Język niemiecki Pogotowie językowe

Matura pisemna z niemieckiego 2014 – arkusze, odpowiedzi i transkrypcje

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Matura pisemna z niemieckiego już za nami. Trochę nudnych faktów. Egzamin obowiązkowy z języka niemieckiego może być zdawany na poziomie podstawowym albo rozszerzonym. Natomiast egzamin z języka niemieckiego jako przedmiotu dodatkowego zdawany jest na poziomie rozszerzonym. Egzamin na poziomie podstawowym składa się z jednej części, natomiast na poziomie rozszerzonym z dwóch części oddzielonych przerwą.

Egzamin sprawdza stopień opanowania trzech sprawności: rozumienia ze słuchu, rozumienia tekstu czytanego i pisania. Zadania dla poziomu rozszerzonego zawierają także zadania sprawdzające kompetencję gramatyczną. W arkuszu do części I egzaminu dla poziomu rozszerzonego znajdziesz zadania sprawdzające umiejętność stosowania reguł gramatycznych w praktyce, natomiast w arkuszu do części II zadania, które sprawdzają umiejętność rozpoznawania różnych struktur leksykalnych i gramatycznych w tekście czytanym. Poziomy podstawowy i rozszerzony różnią się od siebie stopniem trudności i rodzajem tekstów, typami zadań oraz kryteriami oceniania. Na egzaminie nie będziesz miał możliwości korzystania ze słowników.

Tyle teorii od CKE, czas na arkusze maturalne z odpowiedziami i transkrypcją.

Język niemiecki – poziom podstawowy

Język niemiecki – poziom rozszerzony

Pisaliście w tym roku? Jak Wam poszło?

Print Friendly, PDF & Email

Oceń ten wpis, dzięki!

Średnia ocena: 5.00 (92%) - 1 głos

Sprawdź też inne wpisy


Nauczyciel i tłumacz języka niemieckiego, od stycznia 2011 roku właściciel Szkoły Języków Obcych PAROLI, zapalony rowerzysta, fotograf-amator, bloger. Zwolennik wykorzystania nowych technologii w edukacji.

komentarzy 8

  1. Matura z języka niemieckiego nie była ciężka. List i ogłoszenie raczej nie zaskoczyły ;)
    Więc po tej maturce mam pozytywny humor :)

  2. Ja miałam problemy z drugą częścią poziomu rozszerzonego. Podstawę i część pierwszą pisałam z czystą przyjemnością, ale końcówka… tu było gorzej :(

  3. Wiecie gdzie można znaleźć odpowiedzi do części rozszerzonej? Bo jest ich wiele w internecie, szkoda, że większość błędnych…

  4. Zdawałem maturę w 2007 roku i pamiętam jak nauczycielka dręczyła nas pisaniem listów i opowiadań mówiąc-jedna z tych form jest zazwyczaj na maturze. Miała rację:) Moim zdaniem wystarczy mieć trochę wyobraźni, żeby zdać maturę z niemieckiego. Pomysłowość także była wysoko punktowana na maturze ustnej. Wystarczyło trochę ruszyć głową. Jak się zapomniało słowa bezpośrednio opisującego sytuację na obrazku, to szukało się ogólnika. Na tym to polega. Trzeba zawsze dobrze wybrnąć z trudnej sytuacji. Trzymam kciuki, żeby Wasze wyniki były również wysokie! :)

Napisz komentarz