👉 Niemiecki online 👈

Kurs z lektorem, zajęcia indywidualne

Gramatyka niemiecka Język niemiecki Słownictwo niemieckie

Jak nauczyć się listy czasowników mocnych i nieregularnych w niemieckim?

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

To pytanie zadają mi przede wszystkim uczniowie, ale też Wy zadajecie je w komentarzach i mailach, czas chyba najwyższy, żebym ustosunkował się do tego pytania publicznie, a nie tylko w prywatnych rozmowach czy wiadomościach. Domyślam się, że wielu z Was ma na tę tabelkę własne sposoby i mam wielką nadzieję, że podzielicie się nimi w komentarzach. Ja chciałbym natomiast dać kilka wskazówek, które serwuję m.in. na zajęciach. Zaczynam zawsze od 3 kroków, czasami daję też inne rady, ale to już kwestia indywidualna, muszę po prostu znać ucznia.

Krok 1

Dokładnie przeglądnij tabelkę, a mianowicie kolumnę z czasownikami przetłumaczonymi na język polski i zaznacz w niej słówka, które jesteś w stanie bez problemu i dłuższego zastanawiania się przetłumaczyć na język niemiecki. W ten sposób skupiasz się w pierwszej kolejności na czasownikach znanych oraz tych, których częściej używasz. A skoro używasz ich często w czasie teraźniejszym, to będą się też one stosunkowo często pojawiały w czasie przeszłym.

Krok 2

W drugiej kolejności wybierz z listy czasowniki, które uważasz za ważne lub potrzebne w Twoim codziennym korzystaniu z języka niemieckiego. Możliwe, że wiele słówek pojawiło się już w 1-szym kroku, niech będzie to sygnał, że są one z jednej strony znane, z drugiej też ważne. Takich czasowników nauczysz się o wiele łatwiej.

Krok 3

Teraz możesz wybrać z listy czasowniki, które mają bardzo łatwe formy w czasach przeszłych, przede wszystkim w czasie Perfekt np. fahren – fuhr – gefahren, bekommen – bekam – bekommen, fallen – fiel – gefallen etc. Niektóre czasowniki nie mają żdanych zmian w temacie, dochodzi do nich jedynie ge-, jeżeli już.

Krok 4

W tym kroku możesz zająć się czasownikami, które uważasz za ciekawe lub warte uwagi. Ja wybrałbym np. czasowniki, które mogą mieć dwie formy: regularną i nieregularną.

Po przejściu tych kroków, niekoniecznie wszystkich, macie swoją listę czasowników, z którą musicie teraz coś zrobić. Najprostszym sposobem zapamiętania ich wszystkich jest ułożenie własnych zdań. Dlaczego muszą to być samodzielnie napisane zdania? Ano dlatego, że używacie w nich bliższego Wam słownictwa, są to Wasze konteksty użycia i Wasz język, a nie zdania skopiowane z jakichś stron czy książek. Jak tworzyć zdania? Najlepiej we wszystkich czasach, łącznie z teraźniejszym, np.:

Ich trinke einen Tee.
Ich trank einen Tee.
Ich habe einen Tee getrunken.

Zmieniajcie też osoby, żeby nie pisać wszystkich zdań z ?ich?.

Poza pisaniem zdań, możecie wykorzystać wiele narzędzi online, które pomogą Wam w zapamiętaniu i przećwiczeniu trzech form chociażby ?na sucho?. Przykładem takiego narzędzie jest quizlet, poniżej widzicie mój zestaw do ćwiczenia czasowników (fiszki).

Co może jeszcze pomóc? Znajomość podobnej tabelki w języku angielskim, więc jeżeli zaniedbaliście jej przyswojenie, warto to nadrobić. Spójrzcie na pary czasowników:

fall – fell – fallen
fallen – fiel – gefallen

sing – sang – sung
singen – sang – gesungen

Podobne, prawda?

Co byście dodali do moich wskazówek? Jak uczycie się tabelki czasowników mocnych i nieregularnych? Co Wam pomaga, a co nie przynosi efektów?

Print Friendly, PDF & Email

Oceń ten wpis, dzięki!

Średnia ocena: 3.82 (77%) - 11 głosów

Sprawdź też inne wpisy


Nauczyciel i tłumacz języka niemieckiego, od stycznia 2011 roku właściciel Szkoły Języków Obcych PAROLI, zapalony rowerzysta, fotograf-amator, bloger. Zwolennik wykorzystania nowych technologii w edukacji.

komentarze 23

  1. A jak polubić ten nieszczęsny język niemiecki? Żeby życzenia urodzinowe nie brzmiały jak jakiś nakaz rozstrzelania…

  2. Ja mam taki sposób, że zdanie z czasownikiem nieregularnym posiada rzeczownik, w którym 3 pierwsze samogłoski odpowiadają kolejne wymowie zmieniającego się tematu ;D. Zapamiętuje zdanie. Tę metodę podłapałem z jakiegoś anglojęzycznego bloga o tematyce nauki niemieckiego.

  3. Tylko i wylacznie fiszki. Najlepiej wlasnorecznie robione. I to w troche innej formie niz u Pana z pierwszej strony po polsku z drugiej wszystkie 3 formy po niemiecku. Nigdy w zyciu nie ucYlam sie nowych slow ze zdan.bi nie mam zamiaru. Wystarczy po prostu siasc do nauki ponownie za tydzien pozniej miesiac pozniej kolejny miesiac i juz sie ich wiecej nie zapomni. Ewentualnie czytac teksty w ktorych sa te slowka uzywane, Ale na tworzenie 37947 zdan szkoda zycia ;)

  4. Witam! Odkryłam ten blog niedawno a korzystam z niego z wielkim zapałem i codziennie.Informacje bardzo korzystne ponieważ nie wszyscy chcą się dzielić swoją wiedzą , szczególnie za darmo. Wielkie dzięki.

  5. nie ma tu miejsca dla samoukow?szkoda ,nie kazdy ma wytlumaczone jak „na talerzu” w szkole ,niektorzy musza dochodzic do wszystkiego sami,szkoda ze nikt nie potrafi pomoc laikowi…a taki fajny blog…

  6. Od jakiegos czasu ucze sie j.niem.sama ze wszystkich dostepnych w necie zrodel poniewaz jezdze do pracy w Niemczech i bardzo sie ciesze ze trafilam na Twoj blog,wszystko jest bardzo przydatne i pomocne-wielkie dzieki za to ze udostepniasz swoja wiedze.Mam jedno pytanie -czy wieswz gdzie mozna znalezc tabele czasownikow mocnych i nieregularnych z tlumaczeniami wszystkich form-nie tylko podstawowej albo chociaz przyklad jak sa tlumaczone formy czasu przeszlego.Jako samouk musze sama kombinowac jak sie to tlumaczy poniewaz nie spotkalam sie z tym nigdzie,to samo z imieslowami,byc moze dla wszystkich ktorzy ucza sie pod okiem nauczyciela moj problem jest smieszny ale mysle ze znajdzie sie pare osob ktore ucza sie same i moze maja podobny problem.pozdrawiam serdecznie

  7. Bardzo przydatna aplikacja! Ja osobiście grupuję czasowniki wg zmian, jakie zachodzą. Na przykład „ei – ie – ie” i wypisuję te, które się w ten sposób zmieniają (np. schreien – schrie – geschrien). Tak pogrupowane łatwiej zapamiętać :)

    • Bardzo dobra metoda :-) Ja też tak robię. Grupuję czasowniki wg określonego kodu a potem uczę się po kolei tych grup. Dzięki temu cała lista nie jest tak przytłaczająca a ilość materiału do przyswojenia „za jednym razem” mniejsza. Dzięki temu nie zniechęcam się tak szybko :-)

  8. Witam! Dopatrzyłam się błędu w quizie, mianowicie forma Praeteritum od „erschrecken” brzmi „erschrak” a nie „erschrack”.
    PS. Bardzo fajny blog, pozdrawiam:)

  9. Osobiście polecam stronę memrise.com. Bardzo pomocna w nauce, niestety na razie tylko w angielskiej wersji językowej . :)

  10. Zdania które tworzymy utrwalać przez wyobraźnie i jak najwięcej zmysłów.

    Odnosić się jak najbardziej do tego co znamy, co doswiadczylismy itd.

    To pozwala bardziej „poczuć” język i zapamietywanie samo przychodzi

  11. Moim zdaniem wykucie na pamięć „tabelki” nic nie da, jeśli nie będziemy tych czasowników potem używać (np. czytać i tłumaczyć artykuły, w których występują, pisać coś samemu, rozmawiać używając ich, itp.). Po kilku tygodniach tabelka wyparuje nam z głowy… Sprawdza się powiedzenie, że jeśli chcesz się nauczyć języka, spraw by towarzyszył ci w życiu codziennym.

    Pzdr
    M

    • Może da, ale raczej mało, dlatego poleciłem metody dalszej pracy z czasownikami.

      Chociaż jak przypomnę sobie, gdy sam uczyłem się tabeli czasowników w angielskim i niemieckim, to wykułem je na blachę i pamiętam do dziś, oczywiście potrafię ich także praktycznie użyć.

  12. Studiuję niemiecki – pierwszy rok.. i Twój blog jest mi podporą.. ;) ciągle tu zaglądam i ciągle uczę się czegoś nowego!

      • Póki co – gramatyka ;)
        ale w przyszłym semestrze czeka mnie też literaturoznastwo.. więc będzie ciekawie :)

          • jeszcze duzo przede mna.. :) Może jakaś dziedzina stanie sie prawdziwa pasją

  13. Witam, bardzo cenne wskazówki dotyczące nauki, na pewno skorzystam. Mam już ponad pól wieku:) i marzę aby opanować i nauczyć się język niemiecki.Quizlet to jest też dobry sposób na ćwiczenia słownictwa. będę często to ćwiczyć i po prostu dziękuję:)

Napisz komentarz