Doskonalenie zawodowe Język niemiecki

Ile czasu zajmuje nauka języka niemieckiego?

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr
R E K L A M A
Trained in GermanY

Pytanie o to, ile godzin trwa dany kurs językowy albo ile godzin trzeba się uczyć, żeby osiągnąć np. poziom A2, B1 czy B2, to jedne z najczęstszych pytań, jakie słyszę od klientów Szkoły Paroli. Nie chodzi już tutaj nawet o sam język niemiecki, ale właściwie o wszystkie języki obce, jakich nauczamy online.

I tu pojawia się problem…

Niestety nie ma na te pytania jednoznacznych odpowiedzi, a narzucanie uczniowi określonej ilości godzin i zamykanie nauki w ramach kursu trwającego np. 60, 80 czy 120 godzin uważam za pomyłkę. Z tego też powodu nigdy nie oferujemy takich kursów, ale staramy się dostosować ich długość do konkretnych potrzeb danego słuchacza. Sam czas trwania to mianowicie tylko jedno z kryteriów, jakie ma znaczenie podczas nauki języka. Ogromną rolę odgrywa sam uczeń, jego podejście do języka, motywacja, zainteresowanie, jak też wiek. Nie bez znaczenia pozostaje też intensywność nauki: osoba, która uczy się np. 3 razy w tygodniu po godzinie, osiągnie swój cel później, niż ten, kto ma w tygodniu 3 lekcje trwające po 90 minut każda. To jest już jednak raczej logiczne. Niemożliwym jest z tego powodu też stwierdzenie, ile godzin i jak długo trwa dany kurs, bo przecież, jeżeli ktoś uczy się raz w tygodniu, to optymalnie zrobi w ciągu roku 52 lekcje (tyle mamy tygodni), co jest liczbą raczej niewielką. Z drugiej strony ktoś, kto ma 5 lekcji w tygodniu, zrobi tych lekcji 5 razy więcej w skali roku. Itd.

Jaki z tego wiosek?

Ani sama ilość godzin, ani czas trwania kursu, a szczególnie to drugie, nie są dla mnie wyznacznikami, jeżeli chodzi o pytanie: Ile lekcji muszę mieć, aby osiągnąć dany poziom zaawansowania językowego? Mimo to można wyznaczyć pewne ramy, które dają nam wgląd w to, ile lekcji trzeba mieć, aby osiągnąć wspomniany poziom wg Europejskiego Portfolio Językowego. Zadania tego podjął się Instytut Goethego i podał następujące widełki czasowe. Da to Wam pewne wyobrażenie o tym, ile czasu możecie potrzebować, aby przykładowo przejść z jednego poziomu na drugi. Punktem wyjścia przy każdym poziomie zaawansowania jest zawsze poziom zerowy. W zestawieniu podana została ilość jednostek lekcyjnych po 45 minut każda.

Ile trwa nauka języka niemieckiego?

Poziom zaawansowania
Ilość jednostek lekcyjnych po 45 min.
A1
80-200
A2
200-350
B1
350-650
B2
600-800
C1
800-1000
C2
Co najmniej 1000

Jak odbieracie te dane? Uważacie, że podane ilości lekcji są słuszne? Jak to wygląda lub wyglądało w Waszym przypadku? Podzielcie się proszę swoimi spostrzeżeniami, to dla mnie bardzo ważne i pomocne informacje.

Print Friendly, PDF & Email

Oceń ten wpis, dzięki!

Średnia ocena: 3.67 (76%) - 3 głosy

Sprawdź też inne wpisy


Nauczyciel i tłumacz języka niemieckiego, od stycznia 2011 roku właściciel Szkoły Języków Obcych PAROLI, zapalony rowerzysta, fotograf-amator, bloger. Zwolennik wykorzystania nowych technologii w edukacji.

Komentarzy: 1

 1. Chętnie się podzielę spostrzeżeniami w zamian za małe tłumaczenie. Gel? :D

  Helene Fischer „Flieger”:
  Und im letzten Film wenn wir von hier geh’n
  Werd ich einmal noch meine Runden dreh’n
  Den besten Moment an dem man hängt noch mal leben.

  Rozumiem, że drugi wers to często spotykane w niemieckich piosenkach wyrażenie, że wracam do mojego życia, będę dalej robić to, co robiłam. Czy tak? Trzeciego wersu nie pojmuję, chociaż rozumiem każde słowo i gramatykę raczej ogarniam. Bardzo poproszę o tłumaczenie, bo dręczy mnie to od 2 m-cy.

  Uważam, że nie da się w ogóle określić, ile czasu zajmuje nauka j. niem. Takie widełki czasowe przywodzą na myśl żarty o statystyce, np. że ja i mój pies statystycznie mamy po trzy nogi. A na pewno nic nikomu nie da informacja, że ja doszłam do poziomu B2 np. w 600 lekcji. Ktoś inny może być bardziej lub mniej zdolny, w inny sposób się uczyć, mieć inne okoliczności przyrody… Ja rozumiem o wiele więcej niż potrafię sama powiedzieć. Wgryzłam się w każde zagadnienie gramatyczne i na jakimś tam teście wyszło mi B2. A mam kolegę, który z lenistwa olewa gramatykę, ledwo odróżnia „der” od „die”, więc z testu wyszłoby mu pewnie A1, ale rozumie o wiele więcej ode mnie, potrafi przekazać wszystko i mówi z lekkością. No i jak to porównać? Kto z nas jest na wyższym poziomie? Poza tym nie mierzę czasu na sprawdzanie wyrazów, pisanie maili i SMS po niemiecku. Przeczytałam „50 twarzy Greya” po niemiecku (ponad 1800 stron) z książką w jednej ręce i słownikiem w drugiej. Nie mam zielonego pojęcia , ile czasu zabrało mi dojście do punku, w którym jestem. Ale chętnie się dowiem, ile jeszcze lekcji potrzebuję, żeby rozumieć wszystko i wszystko móc płynnie powiedzieć :D

Napisz komentarz

CommentLuv badge