👉 Niemiecki online 👈

Kurs z lektorem, zajęcia indywidualne

Doskonalenie zawodowe Język niemiecki Varia

Matura 2012 z języka niemieckiego – zmiany, terminy i informator

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Matura 2012 z języka niemieckiegoPod koniec sierpnia 2011 roku Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała na swojej stronie internetowej Informator o egzaminie maturalnym z języka obcego nowożytnego od roku szkolnego 2011/2012. Jak już zapewne wiecie, wprowadzono kilka zmian, które określiłbym raczej jako „dające się przewidzieć” czy „oczekiwane”, gdyż odzwierciedlają one wytyczne reformy programowej z 2009 roku. Jednak jest to coś, z czym należy się oczywiście zapoznać przed przystąpieniem do egzaminu. Wzbudzającą o niektórych osób kontrowersje zmianą w maturze ustnej 2012 jest zniesienie podziału na maturę ustną na poziomie podstawowym i rozszerzonym, mówiąc inaczej: wszyscy uczniowie zdają ten sam egzamin! Efektem tej zmiany będzie oczywiście konieczność wprowadzenia innych poleceń, zadań. Nowy zestaw egzaminacyjny będzie składał się więc z trzech zadań, polecenia do zadań 1 i 3 będą sformułowane w języku polskim, natomiast do zadań 2 i 3 dołączony będzie materiał ikonograficzny.

Egzamin ustny z języka niemieckiego będzie wyglądał następująco (por. Informator, str. 10-11):

 • Czynności organizacyjne

Po wylosowaniu zestawu zdający przystępuje do egzaminu. Nie przewidziano dodatkowego czasu na zapoznanie się z treścią całego zestawu przed odpowiedzią.

 • Rozmowa wstępna (ok. 2 minut)

Egzaminujący zadaje zdającemu kilka pytań związanych z jego życiem i zainteresowaniami. Lista pytań do wyboru zamieszczona jest wyłącznie w zestawie dla egzaminującego. Celem rozmowy jest umożliwienie zdającemu oswojenia się z sytuacją egzaminacyjną.

 • Zadanie 1: Rozmowa z odgrywaniem roli (do 3 minut)

– Zdający ma ok. 30 sekund na zapoznanie się z poleceniem.
– Zadanie polega na przeprowadzeniu rozmowy, w której zdający i egzaminujący odgrywają wskazane w poleceniu role. Role przyjmowane przez zdającego odpowiadają doświadczeniom życiowym osoby nastoletniej lub stawiają go w sytuacjach, w jakich mógłby się znaleźć w przyszłości. W trakcie rozmowy zdający musi odnieść się do czterech elementów wskazanych w poleceniu i rozwinąć swoją wypowiedź w zadowalającym stopniu. Istotne jest również, aby zdający w sposób właściwy reagował na wypowiedzi egzaminującego.

 • Zadanie 2: Opis ilustracji i odpowiedzi na trzy pytania (do 4 minut)

Zdający:

– opisuje ilustrację zamieszczoną w wylosowanym zestawie. W opisie ilustracji zdający powinien określić miejsce, osoby oraz wykonywane przez nie czynności.
– odpowiada na trzy pytania postawione przez egzaminującego. Pytania są związane z tematyką ilustracji i zamieszczone są wyłącznie w zestawie dla egzaminującego. W swoich odpowiedziach zdający nie powinien ograniczać się do zdawkowych, jednozdaniowych wypowiedzi.

 • Zadanie 3: Wypowiedź na podstawie materiału stymulującego i odpowiedzi na dwa pytania (do 5 minut)

– Zdający ma ok. 1 minuty na zapoznanie się z poleceniem i materiałem stymulującym.
– Zdający:

– wybiera element z materiału stymulującego, który ? jego zdaniem ? najlepiej spełnia warunki wskazane w poleceniu, i uzasadnia swoją decyzję
– wyjaśnia, dlaczego odrzuca pozostałe elementy
– odpowiada na dwa pytania postawione przez egzaminującego. Pytania są związane z tematyką materiału stymulującego i zamieszczone są wyłącznie w zestawie dla egzaminującego. W swoich odpowiedziach zdający nie powinien ograniczać się do zdawkowych, jednozdaniowych wypowiedzi.

Kryteria oceniania wypowiedzi ustnej znajdziecie w Informatorze na str. 12.

Matura 2012 – pliki do pobrania

arrowInformator maturalny – języki obce – rok szkolny 2011/2012 [pobierz na dysk]

arrowMatura 2012 – terminy, harmonogram egzaminów [pobierz na dysk]

arrowPrzykładowy egzamin ustny z języka niemieckiego – matura 2012 – [zobacz filmik]

Co sądzicie o tych zmianach? Były potrzebne czy to tylko dodatkowe utrudnienie dla zdających?

Print Friendly, PDF & Email

Oceń ten wpis, dzięki!

Średnia ocena: 0.00 (0%) - 0 głosów

Sprawdź też inne wpisy


Nauczyciel i tłumacz języka niemieckiego, od stycznia 2011 roku właściciel Szkoły Języków Obcych PAROLI, zapalony rowerzysta, fotograf-amator, bloger. Zwolennik wykorzystania nowych technologii w edukacji.

komentarzy 27

 1. Po 1. uczniowie jak i nauczyciele zostali zaskoczeni nową formą egzaminu ustnego prawie rok temu. Po 2. Zgodnie z zasadami informowania zainteresowanych zmiany miały być wprowadzane na początku cyklu edukacyjnego danego rocznika, czyli obecne klasy maturalne za późno się dowiedziały, co się święci, a właściwie co już się zmieniło. Po 3. OKE miały robić dokształt dla nauczycieli języków obcych i do dziś takowego nie było. Po 4. zmiany mam nadzieję są na lepsze i już nie będę musiała dawać punktów za zdania np. Ich Urlaub fahren Spain. (cytat) bo uczeń był komunikatywny i powiedział, gdzie spędził ostatnie wakacje. Po któreś tam z kolei – może i jestem naiwna, ale wierzę w podniesie poziomu egzaminu. A póki co zabieram się do prowadzenia fakultetu dla maturzystów.

 2. Teraz pewnie bd trudniej zdać mature i w sumie lepiej ze nie mam dwóch poziom trudności :)

 3. połączenie dwu poziomów z wcześniejszej wersji matury ustnej i skumulowanie w jednym jest pomysłem trochę karkołomnym , dodatkowo brak czasu na przygotowanie się do zadań
  będzie uczniów słabszych potęgowało stres egzaminacyjny. Nie wiem czy twórcom nowego projektu przyświecał taki właśnie cel?

 4. Studiuję filologię polską, piszę prace maturalne, cena 60-100 zł w zależności od tematu. Praca kompletna – wraz z bibliografią, odpowiem też na Wasze pytania związane z prezentacją, mogę dołączyć opracowania z dobrych źródeł. Mam też kilka gotowych prac z poprzednich lat, sprawdzone – osiągały 90-100%. Pozdrawiam :) [wymoderowano]

 5. potwierdzam, matura jest trudniejsza przez wprowadzenie tych zmian, ma to jednak drugą stronę – prawdopodobnie przez „sito” przejdą uczniowie z lepszą znajomością języka

 6. Taka zmiana wprowadzona rok temu to jakieś nieporozumienie. Rozumiem – w I klasie, ale nie pod koniec II.

  Jutro podchodzę do matury próbnej – jestem ciekaw, jak wyjdzie to w praktyce.

 7. To co sie dzieję z polska edukacja to KPINA! jak można kończyć edukacje izdawać mature na innych zasadach KPINIA I ŚWINSTWO !!!

  • Mocne słowa, ale niestety prawdziwe. Program nauczania sobie, matura sobie… poza tym większość nauczycieli nie stosuje się do zasad Nowej Podstawy Programowej, więc niby jak mają przygotować uczniów do matury. Trochę to przykre, bo wprowadza się zmiany w edukacji a ich realizacja nie ma miejsca…

   • no niestety szkoda uczniów rocznika kończącego 2011/12 czym oni winni ???. Od września jest mało czasu by przygotować do nowej matury……… Powinna nowa matura obowiązywać od nowego rocznika który w 2012 wrześniu wejdzie w mury szkoły średniej i bd miał nowy system nauczania :) ale cóż nikt sie tym nie zainteresował niestety ;P

    • Nowa matura to na prawdę nie jest taka zła jak wszyscy mówią. Jest jak najbardziej do zdania. Różni się tym, iż poprzednia matura to była moim zdanie bierna, jakiś obrazek, pytanko i finito. Nowa matura jest na zasadzie jakby „rozmowy kwalifikacyjnej”. Egzaminujący bada nasz poziom wiedzy, słownictwa i wystawia ocenę. Nic trudnego. Nie ma co wierzyć w te głupie hasła, że nowa matura to coś nie do zdania, w ogóle jakiś kosmos, itd.. Übung macht den Meister!

 8. Moim zdaniem to kolejny ,,bardzo dobry pomysł” MEN. Przecież uczniowie to nie maszynki. Każdy ma zdolności do czegoś innego. Ja jestem ścisłowcem i języki nie bardzo chcą mi wchodzić do głowy, a teraz przymusowo muszę zdawać maturę ustną z języka obcego, która bliższa będzie rozszerzeniu niż podstawie. Gdybym chciała zdawać maturę z języka obcego na wyższym poziomie to zapisałabym się na profil językowy, a tak to muszę skupiać się na mojej ukochanej chemii i dodatkowo na szlifowaniu niemieckiego, bo z angielskiego to już totalna noga jestem :)
  Mam nadzieję, że MEN pójdzie po rozum do głowy i stanie się cud, a na maturze w 2013 roku będą znowu dwa poziomy. Tak było lepiej, bo ścisłowcy mogli się spokojnie zajmować przygotowaniami do rozszerzeń np. z matematyki, fizyki, chemii, a teraz muszą zrezygnować ze swoich pasji, bo dodatkowo przyszło im zdawać język obcy na tym samym poziomie co osoby uczęszczające do klas językowych.

  • No widzisz, to samo mogą powiedzieć językowcy, którzy OBOWIĄZKOWO muszą zdawać maturę z matematyki. Jak ja się cieszę, że mnie to ominęło. :)

   • ale matma matma każdy ZDAJĘ poziom równY!!! a nie sredni połaczony z rozszerzonym !! a ten niemiec to totalne dno poziom równy dla wszystkich :P polak zdany matma zdana niedługo matura z niemca ustna i zong ;d haha . A powiem ze przez lata mojej edukacji nie obawiałem sie niemieckiego na poziomie podstawowym ale gdy sie dowiedziałem w 4klasie technikum ze nniemic jest trudniejszy to pomyśl łukasz co poczułem …. oszustwo kpina >??? smutek ?

    • Też fakt, dla wielu osób ten poziom może być niemałym utrudnieniem. Ale muszę Cię uspokoić, matura ustna naprawdę nie jest trudna. Jak w miarę komunikatywnie jesteś w stanie sklecić kilka zdań, to maturę masz już w kieszeni. Głowa do góry! ;)

     • dziękuje panu :)))) Ma pan fajowy bolog!!!!! chyba najlepszy w necie :))) pozdrawiam i fajnie ze sa takie osoby jak pan :)))))))))))) MIŁO sie tu wchodzi !!!;))) miłego dnia :)

 9. Ja miałam dziś maturę :)

  ROZMOWA WSTĘPNA: Jaka jest dziś pogoda? Co najczęściej jem? Jaki jest mój ulubiony przedmiot i dlaczego?

  ZADANIE 1. Przyjechałaś do Niemiec. Chcesz wynająć mieszkanie. Opisz: LOKALIZACJĘ, POTRZEBNY SPRZĘT, WYSOKOŚĆ CZYNSZU i DŁUGOŚĆ WYNAJMU.
  ZADANIE 2: Obrazek: szkoła, uczniowie zgłaszają się, coś piszą.
  pytanie 1: Dlaczego wielu uczniów nudzi się na lekcjach?
  pytanie 2: Jaki jest Twój ulubiony przedmiot? (tak , powtórzyło się to pytanie z rozmowy wstępnej:D Powiedziałam, ze już to mówiłam, ale dodałam nowe argumenty)
  pytanie 3: Wspomnienie ze szkoły średniej.

  ZADANIE 3: Jesteś w Niemczech, wybierz auto, które chciałbyś wypożyczyć. I było sportowe auto, jakieś stare, historyczne i terenowe.

  pytanie 1: Który ze środków transportu jest najbardziej pewny i dlaczego?
  pytanie 2: Jakie powinny być drogi, żeby było bezpiecznie?

  na to drugie pytanie prawie nie odpowiedziałam, a i tak łączna liczba : 26 pkt.

  POWODZENIA !:)

 10. Ja mam maturę ustną jutro. Znam tylko podstawy języka i naprawdę się boję. Muszę dodać że niemieckiego uczyłam się 9 lat temu.

 11. Hej! Wczoraj wieczorem przez przypadek zajrzałam na ową stronkę i nieco się przeraziłam. Czytając te wszystkie wypowiedzi odnośnie tematów na tegorocznej maturze ustnej- pomyślałam, co za tragedia, przecież ja nic nie powiem. Oczywiście nie spałam całą noc. I tak zestresowana poszłam na godz. 10.00 na maturę ustną. Komisja okazała się bardzo miła, wylosowałam przystępny zestaw i muszę powiedzieć, że nigdy nie czułam się pewniej mówiąc coś po niemiecku. Na lekcjach zawsze bałam się kompromitacji (w mojej klasie 2 laureatki), dlatego często unikałam obszernego podchodzenia do tematu. Na maturze masz świadomość, ze musisz coś powiedzieć, nawet banalnymi zdaniami, ale trzeba zawrzeć dane treści.
  Polecam powtórzenie szyków gramatycznych , bo pod wpływem emocji różne rzeczy się dzieją.
  Ach, zapomniałam dodać 25/30 także MOI DRODZY TRZYMAM KCIUKI, POWODZENIA! :)

 12. Miałam dziś maturę ustną z języka niemieckiego. 20 pkt. Myslałam, że zdam to lepiej, bo w końcu przygotowywałam się systematycznie. Rozmowa wstępna, 1 i 2 zadnie – wszystko w porządku. Gdy zobaczyłam ostatnie zadanie to myslałam, że od razu wyjdę. Oto miałam kupić sobie nowe buty a na obrazku… but, z którego wyrasta drzewo a na drugim but w niebie……. KOSZMAR!

 13. W poniedziałek mam ustny niemiecki, jak tylko wyobrażam sobie już samą rozmowę wstepną to dostaje skretu kiszek… Polskiego się bałam, ale niemca to masakra… nie wiem, czy dam rade wejśc… a co dopiero zdać na przyzwoity wynik….

Napisz komentarz