👉 Niemiecki online 👈

Kurs z lektorem, zajęcia indywidualne

Doskonalenie zawodowe Varia

10 sposobów na wykorzystanie bloga w nauczaniu

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

1. Dziel się materiałami, aktualnościami, materiałami do pobrania, linkami etc.

shareWszystko, co umieścisz na blogu, stanie się natychmiast dostępne dla Twoich uczniów zarówno z ich domów, jak i ze szkoły/uczelni. Co więcej, możesz także decydować, kto ma dostęp do poszczególnych materiałów (np. za pomocą wpisów chronionych hasłem).

2. Umożliwiaj dyskusje i współpracę online

Uczniowie mogą wtedy w prosty sposób odpowiadać na wpisy bloga i dyskutować na poruszone tematy dzięki komentarzom lub łatwym w użyciu forom.

3. Stwórz uczniom możliwość publikacji własnych materiałów, które będziesz mógł w prosty sposób edytować

writeTworzycie w ten sposób spersonalizowaną, dopracowaną i zachęcającą do rozwijania publikację online. Każdy ma w niej swój wkład, co znacznie wpływa na motywację.

4. Wykorzystuj bloga także do kontaktów z rodzicami, informuj ich o tym, co się dzieje na zajęciach

Blog jest wręcz śmiesznie prostym sposobem na publikowanie informacji, aktualności i wielu innych rzeczy. Niech tradycyjne udzielanie informacji na zebraniach z rodzicami stanie się tylko dodatkiem.

5. Zachęć uczniów do prowadzenia bloga, ażeby mogli dzielić się swoją pracą i opiniami

Praca własna uczniów i ich wpisy mogą zostać zintegrowane w jeden większy blog, który jest łatwy do zarządzania oraz, w razie potrzeby, także edytowania.

6. Dziel się swoim planem zajęć

Jak my wszyscy kochamy planowanie, prawda? Używanie w tym celu bloga może zmienić ten proces na bardziej produktywne, ale także wspólne doświadczenie.

7. Dołącz do bloga materiały wideo, podkasty i inne media

podcastDzięki jedynie kliku kliknięciom możesz umieścić na blogu materiały wideo, prezentacje multimedialne, odtwarzacze mediów i wiele innych. Wpisy bloga zyskują wtedy na atrakcyjności i ułatwiają przyswajanie zawartych informacji.

8. Twórz blogi dla określonych grup uczniów, wydarzeń, drużyn sportowych i innych

Blogi edukacyjne ułatwiają proces organizacji tych grup poprzez ich sprawne informowanie. Wszyscy mają dzięki temu dostęp do aktualnych i rzetelnych informacji.

9. Zbieraj informacje zwrotne

commentUżywaj komentarzy, spersonalizowanych formularzy lub forum dyskusyjnego do zbierania informacji zwrotnych czy wyników ankiet. Możesz dzięki temu wykorzystać pomysły innych, usprawnić pracę bloga oraz poprawić jego treść.

10. Stwórz w pełni funkcjonalną stronę internetową

Platformy blogowe to nie tylko „suche” narzędzia. Pozwalają one na stworzenie bardzo rozbudowanych i bogatych stron internetowych, które z czasem przestają przypominać tradycyjny blog.

Powyższa lista ma służyć jako pewnego rodzaju drogowskaz, jak wykorzystać blogi w nauczaniu. Każdy nauczyciel-bloger może ją rozwijać o własne pomysły, dostosowane do potrzeb danej grupy/klasy.

Chciałbyś coś dodać? Masz uwagi? Zapraszam do komentowania (patrz pkt. 9) ;)

Print Friendly, PDF & Email

Oceń ten wpis, dzięki!

Średnia ocena: 0.00 (0%) - 0 głosów

Sprawdź też inne wpisy


Nauczyciel i tłumacz języka niemieckiego, od stycznia 2011 roku właściciel Szkoły Języków Obcych PAROLI, zapalony rowerzysta, fotograf-amator, bloger. Zwolennik wykorzystania nowych technologii w edukacji.

Napisz komentarz