👉 Niemiecki online 👈

Kurs z lektorem, zajęcia indywidualne

Doskonalenie zawodowe Język niemiecki Varia

Nauka niemieckiego online – 7 praktycznych wskazówek

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Język niemiecki uchodzi za język o trudnej gramatyce, mimo to nie brakuje śmiałków, którzy chcą i uczą się aktywnie niemieckiego wyłącznie online (tzw. korepetycje z języka niemieckiego np. via Skype czy przez aplikacje). Możliwości w  tym zakresie jest wiele, a pośród nich szereg kursów zdalnych, które nie odbiegają jakością i skutecznością nauczania od tych proponowanych stacjonarnie w szkole językowej. Internetowe poradniki jak nauczyć się niemieckiego jak również pomoce w postaci testów, fiszek, filmów są również doskonałym uzupełnieniem klasycznego sposobu nauki w szkole językowej. Coraz częściej osoby zainteresowane nauką niemieckiego sięgają po indywidualne zajęcia z lektorem online, które o wiele łatwiej jest zorganizować bez uszczerbku na wartości merytorycznej lekcji online. Rozwinięta technika łączenia się komunikatorami z opcją audio i wideo w czasie rzeczywistym pozwala na pobieranie nauk od najlepszych native speakerów z całego świata. Nauka języka niemieckiego online jest nie tylko tańsza ale i wygodniejsza, a także daje szersze możliwości wypróbowania rozmaitych metod nauki, także tych najnowszych i niestandardowych. Dzięki dostępowi do mediów niemieckojęzycznych w sieci a także licznym pomocom dostępnym w internecie jak aplikacje mobilne, programy i kursy online, czy platformy learningowe można otoczyć się niemieckim na tyle, by uzyskać efekt zanurzenia, podobny do pobytu w środowisku niemieckojęzycznym. Internet stwarza szereg możliwości do poznania osób, które również uczą się niemieckiego, sami są nauczycielami niemieckiego bądź niemiecki jest ich językiem ojczystym, znajomości te są nieocenioną pomocą w nauce.

Czym się kierować planując naukę niemieckiego online? Jak uskutecznić naukę?

Bezwzględnie warto korzystać z doświadczeń innych, sięgać po sprawdzone kursy, metody, aplikacje i programy o dobrej opinii użytkowników, zadowolonych kursantów itp. Po pierwsze warto rozeznać możliwości oraz własne potrzeby w zakresie nauki. Mimo że nauka online polecana jest przez coraz szersze grono zadowolonych internautów jako uniwersalna metoda doskonalenia języka, to nie jest to sposób nauczania odpowiedni dla każdego, zwłaszcza pod kątem skuteczności. Jeśli znamy podstawy niemieckiego lub kiedyś uczyliśmy się tego języka, ale wymaga ta wiedza odświeżenia będzie nam znacznie łatwiej. Pomimo wszystko początkującym również polecana jest nauka online (np. korepetycje z języka niemieckiego przez Skype), aczkolwiek zaczynając od samego początku warto posilić się zorganizowanym kursem zdalnym, jakich wiele oferują platformy e-learningowe wyposażające kursanta wideokonferencje, sesje z native speakerem czy zajęcia w grupach interaktywnych. Dzięki zorganizowaniu materiałów, harmonogramowi ćwiczeń i testom sprawdzającym o wiele łatwiej jest wkroczyć w tajniki wiedzy językowej. Kiedy już posiądziemy podstawową wiedzę warto wspomóc swoją naukę korzystając z sieci. Internet to kopalnia pomysłów, inspiracji, jak również baza materiałów dydaktycznych dla wszystkich poziomów zaawansowania. Większość portali edukacyjnych zawierających materiały szkoleniowe jest darmowa, nie wymaga opłat za dostęp i pobranie ćwiczeń czy wykonanie testu bądź odsłuchanie wykładu. W zależności od osobistych preferencji jak i predyspozycji można sięgnąć po kanały Youtube, jak również podcasty i filmiki zamieszczone na stronach BBC oraz Goethe Institut, przygotowane z myślą o osobach uczących się samodzielnie i doskonalących znajomość niemieckiego. Prócz materiałów stricte edukacyjnych można skorzystać z niemieckojęzycznych mediów takich jak telewizja, radio czy portale informacyjne dostarczające informacji, tekstów, nagrań z których można się uczyć, tłumaczyć itp jak np. tutaj.

Jedną z metod nauki jest również udział w forach internetowych i portalach społecznościowych poprzez kontakt z rzeczywistym niemieckim jakim posługują się Niemcy. Kiedy wypowiedzi są zbyt skomplikowane jak na Twój poziom wiedzy można zajrzeć na blogi językowe, które mają za zadanie nie tylko uczyć języka w rozrywkowej formie, ale także skupić środowisko osób zainteresowane kulturą języka niemieckiego. W takich właśnie miejscach w sieci łatwo jest poznać osoby o podobnych zainteresowaniach. Luźne tematy na blogach sprawiają, że język nie jest trudny w zrozumieniu a dodatkowym plusem jest fakt, iż w sieci znaleźć można wiele blogerów z Polski piszących po polsku blog o języku niemieckim, przedstawiający różne zagadnienia gramatyczne, słówka i zjawiska. Otaczanie się niemieckim pomaga w osłuchaniu się, przyswojeniu akcentu, wymowy, a także odpowiada za naukę przy okazji. Każdy chciałby uczyć się bez wysiłku, jednak nie jest to możliwe. Wielu osobom przychodzi nauka niemieckiego czy też języków obcych z łatwością, co jednak nie oznacza, iż bez wysiłku. Tym samym do nauki potrzebna jest motywacja. Nie zawsze efekty są najlepszą motywacją, a rywalizacja, obserwacja swoich postępów. To gwarantuje wiele aplikacji stworzonych właśnie dla osób uczących się języka niemieckiego online. Wiele portali edukacyjnych, poświęconych nauce niemieckiego tworzy spójną społeczność, która nawzajem się wspiera, motywuje i uzupełnia. Dołączając do platform dla użytkowników takich aplikacji jak Duolingo, Memrise czy MyWorldBook można poznać mnóstwo osób szlifujących niemiecki i chętnych do nawiązania kontaktu, rozmowy itp.

Preply-logoDoskonałym pomysłem jest nauka języka przez zabawę i spędzanie czasu wolnego, a także realizację swojego hobby. Zgłębiając wiedzę z zakresu np.  kulinariów lub historii Niemiec warto korzystać z niemieckojęzycznych źródeł, których tłumaczenie nas nie zniechęci ani nie zmęczy, bowiem temat będzie dla nas wciągający. Kiedy jednak nie do końca masz pomysł na swój proces edukacyjny i martwisz się czy to wystarczy aby posiąść umiejętność władania niemieckim można pokusić się o lekcje z lektorem. Indywidualna nauka ma szereg zalet, aczkolwiek ma tez swoje wady i wymaga uzupełnienia o konwersacje grupowe, spontaniczne wypowiedzi. Biorąc jednak pod uwagę moc zalet jakie ma lekcja z native speakerem warto spróbować nauki niemieckiego np. przez Skype np. przez preply.com/pl/skype/korepetycje-z-niemieckiego czyli będą to takie ?wirtualne korepetycje z języka niemieckiego?.

Zaletą nauki przez internet jest duża dowolność i elastyczność. Można samodzielnie zarządzać intensywnością nauki, materiałem, dobierać formy nauki jak też zagadnienia, ćwiczenia, decydować o tym kiedy i czego się uczymy. Jeśli jednak nie jesteśmy systematyczni i zdeterminowani warto poszukać motywacji. Dzięki portalom społecznościowym można zyskać element rywalizacji i motywacji do nauki poprzez kontakt z osobami na tym samym poziomie nauki. Prócz porównywania postępów można również zyskać wsparcie, doradzić się w kwestiach organizacyjnych. Śledząc informacje w sieci można być na bieżąco z najnowocześniejszymi metodami nauki, aplikacjami edukacyjnymi i kursami, można również poznać recenzje, opinie użytkowników oceniających liczne możliwości nauki w sieci.

Preply-Niemiecki

Korzystając z internetowych kursów czy korepetycji można samodzielnie i bez kosztów nauczyć się niemieckiego klasycznego, zaś aktywnie śledząc media niemieckojęzyczne online można poznać język potoczny, rzeczywisty jakim ą się Niemcy. Dzięki temu przyjeżdżając do Niemiec możemy swobodnie się porozumieć, zrozumieć niuanse językowe, także powiedzenia gwarowe i slang, nie tylko mówić czystym literackim niemieckim, z jakiego byliśmy egzaminowani. Pod tym względem warto jak najczęściej korzystać z serwisów niemieckojęzycznych, oryginalnej prasy, portali informacyjnych, radia i telewizji po niemiecku. By zanurzyć się w niemieckim można także przestawić obsługę swego telefonu, komputera na niemiecki. Podsumowując w obecnych czasach można zastąpić tradycyjne korepetycje z języka niemieckiego w szkole równie efektywnymi formami nauki przez internet.

Artykuł sponsorowany
Źródło: Preply Polska (m.in. korepetycje z języka niemieckiego online)

Print Friendly, PDF & Email

Oceń ten wpis, dzięki!

Średnia ocena: 0.00 (0%) - 0 głosów

Sprawdź też inne wpisy


Nauczyciel i tłumacz języka niemieckiego, od stycznia 2011 roku właściciel Szkoły Języków Obcych PAROLI, zapalony rowerzysta, fotograf-amator, bloger. Zwolennik wykorzystania nowych technologii w edukacji.

Napisz komentarz