Rekcja czasownika w języku niemieckim – lista pdf

Rekcja czasownika w języku niemieckim to nic więcej, jak połączenie czasownika z różnymi przyimkami, które to następnie wymagają użycia określonych przypadków gramatycznych. Niby nic skomplikowanego, bo to w końcu tylko słówka, a tak naprawdę ogarnięcie nawet podstawowej listy czasowników sprawia wielu osobom ogromne problemy. Dzisiaj chciałbym podzielić się z Wami plikiem pdf, który właśnie odkryłem na dysku. Problem w tym, że nie ma w nim żadnych informacji o pochodzeniu, a szkoda, bo może na stronie, z której został on ściągnięty, znalazłbym jakieś ćwiczenia lub dodatkowe informacje. W dokumencie znajdziecie alfabetyczną listę czasowników z przyimkami oraz przykłady zdań po niemiecku. Nie ma tam ani słowa po polsku, ale nie traktujcie tego jak przeszkody, tylko weźcie słowniki w dłoń i zabierajcie się za tłumaczenie. Najpierw same czasowniki, potem ich połączenie z różnymi przyimkami, a znaczenie zdań przyjdzie samo. To pierwszy krok w kierunku zapamiętania czasowników. Warto jest też nie rzucać się od razu na wszystkie słówka, tylko wybrać te, które już znacie, kojarzycie lub uważacie za ważne lub potrzebne w codziennym użyciu języka. Osobom początkującym raczej ta lista się nie przyda, chyba że jako ciekawostka lub próba szybszego wskoczenia na wyższy poziom. Radzę jednak na razie odczekać, bo może to zadziałać jako niezły demotywator w nauce.

 >> Pobierz plik pdf <<

Jeżeli masz swoje sposoby na naukę rekcji czasownika w niemieckim, podziel się nimi w komentarzu i pomóż innym uczącym się.

Print Friendly
3.00 avg. rating (69% score) - 2 votes
Komentarze: 25
 1. mira

  to jest btdura wchodza reklamy i gry

  • Łukasz Tyczkowski

   Wystarczy odczekać chwilę, pominąć reklamę klikając przycisk w prawym górnym rogu i jest ok.

   • mira

    dziekuje , ale mam problem , ok przepraszam

 2. AGATA

  Panie Łukaszu podziwiam za cierpliwość, bo ja bym tak łagodnie i miło nie odpowiedziała NA TE BZDURY .

  • Łukasz Tyczkowski

   Nie rusza mnie takie podejście :)

  • mira

   dziekuje , ale mam problem , ok przepraszam .jest PAN wyrozumialy , poprostu wysoki pozim mitego dnia

 3. Filodendron Borejkowski

  To cała rekcja? Czy ledwie góra lodowa? Nigdy nie lubiłam wkuwać rekcji…

 4. Ania

  Rekcja to póki co jedyna część języka niemieckiego, której szczerze nienawidzę, ale która mnie nie ominie, bo wybieram się na lingwistykę stosowaną niemiecki-angielski, więc będziemy musiały się wreszcie zaprzyjaźnić…

 5. Szebora

  Uczyłam się niemieckiego jakieś 10 lat temu i od dwóch miesięcy walczę z tematem. Lektora już na początku wprowadziła rekcję i myślę, że pomysł był zacny. Wyjaśniła ogólne zasady i aktualnie walkujemy po kilka czasowników na każdych zajęciach. Nie taki diabeł straszny. :)

  • Łukasz Tyczkowski

   Małymi kroczkami :) dobra i skuteczna metoda. Wybieramy kilka czasowników, tłumaczymy, budujemy zdania itd. Cierpliwie do celu :)

 6. Katharina

  „Dzisiaj chciałbym podzielić się z Wami plikiem pdf”. A może też sposobem, jak się tego nauczyć? :D
  Filodendron ma rację, to góra lodowa, a my jak te Tytaniki pójdziemy na dno… Nie to, żebym siała defetyzm, ale niech mi ktoś napisze coś pocieszającego, bo zaraz będę nad tą rekcją płakać :/

  • Łukasz Tyczkowski

   Nie ma idealnej i uniwersalnej metody, zasugerowałem filtrowanie listy czy naukę małymi krokami (w komentarzu wyżej). Nie ma co szukać cudownych sposobów, trzeba po prostu starą szkołą wziąć się do roboty i cierpliwie dążyć do celu. Można kombinować z własnoręcznie wykonanymi fiszkami np. na Quizlet czy z oklejaniem całego pokoju karteczkami z czasownikami i przykładami zdań :) ale…

 7. Sara

  Mówiąc kolokwialnie odwala Pan kawał dobrej roboty!
  Dziękuję za świetne materiały naukowe i motywację do ciągłego rozwijania swoich umiejętności językowych.
  Chylę czoło! :)

  • Łukasz Tyczkowski

   Dziękuję :) mam teraz bardzo mało czasu na pisanie i wpisy są bardzo krótkie albo ich po prostu nie publikuję. Ale cieszę się, że mimo wszystko spełniam swoje zadanie blogera i nauczyciela. Powodzenia w nauce!

 8. Nadia

  Dziękuję Panu za pomoc w przygotowaniu do matury :) To się odnosi nie tylko do tego artykułu, ale do całego bloga. Pozdrawiam!

 9. Baakamono

  Zdawałem dzisiaj: mazowieckie, zestaw nr 10.

  0. Rozmowa wstępna
  – czy ważny jest dla Pana Sport?
  – czy ważny jest dla Pana komputer?

  1. Rozmowa: twój kolega z Niemiec dostał stypendium w Polsce, w rozmowie z nim omów:
  – możliwości kulturalne i towarzyskie w Polsce
  – znalezienie mieszkania
  – wsparcie finansowe
  – jak wyglądają zajęcia

  2. Opis obrazka: wewnątrz samolotu, na pierwszym siedzeniu siedzi mężczyzna, czyta gazetę, jest zirytowany. Za nim siedzi dziewczynka, słucha muzyki, gra na konsoli, nogi na fotelu.
  2.1. Dlaczego ten mężczyzna jest niezadowolony?
  2.2 Czym woli Pan podróżować na długich dystansach?
  2.3. Niech Pan opowie o Pana ostatniej podróży.

  3. Materiał stymulujący: zbliżają się twoje urodziny, wybierz prezent, który chciałbyś dostać od znajomych:
  a) bon podarunkowy na 50 euro
  b) mały zapakowany prezent
  c) …kupon Lotto – trochę mi zajęło domyslenie się co to, a koniec końców nie znałem słowa, więc powiedziałem „coś powiązanego z Lotto”
  3.1. Czy trudniej jest dostawać czy dawać prezenty?
  3.2. Jaki prezent byłby dla Pana nie do zaakceptowania?

  Wyszedłem po 13 minutach (na 20), wynik 30/30.

 10. Ja

  no niestety mi się nic nie otworzyło ! żadna lista z rekcją czasownika !

 11. Ja

  no i kolejne próby są bezskuteczne ! Żadnej listy z rekcją czasownika – odczekałam klikałam w pracy górny róg i niestety NIC . To jakaś sciema .

  • Łukasz Tyczkowski

   O dziwo u mnie wszystko działa. Na komputerze, smartfonie, tablecie. Bez względu na urządzenie mogę pobrać plik.

   Proszę spróbować skopiować link do schowka, wkleić go do paska adresu przeglądarki i skasować http://adf.ly/11195449/ na początku.

 12. Kalikles

  Tego właśnie szukałem. Szkoda tylko, że nie ma tłumaczenia, ale w ramach nauki można samemu się pobawić. Teraz wystarczy tylko spróbować przyswoić sobie po 2-3 przykłady dziennie. Zobaczymy jakie to przyniesie efekt po miesiącu. Od dwóch lat jestem w Niemczech i mam wrażenie, że stoję w miejscu. Nic się nie uczę i widzę, że od samego przebywania w obcojęzycznym kraju nie da się od tak nauczyć języka.

  • anka

   Bo od samego bycia się nie da. Najlepiej pójść na kurs, a mieszkanie wynająć z osobami niemieckojęzycznymi. Ze swojego doświadczenia pamiętam, że po dwóch latach w Anglii (i zdanym egzaminie C2) poznałam tam Hiszpana i byłam przekonana, że jest nowy w kraju. Pewnie nie zdałby B2. A tymczasem siedział tam dużo dłużej niż ja, ale obracał się w zasadzie tylko wśród swoich. I z takimi umiejętnościami, z jakimi przyjechał, z takimi został do teraz, bo mam go w znajomych na Facebooku i dalej robi podstawowe błędy.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge