👉 Niemiecki online 👈

Kurs z lektorem, zajęcia indywidualne

Gefällt mir! Landeskunde - realioznawstwo

Berlin w roku 1945 i 2015 – seria zdjęć

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Gazeta Berliner Morgenpost opublikowała pod koniec kwietnia na swojej stronie interaktywny materiał, który pozwala nam przenieść się w czasie do roku 1945. Krótko po II wojnie światowej Berlin był niczym więcej jak stertą gruzu i popiołu. W tym okresie jeden z radzieckich korespondentów, Georgiy Samsonow, sfotografował miasto, a 70 lat później te same miejsca odwiedził Fabrizio Bensch, fotograf z Berlina. Na stronie Morgenpost czytamy:

Kurz nach dem Krieg liegt Berlin in Schutt und Asche. Bilder eines sowjetischen Korrespondenten zeigen das Ausmaß der Zerstörung. 70 Jahre später besucht der Berliner Fotograf Fabrizio Bensch die Orte noch einmal.

Porównane zostały następujące miejsca:

 • Samariter-/Rigaer Straße (Friedrichshain)
 • Reichstag (Tiergarten)
 • Alexandrinenstraße (Kreuzberg)
 • Auguststraße (Mitte)
 • Blick auf das Reichstagsgebäude (Tiergarten)
 • Borsigstraße (Mitte)
 • Blick auf das Marie-Elisabeth-Lüders-Haus (Tiergarten)
 • Frankfurter Allee (Friedrichshain)
 • Voßstraße (Mitte)
 • Grünberger Straße (Friedrichshain)

Przykładowe zdjęcia:

Alexandrinenstraße (Kreuzberg) – 1945

Alexandrinenstraße (Kreuzberg)

Reichstagsgebäude (Tiergarten) – 1945

Reichstagsgebäude (Tiergarten)

Zobacz wszystkie zdjęcia

Tak na marginesie: warto pamiętać, że II wojna światowa trwała od 1 września 1939 do 8 maja 1945 (data zakończenia konfliktu w Europie).

Print Friendly, PDF & Email

Oceń ten wpis, dzięki!

Średnia ocena: 5.00 (96%) - 3 głosy

Sprawdź też inne wpisy


Nauczyciel i tłumacz języka niemieckiego, od stycznia 2011 roku właściciel Szkoły Języków Obcych PAROLI, zapalony rowerzysta, fotograf-amator, bloger. Zwolennik wykorzystania nowych technologii w edukacji.

komentarze 3

 1. Dzięki wielkie za ten wpis. Robi wrażenie. Miejmy nadzieję, że pamięć o II Wojnie Światowej pozwoli uchronić Europę raz na zawsze od wojny…

 2. Emigrant, święte słowa. Oby pamięć o wojnie przyczyniła się do tego, że już nigdy więcej nie będzie konfliktów zbrojnych. Jednak ja się obawiam, czy aby do wszystkich dociera to, że wojna to zniszczenie…
  Same zdjęcia zestawione ze sobą to fajny pomysł. U mnie w mieście była kiedyś taka wystawa – ten sam budynek pokazany sprzed lat – zdjęcia były nawet z końca 19 wieku – i współcześnie.

 3. Nigdy więcej wojny… Miejmy nadzieję! To niesamowite, ile się zmieniło na przestrzeni lat. Niektóre zdjęcia dosłownie zapierają dech w piersiach. Dzięki za wpis :)

Napisz komentarz