👉 Niemiecki online 👈

Kurs z lektorem, zajęcia indywidualne

Alfabet niemiecki z wymową – das deutsche Alphabet

Alfabet niemiecki składa się z 26 liter (jak w alfabecie łacińskim), dodatkowo tworzą go tzw. Umlauty (ä, ö, ü) oraz ß (Es-Zett).

Razem mamy więc 30 następujących liter:

a b c d e f g h i j k l m n o
p q r s t u v w x y z ä ö ü ß





Alfabetu można uczyć się na różne sposoby, jednym z nich jest znalezienie do każdej litery słówka, które się na nią zaczyna. W ten sposób nie tylko uczymy się liter, ale także kilku nowych słów.

awieder Apfel - jabłko
Apfel (der)
bwiedas Buch - książka
Buch (das)
cwieder Cowboyhut - kapelusz kowbojski
Cowboyhut (der)
dwieder Drucker - drukarka
Drucker (der)
ewieder Elefant - słoń
Elefant (der)
fwieder Fisch - ryba
Fisch (der)
gwiedas Glas - szklanka
Glas (das)
hwiedas Haus - dom
Haus (das)
iwiedie Insel - wyspa
Insel (die)
jwieder Junge - chłopak
Junge (der)
kwieder Käse - ser
Käse (der)
lwieder Löffel - łyżka
Löffel (der)
mwieder Mann - mężczyzna
Mann (der)
nwiedie Nonne - zakonnica
Nonne (die)
owiedie Orange - pomarańcza
Orange (die)
pwieder Pilz - grzyb
Pilz (der)
qwiedas Quadrat - kwadrat
Quadrat (das)
rwiedie Rakete - rakieta
Rakete (die)
swiedie Sonne - słońce
Sonne (die)
twiedie Traube - winogrono
Traube (die)
uwiedie Uhr - zegar
Uhr (die)
vwieder Vulkan - wulkan
Vulkan (der)
wwiedie Wolke - chmura
Wolke (die)
xwiedie X-Strahlen - promienie Roentgena
X-Strahlen (die, pl.)
ywieder Yeti - Yeti
Yeti (der)
zwiedie Zeitung - gazeta
Zeitung (die)

Jeżeli chodzi o wymowę niemieckich liter, można uczyć się jej dzięki poniższym materiałom

ABC Lied für Kinder

Słowa kluczowe: alfabet niemiecki z wymową, ABC niemieckie, filmy niemieckie na lekcję, nauka liter po niemiecku, jak wymawiać niemieckie litery, literowanie po niemiecku, buchstabieren, jak się literuje po niemiecku, a-Umlaut, niemieckie B, piosenki po niemiecku, niemiecki dla dzieci, niemiecki dla początkujących, niemieckie ABC, niemieckie litery.

Odsłon: 189 706

komentarzy 49

  1. Danuta Kolakowska Odpowiedz

    Super mam nadzieje,ze sie naucze choc troche niemieckiego bardzo mi sie to pldoba.

  2. Czesc Lukasz,

    z gory dziekuje za sile jaka wkladasz w te strone bo jest naprawde profesjonalna i wiele z niej juz wynioslem. Mam pytanie odnosnie alfabetu, moze nie tyle samego alfabetu ale regul odnosnie wymowy liter. Gdzie moge znalezc informacje jak wymawiac poszczegolne litery przy polaczeniu z innymi. Moze lepiej to opisze:

    Ostern – tu O czytamy jak takie prawie polskie U
    Ordnung – a tu czytam jak nasze O

    Wiesz moze gdzie mozna znalece jakies materialy na ten temat?

    z gory dziekuje i przepraszam za brak polskich znakow.

  3. jej, to wunderbaaaaar na filmiku jest dla mnie wręcz przerażające. Ale blog ciekawy, przydatny, fajowy, gratuluję!

  4. super stronki prowadzisz jeszcze nie udalo mi sie przejzec wszystkiego zaczelam od tej strony ale podoba mi sie. Super ze takie stronki zalozyles i mysle ze cos pewnie zapamietam

  5. Guten Tag ich Deutsch gelernt, damit ich gehen kann als polnische ich 6 Jahre lang studiert haben, wurden

      • Witam. Jestem uczennicą III klasy gimnazjum. W tym roku zdecydowałam się pisać test gimnazjalny z języka niemieckiego. Mam problem, ponieważ w szkole uczę się języka na poziomie podstawowym. Nie chciałabym się przepisywać do klasy z rozszerzonym językiem niemieckim. Chciałabym jakoś nadrobić to w domu tylko nie wiem jak się do tego zabrać. Jakie ćwiczenia wykonywać, czy położyć nacisk na gramatykę czy uczyć się wszystkich słówek ze słownika. Zależy mi na tym, ponieważ w przyszłości chciałabym zdobyć zawód związany z językiem niemieckim.

        • Nie da się dać tylu konkretnych wskazówek w jednym komentarzu albo nawet w całym oddzielnym wpisie na blogu. Radzę znaleźć sobie nauczyciela przynajmniej na jedną lekcję korepetycji w tygodniu. On powinien dać dobre wskazówki, poprawić i wytłumaczyć niejasności. Poza tym ja nawet nie wiem jaka technika uczenia się będzie dla Ciebie odpowiednia, bo zupełnie nie znam Cię jako ucznia.

          • Angelika

            Problem leży w tym, że ja rozumiem bardzo dużo jak ktoś do mnie mówi, ale sama nie potrafię nic powiedzieć. Gramatykę mam opanowaną tylko czasami nie wiem gdzie co zastosować, ale już nad tym pracuję. Znam wszystkie ,,zasady” na pamieć. Miałam już wielu nauczycieli, ale oni uczyli mnie rzeczy, które tak na prawdę potrafię. Jedynie co, to powtarzałam sobie z nimi wszystko. Miałam 7 nauczycieli i najlepiej uczyła mnie Pani, która była Niemką. Przy niej najwięcej się nauczyłam. Myślałam nad tym, żeby wyjechać do Niemiec. Może by mi to coś pomogło. Sama już nie wiem jak się do tego zabrać. Uczę się szybko. Nie ważne jaką metodą. Nauka języków jest dla mnie łatwa tylko muszę wiedzieć od czego zacząć, a każdy nauczyciel mówi coś innego. Potrzebuję pomysłu, bo sama już żadnego nie mam.

  6. jestem na etapie alfabetu i czasowników , haben , sein – odmiany , powitanie , przedstawienie się. jak się szybko nauczyc całej reszty , na dniach planuję wyjazd do deutsh . Może jakies podpowiedzi jak szybko zalapac niemieckiego, pomocy ;-)

    • Szybko się raczej nie da, przykro mi. Nauka języka to złożony i bardzo indywidualny proces. Nie ma na to jakiejś ogólnej rady. Trzeba dużo ćwiczyć, powtarzać, uczyć się słówek, gramatyki…

  7. witam ja odwiedzam ta stronę drugi raz myslę ze tym razem sie nie podam . wstyd mi za siebie chyba mi motywacji brak. co mam zrobic aby dać radę sie nauczyc , w stopniu komunikatywnym. werka.

  8. Hej Łukasz.
    Vielen Dank za pomoc.
    Die langsam gesprochene Nachrichten to też super Uebung.
    Super, że tu trafiłam:)
    A teraz zapytanie.
    Mam Lautbildung do przetłumaczenia. Czy jesteś w stanie mi to moje tłumaczenie korrigieren? :)
    Pozdrówka
    Evita

  9. Witam serdecznie.
    Szukam materiałów do fonetyki.
    Typu wymowa i definicja- Lautbildung.
    A najlepiej jak będzie jeszcze do tego tłumaczenie po polsku.

    Ich danke fuer die Info:)
    Pozdrawiam
    Evita

  10. WITAM OD TEGO ROKU UCZĘ SIĘ NIEMIECKIEGO MAM DO NAPISANIA E-MAILA DO KOLEGI Z AUSTRII NA TEMAT SZKOŁY NIE WIEM JAK SIĘ DO TEGO ZABRAĆ

  11. Moja corka wlasnie poszla do pierwszej klasy w Niemczech. Nie chodzi do szkoly nauki jezyka, tylko do normalnej podstawowki. Przydzielono jej nauczycielke do nauki jezyka, ale to i tak za malo. Jak moge jej pomoc aby szybciej przyswajala jezyk?

  12. A tak na marginesie – czy reforma ortografii niemieckiej jest dalej aktualna? Docierają do mnie sprzeczne informacje.

    • Oczywiście, że reforma jest nadal aktualna i obowiązująca. Były co do niej sprzeczne zdania, zresztą nadal są, ale reforma weszła w życie w 1996 roku i nadal funkcjonuje.

    • Reforma jest aktualna,ale trzeba jednoznacznie powiedzieć,że Hoch Deutsch jest w całych Niemczech bardzo omijany. Ucząc się jedynie akademickich tematów,postawi uczącego się przed dylematem,gdy stanie przed nim rozmówca z Bayern,Schwabisch czy innego Landu. To jest do ogarnięcia wówczas,gdy uczący się,nie ma obaw,co do togo,że mówiąc w języku niemieckim,zostanie zrozumiany w 100%…ja wyznaję zasadę,że dobra szkoła językowa,jest wówczas,gdy ma się do czynienia z osobami,które o tym wiedzą i starają się nam pomóc,a takich jest bardzo wiele…Niemcy nie wyśmiewają się z ludzi,którym lapsus językowy przytrafia się dość często. Pańskie porady są bardzo ciekawe i łatwo przyswajalne,a do tego kontakt z kimś,kto chce nam pomóc i nie mówi po polsku,to realny sukces na osiągnięcie dobrego wyniku.
      Ja uczyłem się na krzyżówkach obrazkowych…słówka,później gramatyka i jakoś funkcjonuję od 1991 roku,załatwiając wiele urzędowych spraw. Nigdy nie korzystałem z tłumacza…jeśli ktoś chce mnie zrozumieć,to ogarnie mój „niemiecki”,jeśli nie,to prosta sprawa…ani ja jego,ani on mnie nie jest do życia potrzebny…taką wyznawałem zasadę i dobrze na tym wyszedłem. Pozdrawiam.

  13. Imion się nauczy :). Nawet swoim studentom na pierwszym roku germy to na początek zadaję w ramach Wirtschaftsdeutsch. Pzdr.

  14. Najlepiej od razu ogólnie przyjętym kodem do literowania: http://de.wikipedia.org/wiki/Buchstabiertafel#Vergleichstabelle –> a w tym zwłaszcza pierwsza kolumna (z tego się korzysta w obrocie biznesowym itd.). To, co podał Łukasz, jest modyfikacją dydaktyczną dla dzieci; nie mówię, że to niepotrzebne, bo się dzieciaczki przynajmniej 26 nowych słówek nauczą – lub coś koło tego). Natomiast ważny jest sposób wymawiania, tzn. długość lub krótkość (ale to wychodzi z „widełów”), np. l, m, n, r jako krótkie (co jest oznaczone np. ło tutej: http://dl.dropbox.com/u/695442/m/Deutsches%20Buchstabieralphabet%20-%20Deutsch%20als%20Fremdsprache.pdf). Pzdr.

Napisz komentarz