👉 Niemiecki online 👈

Kurs z lektorem, zajęcia indywidualne

Doskonalenie zawodowe Język niemiecki

Fonetyka: ćwiczenie wymowy niemieckiej online

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Dzisiaj chciałbym Wam polecić bardzo ciekawą i przydatną stronę do ćwiczenia niemieckiej wymowy, stworzoną na Uniwersytecie Iowa. Autorzy przyznają, że nie aktualizowali swojego dzieła przez ok. 10 lat, ale nie ma to żadnego negatywnego wpływu na zawarte na niej treści. Wymowa przecież się nie zmienia. Strona może przydać się zarówno profesjonalistom (np. nauczycielom), jak i uczniom czy studentom germanistyki.

Wyjaśnię krótko, jak się po niej poruszać. Osoby, które nie znają specjalistycznego nazewnictwa, powinny po prostu przeklikać wszystkie zakładki i odsłuchać sobie wymowę poszczególnych spółgłosek, samogłosek i słów. Profesjonaliści powinni je natomiast uwzględnić i zwrócić uwagę na to, które spółgłoski są plosiv, a które frikativ czy nasal. Które są dźwięczne (stimmhaft), które nie (stimmlos) itd.

Przyjrzyjmy się pewnej spółgłosce welarnej (miękkopodniebiennej), bezdźwięcznej, szczelinowej (brzmi nieźle, prawda?). Takim mianem określa się po prostu ch po samogłoskach a, o, u. Jest to tzw. Ach-Laut, zapis fonetyczny to [x].

Ach-Laut

Jak widzicie, na stronie dowiecie się, jak wymawiać samą głoskę, przeczytacie i zobaczycie, jak układa się cały aparat mowy oraz będziecie mogli sprawdzić, jak to wygląda przy całych słówkach, gdzie dana głoska występuje. Szczerze polecam. Stronę znajdziecie TUTAJ.

Foto: vernhart / CC BY-NC-SA

Print Friendly, PDF & Email

Oceń ten wpis, dzięki!

Średnia ocena: 5.00 (92%) - 1 głos

Sprawdź też inne wpisy


Nauczyciel i tłumacz języka niemieckiego, od stycznia 2011 roku właściciel Szkoły Języków Obcych PAROLI, zapalony rowerzysta, fotograf-amator, bloger. Zwolennik wykorzystania nowych technologii w edukacji.

Napisz komentarz