👉 Niemiecki online 👈

Kurs z lektorem, zajęcia indywidualne

Technologia Varia

Co to jest e-learning? Jakie ma zalety?

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Termin e-learning (jest to termin zaczerpnięty bezpośrednio z języka angielskiego, który zadomowił się już w większości języków, w tym również w języku polskim) obejmuje całość procesów związanych z nauczaniem i uczeniem się w środowisku i za pośrednictwem nowoczesnych technologii informacyjnych, zwłaszcza Internetu. E-learning jest interaktywnym procesem kształcenia, który poprzez dostępne środki techniczne umożliwia realizację określonych relacji pomiędzy wykładowcą (tutorem; w e-learningu pojawia się termin tutor, który w procesie kształcenia łączy rolę wykładowcy z rolą przewodnika) i studentem, a także pomiędzy poszczególnymi studentami w grupie.

Dzięki e-learningowi, poprzez stworzenie możliwości dostępu do wiedzy z dowolnego miejsca i o dowolnej porze, studia stają się bardziej elastyczne; ponadto student może regulować tempo przyswajania wiedzy, dostosowując je indywidualnie do swoich aktualnych możliwości i zdolności psychofizycznych. E-learning stwarza bogate możliwości dostępu do najnowocześniejszych laboratoriów badawczych i umożliwia prowadzenie w nich wirtualnych eksperymentów. Jego zalety można także wykorzystać podczas nauki języków obcych, znakomicie sprawdza się wtedy wykorzystanie platform edukacyjnych (np. Moodle) lub powszechnych komunikatorów internetowych (np. Skype).

Wirtualny kontakt studenta z wykładowcą jest w wielu przypadkach znacznie wygodniejszy dla obu stron.

Pozostałe zalety e-learningu to:

  • E-learning może być istotnym atutem oferty edukacyjnej uczelni w procesie dokształcania zawodowo czynnych inżynierów (ang. lifelong learning) w zakresie najnowszych osiągnięć nauki i techniki.
  • Kształcenie z wykorzystaniem e-learningu może obniżyć koszty nauczania, zwłaszcza w zakresie studiów niestacjonarnych i podyplomowych.
  • Dzięki uelastycznieniu trybu studiowania uczelnia (ale nie tylko) może pozyskać dodatkowych studentów.

Źródło: Otwarte Zasoby Edukacyjne AGH w Krakowie; Redakcja Uczelnianych Wydawnictw Naukowo-Dydaktycznych AGH;

Kurs jest objęty licencją CC: Uznanie autorstwa-użycie niekomercyjne-na tych samych warunkach 2.5 Polska. Kompletna publikacja „Wprowadzenie do e-learningu” dostępna jest pod adresem:

//open.agh.edu.pl/file.php/19/wprowadzenie_do_e-learningu.pdf

Print Friendly, PDF & Email

Oceń ten wpis, dzięki!

Średnia ocena: 0.00 (0%) - 0 głosów

Sprawdź też inne wpisy


Nauczyciel i tłumacz języka niemieckiego, od stycznia 2011 roku właściciel Szkoły Języków Obcych PAROLI, zapalony rowerzysta, fotograf-amator, bloger. Zwolennik wykorzystania nowych technologii w edukacji.

Napisz komentarz