👉 Niemiecki online 👈

Kurs z lektorem, zajęcia indywidualne

Doskonalenie zawodowe Varia

Wymiana roczna YFU. Dlaczego warto?

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Youth for Understanding jest jedną z największych światowych organizacji społecznych, która zajmuje się międzynarodową wymianą młodzieży. Celem YFU jest umożliwienie młodzieży wzięcia czynnego udziału w życiu rodzinnym, szkoły i środowiska w obcym kraju, aby z innej perspektywy móc rozwijać wrażliwość na podobieństwa i różnice kulturowe oraz pogłębiać zrozumienie dla wspólnych idei i wartości. Wyjazd na roczną wymianę z YFU umożliwia ujrzenie świata z bliska. Daje on możliwość, aby w pełni zanurzyć się w kulturze mieszkańców innego kraju.
Wymiana nie jest jednak dla każdego. Jest ona odpowiednia tylko dla tych, którzy posiadają chęć badania nieprzebytych ścieżek. Dla tych, którzy są otwarci, aby odkrywać i uświadamiać
sobie, że istnieje więcej, niż tylko jeden sposób na życie. Dla tych, którzy nie boją się zadawać trudnych pytań, nawet sobie. Biorąc udział w międzynarodowej wymianie kulturowej poszerzysz swoje horyzonty, pogłębisz swoje zrozumienie świata, a Twoje uznanie dla innych kultur i zwyczajów wzrośnie. Twój udział w codziennym życiu społeczności o odmiennej kulturze będzie miał wpływ na wzrost tolerancji i łamanie stereotypów.

WYMAGANIA

Kandydat na wymianę YFU powinien spełniać następujące kryteria:

  • posiadać średnią ocen co najmniej 4,0;
  • posiadać podstawową znajomość języka obcego, umożliwiającego komunikację w kraju wymiany;
  • być odpornym na stres oraz otwartym na nowe wyzwania;
  • być w wieku od 15 do 18,5 lat.

Wszyscy kandydaci, których zgłoszenia zostaną rozpatrzone pozytywnie, zostaną zaproszeni na rozmowę kwalifikacyjną. Po jej przejściu kandydat zobowiązany będzie do dopełnienia wszelkich pozostałych formalności, w tym uzupełnienia wymaganych dokumentów i formularzy. Warunkiem koniecznym do wyjazdu będzie również udział w 3-dniowym seminarium przedwyjazdowym, które przygotowuje kandydatów do wyjazdu na rok za granicę.

yfu

Kiedy najlepiej wyjechać? Najkorzystniej jest wyjechać na wymianę po ukończeniu III klasy gimnazjum lub I klasy liceum. Aby wyjechać tuż po gimnazjum konieczne jest, aby kandydat był przyjęty do liceum, którego dyrektor wyrazi zgodę na rozpoczęcie przez ucznia nauki w klasie I po powrocie z wymiany.

KOSZTY WYMIANY YFU

YFU cennik

Koszt wymiany obejmuje:

  • przejazd lub przelot w obie strony;
  • ubezpieczenie zdrowotne;
  • seminaria w Polsce oraz kraju docelowym;
  • opiekę ze strony osoby kontaktowej YFU w kraju docelowym;
  • pozostałe koszty organizacyjne.

Więcej informacji: Pobierz informator YFU.

Inne możliwości

YFU umożliwia również udział w programie międzynarodowej wymiany kulturowej jako rodzina goszcząca. Uczniowie biorący udział w rocznej wymianie młodzieży mieszkają u polskich rodzin goszczących, dzieląc z nimi codzienne życie oraz stają się częścią ich świata.

Goszczenie w swojej rodzinie nastolatka z innego kraju jest doskonałą okazją, by doświadczyć innej kultury, zwyczajów, idei oraz poznać inny sposób postrzegania świata we własnym domu. Doświadczenie to profituje również przyjaźniami i znajomościami na całe życie. Rodziny goszczące uczniów biorących udział w wymianie YFU przyjmują młodzież dobrowolnie i nieodpłatnie, traktując ucznia jak członka rodziny. Ich obowiązkiem jest zapewnienie uczniowi własnego miejsca w domu ? osobnego pokoju lub osobnego łóżka w pokoju dzielonym przez ucznia i jego rodzeństwo goszczące, oraz wyżywienia, jak również stworzenie uczniowi możliwości uczestnictwa w codziennym życiu rodziny.

yfu-2

Program międzynarodowej wymiany, w którym bierze udział uczeń (w tym: seminaria, kurs językowy, spotkania, wycieczki), jak również formalne koszty pobytu ucznia w Polsce np. ubezpieczenie szkolne i podobne, pokrywane są przez YFU Polska. Uczeń na wymianie zobowiązany jest do ponoszenia wydatków związanych z ubiorem oraz innymi potrzebami dodatkowymi samodzielnie, a jego naturalni rodzice do przesyłania uczniowi kieszonkowego na wydatki własne oraz związane ze szkołą i dojazdami do niej. Młodzież przyjeżdżająca do Polski, posługuje się płynnie językiem angielskim. Jest to niezwykle wzbogacające doświadczenie międzykulturowe, które może dobrze przygotować do wymiany rodzeństwo goszczące zastanawiające się nad rocznym wyjazdem za granicę. Rodziny goszczące, chcące wysłać własne dziecko na roczną wymianę, traktowane są preferencyjnie w przypadku zgłoszenia się większej ilości kandydatów na dany kraj niż liczby
przewidzianych miejsc.

Rodziną goszczącą można zostać na czas trwania całego roku szkolnego (cała Polska), na kurs językowy (2 tygodnie w sierpniu – tylko rodziny z Poznania i okolic) lub tymczasowo (do czasu znalezienia rodziny stałej, na miesiąc lub dwa ? cała Polska). Zapraszamy na naszą stronę internetową: www.yfu.org.pl oraz do ponownego kontaktu w przypadku dalszych pytań.

Print Friendly, PDF & Email

Oceń ten wpis, dzięki!

Średnia ocena: 5.00 (92%) - 1 głos

Sprawdź też inne wpisy


Nauczyciel i tłumacz języka niemieckiego, od stycznia 2011 roku właściciel Szkoły Języków Obcych PAROLI, zapalony rowerzysta, fotograf-amator, bloger. Zwolennik wykorzystania nowych technologii w edukacji.

Napisz komentarz