👉 Niemiecki online 👈

Kurs z lektorem, zajęcia indywidualne

Gramatyka niemiecka Język niemiecki

Alles klar. Grammatik – ciekawa książka do nauki gramatyki języka niemieckiego

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Alles klar. GrammatikOstatnio zacząłem się zastanawiać, w jaki sposób przyswajacie sobie niemiecką gramatykę, z jakich materiałów korzystacie, po jakie książki sięgacie… Nie ma co ukrywać – gramatyka języka niemieckiego jest jego nieodzownym elementem i bez niej trudno jest się tym językiem posługiwać. No bo jak tu budować poprawne zdania, nie znając ich szyku? Jak tu określić położenie jakiejś rzeczy, nie znając sposobu użycia przyimków z celownikiem i biernikiem? Ja sam nie do końca wierzę w skuteczność nauki przykładowo JEDYNIE metodą bezpośrednią, uważam, że należy łączyć ze sobą różne metody nauki/nauczania, także te tradycyjne i przez niektórych uważane za przestarzałe czy mało skuteczne. Ale wracając do gramatyki – chciałbym zwrócić Waszą uwagę na książkę, której używam od czasu, kiedy pokazała się na rynku wydawniczym, chodzi mianowicie o Alles klar. Grammatik z Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych. Kiedyś sam doskonaliłem swoje umiejętności na jej podstawie, dzisiaj chętnie korzystam z niej jako nauczyciel.

Dlaczego jej używam?

Po pierwsze: podręcznik jest zbudowany bardzo przejrzyście, poruszanie się po nim nie stwarza żadnego problemu, dodatkowo każdy dział zamyka się na dwóch stronach, z czego jedna to teoria a druga to prościutkie ćwiczenia gramatyczne.

Po drugie: ćwiczenia i wyjaśnienie reguł gramatycznych są zredagowane bez użycia jakichś trudnych czy nowych słówek, można się więc skupić tylko i wyłącznie na nauce gramatyki i rozwiazywaniu ćwiczeń, nie trzeba co chwila sięgać po słownik, aby coś sprawdzić.

Po trzecie: do podręcznika dołączony jest CD-ROM z ćwiczeniami interaktywnymi, które są dodatkowym sposobem na przećwiczenie opanowanego materiału gramatycznego. Na płycie znajdziecie mnóstwo zadań (około 2000!), testy gramatyczne na różnych poziomach zaawansowania, a także testy do każdego zagadnienia gramatycznego.

Alles klar Grammatik CD-ROM

Przykładowe ćwiczenie interaktywne z działu „Nauka o zdaniu – zdanie współrzędnie złożone”

Satzverbindung - ćwiczenie interaktywne

Po czwarte: do książki dołączonych jest 8 tablic z najważniejszymi zagadnieniami gramatycznymi. Tablice te zawierają przejrzyście ułożone tabelki i materiały, które są doskonałą pomocą, gdy czegoś zapomnimy.

Po piąte: książka Alles klar. Grammatik zawiera wyjaśnienie wszystkich zagadnień gramatycznych, które ujęte są w programie nauczania języka niemieckiego w szkołach ponadgimnazjalnych, więc tak naprawdę do szczęścia potrzebna jest nam tylko jedna książka, nie musimy szukać informacji w innych :)

Zależy mi na Waszym zdaniu, proszę o głosy w ankiecie.

Czy lubisz alles klar. Grammatik?

 • Tak :) (45%, 25 Głosów)
 • Jeszcze nie wiem, ale mam zamiar spróbować ;) (21%, 12 Głosów)
 • Nie znam tej książki :/ (18%, 10 Głosów)
 • Nie :( (16%, 9 Głosów)

Głosujących razem: 56

Loading ... Loading ...
Print Friendly, PDF & Email

Oceń ten wpis, dzięki!

Średnia ocena: 5.00 (92%) - 1 głos

Sprawdź też inne wpisy


Nauczyciel i tłumacz języka niemieckiego, od stycznia 2011 roku właściciel Szkoły Języków Obcych PAROLI, zapalony rowerzysta, fotograf-amator, bloger. Zwolennik wykorzystania nowych technologii w edukacji.

komentarzy 11

 1. dla mnie najlepsze to :
  Słownik walencyjny czasowników niemieckich i polskich : Norbert Morciniec , Lesław cirko, Ryszard Ziobro .
  Bęza ? obowiązek
  Czochralski ? obowiązek
  Szkutnik ? obowiązek.
  pozycje Dłużniewski ? obowiązek
  Budzowski ? obowiązek
  Woynarowscy ? obowiązek
  strona germanisty Tyczkowskiego ? obowiązek
  strona germanisty Perlińskiego ? obowiązek .
  co dodasz Łukasz?

  • co dodam? Tyczkowski jest stanowczo za blisko końca listy ;)
   walencyjny jest już chyba out of print, to nie polecam, bo trudno go zdobyć, skupiam się na nowszych publikacjach, które każdy może sobie bez problemu kupić
   Bęza jak najbardziej, lubię to!
   dla bardziej zaawansowanych polecam Dreyer/Schmitt, Helbig/Buscha i DUDENa Band 4

   • Zgadzam się! Bęza jest bardzo przystępny, pan Motta G. też mnie pozytywnie zaskoczył, naturalnie Dreyer i Schmitt, też Hall i Scheiner, a Pana Perlińskiego to po prostu uwielbiam :)

    • Z gramatyki Motty nie korzystałem, od LektorKletta mam repetytorium Ćwikowskiej i Jaroszewicza, ale nie przekonuje mnie ani układem, ani proponowanymi ćwiczeniami. Muszę chyba sprawdzić Mottę.

 2. A ja osobiście nie lubię Bęzy, po pierwsze zdarzają się tam błędy, po drugie – jest monotonna strasznie, szata graficzna wcale nie motywuje do robienia ćwiczeń. Chociaż też swoje plusy, szczególnie dla osób, które muszą dane zagadnienie dość długo ćwiczyć, żeby się „wyrobić”.

  Alles klar – Grammatik – to jest moim zdaniem całkiem przystępna pozycja. Nie jest może dużo ćwiczeń, ale jest dość fajnie wytłumaczone, potem ćwiczenia są właśnie dokładnie pod kątem wyłożonej wcześniej teorii. Wydaje mi się, że jak na ten poziom nauki, jest zupełnie wystarczająca i na pewno pomocna.

  • Moim zdaniem Bęza nie jest książką, która wyglądem ma motywować do robienia ćwiczeń :) „Ładne” książki potrzebne są w szkole, gdzie uczniów inaczej nie da się zachęcić do ich otwarcia :) Po to też te wszystkie grafiki, materiały audio, wideo, tablice interaktywne… wszystko zmierza w jednym kierunku, a Bęza zawsze będzie aktualny, nawet z tą „monotonnością” ;)
   Alles klar Grammatik jest dobra w szkole średniej, przede wszystkim na poziomie podstawowym, bo wyjaśnienie jest krótkie, ale pewnym minusem jest to, że ma mało ćwiczeń i wtedy szukam wsparcia u Bęzy :)
   P.S. Dziękuję za podzielenie się opinią. Może jest coś jeszcze (mam na myśli książki, repetytoria), co mogłabyś polecić innym?

 3. Czy ten podręcznik będzie dobry do samodzielnej nauki niemieckiego? Zamierzam spróbować zrobić coś w tym kierunku, ale nie mam pojęcia od czego zacząć.

  • Do samodzielnej nauki polecałbym coś raczej w rodzaju samouczka, alles klar możesz wprowadzić później. Chociaż niektóre działy można wykorzystać już na początku, do ćwiczeń jest klucz, więc możesz wszystko sprawdzić.

 4. Witam, mam pytanie…

  Mówiąc o Stanisławie Bęza, którą pozycję macie na myśli? Repetytorium… czy Gramatykę…? We wstępie tej pierwszej autor odsyła do „podręcznika”, który „nie może być przez Repetytorium całkowicie zastąpiony”, a porównując ilość stron obydwu – jest ono chyba najobszerniejsze?

  Szukam porządnej książki o gramatyce niemieckiej, obejmującej zwłaszcza wszelkiego rodzaju „wyjątki” i „mylące aspekty” języka (może ich nie ma aż tyle co w j. angielskim, ale jako student tego języka wypatruję ich wszędzie… z przyzwyczajenia).

  Pozdrawiam

  • Mówiąc o podręczniku, Bęza ma chyba na myśli podstawowy podręcznik, który wykorzystujemy do nauki j. niemieckiego. Należy pamiętać, że wszelkiego rodzaju repetytoria mogą być jedynie uzupełnieniem różnych kursów i podręczników.

   Jeżeli szukasz porządnego wytłumaczenia niemieckiej gramatyki, polecam Ci książki niemieckich autorów, np.:
   – Helbig/Buscha
   – Dreyer/Schmitt
   – DUDEN Grammatik Band 4
   – gramatyka kontrastywna Ulrich Engel

   Pozdrawiam

Napisz komentarz