👉 Niemiecki online 👈

Kurs z lektorem, zajęcia indywidualne

Hörverstehen - słuchanie Język niemiecki Podkasty niemieckie Sprawności komunikacyjne - materiały

Johann Wolfgang von Goethe – Cierpienia młodego Wertera (audiobook)

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Johann Wolfgang von Goethe - Cierpienia młodego Wertera„O jakże cieszę się, że wyjechałem! Powiesz drogi przyjacielu, że niewdzięcznym jest serce człowieka? Opuściłem ciebie, którego tak kocham, z którym nierozłączny byłem i oto ? cieszę się? Ale wiem, że mi przebaczysz, bo czyż los nie uczynił wszystkiego, co mogłoby mnie udręczyć? Biedna Leonora! Byłem jednak niewinnym, czyż mogę bowiem ponosić odpowiedzialność za to, że pod wpływem zalotności jej siostry i miłego z nią obcowania, zrodziła się namiętność w biednym sercu? A mimo to ? czyż jestem naprawdę bez winy? Czyż nie podsycałem jej uczuć, czyż nie dawałem się ponosić wrażeniom, czyż nie śmialiśmy się z przeróżnych rzeczy, choć zgoła śmieszne nie były? Czyż wolno człowiekowi skarżyć się na losy swoje? Przyjacielu mój drogi, przyrzekam poprawę! Nie będę już, jak to czyniłem do tej pory, bezustannie przeżuwał owych nikłych zaprawdę przeciwności, jakie przyniosło mi przeznaczenie. Chcę używać tego, co mam przed sobą, a zapomnieć o tym, co było i przeminęło. Zaprawdę, masz słuszność mój drogi: pośród ludzi mniej byłoby trosk, gdyby ? o, czemuż się tak dzieje ? gdyby nie wytężali całej wyobraźni na wywoływanie zjawy minionych cierpień, a raczej znosili obojętnie to, co niesie chwila bieżąca.”

Posłuchaj utworu

Cierpienia młodego Wertera I
Czyta: Jan Peszek


Cierpienia młodego Wertera II
Czyta: Jan Peszek

Kliknij i czytaj utwór w nowym oknie
LUB
czytaj go na blogu:


fot. //pl.wikipedia.org/wiki/Cierpienia_m%C5%82odego_Wertera

Ta lektura, podobnie jak tysiące innych, dostępna jest na stronie wolnelektury.pl.
Wersja lektury w opracowaniu merytorycznym i krytycznym (przypisy i motywy) dostępna jest na stronie//wolnelektury.pl/katalog/lektura/cierpienia-mlodego-wertera.

Utwór opracowany został w ramach projektu Wolne Lektury przez fundację Nowoczesna Polska.

Ten utwór nie jest chroniony prawem autorskim i znajduje się w domenie publicznej, co oznacza że możesz go swobodnie wykorzystywać, publikować i rozpowszechniać. Jeśli utwór opatrzony jest dodatkowymi materiałami (przypisy, motywy literackie etc.), które podlegają prawu autorskiemu, to te dodatkowe materiały udostępnione są na licencji Creative Commons Uznanie Autorstwa ? Na Tych Samych Warunkach 3.0 PL (//creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/).

Tekst opracowany na podstawie: Goethe, Johann Wolfgang von (1749-1832), Cierpienia młodego Wertera, tłum. Franciszek Mirandola, oprac. Zygmunt Zagórowski, Krakowska Spółka Wydawnicza, Kraków, 1922

Publikacja zrealizowana w ramach projektu Wolne Lektury (//wolnelektury.pl). Reprodukcja cyfrowa wykonana przez Bibliotekę Narodową z egzemplarza pochodzącego ze zbiorów BN.

Opracowanie redakcyjne i przypisy: Aleksandra Sekuła, Olga Sutkowska, Zagórowski Zygmunt

Print Friendly, PDF & Email

Oceń ten wpis, dzięki!

Średnia ocena: 0.00 (0%) - 0 głosów

Sprawdź też inne wpisy


Nauczyciel i tłumacz języka niemieckiego, od stycznia 2011 roku właściciel Szkoły Języków Obcych PAROLI, zapalony rowerzysta, fotograf-amator, bloger. Zwolennik wykorzystania nowych technologii w edukacji.

komentarze 3

  1. Dziękuję za otwarcie mych oczu na ciekawy literacki projekt (nie miałam wcześniej o nim pojęcia). Na pewno skorzystam z propozycji zgłębienia lektury :)

    • Ależ nie ma za co dziękować ;) Wolne Lektury mają sporą bazę książek udostępnianych w domenie publicznej, na pewno znajdziesz coś dla siebie. Nie wiem tylko czy do każdej pozycji jest audiobook, ale mimo wszystko warto zerknąć, tym bardziej, że książki ładnie wyglądają na tabletach – można czytać mobilnie ;)

Napisz komentarz