👉 Niemiecki online 👈

Kurs z lektorem, zajęcia indywidualne

Doskonalenie zawodowe Słownik obrazkowy Varia

22 strony, na których znajdziesz darmowe zdjęcia ? Free Stock Photos

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Free stock photosW pracy lektora języka niemieckiego w Szkole Językowej Paroli spotykam się często z koniecznością znalezienia i zaprezentowania uczniom określonych zdjęć i grafik do określonego tematu. Postanowiłem się więc podzielić listą stron, które mam w zakładkach i z których korzystam. Darmowe zdjęcia z tych baz mogą być więc wykorzystywane w e-learningu, ale też na stronach czy blogach, na moim blogu też je znajdziecie. Fotografie oraz grafiki mogą również pojawiać się w gazetach czy czasopismach. Wiele stron pozwala też na komercyjne wykorzystywanie zdjęć. Zanim jednak umieścimy je gdziekolwiek (online czy offline), warto jest się zapoznać dokładnie z ich licencją, żeby nie być później oskarżonym o łamanie praw autorskich :]

Lista stron ułożona jest w kolejności alfabetycznej.

4 Free Photos

4freephotos

Strona skupia fotografów, którzy chcą dzielić się swoimi zdjęciami za darmo. Fotografie mogą być wykorzystywane do zastosowań prywatnych oraz komercyjnych. Strona posiada wyszukiwarkę oraz wyraźny podział na kategorie.

Alegri Photos

alegriphotos

Strona z darmowymi zdjęciami założona przez miłośnika fotografii – Alexa. Alex zamieścił w Internecie kolekcję swoich zdjęć z nadzieją, że okażą się one przydatne w różnych projektach, także tych e-learningowych.

Darmowe Zdjęcia

darmowezdjecia

Polski zbiór zdjęć udostępnianych za darmo, także do użytku komercyjnego. Autorem strony jest Artur Kowalczyk – fotograf-amator. Warunkiem darmowego wykorzystania zdjęć jest umieszczenie linka zwrotnego do strony.

Dreams Time

dreamstime

Strona o ciekawym layoucie z bogatą bazą zdjęć. Wyszukiwarka posiada filtr, dzięki któremu możemy wybrać licencję wyszukiwanych zdjęć, poza tym do dyspozycji jest oczywiście podział na kategorie. Interfejs strony dostępny jest w 7 językach (brak polskiego).

Every Stock Photo

everystockphoto

Wyszukiwarka darmowych zdjęć pochodzących z różnych źródeł, na różnych licencjach (można to sprawdzić przy każdej fotografii). Rejestracja na stronie jest darmowa i pozwala na ocenianie, tagowanie oraz komentowanie zdjęć. Obecnie w bazie jest ich ponad 7,5 miliona.

Flickr Free Use Photos

flickr

Użytkownicy Flickr udostępniają razem ogromną bazę fotografii, jednak niektóre z nich objęte są prawami autorskimi. Natomiast zdjęcia w tej bazie udostępniane są każdemu, nie trzeba nawet podawać źródła fotografii. Zdjęcia można także dodawać, należy jednak pamiętać, że umieszczenie ich w tej grupie jest równoznaczne z udostępnieniem na jej warunkach.

Free Digital Photos

freedigitalphotos

Strona oddaje do dyspozycji wyszukiwarkę zdjęć oraz ilustracji do gazet, magazynów, prezentacji PowerPoint, blogów czy produkcji wideo. Ograniczeniem jest tutaj fakt, że zdjęcia w wersji darmowej są zazwyczaj w niskiej rozdzielczości oraz wymagane jest podanie ich źródła. Pominięcie tych elementów wymaga od użytkownika wniesienia opłaty.

Free Foto

freefoto

Baza zdjęć i grafik podzielonych na 180 sekcji oraz ponad 3600 kategorii. Aby wykorzystać zdjęcia do swoich celów, należy podać link zwrotny do strony oraz autora. Poza tym trzeba do wykorzystanego zdjęcia dodać określony w regulaminie tag ?alt?.

Free Images

freeimages

Z informacji na tej stronie wynika, że oddaje ona do dyspozycji ponad 6000 darmowych zdjęć. Poza fotografiami znajdziemy tutaj także tła/szablony do prezentacji PowerPoint, które jednak nie powalają wyglądem. Można w Internecie znaleźć dużo innych i ciekawszych szablonów, o tym jednak postaram się wspomnieć przy innej okazji.

Free Photos Bank

freephotosbank

Strona z prostą wyszukiwarką i łatwą nawigacją, pozwalającą na wybranie interesującej nas kategorii zdjęć. Po odnalezieniu odpowiedniej fotografii możemy ją ściągnąć w formacie jpg lub archiwum zip. Interesującą opcją jest tzw. Hot List – lista najpopularniejszych zdjęć na stronie (pod względem ocen, wyświetleń lub pobrań).

Free Pixels

freepixels

Baza zdjęć na tej stronie nie jest zbyt obszerna (trochę ponad 4000 fotografii w 40 kategoriach), jednak warto jest na nią zaglądnąć właśnie ze względu na to, gdyż może okazać się, że znajdziemy na niej ?perełki?, których nie ma u ?starszych stron-sióstr?. Trochę niewygodne jest to, że wyszukiwarki nie ma na stronie głównej, trzeba przejść na podstronę. To w sumie tylko jedno kliknięcie więcej, ale…

Free Stock Photos

freestockphotos

Strona ładna i przejrzysta. Zdjęcia w całkiem dobrej rozdzielczości, pod każdym z nich znajdziemy informacje na temat licencji oraz ewentualnie możliwość zakupienia w wysokiej rozdzielczości. Małym minusem jest adres strony wtopiony w każde zdjęcie. Ale moim zdaniem lepsze to niż konieczność linkowania.

Image After

imageafter

Kolejna baza darmowych zdjęć, które możemy wykorzystywać prywatnie oraz komercyjnie. Dziwi trochę umieszczenie wyszukiwarki, na początku po prostu myślałem, że jej nie ma. Zdjęcia są jednak dobrej jakości i w przyzwoitej rozdzielczości. Warto zerknąć.

Microsoft Office Images

microsoftoffice

Każdy z nas zna Microsoft, ale niektórych może zdziwić fakt, że ta firma daje coś za darmo :) Żarty żartami, ale baza zdjęć zasługuje na wzmiankę. Poza zdjęciami możemy przeszukiwać kliparty do wykorzystania w dokumentach czy prezentacjach. Kliparty świetnie nadają się do e-learningu i nie tylko. W schematyczny sposób przedstawiają dane treści, chociaż nie są to zdjęcia, które mają wg mnie wyższą wartość estetyczną.

Morgue File

morguefile

Baza darmowych zdjęć do użytku prywatnego oraz komercyjnego. Prosta wyszukiwarka i bardzo ciekawa funkcja kadrowania zdjęć z poziomu strony. Atutem jest też brak konieczności podawania źródła zdjęcia. Ciekawostką jest podstrona ?Classroom?, gdzie znajdziemy porady dla początkujących fotografów (w języku angielskim).

Pixelio

pixelio

Niemieckojęzyczny odpowiednik wspomnianych wcześniej stron. Darmowa baza zdjęć, które dostępne są do ściągnięcia po zarejestrowaniu się i zalogowaniu. Rejestracja jest darmowa i daje nam dostęp do prawie 400000 zdjęć i grafik. Strona posiada łatwą w obsłudze przeglądarkę i dodatkowo forum dyskusyjne dla fotografów (i nie tylko oczywiście).

Public Domain Image

publicdomainimage

Kolejny zbiór darmowych zdjęć na licencji public domain. Możemy więc używać ich do celów prywatnych oraz komercyjnych bez obaw o złamanie praw autorskich. Strona posiada dwie wyszukiwarki (?) oraz menu ułatwiające wybór interesującej nas kategorii. Bardzo ?ładnie? wkomponowane reklamy zapewne przynoszą autorom niemałe zyski :)

Public Domain Photos

publicdomainphotos

5000 darmowych zdjęć oraz 8000 darmowych klipartów oddanych do darmowego użytku prywatnego oraz komercyjnego. Na stronie głównej widnieje jednak pewna uwaga: jeżeli niektóre zdjęcia zawierają logo jakiejś firmy lub produktu, należy uważać z jego użyciem komercyjnym. Wykorzystujemy wtedy czyjś znak towarowy, co podchodzi już pod łamanie praw autorskich, ale to tyczy się właściwie wszystkich zdjęć na wszystkich wspomnianych stronach.

Public Domain Pictures

publicdomainpictures

Nie wystraszcie się tekstem na stronie głównej, tłumaczenie zostało wykonane automatycznie :) Strona jest zbiorem darmowych zdjęć udostępnionych w domenie publicznej. Później czytamy: ?Możesz ściągać wysokiej jakości zdjęć, wgrywanie własnych zdjęć, zarabiać pieniądze na cele charytatywne, uzyskać popularność ekspozycji i uzyskać i poprawić swoje umiejętności fotograficznych i graficznych.? To tyle, jeżeli chodzi o wspomniane tłumaczenie :)

Stock.XCHNG

sxc

Jest to strona, z której ostatnio korzystam najczęściej, posiada dosyć bogatą bazę zdjęć i grafik w dobrej rozdzielczości, chociaż czasem trafiają się oczywiście i te w słabszej. Żeby mieć dostęp do zdjęć w lepszej jakości, należy być zarejestrowanym (darmowe) i zalogowanym.

Turbo Photo

turbophoto

Kolekcja ok. 2000 darmowych zdjęć o łącznej ?wadze? 3,4 GB (tak wynika z informacji na stronie głównej). Zdjęcia pogrupowane są w 10 kategorii, nawigację ułatwiają miniatury, których kliknięcie przenosi nas do przypisanych zdjęć. Uwaga: przy korzystaniu z wyszukiwarki wyświetlane są wyniki płatnych zdjęć, darmowe znajdziemy jedynie w kategoriach wspomnianych wcześniej.

USAID

usaid

Powiew Afryki, nie wiem czy zamieszczone w tej galerii zdjęcia da się wykorzystać równie efektywnie jak wcześniejsze, jednak baza zasługuje na wzmiankę. Galeria tworzona jest przez pracowników United States Agency for International Development w Afryce. Zamieszczone zdjęcia mogą być jednak wykorzystywane tylko do celów prywatnych i edukacyjnych, należy podać źródło oraz autora.

Oto moja lista, mam nadzieję, że wymienione strony usprawnią Wasz proces wyszukiwania odpowiednich zdjęć i grafik. Zapraszam do podzielenia się własnymi odkryciami w komentarzach. Poza tym może znacie jeszcze jakieś adresy, o których warto wspomnieć?

Print Friendly, PDF & Email

Oceń ten wpis, dzięki!

Średnia ocena: 0.00 (0%) - 0 głosów

Sprawdź też inne wpisy


Nauczyciel i tłumacz języka niemieckiego, od stycznia 2011 roku właściciel Szkoły Języków Obcych PAROLI, zapalony rowerzysta, fotograf-amator, bloger. Zwolennik wykorzystania nowych technologii w edukacji.

komentarze 23

  • Kiedyś przypadkiem wpadłem na wylio, ale zupełnie zapomniałem o tej stronie :) Zasysa ona zdjęcia i grafiki z flickr, tam też trzeba uważać z licencjami, ale dziękuję za uzupełnienie listy :)

  • No widzisz :) cieszę się, że mój wysiłek w kompletowaniu nie pójdzie na marne, masz rację – powinno przydać się do różnych zastosowań, nie tylko na strony i do prezentacji.

 1. Te zdjęcia w większości wcale nie są darmowe! Na podanych stronach albo nie mogę znaleźć interesujących mnie rzeczy, albo wyników wyszukiwania jest mnóstwo i już, już z niecierpliwością otwieram najładniejsze obrazki,a tu okazuje się, że muszę wykupić na nie jakieś kredyty. Tak jest na najlepszych wyszukiwarkach spośród tu podanych, np. free stock photos.

  • W większości? Chyba jeszcze raz będę musiał to przeglądnąć i dopisać co trzeba przy poszczególnych stronach :/ Sprawdź też czy przypadkiem nie korzystasz na stronach z wyszukiwarek płatnych zdjęć. Na niektórych była taka opcja.

 2. Dzień dobry :) jestem młodą adeptką e-learningu i borykam się od paru miesięcy z wątpliwością wielką! Mianowicie – czy aby na pewno mogę ze spokojem sumienia korzystać z fotografii umieszczonych w zasobach strony microsoft office celem uatrakcyjniania tworzonych przeze mnie szkoleń (szkolenia tworzone w celach komercyjnych na zlecenie). Czytam umowę licencyjną (http://explore.live.com/microsoft-service-agreement?mkt=pl-pl&CTT=114), ale według mnie zapisy w niej zawarte można różnie interpretować. Zaniepokoił mnie zwłaszcza fragment „Użytkownikowi nie wolno rozpowszechniać elementów multimedialnych, które obejmują wizerunki rozpoznawalnych osób fizycznych” – czy oznacza to, że nie wolno mi wykorzystywać żadnych fotografii przedstawiających ludzi?
  Będę wdzięczna za sugestie! :)

  • Rozumiem z tego tyle, że nie można z tego korzystać w celach komercyjnych, dodatkowo należy uważać na wspomniane przez Panią grafiki („wizerunki rozpoznawalnych osób fizycznych” itd.). Przyznam jednak szczerze, że jestem chyba zbyt słaby na takie punkty w umowach… przydałaby się pomoc prawnika. Myślę, że prostym rozwiązaniem będzie napisanie do nich maila z pytaniem o konkretną sytuację, gdzie dane grafiki chcemy wykorzystać. To moja sugestia ;)

 3. Ech… wszystko albo płatne albo lipne… Prawda taka, że dobrych zdjęć za darmo nie ma…

 4. Codziennie udostępniam darmowe fotografie własnej produkcji. Nie są to fotografie jakieś słabej jakości. Wszystko w licencji public domain (bez praw autorskich).

 5. Przydatna lista. Dodałbym też kilka portali, gdzie można znaleźć unikalne zdjęcia (również do komercyjnego użytku) bez potrzeby rejestracji i wskazywania autora zdjęć.
  MorgueFile
  Gratisography
  Splitshire
  Pixabay

 6. dziękuję -bo nie orientuję sie za bardzo w Internecie i nie wiem co mogę ściągnąć na wyłacznie swoje potrzeby niektóre zdjęcia i kliparty bardzo się boję żebym nie musiałą za coś płacić/niestety to ze względu na mój wiek/

 7. Można korzystać też z blogów, których autorzy umieszczają zdjęcia na
  licencji Creative Commons Zero (czyli możesz ich używać zarówno w
  prywatnych jak i w komercyjnych projektach). To pozwala na znalezienie
  fajnych zdjęć za darmo. Możesz skorzystać np. z https://unsplash.com czy http://furiouscamera.com

 8. Ostatnio natknąłem się na interesujący serwis ze zdjęciami. Wszystkie są na licencji CC0. Serwis to photos-market.com, nie wymaga rejestracji. Moim zdaniem dobra opcja dla osób potrzebujących oryginalnych fotografii do bloga czy strony o tematyce podróżniczej.

Napisz komentarz