👉 Niemiecki online 👈

Kurs z lektorem, zajęcia indywidualne

Doskonalenie zawodowe Język niemiecki Varia

Anglicyzmy w języku niemieckim (ankieta)

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Anglicyzmy w języku niemieckimZbieram właśnie materiały do wpisu dotyczącego użycia anglicyzmów w języku niemieckim (Denglisch) i potrzebuję Waszej pomocy. Wystarczy dosłownie minuta, żeby odpowiedzieć na wszystkie pytania w poniższej ankiecie. Pytam w niej o to, czy przeszkadzają Wam anglicyzmy w języku niemieckim. Coraz częściej słychać je w mediach, coraz częściej można je przeczytać w prasie, są też dosyć charakterystyczne dla języka młodzieżowego oraz języka reklamy. W kolejnym pytaniu chciałbym dowiedzieć się, czy sami używacie anglicyzmów. Jeżeli tak, to jakie angielskie słówka pojawiają się u Was najczęściej. Dwa ostatnie pytania służą sprecyzowaniu Was jako grupy udzielającej odpowiedzi i dotyczą wieku oraz tego, jak długo uczycie się języka niemieckiego. Zapraszam do udzielania odpowiedzi i z góry dziękuję za poświęcony czas.

Print Friendly, PDF & Email

Oceń ten wpis, dzięki!

Średnia ocena: 0.00 (0%) - 0 głosów

Sprawdź też inne wpisy


Nauczyciel i tłumacz języka niemieckiego, od stycznia 2011 roku właściciel Szkoły Języków Obcych PAROLI, zapalony rowerzysta, fotograf-amator, bloger. Zwolennik wykorzystania nowych technologii w edukacji.

komentarzy 14

 1. Anglicyzmy bardzo mi przeszkadzają, zwłaszcza jeden: Disaster. Witki mi opadły jak go usłyszałem po raz pierwszy.

 2. Moim zdaniem Niemcy trochę idą ostatnio na łatwiznę szczególnie jeżeli chodzi o „nowości” technikę, media … Piszą np. „Socialnetwork” . Po polsku to są po prostu portale społecznościowe a gdyby to przenieść ewidentnie na niemiecki to jakby to było? Jest na to jakieś niemieckie słowo?
  Ostatnio też spotkałam się z tłumaczeniem ” chillin’ and makin’ ” na ” chillen und machen ”
  Pozdrawiam, świetny blog !

  • Te litery w ostatniej kolumnie oznaczają dziedziny, w jakich dane słówko może wystąpić. Oto cała lista skrótów:

   Allgemeinsprache
   Gesellschaft, Kultur, Politik
   Informatik im Alltag
   Popkultur und Szene
   Reklame, Werbung
   Sport
   Technik, Wissenschaft
   Wirtschaft

 3. Co do anglicyzmów spotkałem się ze swimmingpool. Podobno od swimmbad odróżnia go to, że nie ma dachu. Innym anglicyzmem dość dziwnym z jakim się spotkałem jest sweatshirt mit kapuze, bluza z kapturem.

  Mimo wszystko jeżeli pierwszym obcym językiem był angielski, to anglicyzmy ułatwiają trochę naukę.

 4. Anglicyzmy zwalniają nas z myślenia po niemiecku.Stały się na tyle popularne,że nie zauważamy ich obecności.Chociażby s Radio, a nie ładniej r Rundfunk( krążąca iskra,czy to nie piękne i takie niemieckie…) Podobnie e Story, zamiast e Geschichte .Ostatnio przeraziło mnie beim Meeting…o zgrozo!Pozdrawiam serdecznie Pana Autora powyższego bloga.Bardzo chętnie tu zaglądam :)

  • Bardzo dobre przykłady. Można je wymieniać właściwie w nieskończoność, niektórym anglicyzmy zupełnie nie przeszkadzają (jak pisze np. czytelnik o nicku C80), inni nie mogą ich znieść, jak to jest w Twoim przypadku. Dlatego też postanowiłem zrobić tę ankietę, żeby zgłębić temat i poznać Wasze zdanie.

   BTW dziękuję za miłe słowo :)

 5. Oj, przeszkadzają, przeszkadzają. Mnie – germanistkę – wręcz irytują. Niemiecki to dla mnie najpiękniejszy język świata i wtrącanie do niego języka angielskiego, jest dla mnie jak językowa dewastacja.

  • Mi natomiast przeszkadza tylko ich nadmierne, czasem wręcz natarczywe użycie. Niektórzy wciskają anglicyzmy, gdzie się tylko da. Jeżeli natomiast zachowany jest umiar i anglicyzmy występują bardzo sporadycznie, to nie mam nic przeciwko, chociaż ich użycie od razu „rzuca mi się w ucho”.

 6. Po krótkim zastanowieniu stwierdzam, że hipokrytka językowa ze mnie :). Drażnią mnie anglicyzmy w polskich wypowiedziach. Z drugiej strony, sama się nimi ratuję podczas zmagań z j. niemieckim. Wtedy wychodzi coś w stylu: „Ich muss das uhmm… hmmm… eeee… CHECKEN!”
  A propos tematu, przypomniało mi się takie coś. :)
  http://www.youtube.com/watch?v=VnA5WG39eJ8

 7. Nie jestem znawcą niemieckiego,ale nie lubię kiedy w tekstach niemieckich są używane słowa zapożyczone,jeśli istnieją słowa rodzime o dokładnie takim samym znaczeniu. Myślę,że oba języki mimo współczesnych zapożyczeń mają wiele ze sobą wspólnego jeśli chodzi o brzmienie czy zapis(finden-find, besser-better, können-can, singen-sing, fühlen-feel ) jak i logika gramatyki czyli podobieństwo budowy Past Simple i Präteritum, Past Perfect i Plusquamperfekt.

Napisz komentarz