👉 Niemiecki online 👈

Kurs z lektorem, zajęcia indywidualne

Język niemiecki Słownictwo niemieckie Wort der Woche

der Speichellecker – lizus – Wort der Woche

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Przeprowadzona ostatnio ankieta nakłoniła mnie do zmiany sposobu publikacji Wort der Woche, czyli Słówka tygodnia. Udzielone odpowiedzi wzkazują na to, że 50 osób zupełnie nie wie, gdzie jest ta rubryka (głosy oddało razem 116 osób). 11 osób nie jest zbytnio zachwyconych publikowanymi tam słówkami, ale przymknę na to oko ;) Dotychczas ciekawe niemieckie słówka i zwroty były dodawane na stronie, teraz będę po prostu dodawał oddzielne wpisy z podaniem słówka, tłumaczeniem, krótkim opisem i przykładem użycia.

der Speichellecker - lizus

der Speichellecker – lizus

Jak już niektórzy zdążyli zauważyć, przepadam za rzeczownikami złożonymi, szczególnie jak ich znaczenie jest równie ciekawe jak sposób złożenia. Dzisiaj własnie mamy tego typu złożenie: der Speichel – ślina oraz lecken – lizać. Z lecken utworzono rzeczownik der Lecker, oznaczający osobę, która po prostu coś liże. Nie będę tłumaczył tego słówka dosłownie, bo niektórych może zemdlić, ale dojdziecie sami o co w nim chodzi, jeżeli chodzi właśnie o dosłowne tłumaczenie :)

Przykład użycia:

Klaus ist aber ein Speichellecker, das kann ich nicht ertragen. – Klaus to dopiero lizus, nie mogę tego znieść.

Czytaj archiwum Wort der Woche (23.03.2010-09.11.2010)

Print Friendly, PDF & Email

Oceń ten wpis, dzięki!

Średnia ocena: 0.00 (0%) - 0 głosów

Sprawdź też inne wpisy


Nauczyciel i tłumacz języka niemieckiego, od stycznia 2011 roku właściciel Szkoły Języków Obcych PAROLI, zapalony rowerzysta, fotograf-amator, bloger. Zwolennik wykorzystania nowych technologii w edukacji.

komentarze 3

Napisz komentarz