👉 Niemiecki online 👈

Kurs z lektorem, zajęcia indywidualne

Język niemiecki Landeskunde - realioznawstwo Varia

Niemieckie wynalazki w skrócie – deutsche Erfindungen

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Niemieckie wynalazki w skrócie - deutsche ErfindungenNiemcy to kraj wynalazców i innowacyjnych rozwiązań. Czasem nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, ile rzeczy z naszego codziennego otoczenia jest Made in Germany, czyli Hergestellt in Deutschland. Rower, lodówka, aspiryna, telefon, karta chipowa, format MP3 czy chociażby monitory ciekłokrystaliczne (LCD) są wszystkie wynalazkami dokonanymi przez Niemców. Poniżej przedstawiam w skrócie i chronologicznej kolejności kilka z nich, chociaż zdaję sobie sprawę z tego, że pełne zaprezentowanie tematu zajęłoby o wiele więcej czasu i miejsca na blogu. Zachęcam więc poza tym do poszerzenia tematu we własnym zakresie, na początek możecie oglądnąć krótki filmik, który zamieściłem na samym dole. Później warto też zerknąć na broszurę w języku niemieckim przedstawiającą dokładniej wiele innych niemieckich wynalazków.

Druk (rok 1440)

Znacie nazwisko Jan Gutenberg (ur. ok. 1399, zm. 1468)? Jeżeli nie, to powinniście, je poznać, gdyż to właśnie ten niemiecki rzemieślnik wynalazł w 1440 roku ruchomą czcionkę. To Gutenberg udoskonalił znany wcześniej sposób konstruowania czcionek, dlatego to jemu przypisuje się wynalezienie druku.

Rower (rok 1817)

Mamy rok 1817, kiedy Karl von Drais (ur. 1785, zm. 1851) buduje pierwszy rower (patent – 1818). Ta dwukołowa i jakże niezbędna dzisiaj maszyna jest bardzo ważnym elementem życia wielu osób na całym świecie.

Żarówka (rok 1854)

Już w roku 1854 Heinrich Göbel (ur. 1818, zm. 1893) doprowadził do żarzenia włókna bambusa. Proces ten odbył się w próżni i miał miejsce jeszcze przed wynalezieniem sieci elektrycznej. Jego wynalazek był pierwszym praktycznym użyciem żarówki.

Telefon (rok 1861)

Wynalezienie telefonu rozpoczęło niemałą rewolucję w dziedzinie komunikacji. Wynalazku dokonał w roku 1861 Philipp Reis (ur. 1834, zm. 1874). Reis był nauczycielem matematyki i to on jako pierwszy przekształcił dźwięki i głos ludzki w prąd elektryczny, po czym odtworzył to w zupełnie innym miejscu. Za wynalazcę telefonu uważa się jednak Aleksandra Bella.

Lodówka (rok 1876)

Wyobrażacie sobie życie bez niej? Jak długo moglibyśmy przechowywać nasze jedzenie, gdyby nie wynalazek Carla von Linde (ur. 1842, zm. 1934). Lodówka została przez niego opatentowana w roku 1876. Różniła się ona od dzisiejszych, gdyż do chłodzenia używany był amoniak.

Aspiryna (rok 1897)

Od roku 1897 niestraszne były już bóle głowy i przeziębienie, gdyż chemik Felix Hoffmann (ur. 1868, zm. 1946) wynalazł kwas acetylisalicylowy (inaczej: aspiryna).

Teoria względności (rok 1905)

Tutaj nie muszę chyba nic tłumaczyć, wspomnę tylko, że odkrycia tego dokonał w roku 1905 Albert Einstein (ur. 1879, zm. 1955), urodzony w Niemczech fizyk, który w roku 1933 z tego kraju wyemigrował.

Telewizja (rok 1930)

Ten wynalazek to zasługa Manfreda von Ardenne (ur. 1907, zm. 1997), który to w 1930 roku przeprowadził pierwszą elektroniczną transmisję telewizyjną. Poza telewizją, do Ardenne należy ok. 600 innych wynalazków i patentów.

Komputer (rok 1941)

Kto z Was wiedział, że pierwszą binarną maszynę liczącą wynalazł w 1941 roku właśnie Niemiec? Nazywał się on Konrad Zuse (ur. 1910, zm. 1995) i swój wynalazek nazwał Z3. Jego osiągnięcie zapoczątkowało erę cyfrową, chociaż maszyna potrafiła niewiele. Wykonywała mianowicie tylko cztery podstawowe działania arytmetyczne.

Karta chipowa (rok 1969)

Mamy je w telefonach komórkowych, w kartach płatniczych itp. Wynalezienie karty chipowej w 1969 roku to zasługa Jürgena Dethloffa (ur. 1924, zm. 2002) oraz Helmuta Gröttrupa (ur. 1916, zm. 1981).

Monitor LCD (rok 1976)

Patent na monitory ciekłokrystaliczne należy od 1976 roku do firmy Merck KGaA z Darmstadt. Firma jest pionierem technologii LCD i przedsiębiorstwem o międzynarodowym zasięgu.

Format MP3 (rok 1995)

Wynalezienie standardu MP3 miało miejsce w roku 1995 i zawdzięczane jest zespołowi naukowców z Instytutu im. Fraunhofera (Fraunhofer Institute). Zespołem kierował Karlheinz Brandenburg.

Do Niemców należy jeszcze wiele innych wynalazków, np.:

 • filtry do kawy,
 • pigułka antykoncepcyjna,
 • poduszka powietrzna,
 • piwo,
 • silnik Diesla,
 • kołek rozporowy,
 • silnik odrzutowy,
 • dynamo,
 • szybowiec,
 • homeopatia.

Nie sposób jednak wymienić tutaj ich wszystkich, dlatego polecam dodatkowo obejrzenie poniższego filmu oraz zapoznanie się z broszurą, którą zamieszczam jeszcze niżej.

Deutsche Erfindungen / German Inventions

DEUTSCHE STARS – 50 Innovationen, die jeder kennen sollte

>> Pobierz plik pdf <<

Tak na marginesie: Czy zdawaliście sobie sprawę z tego, że tak wiele z używanych codziennie przedmiotów zostało wynalezionych przez Niemców?

Foto: Some rights reserved by pietroizzo
Broszura: innovationen-fuer-deutschland.de

Print Friendly, PDF & Email

Oceń ten wpis, dzięki!

Średnia ocena: 4.06 (81%) - 35 głosów

Sprawdź też inne wpisy


Nauczyciel i tłumacz języka niemieckiego, od stycznia 2011 roku właściciel Szkoły Języków Obcych PAROLI, zapalony rowerzysta, fotograf-amator, bloger. Zwolennik wykorzystania nowych technologii w edukacji.

komentarzy 10

 1. Niemcy faktycznie są liderem w europie i na świecie. Oprócz solidności widać że są innowacyjni. Jak widać po artykule są to naprawdę milowe kroki!

 2. Dużo, ale nie zapominajmy że Polacy są lepsi tylko że wszystko robią za granicą bo nasz chory kraj tego nie chce, nie potrzebuje, nie ma kasy itd.

  Ja uznaję tylko Einsteina i jeszcze jednego niemieckiego matematyka.

  • Szkoda,że żarówkę, która posługujemy wymyślił Edison, jednak nie był on 1 wynalazcą żarówki.Wczesniejsze żarówki pękały lub się paliły.Pierwszą na świecie żarówkę wymyślił Francuz.
   Telewizor wymyślił POLAK
   Teorię Roweru wymyślił włoch-Leonardo da Vinci, lecz go nie skonstruował.
   Więcej to nie wiem ,ale jakbyś się człowieku dowiedział ,co wymyślili Polacy ,to byś inaczej na Polaków patrzył

 3. JakubPuchatek Odpowiedz

  Piwo było już znane co najmniej w starożytnym Egipcie. W średniowieczu też było popularne w całej Europie. Więc to na pewno nie prawda, że wymyślili je niemcy.

  • piwo w średniowieczu było znane tylko dlatego ,że zostało rozpowszechnione przez plemiona germańskie (no wiesz sasi , frankowie ,bawarzy,cheruskowie i anglowie)dzięki którym stało się popularne ale nie wymyślili!

Napisz komentarz