Hörverstehen - słuchanie Język niemiecki Landeskunde - realioznawstwo Leseverstehen - czytanie Sprawności komunikacyjne - materiały

10 najpiękniejszych niemieckich kolęd

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Niemcy wręcz kochają kolędowanie (część Polaków, mam nadzieję, także). Kolędy odgrywają ogromną rolę w okresie Świąt Bożego Narodzenia (Weihnachten). Tworzą nastrój, wyciszają, skłaniają do refleksji, wprowadzają świąteczną atmosferę. Są więc nieodłącznym elementem tego okresu i trudno byłoby sobie go wyobrazić bez nich. Aby i w tym roku pokazać na blogu cząstkę Świąt, postanowiłem zebrać 10 najpiękniejszych, moim skromnym zdaniem, i najbardziej znanych kolęd niemieckich (Weihnachtslieder).

Będziecie mogli ich posłuchać i ściągnąć tekst do wydruku w formacie pdf. Zapraszam także do śpiewania :) Teksty kolęd po niemiecku mogą zostać poza tym wykorzystane na lekcji niemieckiego, to zawsze ciekawy element świątecznych zajęć. Przydadzą się także życzenia bożonarodzeniowe po niemiecku.

Weihnachtslieder

Alle Jahre wieder

Alle Jahre wieder – pobierz tekst w pdf

Weihnachtslieder

O Tannenbaum

O Tannenbaum – pobierz tekst w pdf

Weihnachtslieder

Leise rieselt der Schnee

Leise rieselt der Schnee – pobierz tekst w pdf

Weihnachtslieder

Stille Nacht, heilige Nacht

Stille Nacht, heilige Nacht – pobierz tekst w pdf

Weihnachtslieder

Fröhliche Weihnacht überall

Fröhliche Weihnacht überall – pobierz tekst w pdf

Weihnachtslieder

Am Weihnachtsbaum die Lichter brennen

Am Weihnachtsbaum die Lichter brennen – pobierz tekst w pdf

Weihnachtslieder

Schneeflöckchen, Weißröckchen

Schneeflöckchen, Weißröckchen – pobierz tekst w pdf

Weihnachtslieder

Morgen kommt der Weihnachtsmann

Morgen kommt der Weihnachtsmann – pobierz tekst w pdf

Weihnachtslieder

Lasst uns froh und munter sein

Lasst uns froh und munter sein – pobierz tekst w pdf

Weihnachtslieder

O du fröhliche

O du fröhliche – pobierz tekst w pdf

Mam nadzieję, że efektywnie wykorzystacie te materiały. A jeżeli chcielibyście podzielić się ze mną i innymi swoimi ulubionymi kolędami, zapraszam do komentowania.

Viel Erfolg und fröhliche Weihnachten!

Print Friendly, PDF & Email

Oceń ten wpis, dzięki!

Średnia ocena: 4.57 (91%) - 30 głosów

Sprawdź też inne wpisy


Nauczyciel i tłumacz języka niemieckiego, od stycznia 2011 roku właściciel Szkoły Języków Obcych PAROLI, zapalony rowerzysta, fotograf-amator, bloger. Zwolennik wykorzystania nowych technologii w edukacji.

komentarzy 11

 1. Jak lubię niemiecki tak kolędy i piosenki w tym języku mi nie leżą. Odnośnie kolęd mam wrażenie, że mało w nich takich tradycji chrześcijańskich i bardziej śpiewają o tej całej otoczce świąt o choinkach, śniegu, atmosferze itp. niż o tym co ważne. Oczywiście są i takie bardziej katolickie kolędy, ale w mniejszości…Co nie zmienia faktu, że post świetny i przydatny.

  • W sumie nigdy się nad tym nie zastanawiałem, także w odniesieniu polskich kolęd. Chyba trochę poszedłem za nurtem i wybrałem te najpopularniejsze. Z drugiej strony Boże Narodzenie jest dla mnie bardziej czasem dla rodiny i bliskich, a nie dla tradycji, wiary czy kościoła, więc ta cała „otoczka”, o której piszesz, to dla mnie świetne uzupełnienie tego okresu.

   I dziękuję też za ostatnie zdanie :)

 2. Jak zobaczyłam „O Tannenbaum” wśród dodanych na blogu, od razu przypomniało mi się, jak uczyłam się jej w szkole podstawowej. Wróciły do mnie wspomnienia z dzieciństwa i tak naprawdę z moich początków z językiem niemieckim :-) Była to pierwsza kolęda, której nauczyłam się w tym języku :-) Warto było zajrzeć i ją sobie przypomnieć.

 3. Hej!
  Kolędę „Stille Nacht” uważam za najbliższą mojemu sercu. Jest ona pierwszą, której się nauczyłam, dzięki mojemu dziecku. Wspolnie z nim moglam w pelni uczestniczyc w swietowaniu Weihnachtsfestu w przedszkolu. Szczęscie i zadowolenie widziane wtedy w jego oczach, towarzyszy mi po dziś dzien, a minęło juz 20 lat.

 4. Uważam, że najciekawszą, może nie stricte kolędą, ale świąteczna piosenka jest „In der Weihnachtsbäckerei” jest bardzo rytmiczna i wprowadza świąteczny nastrój, co motywuje i umila wiele prac związanych ze świętami Bożego Narodzenia. W dodatku też wprowadza element nauki, możemy nauczyć się wielu ciekawych, związany ze świętami słów.

  Link: https://www.youtube.com/watch?v=dAB39f7_o7Y

 5. Moją ulubioną niemiecką kolędą jest „Kling Glöckchen, klingelingeling” ze względu na swój wesoły charakter. Dzięki niej wracam wspomnieniami do dzieciństwa i znów mogę poczuć się jak małe dziecko, które nie może doczekać się ubierania choinki i rozpakowywania znalezionych pod nią prezentów. Fröhliche Weihnachten!

 6. Nie wiem czemu ale najbardziej z niemieckim Świętami Bożego Narodzenia kojarzy mi się kolęda „O Tannenbaum”. Chociaż są ładniejsze od niej to u mnie jest na pierwszy miejscu.

 7. A ja bym zamieniła jedną ” Morgen kommt der Weihnachtsmann ” na „Ihr Kinderlein kommet”. Ale najpiękniejsza to i tak Alle Jahre wieder

Napisz komentarz