👉 Niemiecki online 👈

Kurs z lektorem, zajęcia indywidualne

Gramatyka niemiecka Język niemiecki

Odmiana rodzajnika określonego przez przypadki – der bestimmte Artikel

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Odmiana rodzajników określonych (der, die, das) w języku niemieckim często stwarza uczącym się wiele problemów, gdyż prawie w każdym przypadku gramatycznym rodzajniki te wyglądają inaczej, der zmienia się na dem lub den, z die robi się der i gdzie tu logika? :) Jednak pewna logika w tym jest, wystarczy zauważyć, że przykładowo biernik (Akkusativ) jest bardzo podobny do mianownika (Nominativ), różnica jest tylko w rodzaju męskim. Co do dopełniacza (Genitiv), rodzajniki „przeplatają” się w pewien wposób: des > der > des > der. W celowniku (Dativ) rodzaj męski (Maskulinum) i nijaki (Neutrum) są takie same i rodzajnik brzmi dem. Wszystkie te Details prezentuje poniższa tabela.

Kasus
Przypadek

Frage
pytanie
Maskulinum
r. męski
Femininum
r. żeński
Neutrum
r. nijaki
Plural
l. mnoga
Nominativwer? was?derdiedasdie
Genitivwessen?desderdesder
Dativwem?demderdemden
Akkusativwen? was?dendiedasdie
Print Friendly, PDF & Email

Oceń ten wpis, dzięki!

Średnia ocena: 4.55 (90%) - 11 głosów

Sprawdź też inne wpisy


Nauczyciel i tłumacz języka niemieckiego, od stycznia 2011 roku właściciel Szkoły Języków Obcych PAROLI, zapalony rowerzysta, fotograf-amator, bloger. Zwolennik wykorzystania nowych technologii w edukacji.

komentarzy 6

  1. Wbrew większości kolegów i koleżanek nawet brzmienie niemieckiego podobało mi się; wszystko było fajnie, ale te rodzajniki!? Jak ja tego nienawidziłem, przez te wszystkie lata! Tabelkę i owszem, wkuć można, no ale wielkiej logiki to tutaj jednak nie ma.

  2. Dopiero zaczynam się uczyć i największy problem mam z rodzajnikami. Niektóre są takie jak w polskim i to ok ,a jak zapamiętać te inne niż w polskim (np w polskim jest rodz.żeński a w niemieckim ten sam rzeczownik w rodz.męskim

Napisz komentarz