Ajjjj, znowu poślizg z publikowaniem Słówka Tygodnia (miesiąc? o_O). Trudno, nic nie poradzę, nadal jest mi bardzo ciężko dotrzymać terminów publikacji tych stałych punktów na blogu. Mam po prostu mnóstwo pracy zawodowej i nie zawsze starcza mi czasu na blogo-hobby. Na gut, ale do rzeczy. Na słówko „Aldisierung” wpadłem kilka dni temu, przeglądając pewną galerię zdjęć na stronie Deutsche Welle. Wzięło się ono od nazwy sklepu ALDI. Pierwszy sklep z tej sieci powstał w Essen (Nordrhein-Westfalen), był to malutki sklepik, taki Tante-Emma-Laden. Dzisiaj ALDI ma swoje sklepy w wielu krajach Europy, ale też za Oceanem.
Wracając do naszego słówka, pojawiło się ono w króciutkim tekście wprowadzającym prezentację 10 prac artystów (wystawionych w Wilhelm-Hack-Museum w Ludwigshafen na wystawie „I love ALDI: Discount-Kultur”) poruszających różne tematy związane z ALDI. Jeżeli chodzi o znaczenie, to moim zdaniem słówko wyraża kulturę tzw. tanich zakupów w dyskontach, kulturę zakupów różnych towarów objętych promocją itp. Wskazuje na to także tytuł samej wystawy. Natomiast wspomniany na początku akapitu tekst brzmi następująco:
Als der Künstler Günter Fruhtrunk 1970 die Aldi-Nord-Plastiktüte entwarf, war Aldi noch nicht gesellschaftsfähig. Mehr als vierzig Jahre später hat sich das System Discount längst in allen Gesellschaftsschichten durchgesetzt. Das Wilhelm-Hack-Museum in Ludwigshafen zeigt in einer Ausstellung die vielen Aspekte dieser „Aldisierung” und konzentriert sich dabei auf die Lebensmitteldiscounter.
Jest tu więc mowa m.in. o zaprojektowaniu pierwszej torby na zakupy w 1970 roku oraz o samej wystawie w muzeum w Ludwigshafen. Jeżeli chcecie przeglądnąć te prace i doczytać coś więcej na ten temat, zerknijcie na stronę Deutsche Welle.
Aktualizacja!
Film: I LOVE ALDI im Wilhelm-Hack-Museum in Ludwigshafen i informacje o wystawie na stronie muzeum.
Bis bald!
komentarze 2
i tak logo Aldi stało się elementem popkultury :)
Genau :)