👉 Niemiecki online 👈

Kurs z lektorem, zajęcia indywidualne

Doskonalenie zawodowe Technologia Varia

Nowinki technologiczne (komputer, tablice interaktywne) w nauczaniu

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Nowinki technologiczne w nauczaniu

Autorem artykułu jest Danuta Kowalczyk

laptopPostępujący rozwój technologii znajduje również odzwierciedlenie w ofercie kierowanej do szkół, uczelni, uczniów i studentów. Nowoczesne narzędzia wspomagają? Czy na pewno?

Popularne są u nas takie pomoce naukowe, jak rzutniki multimedialne, komputery, czasem tablice interaktywne. Pojawiają się teraz na rynku różnego rodzaju programy operacyjne, które pozwalają uczniom na zaoszczędzenie czasu poświęconego na rozwiązywanie danego problemu. Dostarcza się narzędzia, które za ucznia/studenta liczą, rysują estetyczne diagramy, wykresy, a nauczycielowi pozwalają na przeprowadzenie atrakcyjnej lekcji, na której frekwencja, przynajmniej teoretycznie, powinna wzrosnąć ? bo lepiej uczyć się z przyjemnością i w zajmujący sposób.

Jedna z firm, która oferuje interaktywne pomoce naukowe, to Learning com. Pomagamy nauczycielom, dopasowując nasze produkty do programu nauczania – mówi William J. Kelly, założyciel i prezes firmy.
Vernier Software and Technology, z siedzibą w Beaverton, produkuje urządzenie pozwalające błyskawicznie analizować dane i rysować wykresy. – Dzięki niemu uczniowie mogą skoncentrować się na samym eksperymencie, nie tracąc czasu na rysowanie wykresów – mówi David Vernier, były nauczyciel fizyki, który założył firmę w 1981 roku, wraz z żoną Christine, także nauczycielką

Dlaczego takie rozwiązania
– Konieczna jest rewolucja w edukacji. Uczniowie żyją w świecie opanowanym przez technologię, ale styl nauczania w szkołach nie zmienił się zasadniczo od 50 lat – uważa Mona Westhaver, współzałożycielka portlandzkiej firmy Inspiration Software, która opracowała system do nauki wzrokowej dla uczniów w każdym wieku – od przedszkola do ostatniej klasy szkoły średniej. Westhaver, będąca również współzałożycielką Northwest Education Cluster, mówi, że ambitni przedsiębiorcy z Portland pracują nad nowymi rozwiązaniami, dzięki którym nauka mogłaby trwać przez całe życie człowieka, nad systemami nauczania za pośrednictwem internetu, oraz nad tym, żeby „położyć kres długiej przerwie wakacyjnej w sezonie letnim, wywodzącej się jeszcze z czasów, gdy gospodarka opierała się w głównej mierze na rolnictwie”.

Ocena dotychczasowych efektów
W marcu 2007 roku Departament Edukacji przedstawił Kongresowi wyniki dużego studium pod tytułem „Effectiveness of Reading and Mathematics Software Products” [„Efektywność oprogramowania do nauki czytania i matematyki” – tłum.”]. Z rezultatów badań wyciągnięto następujący wniosek: „Średnio, po upływie roku, wykorzystanie tych produktów nie wpłynęło na podwyższenie, ani na obniżenie wyników testówblackboard w stopniu statystycznie istotnym”.
Zdaniem Jamesa Snydera, koordynatora projektu Cluster, wykorzystanie komputerów do nauki pomaga uczniom zdobywać wiedzę w ich własnym tempie. – Dzięki nim nauczyciele mogą dopasować programy nauczania do możliwości poszczególnych dzieci i nie muszą poświęcać więcej czasu tym, którzy uczą się zbyt wolno, ani tym, którzy przyswajają sobie wiadomości szybciej od pozostałych – uważa Snyder.

Okiem widza
W nauczaniu najważniejsze jest by wyposażyć uczonego w umiejętności niezbędne na rynku pracy. Umiejętności te obecnie koncentrują się nie tylko wokół umiejętności miękkich, ale i typowo analitycznych ? prawidłowe wyciąganie wniosków, łączenie faktów, szerokie i interdyscyplinarne spojrzenie na problem. Szkoła/uczelnia ma nauczyć rozumieć, dostosowywać się, a co najważniejsze ma nauczyć uczyć się, korzystać z dostępnych publikacji, czytania ze zrozumieniem i upraszczania sobie życia i pracy przy pomocy dostępnych narzędzi. Korzystanie z programów edukacyjnych ma pozytywny wydźwięk, o ile nie odbierają uczniowi i studentowi szansy na zrozumienie zagadnienia i metodyki, dzięki której program funkcjonuje. Przed wprowadzeniem każdej nowinki i udoskonalenia w procesie edukacji należy odpowiedzieć sobie na pytanie ? czy gwarantuje to osiągnięcie założonego efektu? Czy stanie się to tylko kolejnym gadżetem? Bo najważniejsze to nie szkodzić. Nie możemy zapomnieć, że nauczanie to nie tylko przekazywanie wiedzy to także pomaganie, wychowywanie i z tej perspektywy należy spojrzeć na każdą ingerencję w świat kształconego.


Danuta Kowalczyk, www.kariera.com.pl
Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Print Friendly, PDF & Email

Oceń ten wpis, dzięki!

Średnia ocena: 0.00 (0%) - 0 głosów

Sprawdź też inne wpisy


Nauczyciel i tłumacz języka niemieckiego, od stycznia 2011 roku właściciel Szkoły Języków Obcych PAROLI, zapalony rowerzysta, fotograf-amator, bloger. Zwolennik wykorzystania nowych technologii w edukacji.

Napisz komentarz