👉 Niemiecki online 👈

Kurs z lektorem, zajęcia indywidualne

Edutainment - nauka poprzez zabawę Język niemiecki Słownictwo niemieckie Słownik obrazkowy Słownik tematyczny Varia

Fiszki jako ciekawy sposób na naukę nowych słówek

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Quizlet - fiszki onlineZastanawia mnie czasami, jaką metodę nauki nowych słówek stosujecie w języku niemieckim, ale też w innych językach. Uczycie się ich z tekstów czy może robicie listy i wkuwacie je na pamięć? W tekście jest kontekst zdaniowy, co pomaga w wychwyceniu znaczenia poszczególnych słów, jednak nie zawsze mamy do dyspozycji tekst, czasami posiadamy jedynie „suchą” listę słówek z tłumaczeniem i wtedy warto jest sobie poszukać jakiegoś sposobu, który ułatwi i przyspieszy proces uczenia się. Metodą taką są fiszki.

Fiszki są to małe karteczki, na jednej stronie jest słówko/zwrot w języku polskim, na drugiej natomiast tłumaczenie tego słowa/zwrotu. Z fiszek możemy uczyć się sami, ale sprawniej to wychodzi, jak druga osoba nam w tym pomaga. Wtedy widzi ona to, co mamy powiedzieć, my natomiast skupiamy się na poprawnej odpowiedzi, nie musimy jej sprawdzać sami. Jeżeli jednak nie mamy żadnego pomocnika pod ręką, zawsze możemy skorzystać z narzędzi, które tę osobę zastąpią. Do takich narzędzi należy generator fiszek online, który znajdziemy na stronie quizlet.com. Chciałbym Wam przybliżyć sposób korzystania z tego właśnie generatora.

Na początku warto jest sobie założyć konto na tej stronie lub zalogować się za pomocą swojego konta na facebooku. Po zalogowaniu mamy wgląd w swoje zestawy słówek i możemy je dowolnie modyfikować oraz udostępniać innym użytkownikom. Aby utworzyć nowy zestaw fiszek do nauki, należy kliknąć na stronie głównej link „Make flashcards”. Pojawi się nam następujący ekran:

Fiszki - przygotowanie zestawu - flashcards

Wpisujemy nazwę zestawu (Title), zaznaczamy czy chcemy go udostępnić innym użytkownikom (Users), reszta ustawień nie jest już tak ważna. Teraz możemy przejść do wpisywania słówek i ich tłumaczenia, z nich program wygeneruje nam później zestaw, z którego będziemy mogli się uczyć. Dosyć nową funkcjonalnością strony jest możliwość dodawania zdjęć do słówek, co znacznie wspomaga proces ich przyswajania. Tutaj przyda nam się znajomość języka angielskiego, gdyż należy wpisać właśnie po angielsku to, czego szukamy. Zdjęcia „zasysane” są z serwisu flickr.com. Możecie także dodawać własne fotografie lub grafiki, jednak nie każdy dysponuje odpowiednią bazą takich materiałów na dysku twardym.

Po zakończeniu dodawania słówek, definicji i ewentualnie zdjęć, klikamy „Create set” i teraz pozostaje nam już tylko nauka. Sposób, w jaki możemy się uczyć, opiszę na podstawie mojego zestawu do tematu „Essen und Trinken”, czyli „Jedzenie i Picie”. Postanowiłem w nim zupełnie zrezygnować z języka polskiego, dodałem same zdjęcia i niemieckie nazwy przedstawionych na nich produktów żywnościowych. Oto jak wygląda główny element mojego zestawu, czyli fiszka oraz odnośniki do poszczególnych ćwiczeń/gier:

Fiszki - język niemiecki - flashcards

Na tej stronie uczymy się, przewijamy kolejno fiszki i staramy się zapamiętać znaczenie podanych słówek. Jak już poczujemy się pewnie, możemy przejść do pierwszych ćwiczeń. Klikamy niebieski przycisk „Learn”. Naszym zadaniem będzie w tym przypadku wpisanie słówka określającego przedstawiony przedmiot, np.:

Fiszki - nauka słówek - ćwiczenie

Jeżeli natomiast na stronie głównej klikniemy przycisk „Test”, program wygeneruje nam zestaw ćwiczeń różnego rodzaju: prawda-fałsz, dopasowanie, ćwiczenia wielokrotnego wyboru oraz ćwiczenie na pisanie, podobne do tego wspomnianego wcześniej, przy okazji modułu „Learn”.

Fiszki - test online

Bardzo ciekawym moim zdaniem modułem są gry, które, zgodnie z regułą edutainment, łączą zabawę z przyswajaniem wiedzy. Tutaj mamy do dyspozycji dwie możliwości: „Scatter” oraz „Space race”. „Scatter” polega na przeciąganiu słówek na ich definicję (w tym wypadku na obrazek) tak, aby pasowały do siebie znaczeniowo. Po prawidłowym dopasowaniu słówko i jego definicja/obrazek znikają. Gra ta jest na czas, więc możemy starać się pobić następnym razem swój własny rekord.

Fiszki - scatter - gra online

Gra „Space race” jest przede wszystkim dla osób posługujących się dosyć sprawnie klawiaturą. Chodzi w niej mianowicie o to, żeby w pole wpisać definicję lub znaczenie słowa podanego na obrazku. Tutaj mamy określoną liczbę żyć i jak tylko spóźnimy się z wpisaniem słówka, program nam to życie zabiera.

Fiszki - space race - gra online

Co sądzicie o tej formie nauki słówek w języku niemieckim? Korzystacie z tradycyjnych fiszek? A może mieliście już kontakt z quizlet? Podzielcie się wrażeniami.

Przypominam, że opisywany zestaw słówek czeka na Was pod tym adresem. Postarajcie się stworzyć własne zestawy, chętnie się z nich pouczę :) Linki możecie podawać w komentarzach.

Miłej i owocnej nauki!

Print Friendly, PDF & Email

Oceń ten wpis, dzięki!

Średnia ocena: 3.83 (77%) - 6 głosów

Sprawdź też inne wpisy


Nauczyciel i tłumacz języka niemieckiego, od stycznia 2011 roku właściciel Szkoły Języków Obcych PAROLI, zapalony rowerzysta, fotograf-amator, bloger. Zwolennik wykorzystania nowych technologii w edukacji.

komentarzy 13

 1. Świetna strona. Znacznie łatwiej zapamiętuje sie słowa, które sa ilustrowane zdjeciami. Moim zdaniem to najlepsze metody nauki słówek. Niedawno, na rynku polskim pojawił sie program, który działa podobnie jak ten serwis. Różnica w tym, że jest na kompa i kupuje się gotowe zestawy, ze zdjeciami, zdaniami i wymową. Są tez gry i inne funkcje. Program nazywa się [wymoderowano] i jest naprawde warty polecenia. Jeśli ktos chce to zamieszczam link [wymoderowano] Pozdrawiam

  • Przykro mi, ale musiałem usunąć linki z komentarza, gdyż wspomniana aplikacja jest płatna, a promowaniem płatnych rozwiązań do nauki języków mogę zająć się tutaj tylko ja ;)
   Można to ewentualnie zrobić poprzez reklamy AdTaily lub zgłaszając do mnie chęć opublikowania wpisu reklamowego.
   Pozdrawiam

 2. Łukasz;)
  to jest po prostu bomba;) rewelacja;) właśnie zrobiłam pierwsze własne osobiste fiszki;)
  das ist aber prima!!!!
  następna nowość i atrakcja dla moich dzieciaków;);)
  wielkie dzięki!!!!!!
  Pozdrawiam;)

 3. Też korzystam z fiszek przy nauce języka niemieckiego. Ja mam już swoją sprawdzoną stronkę, gdzie można uczyć się fiszek przez internet metodą multimedialną. Można też dodawać swoje fiszki albo ściągać sobie w formacie mp3 słówka i odsłuchiwać poprawną wymowę.
  [wymoderowano]

  „tomaszek16” czy „Grześ17”? Zastanów się nad nickiem, komentarze dodawaj później. Jeżeli nadal będziesz próbował reklamować tę stronę w komentarzach tutaj lub na blogu, będzie ban na Twoje IP.

 4. Ja polecam program flashcard2000 (całkowicie za darmo), który służy do tworzenia i drukowania fiszek. Strona programu
  flashcard2000.com jest po angielsku, ale jak zainstalowałem program, to ma on polski interfejs.

 5. Świetna sprawa! dopiero tu dotarłam i jestem pod wrażeniem. Muszę sama troszkę posiedzieć tu i się zaprzyjaźnić z programem, ale z pewnością będę wtedy polecać uczniom!

Napisz komentarz