👉 Niemiecki online 👈

Kurs z lektorem, zajęcia indywidualne

Język niemiecki Słownictwo niemieckie

Metoda 1000 słów – niemiecki [pdf]

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Zakładam, że większość z uczących się niemieckiego słyszała kiedyś o metodzie 1000 słów. Zakłada ona, że te 1000 słówek wystarczy do sprawnego porozumiewania się po niemiecku na poziomie podstawowym, ewentualnie średniozaawansowanym. Dzięki nim mamy także zrozumieć ok. 70-90% treści rozmów. Moim zdaniem jest to tylko początek, bo słówek uczymy się przecież całe życie. Nie jestem więc przekonany o tym, że 1000 słów załatwia sprawę.

Autorem listy jest Marcin Perliński, którego prezentacja o Konjunktiv (tryb przypuszczający) kiedyś już gościła na blogu. Tym razem także udostępnia on nam swoje materiały zupełnie za darmo, korzystajmy! Linki do pobrania znajdziecie na dole wpisu.

We wstępie pliku czytamy:

Oto 1000 najpopularniejszych i najczęściej stosowanych słówek niemieckich dla początkujących (nauka niemalże od zera) wzgl. średniozaawansowanych (jako ugruntowanie oraz precyzyjne usystematyzowanie dotychczas posiadanej wiedzy w związku z poszerzeniem swoich kompetencji językowych o rodzajnik, dopełniacz, liczbę mnogą, formy podstawowe czasowników oraz stopniowanie przymiotników wzgl. przysłówków, tudzież zapoznanie się z obocznościami i wybranymi istotnymi zdaniami/frazami przykładowymi).

Rzeczowniki (np. der Vater, -s, Väter) zaopatrzono w rodzajnik (der), formę dopełniacza (des Vaters) oraz liczbę mnogą (die Väter).

Czasowniki (np. abfahren – fährt ab, fuhr ab, ist abgefahren) wyposażono w formę trzeciej osoby czasu teraźniejszego (er/sie/es fährt ab), formę czasu przeszłego prostego Präteritum/Imperfekt (er/sie/es fuhr ab) oraz formę czasu przeszłego złożonego Perfekt/Partizip II wraz z czasownikiem posiłkowym (er/sie/es ist abgefahren).

Przymiotniki wzgl. przysłówki (np. alt, älter am ältesten) wyekwipowano w informację o stopniu wyższym (älter) oraz najwyższym (am ältesten). W (bardzo) nielicznych przypadkach, w których tworzenie form stopniowalnych nie jest praktykowane, informacji takowej oczywiście nie podano.

Jak się uczyć? Prościej niż myślisz! Wystarczy codziennie wynotować sobie do zeszytu maksymalnie (!) około 20-30 słówek i powtarzać jak najintensywniej. Sprawdza się tu klasyczny zeszyt słówek (np. z kartką zagiętą na pół). Można również samodzielnie (!) wykonać sobie fiszki. Pamiętaj, że te najprostsze papierowe metody są o wiele bardziej skuteczne od najbardziej wyrafinowanych wynalazków komputerowych, srajfonowych itd. Obowiązuje pierwsza zasada Perlińskiego, czyli Czego łapa nie napisze, tego mózg nigdy dobrze nie będzie umiał. Na początku roku 2016 planuję wydanie nagrań audio oraz baz dla interoperacyjnych programów do nauki słownictwa/memoryzacji/SRS (np. Anki).

Metoda 1000 słów niemiecki pdf

-= Metoda 1000 słów – pobierz pdf (zabezpieczony) =-

-=Metoda 1000 słów – pobierz pdf (niezabezpieczony) =-

Linki alternatywne

-= Metoda 1000 słów – pobierz pdf (zabezpieczony) =-

-=Metoda 1000 słów – pobierz pdf (niezabezpieczony) =-

-= Metoda 1000 słów – kurs przez internet =- R E K L A M A

Viel Erfolg beim Lernen!

Print Friendly, PDF & Email

Oceń ten wpis, dzięki!

Średnia ocena: 4.19 (83%) - 100 głosów

Sprawdź też inne wpisy


Nauczyciel i tłumacz języka niemieckiego, od stycznia 2011 roku właściciel Szkoły Języków Obcych PAROLI, zapalony rowerzysta, fotograf-amator, bloger. Zwolennik wykorzystania nowych technologii w edukacji.

komentarze 33

 1. dziękuję, dziękuję dziękuję! szukałam bardzo długo tej listy z rodzajnikami. Masz moją dozgonną wdzięczność :)

 2. Przed momentem wydałem wersję 1.1 (27-10-2015). Zawiera kilkadziesiąt drobnych poprawek, korekt, uzupełnień. Dodano także nowe słówko „man” (a wolne miejsce na nie uzyskałem łącząc „dentystę” z „dentystką” zusammen do kupy). Tradycyjnie jest to w kilku miejscach w Internecie (ot, choćby na chomiku „rowdy”).

  W tym tygodniu ukaże się również wersja audio w pełnym układzie DE-PL (TTS wprawdzie, ale praktycznie ciężkawo to odróżnić od „prawdziwego” Niemca). Właściwie już jest gotowe, ale dopieszczam jeszcze skrypt wsadowy sterujący niektórymi szczegółami dykcji.

  W swoich repozytoriach wtórnych udostępniłem ponadto moje archiwalne „1000 zdań”, „1000 minidialogów” oraz „1000 minireakcji językowych” – we wszystkich przypadkach łącznie z audio.

 3. Nagranie do powyża. To jest również moja publikacja bezpłatna przeznaczona do wykorzystania edukacyjnego oraz ściśle niekomercyjnego.

  Link:

  https://yadi.sk/d/rCQapCpCk4qqa

  Publikację niniejszą dedykuję pamięci zmarłych członków Mojej Rodziny, to znaczy Mojej Babci Rózi, Mojego Dziadka Leona, Mojego Taty Bronisława, a także Babci Zinajdy (Zosi), Dziadka Staszka oraz Wujka Irka.

  opracowanie i optymalizacja skryptu wsadowego TTS: Marcin Perliński

  content skryptu wsadowego TTS: Marcin Perliński

  przetworzenie TTS: A. Puzik (IFG, Rostów nad Donem)

  przetworzenie potokowe oraz scalenie strumienia audio: Marcin Perliński

  wersja: 1.2 (28-10-2015)

  format: MP3

  przepływowość: VBR (średnio 96 kbs; mono)

  długość nagrania: 2 godziny 35 minut

  waga pliku: prawie 47.7 MB

  md5: D36EA67F2B11E0588201FA55C95BD125

 4. Jest już wersja dla bezpłatnego otwartoźródłowego programu Anki (zawiera również pełne audio), dzięki której można uczyć się na komputerach (Windows, Linux, Mac) oraz srajfonach/tabletach (Android, iPhone/iPad). Jeżeli masz srajfona wzgl. tablet, który nie śmiga pod Andkiem czy jabłuszkiem, to zawsze możesz za darmo zarejestrować się na ankiweb.net/ i zaimportować sobie moją bazę do swojego konta użytkownika, dzięki czemu będzie można uczyć się po prostu w trybie przeglądarki internetowej.

  Program Anki pobierzesz z poniższej strony:

  ankisrs.net/

  Plik do nauki 1000 słówek pobierzesz stąd:

  ankiweb.net/shared/info/1001038552

  Wszystkie talie związane z językiem niemieckim dla programu Anki:

  ankiweb.net/shared/decks/german

  Życzę owocnej nauki.

  Marcin Perliński (Asgard)

 5. Mi nic nie dają słówka. Znam chyba ze dwa tysiące, ostatnie pół roku spędziłem w Niemczech, od dwóch lat próbuję się z Niemieckim a wciąż nic nie rozumiem. Chyba nie mam słuchu językowego, bo od pierwszych tygodni do dziś słówka „lieben” od „leben” nie potrafię odróżnić. W ogóle nie umiem wypowiedzieć niemieckiego „e”. Strasznie to deprymujące, bo Niemcy brzmią dla mnie jak bulgotanie z faflunieniem i tylko zu albo auf da się wyłapać w słowotoku.

 6. Czy można tą listę słówek dostać w formacie doc lub innym tekstowym?

 7. czesc potrzebuje gdzies znalezc 1000 najpopularniejszych sloowek niemieckiego w mp3.. jakby ktos wiedzial serdecznie dziekuje..

 8. Właśnie pewien człowiek prosił mnie o „bezbeepową” wersję audio do posłuchania np. w samochodzie, na odtwarzaczu MP3 itp. W miejscu standardowego sygnału dźwiękowego rozdzielającego pary leksykalne jest tu więc cisza trwająca trzy sekundy.

  Przypuszczam, że niektórym taka niepipcząca wersja może bardziej przypadać do gustu:

  https://yadi.sk/d/2ZWGK11MssoWP

 9. Dziękuję. Właśnie, po 30. latach od matury muszę ponownie nauczyć się niemieckiego (uczyłem się w liceum), w stopniu komunikatywnym. Czy ma Pan jakieś sugestie…. Pańska idea jest super.

 10. Dzięki serdeczne za listę 1000 słów- super zrobiona. Zabieram się właśnie za naukę niemieckiego po przeszło 30 latach / uczyłam się w liceum/ więc zadanie nie lada. Chciałabym nauczyć się w ciągu tego roku , chodzi przede wszystkim o komunikację w pracy .Mam nadzieję, że to realne zadanie. Może macie jakieś sugestie jak się uczyć , żeby się nauczyć? Pozdrawiam

 11. Wszystko super, tylko szkoda, że nie można tego drukować. :/
  Nie uśmiecha mi się przepisywanie z monitora.

 12. „…najprostsze papierowe metody są o wiele bardziej skuteczne od najbardziej wyrafinowanych wynalazków komputerowych, srajfonowych itd. Obowiązuje pierwsza zasada Perlińskiego, czyli Czego łapa nie napisze, tego mózg nigdy dobrze nie będzie umiał.” Już tylko za to Was kocham! :-D Jako osoba starej daty, takie metody cenię najbardziej, dziękuję! :-)

  • Cieszę się :) sam jestem zwolennikiem wykorzystania nowych technologii w nauczaniu, ale najbardziej szanuję starą szkołę i sprawdzone, tradycyjne metody.

 13. Niestety plik pdf jest już niedostępny ;(. Zastanawiam się czy to chwilowy problem czy nie będzie już możliwości do niego zajrzeć

Napisz komentarz