👉 Niemiecki online 👈

Kurs z lektorem, zajęcia indywidualne

Język niemiecki Materiały wideo do nauki Sprawności komunikacyjne - materiały

Deutsche lieben Bier – Niemcy kochają piwo – Oktoberfest i nie tylko

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

piwo - das BierPiwo (das Bier) jest chyba ulubionym napojem (das Getränk) Niemców. Taki wniosek można wyciągnąć, patrząc na ilość gatunków piwa i chociażby na słynny Oktoberfest. Wybór tego rodzaju trunku jest bardzo bogaty, gdyż każdy region Niemiec ma swoje własne piwo. Poza tym w Niemczech jest ponad 1300 browarów (Brauereien). Co się jeszcze tyczy wspomnianego Oktoberfest, są to dożynki, organizowane corocznie w Monachium (München), od 1810 roku. Podczas Oktoberfest pije się wręcz das Oktoberfest 2007ogromne ilości piwa, które podawane jest w charakterystycznych, litrowych kuflach, nazywanych Mass (Mass jest bawarską jednostką objętości). Więcej informacji o dożynkach znajdziecie na oficjalnej stronie.

Jak już wspomniałem, piwo jest bardzo ważnym napojem w Niemczech, tworzącym bez wątpienia kulturę tego kraju,warto jest więc poznać powiązane z nim szczegóły. Niech posłuży temu krótki, ale ciekawy materiał wideo od Deutsche Welle.

Zanim jednak obejrzycie filmik, postarajcie się rozwiązać poniższe polecenie, dopasowując do siebie podane części zdań:

1. In Deutschland …
2. Jede Region in Deutschland …
3. Wenn ein Bier in Köln gebraut wurde, …
4. Seit mehr als 1000 Jahren …

a) hat ihr eigenes Bier.
b) darf man es Kölsch nennen.
c) gibt es sehr viele verschiedene Biersorten.
d) brauen die Deutschen Bier.

Teraz ściągnijcie plik pdf z ćwiczeniami i wydrukujcie go. Do rozwiązania poleceń niezbędne jest obejrzenie poniższego filmiku. Zapraszam!

Po oglądnięciu możecie ściągnąć transkrypcję i słownictwo do filmu. Pomoże to na pewno przy rozwianiu ewentualnych wątpliwości. Jak już uporacie się z poleceniami, zapraszam do oglądnięcia krótkiego filmiku z Oktoberfest 2009. Jeżeli natomiast ktoś chciałby zostać „gwiazdą” Oktoberfest, musiałby w 6 sekund uporać się z litrem piwa :) Niemożliwe? A jednak! Zobaczcie!

Źródło: Deutsche Welle
Foto:
ahmet guler/FreeDigitalPhotos.net – piwo oraz Wikipedia – Oktoberfest

Print Friendly, PDF & Email

Oceń ten wpis, dzięki!

Średnia ocena: 0.00 (0%) - 0 głosów

Sprawdź też inne wpisy


Nauczyciel i tłumacz języka niemieckiego, od stycznia 2011 roku właściciel Szkoły Języków Obcych PAROLI, zapalony rowerzysta, fotograf-amator, bloger. Zwolennik wykorzystania nowych technologii w edukacji.

Napisz komentarz