👉 Niemiecki online 👈

Kurs z lektorem, zajęcia indywidualne

Język niemiecki Varia

65. rocznica wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Arbeit macht frei Auschwitz

Dzisiaj, tj. 27.01.2010 roku, obchodzona jest 65. rocznica uwolnienia więźniów obozu koncentracyjnego Auschwitz (Oświęcim), gdzie w okrutny sposób zginęło około 1,1 do 1,5 miliona osób. Z tego co najmniej 200 tysięcy z powodu głodu, chorób oraz torturowania.

kz auschwitz piec krematorium

Nad wejściem do obozu koncentracyjnego w Auschwitz, położonego jakieś 50 km na zachód od Krakowa, widnieje cyniczne zdanie Arbeit macht frei (Praca czyni wolnym), którego sens wynika z wartości, jaką miała właśnie praca dla ówczesnego państwa i ustroju. O wspomnianym napisie, z powodu jego zginięcia (czyt. kradzieży) było ostatnimi czasy głośno. Więźniowie obozu, jeżeli nie zakwalifikowano ich jako niezdolnych do pracy i nie zagazowano, traktowani byli jako tania siła robocza w już istniejących lub dopiero co powstających zakładach pracy. Warunki życia były nieludzkie, nie wspominając już o warunkach, w jakich musieli oni pracować. Dziesiątki tysięcy osób ginęły z powodu chorób, niedożywienia lub wyczerpania. Średnia długość życia pracownika (czyt. więźnia) wynosiła jedynie pięć miesięcy.

Kilka słów do historii powstania obozu

Obóz koncentracyjny w Oświęcimiu powstał w 1940 roku na rozkaz Heinricha Himmlera i służył zarówno jako obóz pracy, jak także, od 1941 roku, jako obóz zagłady. Dowodzili nim kolejno: Rudolf Höß, Artur Liebehenschel oraz Richard Baer. Cały kompleks składał się z trzech mniejszych obozów: Auschwitz I (utworzony między majem a lipcem 1940 roku), Auschwitz-Birkenau (inaczej Auschwitz II, powstał zimą 1941/42 i był oddalony od Auschwitz I o jakieś 3 kilometry) oraz Auschwitz-Monowitz (Auschwitz III, powstał w 1941 roku jako obóz pracy przymusowej).

Obóz koncentracyjny w Oświęcimiu

Na podstawie materiałów:

von Mayenburg, David. „Auschwitz.” Microsoft Encarta 2009 [DVD]. Microsoft Corporation, 2008.

//www.spiegel.de/thema/kz_auschwitz/

Dodatkowe informacje w języku niemieckim:

Materiał wideo:

//www.spiegel.de/video/video-1043104.html

Artykuły o kradzieży napisu Arbeit macht frei:

//www.spiegel.de/panorama/0,1518,673115,00.html

//www.spiegel.de/panorama/gesellschaft/0,1518,670487,00.html

//www.spiegel.de/panorama/gesellschaft/0,1518,668734,00.html

Dział na spiegel.de poświęcony Auschwitz:

//www.spiegel.de/thema/kz_auschwitz/

Print Friendly, PDF & Email

Oceń ten wpis, dzięki!

Średnia ocena: 4.00 (82%) - 1 głos

Sprawdź też inne wpisy


Nauczyciel i tłumacz języka niemieckiego, od stycznia 2011 roku właściciel Szkoły Języków Obcych PAROLI, zapalony rowerzysta, fotograf-amator, bloger. Zwolennik wykorzystania nowych technologii w edukacji.

Napisz komentarz