👉 Niemiecki online 👈

Kurs z lektorem, zajęcia indywidualne

Edutainment - nauka poprzez zabawę Język niemiecki Landeskunde - realioznawstwo Prace pisemne Słownictwo niemieckie Wypracowania - gimnazjum Wypracowania - szkoła średnia

Halloween w Niemczech. Jak to wygląda?

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Halloween - dyniePatrząc od strony tradycji i religii, Niemcy nie obchodzą święta Halloween, jednak od pewnego czasu cieszy się ono coraz większym zainteresowaniem. Jak zapewne wiecie, Halloween jest hucznie obchodzone przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych czy Wielkiej Brytanii, ale jego wpływ widać także na Starym Kontynencie. W Polsce może nie jest ono jeszcze tak popularne jak za Oceanem, jednak w Niemczech ten trend ma wciąż tendencję wzrostową.

U naszych zachodnich sąsiadów Halloween obchodzone jest przede wszystkim przez młodszą generację. 31. października znajdziemy tam coraz więcej latarni z dyni, coraz więcej osób przebiera się tego dnia za czarownice, wampiry, duchy czy inne potwory. Kostium można kupić już Halloween - kostiumyw wielu sklepach, ale także przez Internet. Na imprezach Halloween’owych tworzy się specjalny wystrój pomieszczeń, gdzie się one odbywają, na ścianach wywieszane są sztuczne pajęczyny z pająkami, nad głowami wiszą nietoperze. Dodatkowo przygotowywanych jest wiele potraw (np. z dyni), które tworzą dodatkowy klimat. Przebrane osoby spędzają wieczór nie tylko na prywatnych czy komercyjnych imprezach. Coraz częściej chodzą od domu do domu (głównie dzieci) i zgodnie z tradycją proszą o słodycze, wypowiadając słynne „Cukierek albo psikus” (ang. „Trick or treat”; niem. „Süßes oder Saures” lub „Streich oder Überraschung”). Dzieci chodzą po domach wszystkich sąsiadów. Gdy ci nie chcą być ofiarami „psikusa”, muszą dać dzieciom coś słodkiego. Figle nie zawsze są czymś grzecznym, oprócz obwijania drzew czy samochodów papierem toaletowym, dzieci mogą wysmarować klamki drzwi czymś mało przyjemnym w dotyku lub nawet zakleić zamek u drzwi.

Jeżeli chodzi o komercyjne imprezy Halloween’owe, są one organizowane w klubach, pubach czy dyskotekach w całych Niemczech, podobniezresztą jak i w Polsce. Fajnym dodatkiem wszelkiego rodzaju imprez są różne gadżety, np.: mózg, kończyny, siekiery i gwoździe, które możemy przytwierdzić do głowy, atrapy blizn, sztuczna krew, obcięte palce itd. Brzmi mało przyjemnie, ale daje efekt :) W końcu podstawą każdej imprezy na Halloween jest straszny wystrój i strasznie przebrani imprezowicze. Co lepsze: bardzo często najlepsze przebranie jest nagradzane, wybierana jest królowa i król balu, o ile można tak ich nazwać.

Halloween - czarownica

Dla Halloween charakterystyczne są następujące symbole: duchy, diabły, szkielety, demony, czarownice na miotłach, pająki, nietoperze i wampiry. Nie zapomnijmy o dyniach, które tego dnia pełnią funkcję latarni, oczywiście po odpowiednim przygotowaniu. Wszystkie wymienione postaci nie są jednak wyznacznikiem, bo przebraniem może być wszystko, na wielu przyjęciach spotkać można przykładowo Batmana.

Halloween nadal jest jednak mało popularne. Owszem na ulicach i sklepach widać wycięte dynie, można kupić różne maski i stroje, jednak ludzie nie świętują tak, jak np. w Ameryce. Brakuje przede wszystkim chodzenia po domach i zbierania słodyczy pod groźbą spłatania figla. Może dzieci to robią, ale na pewno w znacznie mniejszym stopniu niż właśnie za Oceanem.

Słowniczek niemiecki na Halloween

der Kürbis – dynia
die Kürbislaterne – latarnia z dyni
das Gespenst, der Geist – duch
der Vampir – wampir
das Monster – potwór
der Teufel – diabeł
das Skelett – szkielet
die Hexe – czarownica
die Spinne – pająk
das Spinnennetz – sieć pajęcza
die Fledermaus – nietoperz
das Blut – krew
die Halloweenparty – impreza Halloween’owa
die Süßigkeiten – słodycze
die Bonbons – cukierki
die Verkleidung – przebranie

Powiązane ze świętem Halloween – linki, po niemiecku

A jak Wy obchodzicie Halloween? Jakie pomysły, jako nauczyciele, macie na ciekawą lekcję języka niemieckiego na ten temat? Co chcielibyście, jako uczniowie, robić na takiej lekcji?

Fot. flickr.com i freestockphotos.es

Print Friendly, PDF & Email

Oceń ten wpis, dzięki!

Średnia ocena: 5.00 (97%) - 5 głosów

Sprawdź też inne wpisy


Nauczyciel i tłumacz języka niemieckiego, od stycznia 2011 roku właściciel Szkoły Języków Obcych PAROLI, zapalony rowerzysta, fotograf-amator, bloger. Zwolennik wykorzystania nowych technologii w edukacji.

komentarze 4

  1. Mieszkam w Niemczech i chodzimy normalnie po domach. Ale tylko do tych domów gdzie są halloweenowe dekoracje. Po prostu szanujemy tych co się bawić nie chcą. Psikusów jeszcze nie spotkałam.

Napisz komentarz