten). W (bardzo) nielicznych przypadkach, w których tworzenie form stopniowalnych nie jest praktykowane, informacji takowej oczywiście nie podano.

Jak się uczyć? Prościej niż myślisz! Wystarczy codziennie wynotować sobie do zeszytu maksymalnie (!) około 20-30 słówek i powtarzać jak najintensywniej. Sprawdza się tu klasyczny zeszyt słówek (np. z kartką zagiętą na pół). Można również samodzielnie (!) wykonać sobie fiszki. Pamiętaj, że te najprostsze „papierowe“ metody są o wiele bardziej skuteczne od najbardziej wyrafinowanych wynalazków komputerowych, „srajfonowych” itd. Obowiązuje pierwsza zasada Perlińskiego, czyli „Czego łapa nie napisze, tego mózg nigdy dobrze nie będzie umiał“. Na początku roku 2016 planuję wydanie nagrań audio oraz baz dla interoperacyjnych programów do nauki słownictwa/memoryzacji/SRS (np. Anki).

1000 słów niemiecki za darmo

Słówka, tłumaczenie, wymowa, przykłady i fiszki online.
Metoda 1000 słów w języku niemieckim za darmo

●• Metoda 1000 słów – pobierz pdf (zabezpieczony) •●

●• Metoda 1000 słów – pobierz pdf (niezabezpieczony) •●

●• Metoda 1000 słów – kurs przez internet •● R E K L A M A

Viel Erfolg beim Lernen!

Print Friendly
5.00 avg. rating (97% score) - 3 votes
Komentarze: 21
 1. Arcydzieło

  dziękuję, dziękuję dziękuję! szukałam bardzo długo tej listy z rodzajnikami. Masz moją dozgonną wdzięczność :)

 2. Chlebik

  Bardzo przydatna lista.

 3. kris1200

  Mam problem z pobraniem przekierowuje mnie na jakieś dziwna strony

  • Łukasz Tyczkowski

   Klikamy, czekamy chwilę, klikamy „Skip ad” w prawym górnym rogu i gotowe.

 4. Marlena

  Supersprawa! Dziękujemy :)

 5. Marcin Perliński (Asgard)

  Przed momentem wydałem wersję 1.1 (27-10-2015). Zawiera kilkadziesiąt drobnych poprawek, korekt, uzupełnień. Dodano także nowe słówko „man” (a wolne miejsce na nie uzyskałem łącząc „dentystę” z „dentystką” zusammen do kupy). Tradycyjnie jest to w kilku miejscach w Internecie (ot, choćby na chomiku „rowdy”).

  W tym tygodniu ukaże się również wersja audio w pełnym układzie DE-PL (TTS wprawdzie, ale praktycznie ciężkawo to odróżnić od „prawdziwego” Niemca). Właściwie już jest gotowe, ale dopieszczam jeszcze skrypt wsadowy sterujący niektórymi szczegółami dykcji.

  W swoich repozytoriach wtórnych udostępniłem ponadto moje archiwalne „1000 zdań”, „1000 minidialogów” oraz „1000 minireakcji językowych” – we wszystkich przypadkach łącznie z audio.

  • Lisa12

   A gdzie to można znaleźć?

 6. Marcin Perliński (Asgard)

  Nagranie do powyża. To jest również moja publikacja bezpłatna przeznaczona do wykorzystania edukacyjnego oraz ściśle niekomercyjnego.

  Link:

  https://yadi.sk/d/rCQapCpCk4qqa

  Publikację niniejszą dedykuję pamięci zmarłych członków Mojej Rodziny, to znaczy Mojej Babci Rózi, Mojego Dziadka Leona, Mojego Taty Bronisława, a także Babci Zinajdy (Zosi), Dziadka Staszka oraz Wujka Irka.

  opracowanie i optymalizacja skryptu wsadowego TTS: Marcin Perliński

  content skryptu wsadowego TTS: Marcin Perliński

  przetworzenie TTS: A. Puzik (IFG, Rostów nad Donem)

  przetworzenie potokowe oraz scalenie strumienia audio: Marcin Perliński

  wersja: 1.2 (28-10-2015)

  format: MP3

  przepływowość: VBR (średnio 96 kbs; mono)

  długość nagrania: 2 godziny 35 minut

  waga pliku: prawie 47.7 MB

  md5: D36EA67F2B11E0588201FA55C95BD125

 7. Marcin Perliński (Asgard)

  Jest już wersja dla bezpłatnego otwartoźródłowego programu Anki (zawiera również pełne audio), dzięki której można uczyć się na komputerach (Windows, Linux, Mac) oraz srajfonach/tabletach (Android, iPhone/iPad). Jeżeli masz srajfona wzgl. tablet, który nie śmiga pod Andkiem czy jabłuszkiem, to zawsze możesz za darmo zarejestrować się na ankiweb.net/ i zaimportować sobie moją bazę do swojego konta użytkownika, dzięki czemu będzie można uczyć się po prostu w trybie przeglądarki internetowej.

  Program Anki pobierzesz z poniższej strony:

  ankisrs.net/

  Plik do nauki 1000 słówek pobierzesz stąd:

  ankiweb.net/shared/info/1001038552

  Wszystkie talie związane z językiem niemieckim dla programu Anki:

  ankiweb.net/shared/decks/german

  Życzę owocnej nauki.

  Marcin Perliński (Asgard)

 8. zdołowany

  Mi nic nie dają słówka. Znam chyba ze dwa tysiące, ostatnie pół roku spędziłem w Niemczech, od dwóch lat próbuję się z Niemieckim a wciąż nic nie rozumiem. Chyba nie mam słuchu językowego, bo od pierwszych tygodni do dziś słówka „lieben” od „leben” nie potrafię odróżnić. W ogóle nie umiem wypowiedzieć niemieckiego „e”. Strasznie to deprymujące, bo Niemcy brzmią dla mnie jak bulgotanie z faflunieniem i tylko zu albo auf da się wyłapać w słowotoku.

 9. anko1973

  Czy można tą listę słówek dostać w formacie doc lub innym tekstowym?

  • Łukasz Tyczkowski

   Ja nie mam takiej wersji, ale bez problemu możesz przekonwertować pdf na format tekstowy.

 10. mira

  nie mozna pobrac tylko reklama

  • Łukasz Tyczkowski

   Po 5 sekundach od kliknięcia wystarczy kliknąć „Dalej” w niemieckim/angielskim odpowiedniku i otwiera nam się plik docelowy.

 11. kamill

  czesc potrzebuje gdzies znalezc 1000 najpopularniejszych sloowek niemieckiego w mp3.. jakby ktos wiedzial serdecznie dziekuje..

 12. Marcin Perliński (Asgard)

  Właśnie pewien człowiek prosił mnie o „bezbeepową” wersję audio do posłuchania np. w samochodzie, na odtwarzaczu MP3 itp. W miejscu standardowego sygnału dźwiękowego rozdzielającego pary leksykalne jest tu więc cisza trwająca trzy sekundy.

  Przypuszczam, że niektórym taka niepipcząca wersja może bardziej przypadać do gustu:

  https://yadi.sk/d/2ZWGK11MssoWP

 13. Marek

  Dziękuję. Właśnie, po 30. latach od matury muszę ponownie nauczyć się niemieckiego (uczyłem się w liceum), w stopniu komunikatywnym. Czy ma Pan jakieś sugestie…. Pańska idea jest super.

 14. Damian

  Piona! Dzięki :)

 15. Kamila

  Wspaniała robota! Dzięki :)

 16. Beata

  Dzięki serdeczne za listę 1000 słów- super zrobiona. Zabieram się właśnie za naukę niemieckiego po przeszło 30 latach / uczyłam się w liceum/ więc zadanie nie lada. Chciałabym nauczyć się w ciągu tego roku , chodzi przede wszystkim o komunikację w pracy .Mam nadzieję, że to realne zadanie. Może macie jakieś sugestie jak się uczyć , żeby się nauczyć? Pozdrawiam

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge