Pogotowie

Zapraszam na forum języka niemieckiego!

Forum języka niemieckiego

Pogotowie języka niemieckiegoWitam w dziale „Pogotowie języka niemieckiego”. Pewnie zastanawiasz się, o co tutaj chodzi. Jakie pogotowie? Tutaj możesz mianowicie zupełnie za free zadać mi pytanie związane z językiem niemieckim i czytać pytania i odpowiedzi innych. Jeżeli pytanie zostało już zadane, nie ma sensu zadawać go ponownie :) Podanie maila nie jest obowiązkowe, ale to na niego otrzymasz powiadomienie o udzieleniu odpowiedzi. Chcesz znaleźć konkretne pytanie? Wciśnij Crtl+F i zacznij pisać :)


Aktualizacja: pogotowie zamknięte do odwołania. Powód? Brak czasu na udzielanie odpowiedzi.

Mamy następujące kategorie pytań:

 • Wymowa – Jak się czyta dane słowo?
 • Tłumaczenie – Co to znaczy po niemiecku/polsku? Tylko pojedyncze słowa i zdania!
 • Gramatyka – Jak się używa tego i owego? Passiv, Perfekt i inne zawijasy.
 • Inne – Cała reszta.

ACHTUNG! ACHTUNG!

Do „Pogotowia” napływa naprawdę bardzo dużo zapytań, dlatego też nie jestem w stanie na wszystkie odpowiedzieć, więc będziemy teraz robili tak: co kilka, kilkanaście zapytań będę Wasze je zbierał w całość i dodawał na bloga jako wpis. Inni czytelnicy będą mogli Wam pomóc poprzez komentarze. W ten sposób mam nadzieję zmniejszyć kolejkę oczekujących :) Pozdrawiam! Odpowiedzi na zadane pytanie możecie teraz szukać TUTAJ.

O to pytali inni:

 1. Jak się czyta słówko "neun"?
 2. Mam pytanie dotyczące matury: chciałbym się dowiedzieć, czy istnieją książki opisujące zagadnienia tematyczne maturalne, a jeśli tak to proszę o podanie tytułów.
 3. Czy 'nein' oraz 'ja' mozemy uzywac tak jak w jezyku polskim, w przypadku zaprzeczen/potwierdzen ? Np. ktos zadaje pytanie, a ja odpowiadam - tak, dokładnie tak (ja, genau ja) ? lub nie, niestety nie (nein, leider nein).Pozdrawiam i dzieki za odpis :)
 4. Jak mozna to zdanie przetłumaczyć: WAS DER ALLES HAT. DZIĘKI
 5. jak powiedzieć?-mam męża
 6. Panie Łukaszu prosze o tlumaczenie 1 zdania:Te straszne bóle kręgosłupa jakie mam od kilku dni (od środy) mam nadzieję ,że za kilka dni ustąpią , jeżeli jednak nie to będę zmuszony iść do lekarza , chociaż bardzo tego nie chcę i nie lubię lekarzy.
 7. czy, kiedy
 8. Jak przetłumaczyć słowo "oczopląs" (termin medyczny) na język niemiecki? Dzieki.
 9. Czym są czasowniki nieregularne w J. Niemieckim?
 10. Panie Łukaszu dwie sprawy. Po pierwsze: 1.Jaka jest różnica w wymowie Polen i pollen ( pyłek kwiatowy ) 2.Na swojej stronie pisał pan ,że słowo Europa po niemiecku czyta się Ojropa poprzez wymowe eu . Tymczasem dokładnie słuchałem wiadomości ZDF i ARD i Niemcy wymawiają słowo Europa po prostu Europa oczywiście z odpowiednim akcentem . Co pan o tym sądzi? Pozdrawiam
 11. Łukasz takie zdanie : Bei all dem soll und darf das Lachen nicht zu kurz kommen.chodzi o dem po all . 1.Wiadomo ,że jest dem , bo po Bei wymagany jest trzeci przypadek , ale to dem do czego się odnosi ? skąd się wzieło , czy ten rodzajnik odnosi się do Lachen?2. dlaczego jest np soll czy darf , a nie np sollen ? czy durfen?
 12. Czy istnieje słownik posiadający słownictwo typowo potrzebne do pracy w salonach wellness, SPA czy kosmetycznych? Chodzi o specjalistyczne słownictwo, niestety w słonikach medycznych nie ma wszystkiego... Jeśli tak gdzie dostanę taki słownik?
 13. jak się wymawia cyfry od 0 do 100???
 14. przybory szkolne
 15. ułóz poprawnie am bodensee warst im juli du
 16. Łukasz proszę o tłumaczenie tego przysłowia niemieckiego: jeder liefert jedem Qualitat Da ist er . Mógłybyś może chociaż troszeczkę tłumaczyć tłumaczenia na końcu do opowiadania jojo . Dzięki Kasia .Pozdrawiam.
 17. Witam. Moje pytanie dotyczy wyrażenia "Freizügigkeitsbewilligung". Związane jest z podjęciem pracy w Austrii, tyle wiem na ten temat. Bardzo proszę o pomoc:)
 18. Barbiepuppengleich co to znaczy?
 19. Witam! Mam pytanie odnosnie jednego slowa,ktore czesto slysze w telewizji a nie wiem jak sie to pisze..chodzi o slowo angenomen-tak tam mowia ale co to znaczy??serdecznie dziekuje za odpowiedz.pozdrawiam
 20. Chciałabym uzyskać trochę podstawowych słówek z dziedziny Kosmetologi,np.:peeling,masaż,okład borowinowy,masaż limfatyczny,odmładzający,masaż wodny,oraz słownictwo stosowane do klientów w bazie zabiegowej:np.proszę tutaj usiąść/położyć się,proszę wstać,koniec zagiegu,przyjemnie prawda?,zapraszam,do zobaczenia następnym razem/jutro,itp.
 21. jak szybko i skutecznie nauczys sie jezyka niemieckiego
 22. Panie Łukaszu proszę o tłumaczenie zwrotu; Ein Grund zum Streiten geben. Serdeczne dzięki
 23. Witam!Mam pytanie dotyczące języka typowo technicznego związanego z nauka o ziemi, geologia, górnictwem, ochroną środowiska. Czy mogłby Pan polecic jakieś ciekawe pozycje? dziekuje Edyta
 24. Jak przetłumaczyć zwrot - Tutejsze widoki zapierają dech w piersiach
 25. Witam! Czy mógłby mi Pan napisac jak będzie brzmiał zwrot: "spełnienia marzeń" - chodzi o życzenia urodzinowe Będę wdzięczna
 26. Witam! Panie Łukaszu mam problem z Dativem i Akkusativem. Nie mam pojęcia kiedy zastosować w zdaniach Dem/den/der/das itd. Wiem jak zamienia się der/die/das/die w Dativie i Akkusativie tylko nie wiem jak zastosować to w zdaniu. Nie umiem określić czy dane zdanie jest w Akkusativie czy Dativie. Proszę o wyjaśnienie kiedy dane zdanie jest Akkusativem ,a kiedy Dativem. Przykład: In ..... (die Schweiz) spricht man vier Sprachen. Dat czy Akk?. proszę o szczegółowe wyjaśnienie. Z góry dziękuję.
 27. jak jest po niemiecku kolonia, wiedeń, monachium, lipsk, zurych, berno?
 28. Czy Pana zdaniem rzeczownik das Blau jest poprawny? Analogicznie do das Rot, das Gelb... W znaczeniu rzeczownikowym: "niebieskość", błękit tak jak żółć, czerwień jako rzeczowniki określające barwę.
 29. jak sie wymawia backen (piec) befehlen (rozkazywać) beginnen (zaczynać) beißen (gryźć) beweisen (udowodnić) bewegen (poruszać się) bewerben sich (ubiegać się) biegen (wygiąć, skręcić) bieten (oferować) binden (wiązać) bitten (prosić) bleiben (pozostać) braten (piec, smażyć) brechen (łamać) brennen (palić) bringen (przynieść)
 30. Jak przetłumaczyć wyrażenie "Er war der Grund"?
 31. Witam, bardzo prozę o pomoc w tłumaczeniu słowa NIECENTRYCZNOŚĆ. W starych dokumentach znalazłam EXZENTRIZIAET, ale niestety nie mogę dojść do tego czy to jest niecentryczność czy może centryczność.
 32. witam mam 4o lat chcialabym sie uczyc niemieckiegochodz mi o porozumiewanie zaczelam od liczebnikow dni,miesiace co dalej ?
 33. Panie Łukasz, na początku chce wyrazić podziw dla Pana pracy! Chciałabym się zapytać kiedy zostałby opracowany słownik tematyczny z anatomii człowieka, głównie układu kostnego. Potrzebuję pojęć, a mój domowy obrazkowy jest raczej ubogi. Gdzie można ewentualnie szukać czegoś bardziej szczegółowego. Pozdrawiam Asia
 34. jak odczytywać duże liczby?
 35. Prosze o pomoc ze słowem ,,Bereich''. Czy moge to slowo zapisac dwa razy, czy moze wystarczy tylko raz, jesli tak, to po ,,nominalen'' czy ,,verbalen''? Z góry dziękuje:)...,dass im Gegensatz zum nominalen Bereich gibt es im verbalen Bereich wenig englische Formen
 36. co oznacza nazwa miejscowości Jagenau?
 37. Witam, Panie Łukaszu, mam pytanie, jak po niemiecku powiedzieć "Niech żyje...", "Niech Ci się dobrze wiedzie..." ? Czy używamy tu Konjunktivu I i czy zawsze w takim przypadku?
 38. Jak przetłumaczyć Można było także zagrać w bilard
 39. JAK SZYBKO I SKUTECZNIE NAUCZYC SIE JEZYKA NIEMIECKIEGO; OD CZEGO ZACZAC: JESTEM W NIEMCZECH ANIE UMIEM NIEMIECKIEGO: ZLE MI Z TYM: PROSZE O RADE DZIEKUJE
 40. Dziękuję za tę pomocną stronę.Mam dwa pytania: 1. ?S? czytamy jak s czy jak z? 2. łaczenie wyrazów. jak to jest, kiedy wrzucamy łaczące s? dlaczego jest : Klassentreffen, a nie Klassenstreffen?dziękuję bardzo!
 41. Mam problem-musze napisac kilka czasowników w jezyku niemieckim w rodzajniku er (on) i w czasach terazniejszym i przyszłym.Oto te czasowniki: bitten bleiben brechen brennen bringen denken erkennen essen fahren fallen Dziękuje za pomoc :-*
 42. Jak można przetłumaczyć na język polski wyraz Vorentlastung? Z góry dziękuję i pozdrawiam
 43. co to znaczy der zirkel po niemiecku i jak sie to czyta
 44. Witam! chciałabym się dowiedzieć, co znaczy słówko "schwindelfrei", a dokładnie jest ono użyte w zdaniu: "Dazu braucht man nicht nur gute Kondition und Ausrustung, sondern man muss auch schwindelfrei sein." Muszę dodac, że nawet nasza nauczycielka miała problem z wytłumaczeniem tego słówka,więc po odkryciu Pana blooga (a było to genialne odkrycie) pytam sie o to z czystej ciekawości. Bo nie uwierzyłam naszej pani, że jest to coś w rodzaju "nie można miec lęku przestrzeni/zawrotów głowy". Może Pan też przetłumaczyć jak jest lęk przestrzeni i zawrót głowy? Dzieki i pozdr;)
 45. Das sind Patrick, Roni und .......... Freunde trzeba mi wstawic zaimek dzirzawczy
 46. Dziękuję za poprzednią odpowiedź. Teraz interesuje mnie wymowa, tzn. dzisiejszym słówkiem dnia jest: "wahnsinnig". wydaje mi się, ze poprawnie należałoby je odczytać: "wa:nziniś". Kiedy i dlaczego, albo może w jakich rejonach Niemiec będziemy czytali w taki a nie w inny sposób. :) Pozdrawiam!
 47. Jak jest przepraszam po niemiecku?
 48. jak po niemiecku powiedzieć-będe
 1. 

  Rating: +4

  Pozytywna Negatywna

  Jak się czyta słówko "neun"?

  "neun" czytamy jako "nojn", regułą jest, że dyftong "eu" zawsze czytamy jako "oj", np. w wyrazach Europa, Keule, Deutsch itp.

 2. 

  Rating: +1

  Pozytywna Negatywna

  Mam pytanie dotyczące matury: chciałbym się dowiedzieć, czy istnieją książki opisujące zagadnienia tematyczne maturalne, a jeśli tak to proszę o podanie tytułów.

  Tematyczne opracowanie zagadnień można znaleźć w publikacjach Wydawnictwa Wagros, np.: "Repetytorium tematyczno-leksykalne 1, 2 i 3" (każde z nich zawiera 12 bloków tematycznych):

  Nr 1: Meine Umgebung und ich, Schule, Berufswahl, Freizeitaktivitäten, Urlaub, Gesundheit, Einkäufe. Essen. Dienstleistungen, Wohnen, Umweltschutz, Medien, Der technische Fortschritt, Feste & Verschiedenes.

  Nr 2: Rund um die Schule, Die Jugend von heute, Die Welt der Gefühle, Generationen, Die deutschsprachigen Länder, Wenn einer Reise tut ..., Leben in Deutschland, Dichter, Denker und ..., Die Welt der Kunst, Mit dem Auto unterwegs, Die Welt von heute, Gespräche führen.

  Nr 3: Familien- und Gesellschaftsleben, Gesundheit, Berufsleben, Der Mensch als Kunde, Gefühle, Sinn des Lebens, Wissenschaft & Technik, Die Gefahren des 21. Jahrhunderts, Die Welt der Natur, der Staat und seine Bürger, Kultur und Kunst.

  Pomocna może być też książka Wydawnictwa Langenscheidt - "Ćwiczenia maturalne", gdzie znajdziemy: rozmowy sterowane, opis ilustracji i wypowiedzi pisemne. Poza tym polecam wszystkie inne publikacje, który służą przygotowaniu do matury z języka niemieckiego, np.: "alles klar. Tests & Abi" (WSiP), "Maturalnie, że zdasz" (WSiP), "Zestawy maturalne ? poziom podstawowy i rozszerzony" (LektorKlett) czy "Repetytorium maturalne ? Direkt" (LektorKlett).

 3. 

  Rating: +3

  Pozytywna Negatywna

  Czy 'nein' oraz 'ja' mozemy uzywac tak jak w jezyku polskim, w przypadku zaprzeczen/potwierdzen ? Np. ktos zadaje pytanie, a ja odpowiadam - tak, dokładnie tak (ja, genau ja) ? lub nie, niestety nie (nein, leider nein).Pozdrawiam i dzieki za odpis :)

  Przy tego typu odpowiedziach poprawnie byłoby: "Ja, genau", "Ja, das stimmt" oraz "Nein, leider nicht". Robiąc "kalkę" z języka polskiego popełnimy błąd. Często też w odpowiedzi wystarczy samo "Ja" lub "Nein", chociaż pewne rozwinięcie ładniej wygląda i brzmi :)

 4. 

  Rating: +4

  Pozytywna Negatywna

  Jak mozna to zdanie przetłumaczyć: WAS DER ALLES HAT. DZIĘKI

  Was der alles hat - czego to on nie ma
  Zwrot wyraża pewne zdziwienie czy wręcz zaskoczenie np. ilością funcji, jakie ma jakieś urządzenie. Przykłady użycia: "Hast du gesehen, was der alles hat?" - Widziałeś/aś co on ma/czego to on nie ma? (np. nowy telefon trzeciej generacji, czy jakiś LCD 3D); "Schau mal, was der alles hat: tolles Auto, schöne Frau und viel Geld." - Spójrz tylko czego to on nie ma: świetny samochód, piękna żona i dużo pieniędzy. (w tym zdaniu czuć natomiast pewną zazdrość)
  Pozdrawiam i zapraszam ponownie :)

 5. 

  Rating: +1

  Pozytywna Negatywna

  jak powiedzieć?-mam męża

  Dosłownie byłoby "Ich habe einen Mann", chociaż można też powiedzieć "Ich bin verheiratet", czyli "Jestem zamężna".

 6. 

  Rating: +3

  Pozytywna Negatywna

  Panie Łukaszu prosze o tlumaczenie 1 zdania:Te straszne bóle kręgosłupa jakie mam od kilku dni (od środy) mam nadzieję ,że za kilka dni ustąpią , jeżeli jednak nie to będę zmuszony iść do lekarza , chociaż bardzo tego nie chcę i nie lubię lekarzy.

  Bitte schön: Ich hoffe, dass diese starken Wirbelsäuleschmerzen, die ich schon seit einigen Tagen habe (seit Mittwoch), bald vergehen. Wenn nicht, dann muss ich zum Arzt gehen, obwohl ich das nicht will und auch die Ärzte nicht mag.

 7. 

  Rating: +3

  Pozytywna Negatywna

  czy, kiedy

  Domyślam się, że chodzi o przetłumaczenie tych słów :) kiedy - wann, natomiast czy w pytaniach niemieckich nie jest tłumaczone dosłownie, w słowniku znajdziemy tłumaczenie czy - ob, w tym przypadku jednak czy jest spójnikiem w zdaniach pytających zależnych, np.: Ich bin nicht sicher, ob er zu mir kommt. - Nie jestem pewien, czy on do mnie przyjdzie. Jeżeli natomiast chcemy utworzyć pytanie zaczynające się w języku polskim od czy, należy zastosować inwersję, czyli czasownik postawić na pierwszym miejscu w zdaniu, np.: Gehst du mit mir ins Kino? - (Czy) pójdziesz ze mną do kina?

 8. 

  Rating: +0

  Pozytywna Negatywna

  Jak przetłumaczyć słowo "oczopląs" (termin medyczny) na język niemiecki? Dzieki.

  Oczopląs - der Nystagmus, das Augenapfelzukken
  (M. Tafil-Klawe; J. Klawe: "Słownik medyczny", W-wa, Wydawnictwo Lekarskie PZWL). W słowniku widnieje jeszcze ok. 20 pojęć pod hasłem "oczopląs", mam nadzieję, że chodziło o pojęcie ogólne.

 9. 

  Rating: +0

  Pozytywna Negatywna

  Czym są czasowniki nieregularne w J. Niemieckim?

  Czasowniki nieregularne w języku niemieckim to takie, w których występuje zmiana samogłoski rdzennej w 2. i 3 osobie liczby pojedynczej, np.: ich fahre > du fährst > er, sie, es fährt (zmiana "a" na "ä") // ich gebe > du gibst > er, sie, es gibt (zmiana "e" na "i") // ich lese > du liest > er, sie, es liest (zmiana "e" na "ie").
  Zupełnie odmienną sprawą jest nieregularność w czasach przeszłych, tu natomiast zapraszam do tabelki: http://blog.tyczkowski.com/ciekawostki-o-jezyku-niemieckim/czasowniki-mocne-nieregularne-niemiecki/

 10. 

  Rating: +0

  Pozytywna Negatywna

  Panie Łukaszu dwie sprawy. Po pierwsze: 1.Jaka jest różnica w wymowie Polen i pollen ( pyłek kwiatowy ) 2.Na swojej stronie pisał pan ,że słowo Europa po niemiecku czyta się Ojropa poprzez wymowe eu . Tymczasem dokładnie słuchałem wiadomości ZDF i ARD i Niemcy wymawiają słowo Europa po prostu Europa oczywiście z odpowiednim akcentem . Co pan o tym sądzi? Pozdrawiam

  Ad. 1. "Polen" ma długie "o" (sylaba otwarta), natomiast w słówku "Pollen" "o" jest krótkie (sylaba zamknięta).
  Ad. 2. http://www.dict.cc/?s=Europa | http://www.forvo.com/word/europa/ | http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/0/00/De-at-Europa.ogg
  Dyftong "eu" w Hochdeutsch zawsze czytany jest jak polskie "oj"
  Pozdrawiam

 11. 

  Rating: +1

  Pozytywna Negatywna

  Łukasz takie zdanie : Bei all dem soll und darf das Lachen nicht zu kurz kommen.chodzi o dem po all . 1.Wiadomo ,że jest dem , bo po Bei wymagany jest trzeci przypadek , ale to dem do czego się odnosi ? skąd się wzieło , czy ten rodzajnik odnosi się do Lachen?2. dlaczego jest np soll czy darf , a nie np sollen ? czy durfen?

  Zdanie znaczyłoby "W tym wszystkim (dosł. przy tym wszystkim) nie powinno i nie ma prawa zabraknąć (u)śmiechu/(dobrego) humoru."
  To "dem" jest nawiązaniem do czegoś ze zdania poprzedniego (nie do Lachen), z kontekstu podanego tutaj zdania nie da się tego wywnioskować, potrzebny jest szerszy kontekst.
  Czasowniki są użyte w liczbie pojedynczej, gdyż nie mamy tutaj czego "policzyć", nie wiemy, czy chodzi o jedną czy więcej rzeczy.
  Pozdrawiam

 12. 

  Rating: +1

  Pozytywna Negatywna

  Czy istnieje słownik posiadający słownictwo typowo potrzebne do pracy w salonach wellness, SPA czy kosmetycznych? Chodzi o specjalistyczne słownictwo, niestety w słonikach medycznych nie ma wszystkiego... Jeśli tak gdzie dostanę taki słownik?

  Niestety nie znam takiego słownika, proszę rozejrzeć się za pozycjami dla osób wyjeżdżających do pracy w podanych przez Panią dziedzinach. Często są tam niezbędne słówka i zwroty. A sprawdzała Pani słownik medyczny autorstwa Klawe?

 13. 

  Rating: +0

  Pozytywna Negatywna

  jak się wymawia cyfry od 0 do 100???

  Na blogu są 2 wpisy z liczebnikami, ich wymowę można natomiast sprawdzić w darmowym słowniku online PONS.

 14. 

  Rating: +0

  Pozytywna Negatywna

  przybory szkolne

  przybory szkolne - die Schulsachen

  Zaliczamy do nich m. in.:
  - der Kugelschreiber, der Kuli - długopis
  - der Bleistift - ołówek
  - das Lineal - linijka
  - der Radiergummi - gumka do ścierania
  - der Spitzer - temperówka
  - die Kreide - kreda
  - der Kleber - klej
  - der Zirkel - cyrkiel

  i inne, np.: die Schultasche, die Füllfeder, das Buch, die Schere, das Heft, der Pinsel, die Mappe, das Blatt, der Filzstift, die Tafel...

 15. 

  Rating: +1

  Pozytywna Negatywna

  ułóz poprawnie am bodensee warst im juli du

  Jest tutaj kilka opcji:
  - szyk prosty - Du warst im Juli am Bodensee.
  - szyk przestawny - Im Juli warst du am Bodensee./Am Bodensee warst du im Juli.

 16. 

  Rating: +0

  Pozytywna Negatywna

  Łukasz proszę o tłumaczenie tego przysłowia niemieckiego: jeder liefert jedem Qualitat Da ist er . Mógłybyś może chociaż troszeczkę tłumaczyć tłumaczenia na końcu do opowiadania jojo . Dzięki Kasia .Pozdrawiam.

  Myślę, że w tym przysłowiu/haśle chodzi o to, że każda jednostka pracuje także na dobro (dosłownie jakość - Qualität) innych jednostek. Czyli jak każdy z osobna będzie się starał, to wszyscy będą mieli dobrze :)
  Autorką hasła jest Erika Steinführer. W 1977, w DDR chciała w ten sposób zmotywować kolektyw robotniczy do działania.
  Pozdrawiam

 17. 

  Rating: +0

  Pozytywna Negatywna

  Witam. Moje pytanie dotyczy wyrażenia "Freizügigkeitsbewilligung". Związane jest z podjęciem pracy w Austrii, tyle wiem na ten temat. Bardzo proszę o pomoc:)

  Witam, chodzi tutaj o fakt, że mieszkańcy UE (tej młodszej części:) mogą podjąć w danym kraju zatrudnienie w dowolnej formie. Muszą oni oczywiście spełnić pewne wymagania czy kryteria.

 18. 

  Rating: +2

  Pozytywna Negatywna

  Barbiepuppengleich co to znaczy?

  Chodzi tutaj o osobę zbliżoną wyglądem (zachowaniem?) do lalki Barbie, czyli: długie nogi, talia osy, zadbane włosy i ładne oczy :)

 19. 

  Rating: -1

  Pozytywna Negatywna

  Witam! Mam pytanie odnosnie jednego slowa,ktore czesto slysze w telewizji a nie wiem jak sie to pisze..chodzi o slowo angenomen-tak tam mowia ale co to znaczy??serdecznie dziekuje za odpowiedz.pozdrawiam

  Witam, chodzi tutaj o słówko angenommen, nie ma ono oczywiście jednego znaczenia, więc podam te, które znam :)
  "Annehmen" to forma podstawowa czasownika i znaczy "przyjmować, odbierać", natomiast może on pojawić się też w konstrukcji "es wird angenommen, dass...", która znaczy "przypuszcza się, że..." i sądzę, że o to znaczenie tutaj chodzi.
  Pozdrawiam

 20. 

  Rating: -2

  Pozytywna Negatywna

  Chciałabym uzyskać trochę podstawowych słówek z dziedziny Kosmetologi,np.:peeling,masaż,okład borowinowy,masaż limfatyczny,odmładzający,masaż wodny,oraz słownictwo stosowane do klientów w bazie zabiegowej:np.proszę tutaj usiąść/położyć się,proszę wstać,koniec zagiegu,przyjemnie prawda?,zapraszam,do zobaczenia następnym razem/jutro,itp.

  Wiele przydatnych słów z tego zakresu można znaleźc na niemieckojęzycznych stronach, np.: http://www.kosmetik-24.info/. Jeżeli natomiast chodzi o słówka i zwroty typu "Proszę wstać" itd., odsyłam do pierwszej lepszej publikacji z rozmówkami, tam będzie można to znaleźć. Są też rozmówki dla osób wyjeżdżających do Niemiec do określonej pracy, tam też bym poszukał.

 21. 

  Rating: -1

  Pozytywna Negatywna

  jak szybko i skutecznie nauczys sie jezyka niemieckiego

  Obawiam się, że nie ma tutaj jakiejś jednoznacznej wskazówki, trzeba moim zdaniem "łapać się" wszystkich mozliwych sposobów nauki: przede wszystkim Internet, podkasty niemieckie, oczywiście jakaś porządna gramatyka, rozmowa z osobą na wyższym poziomie zaawansowania, także korepetycje z doświadczonym lektorem :)
  Nie należy się jednak nastawiać na to, że języka nauczymy się w miesiąc czy nawet 3 miesiące, jest to bowiem proces bardzo zaawansowany i wielopłaszczyznowy, przez co wymaga odpowiedniego nakładu pracy i sporo czasu.

 22. 

  Rating: +0

  Pozytywna Negatywna

  Panie Łukaszu proszę o tłumaczenie zwrotu; Ein Grund zum Streiten geben. Serdeczne dzięki

  Powinno być: einen Grund... (jest "der Grund" a tu mamy Akkusativ)
  Znaczy to: Dawać powód do kłótni.

 23. 

  Rating: +1

  Pozytywna Negatywna

  Witam!Mam pytanie dotyczące języka typowo technicznego związanego z nauka o ziemi, geologia, górnictwem, ochroną środowiska. Czy mogłby Pan polecic jakieś ciekawe pozycje? dziekuje Edyta

  Witam, proszę zerknąć na słownik obrazkowy: www.bildwoerterbuch.com, ewentualnie słowniki drukowane, ale przyznam, że nic konkretnego mi nie przychodzi do głowy, bo po prostu zupełnie nie zajmuję się taką tematyką :)

 24. 

  Rating: +0

  Pozytywna Negatywna

  Jak przetłumaczyć zwrot - Tutejsze widoki zapierają dech w piersiach

  Zwrot ten będzie brzmiał po niemiecku "hiesige Aussichten sind atemberaubend"

 25. 

  Rating: +0

  Pozytywna Negatywna

  Witam! Czy mógłby mi Pan napisac jak będzie brzmiał zwrot: "spełnienia marzeń" - chodzi o życzenia urodzinowe Będę wdzięczna

  Należy użyć zwrotu: "Mögen alle deine Wünsche in Erfüllung gehen."
  Pozdrawiam :)

 26. 

  Rating: -1

  Pozytywna Negatywna

  Witam! Panie Łukaszu mam problem z Dativem i Akkusativem. Nie mam pojęcia kiedy zastosować w zdaniach Dem/den/der/das itd. Wiem jak zamienia się der/die/das/die w Dativie i Akkusativie tylko nie wiem jak zastosować to w zdaniu. Nie umiem określić czy dane zdanie jest w Akkusativie czy Dativie. Proszę o wyjaśnienie kiedy dane zdanie jest Akkusativem ,a kiedy Dativem. Przykład: In ..... (die Schweiz) spricht man vier Sprachen. Dat czy Akk?. proszę o szczegółowe wyjaśnienie. Z góry dziękuję.

  Witam! Temat ten jest naprawdę dosyć rozbudowany i jego szczegółowe omówienie tutaj byłoby dosyć skomplikowane :/ Użycie tych dwóch przypadków może zależeć od różnych czynników: rekcja czasownika lub użycie przyimków. W podanym przykładzie (ze Szwajcarią, tu będzie Dativ, bo odpowiadamy na pytanie "wo?" czyli "gdzie?") chodzi akurat o przyimki, które mogą występować z tymi dwoma przypadkami (są też takie przyimki, które wymagają jednego przypadku). Odsyłam do lektury materiału: https://acrobat.com/#d=p5AP5YKM1aWm-7ZNlnAUMw
  Mam nadzieję że ten materiał wyjaśni coś więcej :)
  Pozdrawiam

 27. 

  Rating: +0

  Pozytywna Negatywna

  jak jest po niemiecku kolonia, wiedeń, monachium, lipsk, zurych, berno?

  Kolonia - Köln
  Wiedeń - Wien
  Monachium - München
  Lipsk - Leipzig
  Zurych - Zürich
  Berno - Bern

 28. 

  Rating: +0

  Pozytywna Negatywna

  Czy Pana zdaniem rzeczownik das Blau jest poprawny? Analogicznie do das Rot, das Gelb... W znaczeniu rzeczownikowym: "niebieskość", błękit tak jak żółć, czerwień jako rzeczowniki określające barwę.

  Jak podaje DUDEN Universalwörterbuch: Blau, das; -s, -, ugs.: -s: blaue Farbe: ein leuchtendes, strahlendes B.; das B. des Himmels; Berliner B. (tiefdunkler, stahlblauer künstlicher Farbstoff); sie liebt [die Farbe] B. besonders; sie erschien ganz in B. (in blauer Kleidung). ? Duden - Deutsches Universalwörterbuch
  das Blau więc istnieje i jest poprawne :)

 29. 

  Rating: +2

  Pozytywna Negatywna

  jak sie wymawia backen (piec) befehlen (rozkazywać) beginnen (zaczynać) beißen (gryźć) beweisen (udowodnić) bewegen (poruszać się) bewerben sich (ubiegać się) biegen (wygiąć, skręcić) bieten (oferować) binden (wiązać) bitten (prosić) bleiben (pozostać) braten (piec, smażyć) brechen (łamać) brennen (palić) bringen (przynieść)

 30. 

  Rating: +1

  Pozytywna Negatywna

  Jak przetłumaczyć wyrażenie "Er war der Grund"?

  Wyrażenie to znaczy dosłownie "On był przyczyną", może miało być "Es war der Grund...", wtedy znaczyłoby to "To było przyczyną..."

 31. 

  Rating: +0

  Pozytywna Negatywna

  Witam, bardzo prozę o pomoc w tłumaczeniu słowa NIECENTRYCZNOŚĆ. W starych dokumentach znalazłam EXZENTRIZIAET, ale niestety nie mogę dojść do tego czy to jest niecentryczność czy może centryczność.

  Witam, nie wiem dokładnie o jaką dziedzinę tutaj chodzi, ale w bardziej ogólnym rozumieniu "Exzentrizität" znaczy "ekscentryczność". Teraz nie wiem jak się ma "ekscentryczność" do "niecentryczności" :/

 32. 

  Rating: +0

  Pozytywna Negatywna

  witam mam 4o lat chcialabym sie uczyc niemieckiegochodz mi o porozumiewanie zaczelam od liczebnikow dni,miesiace co dalej ?

  Jeżeli ma to być nauka w 100 procentach samodzielna, polecam zakupienie jakiegoś samouczka. Tam jest określony program, którego należy się trzmyać.

 33. 

  Rating: +1

  Pozytywna Negatywna

  Panie Łukasz, na początku chce wyrazić podziw dla Pana pracy! Chciałabym się zapytać kiedy zostałby opracowany słownik tematyczny z anatomii człowieka, głównie układu kostnego. Potrzebuję pojęć, a mój domowy obrazkowy jest raczej ubogi. Gdzie można ewentualnie szukać czegoś bardziej szczegółowego. Pozdrawiam Asia

  Dziękuję :) polecam Podręczny słownik medyczny polsko-niemiecki i niemiecko-polski (Klawe), sporo informacji znajdzie Pani pod adresem: http://www.niemiecki.ang.pl/forum/nauka-jezyka/87643

 34. 

  Rating: +1

  Pozytywna Negatywna

  jak odczytywać duże liczby?

  Przy liczebnikach do miliona należy pamiętać, że czytamy i przede wszystkim piszemy je jako jedno słowo.

 35. 

  Rating: +0

  Pozytywna Negatywna

  Prosze o pomoc ze słowem ,,Bereich''. Czy moge to slowo zapisac dwa razy, czy moze wystarczy tylko raz, jesli tak, to po ,,nominalen'' czy ,,verbalen''? Z góry dziękuje:)...,dass im Gegensatz zum nominalen Bereich gibt es im verbalen Bereich wenig englische Formen

  Wg mnie powinno być: ..., dass es, im Gegensatz zum nominalen, im verbalen Bereich wenig englische Formen gibt.

 36. 

  Rating: +0

  Pozytywna Negatywna

  co oznacza nazwa miejscowości Jagenau?

  Przykro mi, ale nie znam takiej miejscowości. "Ja, genau" znaczy po prostu "Tak, dokładnie" i nic innego nie kojarzy mi się z tym słowem.

 37. 

  Rating: +1

  Pozytywna Negatywna

  Witam, Panie Łukaszu, mam pytanie, jak po niemiecku powiedzieć "Niech żyje...", "Niech Ci się dobrze wiedzie..." ? Czy używamy tu Konjunktivu I i czy zawsze w takim przypadku?

  Ja akurat znam i używam formy K I, czyli "Es lebe...". Pozdrawiam

 38. 

  Rating: +0

  Pozytywna Negatywna

  Jak przetłumaczyć Można było także zagrać w bilard

  Man konnte auch Billard spielen.

 39. 

  Rating: -2

  Pozytywna Negatywna

  JAK SZYBKO I SKUTECZNIE NAUCZYC SIE JEZYKA NIEMIECKIEGO; OD CZEGO ZACZAC: JESTEM W NIEMCZECH ANIE UMIEM NIEMIECKIEGO: ZLE MI Z TYM: PROSZE O RADE DZIEKUJE

  Po pierwsze: radziłbym znaleźć dobrego lektora języka niemieckiego. Po drugie: słuchać Niemców, pytać ich, oglądać TV niemieckie no i najważniejsze: zaglądać na bloga o języku niemieckim ;)

 40. 

  Rating: +1

  Pozytywna Negatywna

  Dziękuję za tę pomocną stronę.Mam dwa pytania: 1. ?S? czytamy jak s czy jak z? 2. łaczenie wyrazów. jak to jest, kiedy wrzucamy łaczące s? dlaczego jest : Klassentreffen, a nie Klassenstreffen?dziękuję bardzo!

  "s" przed samogłoskami czytamy jako "z", natomiast jako "s", jeżeli występuje na końcu wyrazu. Co do łączki "s" polecam: http://www.abzv.de/Newsletter/Download-Services/Fugen-s.pdf

 41. 

  Rating: +1

  Pozytywna Negatywna

  Mam problem-musze napisac kilka czasowników w jezyku niemieckim w rodzajniku er (on) i w czasach terazniejszym i przyszłym.Oto te czasowniki: bitten bleiben brechen brennen bringen denken erkennen essen fahren fallen Dziękuje za pomoc :-*

  czas teraźniejszy / czas przyszły Futur I
  er bittet / er wird bitten
  er bleibt / er wird bleiben
  er bricht / er wird brechen
  er brennt / er wird brennen
  er bringt / er wird bringen
  er denkt / er wird denken
  er erkennt / er wird erkennen
  er isst / er wird essen
  er fährt / er wird fahren
  er fällt / er wird fallen
  Pozdrawiam :)

 42. 

  Rating: +1

  Pozytywna Negatywna

  Jak można przetłumaczyć na język polski wyraz Vorentlastung? Z góry dziękuję i pozdrawiam

  Jest to pojęcie z zakresu metodyki nauczania, jednak trudno jest je przetłumaczyć jednym słowem. Można to określić jako pewnego rodzaju odciążenie uczniów przed prezentacją nowego materiału leksykalnego czy gramatycznego na lekcji języka (np. niemieckiego).

 43. 

  Rating: +0

  Pozytywna Negatywna

  co to znaczy der zirkel po niemiecku i jak sie to czyta

  der Zirkel - cyrkiel, czytamy "cirkel"

 44. 

  Rating: +1

  Pozytywna Negatywna

  Witam! chciałabym się dowiedzieć, co znaczy słówko "schwindelfrei", a dokładnie jest ono użyte w zdaniu: "Dazu braucht man nicht nur gute Kondition und Ausrustung, sondern man muss auch schwindelfrei sein." Muszę dodac, że nawet nasza nauczycielka miała problem z wytłumaczeniem tego słówka,więc po odkryciu Pana blooga (a było to genialne odkrycie) pytam sie o to z czystej ciekawości. Bo nie uwierzyłam naszej pani, że jest to coś w rodzaju "nie można miec lęku przestrzeni/zawrotów głowy". Może Pan też przetłumaczyć jak jest lęk przestrzeni i zawrót głowy? Dzieki i pozdr;)

  Witam, nauczycielka miała rację :) "schwindelfrei sein" znaczy właśnie "nie mieć (tendencji do) zawrotów głowy" lub "nie cierpieć na zawroty głowy". Chodzi przede wszystkim o zawroty głowy, jakich można dostać na dużej wysokości. Pozdrawiam

 45. 

  Rating: +1

  Pozytywna Negatywna

  Das sind Patrick, Roni und .......... Freunde trzeba mi wstawic zaimek dzirzawczy

  Das sind Patrick, Roni und ihre Freunde.

 46. 

  Rating: -1

  Pozytywna Negatywna

  Dziękuję za poprzednią odpowiedź. Teraz interesuje mnie wymowa, tzn. dzisiejszym słówkiem dnia jest: "wahnsinnig". wydaje mi się, ze poprawnie należałoby je odczytać: "wa:nziniś". Kiedy i dlaczego, albo może w jakich rejonach Niemiec będziemy czytali w taki a nie w inny sposób. :) Pozdrawiam!

  O dialektach nie będę się wypowiadał, pisałem o tym tutaj: http://blog.tyczkowski.com/2011/05/deutsche-dialekte-zum-anhoren/ Zapisana przez Ciebie wymowa jest poprawna, jest to Hochdeutsch.

 47. 

  Rating: -2

  Pozytywna Negatywna

  Jak jest przepraszam po niemiecku?

  Entschuldigung

 48. 

  Rating: +0

  Pozytywna Negatywna

  jak po niemiecku powiedzieć-będe

  ich werde

Odsłon: 35 715

komentarzy 110

 1. Witam. Potrzebuje pilnie jakieś linki do filmów( krótkich) o tematyce fachowej tzn. np. o Trinkwasser, Kraftwerk, Energiequellen itd. Z góry dziękuje za pomoc.

 2. Witam!
  Co oznacza słówko „die Herzensfrage”? przeszukałam internet niestety nie znalazłam tłumaczenia. Jedyne tłumaczenie jakie przychodzi mi do głowy to „pytanie (z) serca”, „pytanie o sprawy sercowe”.

 3. Bardzo dobrze rozumiem twój problem. Znalazłam się kiedyś w podobnej sytuacji. Mój tata, tak jak twoja mama, myślał że cały czas siedzę na komputerze dla zabawy. Zrozumiałam że on sie denerwuje dlatego że sie o mnie martwi. Nie chciał abym bezsensownie traciła czas. Postanowiłam z nim porozmawiać i wytłumaczyć mu że większość czasu którego spędzam na komputerze jest przeznaczona do spraw szkolnych. Powiedziałam, że dzisiaj ( w sensie ze obecnie ^^) nauczyciele zadają bardzo dużo zadan do których potrzebny jest internet. Tata zrozumiał i juz wiecej sie nie denerwoowal na mnie. Ty tez spróbuj porozmawiać z mamą. Ona Cie bardzo kocha i troszczy się o Ciebie. Mam nadzieje że pomogłam

  XYZ

 4. Witam, mam do przetlumczenia kilka zdan :
  1)W przyszłości chciałbym zamieszkać na Florydzie.
  2)Blisko cioci która mieszka tam już pare lat.
  3)Zamieszkalbym tam ze względu na cieply klimat.
  4)Jest tam dobra opieka medyczna.
  5)Dostep do dobrze platnej pracy.
  6)Wiele ciekawych atrakcji.
  7)Godny poziom życia.
  8) Zamieszkalbym w domu.
  9)Chcialbym mieć duży i ładny ogród.
  10)Dom miałbym w pobliżu plaży.

 5. Witam. Mam ogromny problem ,kompletnie nie umiem niemieckiego.Jestem w klasie maturalnej ale nie zdaje go na maturze,jednak moja nauczycielka daje nam spr typowo pod mature . Mógłby mi Pan pomoc ? musze wiedzeć co te słowa znaczą i jaka tam a byc koncowka i kolejnosc słów w nawiasie .Błagam to pilne !
  1. Du kannst zu dieser Party …….. ………… anziehen ( Rock,lang)
  2. …….. ……. kostet etwa 25 Euro ( Schal,lang)
  3.Uber sie StraBe geht gerade …… ….. (Frau,junge)
  4.In Sibirien herrscht …. …. ( Klima,kalten )
  5. Auf dem Baum sitzt …. …. (Vogel , bunt )
  6. Hast du gehort ? …. …. kommt nachste Woche in unsere Schule ( Deutchlehrerin ,neu )
  7. Das waren …. … (zeiten ,schon)
  8.Meine eltern wollen … … kaufen . ( Schrank , groB)
  9 Das hat mir … … gesagt ( mensch,klug)
  10.Emil mochte … … haben . (Schwester,klein )

 6. Witam, napisałam list motywacyjny i chciałabym aby ktoś na niego popatrzył i w razie czego poprawił jakieś błędy czy zwroty. Nie zależy mi na tych rodzajnikach całych tylko na sensie listu. I jakieś propozycje dodania czegoś w liście z przetłumaczeniem jeśli macie.
  (+ w załączniku przesyłam życiorys – nie wiem jak przetłumaczyć ) Z góry dziękuję za pomoc :)

  Grüß Got.
  Ich heiße Marta und ich habe zwanzig Jahre alt. Ich schreibe zu Ihnen
  weil ich bin interessiere Ihnen Angebot in Bezug auf Arbeit welche ich habe
  in Internet gesehen.
  Letzte ich arbeitete halb Jahre wie Zimmermädchen und Küchenhilfe
  inVien. Ich kann komunikaten auf Deutsch und
  ganze Zeit ich lerne Deutsch. Darüber ich kann gut Englisch sprechen.
  Meine Fähigkeiten in Arbeit sind: Fähigkeiten Arbeit in Team, Arbeitsamkeit,
  Pünktlichkeit und Problemlos machen Anweisung.
  Ich will sehr in Ihnen Firma arbeiten. Bitte, um Ihnen Antworte.
  Mit freundlichen Grüßen
  XYZ

  Dzień dobry
  Mam na imie Marta i mam 20 lat. Piszę do Państwa, ponieważ jestem zainteresowana Państwa
  ogłoszeniem w sprawie pracy, które widziałam w internecie. Ostatnio pracowałam pól roku jako pokojówka
  i pomoc kuchenna w Wiedniu. Potrafię komunikować się po niemiecku, a także cały czas się go uczę.
  Ponadto potrafię dobrze mowic po angielsku. Moimi umiejętnościami w pracy są:
  umiejętność pracy w zespole, pracowitość, punktualność i bezproblemowe wykonywanie poleceń.
  Bardzo chciałabym pracować w Państwa firmie. Proszę o Państwa odpowiedź
  Z powazaniem
  XYZ

 7. Potrzebuję pomocy z przetłumaczeniem dokładnym poniższych zdań . Mogłabym na nią liczyć . Z góry dziękuję ! :)
  1.Znajomość języków nigdy nie jest wadą i przynosi ze sobą wiele korzyści.
  2.Pojutrze mam w szkole trudny, ale ciekawy przedmiot – matematykę.
  3.Uczniowie zadali wiele mądrych pytań.
  4.Mój wujek podróżował przez dwa lata rowerem dookoła świata .
  5.Musisz zawsze uważać na ulicy.
  6.Chciałbym zarabiać dużo pieniędzy, ale ważniejszym jest dla mnie, żeby moja praca była ciekawa.
  7.Fizyka jest dla mnie łatwiejsza niż chemia, ale uważam, że historia jest najłatwiejsza.
  8.Zwierzęta i ich zdrowie powinny być najważniejsze dla weterynarza.

 8. Was kann manin diesem aquapark machen ?

  welche kurse kann man hier besuchen ?

  was ist der warmbadetag und wann findet er statt ?

  Wann ist der aquapark geóffnet ?

  Wie wiel kosten die einzelkarten ?

  Fur wie viele personen sind die gruppenkarten ?

  Was kostet jede zusatzliche halbe stunde ?

  mam nadzieje na szybka odp :) prosze o pełne zdania i poprawność gramatyczną

 9. Witam. Mam problem z napisaniem czegoś w stylu „opisu zawodu”, tzw. BERUFSPROFIL dla zawodu Landschaftarchitekturtechnikerin w formie bezosobowej. Jakby mógł mnie ktoś naprowadzić, chociaż napisał wzór jak tworzyć dobrze takie zdania… proszę o pomoc. Będę ogromnie wdzięczna! :)

 10. Utwórz zdania.Zacznij od wyróżnionych części zdań.
  1.dieser Wettbewerb * teilnehmen *Jugendliche * Munster * aus * an (Perfekt , an to wyróżniona część zdania.)

  2.auffuhren * das Stuck * die Schuler (wyróżniona część zdania) * konnen * bei * das Jugendtreffen (Prateritum) Z góry bardzo dziękuje!

 11. Czy jest możliwość sprawdzenia mojego listu? Byłabym bardzo wdzięczna. W szkole była grupa uczniów z wymiany z Niemiec. Opisz co wspólnie robiliście, co im się najbardziej podobało, dlaczego wymiana była udana i napisz o planach dotyczących waszych dalszych konataktow.
  Hallo Anna
  Entschuldigung, dass ich so lange nichts geschreiben habe, aber ich hatte letzte Woche gar keine Zeit. Ich hatte Besuch aus Deutschland.
  Kollagen aus Deutschland waren eine Woche in meiner Schule. Am meisten wir mochten się auf Bibliothek. Sie sagt, dass das Essen in der Schulekantine war ein leckers.
  Am ersten Tag besuchte sie die Schule und die Oste unseres Dort. Am Dienstag waren sie im Muzeum. Am nächsten Tag Essen wir zusammen Mittagessen und wir machten einen Spaziergang zu einen grossen und schönen Wald. Am Ende wir hatten eine tolle Zeit in der Disco.
  Ich glaube, dass Besuch aus Deutschland sehr erfolgreich war, Weil die Zeit war gut organisiert.
  In den Sommerferien mit Klassenkameraden unsere Freunde aus Deutschland besuchten.
  Viele liebe Grüsse.
  X y

 12. Keine künstliche Maschine der Welt kann es mit mit dieser Leistung aufnehmen.
  Co oznacza to zdanie ?
  Chodzi mi przede wszystkim o ” kann es mit mit”

 13. hejj pomogłabyś mi
  przetłumaczyć tekst , jestem bardzo kiepska z niemieckiego :(

Napisz komentarz