👉 Niemiecki online 👈

Kurs z lektorem, zajęcia indywidualne

Język niemiecki Słownictwo niemieckie Wort der Woche

bummeln – przechadzać się – Słówko Tygodnia

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

bummeln - przechadzać sięKto z nas nie lubi czasem wyjść na świeże powietrze (frische Luft) i pospacerować bez bliżej określonego celu (das Ziel, die Ziele). Czasem wychodzimy na spacer do parku (der Park, die Parks/-e), czasem do lasu (der Wald, die Wälder) lub chodzimy po centrum miasta i przyglądamy się witrynom sklepowym (das Schaufenster, die Schaufenster). W tym ostatnim przypadku, aby znaleźć właściwe określenie tej czynności w języku niemieckim, należałoby połączyć słówko bummeln – przechadzać się, a dokładniej utworzony od niego rzeczownik: der Bummel – spacer, przechadzka, ze słówkiem das Schaufenster – witryna sklepowa. Powstaje der Schaufensterbummel, czyli spacer (po mieście) w celu pooglądania wystaw sklepowych. Tak, tak, wszyscy lubimy i podziwiamy te wszystkie rzeczowniki złożone w języku niemieckim. To dzięki nim właśnie jesteśmy w stanie w bardzo skondensowany sposób wyrazić to, co w języku polskim nieraz wymaga wyartykułowania całego zdania. Pamiętajmy tylko, że podczas tworzenia tych rzeczowników, ich rodzaj ustalamy na podstawie ostatniego członu.

Przykłady użycia słówek bummeln i der Bummel w zdaniach:

 • Machen wir heute einen kleinen Bummel durch die Stadt? – Zrobimy sobie dzisiaj mały spacer po mieście?
 • In meiner Freizeit bummle ich mit meinen Freunden. – W czasie wolnym spaceruję ze znajomymi.

Co do drugiego z powyższych przykładów, warto zauważyć, że w języku polskim występują potocznie używane czasowniki: wałęsać się, szwendać się, włóczyć się, które moim zdaniem idealnie pasują do niemieckiego bummeln. Tłumaczenie drugiego zdania mogłoby więc brzmieć: W czasie wolnym szwendam się ze znajomymi (po mieście).

Wymowa słowka bummeln (czyta sunny77 z forvo.com):

Czytaj archiwum Wort der Woche po 09.11.2010
Czytaj archiwum Wort der Woche od 23.03.2010 do 09.11.2010

Jak zauważyliście, zacząłem oznaczać rzeczowniki kolorami: rodzaj męski, rodzaj żeński, rodzaj nijaki. Na pewno będę tak robił przy wpisach z rubryki „Wort der Woche”, nad pozostałymi muszę się zastanowić :) Co sądzicie o tym pomyśle?

Print Friendly, PDF & Email

Oceń ten wpis, dzięki!

Średnia ocena: 0.00 (0%) - 0 głosów

Sprawdź też inne wpisy


Nauczyciel i tłumacz języka niemieckiego, od stycznia 2011 roku właściciel Szkoły Języków Obcych PAROLI, zapalony rowerzysta, fotograf-amator, bloger. Zwolennik wykorzystania nowych technologii w edukacji.

komentarzy 9

 1. Bardzo dobry pomysł z oznaczeniem kolorami rzeczowników :) spotkałam się już z podobną metodą na innym blogu :)

  • Takie słówko również istnieje w języku niemieckim. Myślę tylko, że różnica pomiędzy „Schaufensterbummel” a „Einkaufsbummel” polega na tym, że w pierwszym przypadku tylko oglądamy, a w drugim może uda nam się coś kupić ;)

 2. Witam,

  Wyjatkowy blog! Podziwiam i zwiedzam z dlugopiem w reku. Bardzo ciekawe komentarze i nareszcie ktos daje mi ochote na nauke tego jezyka, ktory tak mnie zawsze przerazal:=))
  Ide zwidzac dalej!
  Milego dnia.

Napisz komentarz