👉 Niemiecki online 👈

Kurs z lektorem, zajęcia indywidualne

Doskonalenie zawodowe Język niemiecki

Certyfikat z niemieckiego. Który wybrać? Jak się przygotować?

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

W nauce języka obcego ważne jest stawianie sobie konkretnych celów i dążenie do ich realizacji. Jednym z nich może być zdobycie certyfikatu. Potwierdza on znajomość języka niemieckiego na konkretnym poziomie, co jest bardzo przydatne na studiach (szczególnie za granicą) oraz cenione przez pracodawców. Choć na przygotowania do egzaminu trzeba poświęcić sporo czasu, zdecydowanie warto! Wachlarz możliwych do zdobycia certyfikatów z języka niemieckiego jest bardzo szeroki. Który z nich wybrać? Po jakie pomoce naukowe sięgnąć?

Certyfikat z niemieckiego: który będzie dla mnie właściwy?

Rodzajów certyfikatów z języka niemieckiego jest kilka, nie są one jednak równoważne. Każdy uczeń powinien wybrać taki, który odpowiada jego indywidualnym potrzebom. Zadaj sobie pytanie: do czego mi się przyda? Czy chcę studiować na niemieckiej uczelni, która wymaga potwierdzenia znajomości języka? A może chciałbym przedkładać go potencjalnym pracodawcom? Od odpowiedzi zależy, do jakiego egzaminu powinieneś przystąpić. 

Certyfikaty z języka niemieckiego dla studentów: DSH i TestDaf

Jeżeli planujesz studia na niemieckiej uczelni, musisz uzyskać potwierdzenie znajomości języka na konkretnym poziomie. Przyszłym studentom dedykowane są egzaminy DSH oraz TestDaF. Pierwszy z nich można zdawać jedynie na terenie Niemiec – na jednej z uczelni, zwykle kilka tygodni przed rozpoczęciem semestru. Obejmuje poziomy od B2 do C2. Egzamin DSH ma dwie części: ustną i pisemną, podzieloną na czytanie, słuchanie i pisanie. By uzyskać ten certyfikat z niemieckiego, należy rozwiązać poprawnie 2/3 zadań z obu części. Nieco inaczej przebiega egzamin TestDaf. Można go zdawać w licencjonowanych centrach, np. placówkach Goethe-Institut. Składa się z czterech modułów: czytanie, słuchanie, mówienie, pisanie. TestDaf potwierdza znajomość języka na poziomach od B2 do C1.

Certyfikat z niemieckiego – Goethe Institut

Goethe Institut to instytucja, która promuje język niemiecki oraz niemiecką kulturę. Jej placówki znaleźć można na całym świecie – w Polsce obecne są w Warszawie i Krakowie. Goethe Institut umożliwia uzyskanie certyfikatu z niemieckiego na każdym poziomie (od A1 do C2) przez młodzież i dorosłych. Na egzaminie sprawdzane są cztery kompetencje: mówienie, słuchanie, pisanie i czytanie. Zaliczenie wszystkich czterech sprawności równa się otrzymaniu zaświadczenia o znajomości języka. Certyfikat Goethe jest ważny bezterminowo i honorowany na uczelniach wyższych, a także przez pracodawców.

Certyfikaty TELC

Ich zdobywanie umożliwia organizacja telc GmbH z Frankfurtu. Przeprowadza egzaminy z 10 języków, w tym niemieckiego. Można zdawać je na każdym poziomie biegłości, od A1 do C2, w ośrodkach na całym świecie. Certyfikat z niemieckiego TELC honorują pracodawcy (w tym urzędy czy służby cywilne) oraz uczelnie wyższe. Jego posiadanie wymagane jest też od osób ubiegających się o niemieckie obywatelstwo. Podczas egzaminu sprawdzane są kompetencje w zakresie mówienia, czytania, słuchania i pisania. Zaletą tego certyfikatu jest jego bezterminowa ważność.

Jak przygotować się do egzaminu certyfikacyjnego z języka niemieckiego?

Jak już pewnie zauważyłeś, egzamin obejmuje cztery główne kompetencje językowe: słuchanie, czytanie, pisanie i mówienie. Liczba godzin, jaką trzeba poświęcić na naukę, zależy od poziomu biegłości, który chcesz potwierdzić certyfikatem. W przypadku A1 będzie to ok. 80-200 godzin lekcyjnych, a w przypadku C1 już 800-1000 godzin. Warto pamiętać, że przed przejściem na kolejny poziom trzeba w pełni opanować poprzedni. Jeśli masz jakieś braki – koniecznie je nadrób.

Certyfikat z niemieckiego – książki do nauki

Na rynku dostępnych jest wiele publikacji, które pomagają przygotować się do danego rodzaju egzaminu. Znajdziesz je na przykład w księgarni internetowej Gandalf.com.pl. Książki do certyfikatów z niemieckiego zawierają informacje o egzaminie, ćwiczenia leksykalne, gramatyczne, ze słuchu, a także przykładowe testy. Podręczniki i zeszyty ćwiczeń dedykowane są uczniom na różnych poziomach zaawansowania, już od A1. Osoby przygotowujące się od uzyskania certyfikatu TestDaF mogą sięgnąć na przykład po serię DaF kompakt wydawnictwa LektorKlett lub Training TestDaF od Langenscheidt. Chcący ubiegać się o Goethe-Zertifikat utrwalą wiedzę dzięki książkom Mit Erfolg zum Goethe-Zertifikat C1 czy Mit Erfolg zum Goethe-Zertifikat C2:GDS. Strategie i wskazówki dotyczące nauki pomogą szybciej opanować wymagany materiał.

Dlaczego warto uzyskać certyfikat z języka niemieckiego?

Certyfikat z niemieckiego to nie tylko świadectwo znajomości języka obcego na określonym poziomie. Dla przyszłego pracodawcy jest też dowodem ambicji, chęci rozwoju i umiejętności wyznaczania i osiągania celów. Zdanie egzaminu daje również ogromną satysfakcję. Zdobycie jednego ważnego szczebla motywuje do zdobywania kolejnych. Przygotowania do uzyskania certyfikatu pomagają także rozwijać umiejętności słuchania, jasnego formułowania myśli, styl pisania. Przystępując do egzaminu uczysz się ponadto radzić sobie ze stresem i emocjami. Korzyści jest naprawdę wiele, dlatego jeżeli planujesz lub już rozpocząłeś naukę języka niemieckiego, koniecznie rozważ podejście do egzaminu certyfikującego.

Print Friendly, PDF & Email

Oceń ten wpis, dzięki!

Średnia ocena: 4.37 (87%) - 19 głosów

Sprawdź też inne wpisy


Nauczyciel i tłumacz języka niemieckiego, od stycznia 2011 roku właściciel Szkoły Języków Obcych PAROLI, zapalony rowerzysta, fotograf-amator, bloger. Zwolennik wykorzystania nowych technologii w edukacji.

Napisz komentarz