👉 Niemiecki online 👈

Kurs z lektorem, zajęcia indywidualne

Język niemiecki Materiały wideo do nauki Sprawności komunikacyjne - materiały Słownictwo niemieckie Słownik tematyczny

Wir werden immer dicker – Jesteśmy coraz grubsi

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

dick - grubyWaga, niedowaga, otyłość…jak wiele osób zmaga się dzisiaj z tymi problemami. Kobiet nie pyta się już o wagę, podobnie jak o wiek, zmieniają się tzw. ideały piękna, odzież produkowana jest w coraz mniejszych rozmiarach. Z jednej strony mamy do czynienia z osobami chorobliwie chudymi, często niedożywionymi, z drugiej natomiast są ci, którym niedowaga nigdy nie groziła i nie grozi. Jedno jest pewne: przede wszystkim nadwaga (niedowaga może mniej) jest w dzisiejszych czasach problemem globalnym.

Jednak nie to skłoniło mnie do poruszenia tego tematu, chociaż poniższe materiały na tym się własnie skupiają. Bardziej chciałbym nawiązać do okresu, który mamy już za sobą, czyli do Bożego Narodzenia (Weihnachten). Jak ogólnie wiadomo, Święta sprzyjają obżarstwu (die Völlerei) i w tych dniach zupełnie zapominamy o dietach, dbaniu o wygląd czy zdrowie. W tych dniach każdy mówi: „Teraz mi wolno, później się za siebie wezmę.” :)

Co się natomiast tyczy wspomnianego materiału, chciałbym zaprezentować krótki filmik w języku niemieckim na temat ogólnoświatowego problemu nadwagi (das Übergewicht) oraz otyłości (die Fettleibigkeit /die Korpulenz). Jednak przed jego obejrzeniem postarajcie się rozwiązać poniższe ćwiczenie:

Które z poniższych słówek nie pasuje do reszty? Nieznanych słówek poszukaj w słowniku.
Welcher Begriff passt nicht in die Reihe? Schlag unbekannte Wörter nach.

1. a) übergewichtig, b) dick, c) schlank, d) fett
2. a) Diabetes, b) Herzkrankheit, c) Gelenkprobleme, d) Lebensstil
3. a) Risiko, b) Gewicht, c) Gefahr, d) Bedrohung
4. a) Gelenk, b) Herz, c) Muskel, d) Sport

Wir werden immer dicker – materiał wideo

http://www.dw.com/de/wir-werden-immer-dicker/a-14731672

Do powyższego materiału wideo (w razie problemów ze zrozumieniem) zamieszczam transkrypcję wraz z listą najważniejszych słówek.
LINKI NIEAKTUALNE

Do filmiku są też ciekawe ćwiczenia, które możecie rozwiązać w poniższym pliku. Plik można także ściągnąć na dysk, wydrukować oraz zaznaczać odpowiedzi. Moim zdaniem jest to najbardziej odpowiednia opcja.

LINKI NIEAKTUALNE

Źródło materiału wideo oraz plików z transkrypcją i ćwiczeniami: Deutsche Welle
Fot.: sxc.hu i Michelle Meiklejohn / FreeDigitalPhotos.net

Print Friendly, PDF & Email

Oceń ten wpis, dzięki!

Średnia ocena: 0.00 (0%) - 0 głosów

Sprawdź też inne wpisy


Nauczyciel i tłumacz języka niemieckiego, od stycznia 2011 roku właściciel Szkoły Języków Obcych PAROLI, zapalony rowerzysta, fotograf-amator, bloger. Zwolennik wykorzystania nowych technologii w edukacji.

komentarze 3

Napisz komentarz