Ucz się po niemiecku! NAJSZYBCIEJ opanujesz język niemiecki, jeśli nauczysz się następujących wyrazów i zwrotów, NIEZBĘDNYCH dla każdego Polaka. – taki tytuł nosi publikacja, którą chcę Wam dzisiaj przedstawić. Lepiej usiądźcie, bo to, co przeczytacie może wzbudzić w Was mieszane uczucia/epilepsję/zawroty głowy/napady śmiechu/zagubienie emocjonalne*. Ta swoista broszurka (bo słowniczkiem to bym tego nie nazwał) została wydana w 1944 roku przez Komendę Główną Armii Krajowej i daje nam pewien wgląd w ówczesne realia. Dzięki analizie podanych tam zwrotów jesteśmy w stanie przynajmniej po części wyobrazić sobie sytuacje, w których byli Polacy, gdy spotykali Niemców na swojej drodze.
Już pierwsze zwroty w broszurce uczyły Polaków „odpowiedniego” podejścia do zachodnich sąsiadów:
Kolejne pozycje wyjaśniały, jak odzywać się do Niemców, aby przypomnieć im ich miejsce na polskiej ziemi, ale też, aby pokazać, że Polak nie pozostanie dłużny za wyrządzone mu krzywdy:
Końcowe zdania w rozmówkach to kwintesencja całej publikacji. Podsumuję to jednym zdaniem: „Teraz my wam pokażemy!”
Wpis ma charakter humorystyczny (czarno humorystyczny?) i nie ma na celu ukazania nikogo ani niczego w złym świetle. To tak zapobiegawczo, zanim zaczniecie mnie oskarżać w komentarzach o szerzenie nienawiści i wrogiego nastawienia do Niemców. Pełna treść rozmówek dostępna na stronie Polona.
—
Cyfrowa Biblioteka Narodowa (CBN Polona) powstała pod koniec 2006 roku i ma na celu udostępnienie społeczeństwu książek, czasopism, obrazów, szkiców itp., które z powodu swojej wartości czy stanu, w którym się znajdują, nie mogą być udostępnione do wglądu np. w tradycyjnej bibliotece.
Polona to nowoczesny portal, który udostępnia w sieci zbiory Biblioteki Narodowej. Umożliwia on korzystanie ze zbiorów cyfrowych Biblioteki Narodowej – przeszukiwanie kolekcji, tworzenie własnych kolekcji opartych na zbiorach BN, tworzenie notatek do obiektów, dzielenie się nimi z innymi użytkownikami i komentowanie w serwisach społecznościowych.
*- niepotrzebne skreślić
komentarzy 13
Spodziewałem się praktycznej nauki języka niemieckiego.
Po przeczytaniu kim Pan jest to wiedziałem, że nie będzie w tym poście nic wartościowego dla mnie (chodzi mi o nauczenie się niemieckiego)
A kto powiedział, że to wpis, z którego będzie się można nauczyć niemieckiego? Ten blog to też ciekawostki i nie wszystko jest przeznaczone dla uczących się, ale też dla studentów germanistyki czy językoznawców.
„Po przeczytaniu kim Pan jest” – ten fragment Twojej wypowiedzi wiele mówi o Twoim sposobie postrzegania innych i ich pracy. EOM
Witam chciałabym prosić o wyjaśnienie sitzen a setzen.potzebuje się dowiedzieć jak powiedzieć usiądź w trybie oznajmujacym i rozkazujący do osoby z którą jestem na”ty”
Chodzi mi o odmianę zaimków osobowych.
Pozdrawiam
Pamietam jak dziadek mnie uczyl gdy bylem maly.
Ergiebt euch???
O jedno „i” za daleko
Może tych X lat temu była to forma poprawna, ale może to też być błąd autora. Trudno to teraz stwierdzić.
uzyje tych zdan jak mnie szef zwolni
:)
Piękne, choć pewnie wtedy niezmiernie aktualne.
Dlaczego to miałoby wywołać u mnie mieszane uczucia, czy zagubienie emocjonalne? Zdajesz się być jakimś oburzonym germanofilem, czy ty w ogóle wiesz o czym piszesz? 1944 rok, czyli po kilku latach mordów, gwałtów, bombardowań, rabunków, łapania jak zwierząt i wywózek na roboty przymusowe, zorganizowanego ludobójstwa. Więc co mieli twoim zdaniem wydawać na broszurkach, kołysanki?
Powiedz mi Marcinie (bo na pewno nie Hansie Franku), w którym z moich zdań wyczułeś oburzenie.
nic dziwnego :) ale i tak zabawne :)
Jestem w totalnym szoku i co lepsze…niesamowicie intrygują mnie takie tematy!!!
PS Książka z konkursu już przyszła. Dziękuję ;)