👉 Niemiecki online 👈

Kurs z lektorem, zajęcia indywidualne

Doskonalenie zawodowe Język niemiecki Varia

Lista blogów o języku niemieckim

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Lista blogów o języku niemieckimInternet obfituje w mniej i bardziej udane blogi o języku niemieckim pisane przez ludzi z różnych zakątków świata. Nieraz trafiam na ciekawe miejsca, gdzie warto zostać na dłużej, nieraz trafiam tam, skąd czym szybciej uciekam, bo poziom merytoryczny czy ilość błędów w publikowanych materiałach skutecznie mnie odstraszają. Zapewne sami spotkaliście się już z tym problemem, ale nie zawsze uda się oddzielić ziarno od plew. Problem ten będą miały przede wszystkim osoby początkujące, które nie potrafią prawidłowo ocenić jakości danego bloga.

Wychodząc temu problemowi naprzeciw, chciałbym polecić Wam moją listę blogów, którym możecie zaufać. Tam naprawdę warto zaglądać. Zastanawiałem się nad stworzeniem jakiejś klasyfikacji, podziału, ale blogi są tak rozwinięte i poruszają tak różne tematy, że ich pogrupowanie byłoby raczej niemożliwe. Więc podam po prostu odnośniki do nich i napiszę kilka słów o tym, co będziecie mogli tam znaleźć. Nie sugerujcie się też kolejnością stron, jest ona zupełnie przypadkowa. Zacznę od blogów pisanych wyłącznie po niemiecku, ewentualnie z domieszką angielskiego.

Belles Lettres

//www.belleslettres.eu/

To raczej internetowy magazyn niż blog, ale zasługuje on na swoje miejsce w zestawieniu. Jest to miejsce głównie dla osób zaawansowanych. Poruszane są tam zagadnienia ze stylistyki oraz wiedzy o języku. Liczy się poprawność, bo odbiorcami są także autorzy literatury. Do obszernych wytłumaczeń załączone są także materiały wideo.

Detlef Gürtler – Wortistik

//blogs.taz.de/wortistik/

Autor bloga stara się swoimi poszukiwaniami i publikacją ich wyników zaspokoić głód doboru odpowiednich słów. Wraz z rozwojem świata potrzebujemy mianowicie nowych nazw na pewne wydarzenia, rzeczy, osoby. Na blogu znajdziecie więc sporo ciekawych słów i ich definicji, łącznie z kontekstem, w jakim doszło do ich powstania. Miejsce to polecam osobom raczej zaawansowanym.

Cornelia Steinmann – Blog

//cornelia.siteware.ch/blog/wordpress/

Blog nauczycielki języka niemieckiego z Zurychu. Cornelia publikuje mnóstwo materiałów do nauki, ale także dla nauczycieli. Niektóre kategorie wpisów to: wymowa, gramatyka, realiznawstwo, gry, e-learning. Znajdziecie tam materiały dla początkujących i średniozaawansowanych. Co lepsze, gdy teraz wszedłem na jej bloga, to zauważyłem, że pisze tam też o mnie. Miło. :)

Deutsch lernen und studieren

//deutschlernen-blog.de/

Bloga prowadzi Uli Mattmüller, który zajmuje się zawodowo przygotowaniem obcokrajowców do studiowania w Niemczech. Na jego stronie znajdziecie więc sporo informacji na ten właśnie temat, poza tym wiele odnośników do testów niemieckiego online, do ćwiczeń i kursów internetowych. Wszystkiego nie da się tu opisać, musicie zobaczyć sami.

Blog für alle, die Deutsch lernen

//deutsch-lerner.blog.de/

Popularny blog, którego prowadzi Andreas Neustein. Znajdziecie tam materiały do nauki i ćwiczenia z niemieckiego na każdym poziomie zaawansowania, od A1 do C2. Są to np. teksty do słuchania, czytania czy niemieckojęzyczne piosenki i filmiki. Ciekawym elementem jest możliwość publikacji własnych tekstów.

Arna Sabic – redmamy

//www.redmamy.de/daf-blog/

Blog nauczycielki języka niemieckiego z Bośni. Na pierwszy rzut oka może wydawać się nieco chaotyczny, ale to wina szablonu strony. Dlaczego polecam ten blog? Bo znajdziecie tam MNÓSTWO odnośników do ciekawych materiałów do nauki. Nauczyciele też powinni znaleźć tam coś dla siebie.

Deutsch Happen

//deutschhappen.com/

Blog Kirsten Winkler o niemieckiej kulturze, muzyce, historii, literaturze i gramatyce. Krótkie i treściwe wpisy czyta się przyjemnie, więc polecam. Dla osób na różnych poziomach zaawansowania.

Tünde Kadar – Majstersztyk

//blog.goethe.de/majstersztyk/

Ciekawy tytuł bloga, nie sądzicie? :) Wpisy publikowane są na zlecenie Instytutu Goethego. Jest to miejsce, gdzie polecane są liczne narzędzia do nauki oraz nauczania: ćwiczenia interaktywne online, filmy, zestawy materiałów np. do wydrukowania. Blog kierowany jest do nauczycieli, ale wiele z opublikowanych na nim wpisów możecie też wykorzystać w nauce. Strona raczej dla osób zaawansowanych lub średniozaawansowanych.

Deutschlich

//deutschlich.wordpress.com/

Blog piątki pracowników centrum językowego w Göttingen. Blog istnieje od lutego 2009 roku i jest prowadzony przez kilka osób, więc jest na nim naprawdę dużo materiałów dla osób na każdym poziomie zaawansowania.

Werner Prüher – Lernen heute

//lernenheute.wordpress.com/

Blog po niemiecku o nowoczesnej edukacji i multimediach w szkole, więc kierowany jest raczej do nauczycieli i specjalistów, ewentualnie do osób z zaawansowaną znajomością języka niemieckiego.

Na deser jeszcze kilka blogów o języku niemieckim pisanych po polsku. Myślę, że na tę listę czekało wielu z Was. :)

Deutschkunterbund

//deutschkunterbund.wordpress.com/

Znajdziecie tam różne materiały do nauki, m.in. ćwiczenia online, artykuły, ciekawe odnośniki, filmy i piosenki. Bloga prowadzi nauczycielka języka niemieckiego, Elżbieta Nowakowska. Materiały są przede wszystkim dla osób początkujących.

Agnieszka Drummer

//agnieszkadrummer.wordpress.com/

Blog mojej wirtualnej koleżanki ?po fachu?. :) Agnieszka tłumaczy u siebie niektóre zawiłości języka niemieckiego, pisze o życiu i pracy w Niemczech i daje uczącym się wiele cennych wskazówek, chętnie odpowiada też na komentarze czytelników.

Marta Florkiewicz-Borkowska – deutschfun

//deutschfun-pielgrzymowice.blogspot.com/

Jest to blog z języka niemieckiego dla uczniów Publicznego Gimnazjum Nr 3 w Pielgrzymowicach. Marta pisze go więc przede wszystkim z myślą o swoich uczniach, ale nie tylko oni znajdą tam interesujące informacje, więc polecam lekturę.

To by było na tyle, jeżeli chodzi o moje propozycje. Wyszła mi z tego szczęśliwa 13-tka (edit: już 15-tka, bo dodałem dwa blogi do listy). :) Oczywiście jest to tylko kropla w morzu wszystkich blogów, które można znaleźć w Internecie, ale lista ta może stanowić punkt wyjścia do własnych poszukiwań. Jeżeli chcielibyście dodać tutaj coś od siebie, zapraszam do komentowania.

Print Friendly, PDF & Email

Oceń ten wpis, dzięki!

Średnia ocena: 0.00 (0%) - 0 głosów

Sprawdź też inne wpisy


Nauczyciel i tłumacz języka niemieckiego, od stycznia 2011 roku właściciel Szkoły Języków Obcych PAROLI, zapalony rowerzysta, fotograf-amator, bloger. Zwolennik wykorzystania nowych technologii w edukacji.

komentarzy 20

  • Kominek włączył go później. :P Nie, żartuję, nie wiem. :) Motyw nazywa się TheStyle, kupiłem sobie cały pakiet szablonów na ElegantThemes. btw jak mnie zżera ciekawość, jak nazywa się jakiś szablon, który widzę, to zaglądam do kodu strony, nazwę można znaleźć w ścieżce …/wp-content/themes/ ;)

  • Dziękuję bardzo za tak miłe słowa :) Z trzynastki zrobiła mi się już piętnastka, bo dodałem dwa blogi do listy. Pani również gratuluję bloga, jest tam naprawdę bardzo dużo ciekawych materiałów i informacji. Poza tym blog kierowany jest do Pani uczniów, co moim zdaniem jest jego dodatkowym atutem. To kolejny kanał komunikacji nauczyciel-uczeń, który pozwala wyjść poza mury szkoły. Weiter so!

   • Nie ma jak dobre słowo na niedzielę :-) Dziękuję! Ten blog traktowałam na początku jako „przechowalnię” różnego rodzaju materiałów, które prędzej czy później da się wykorzystać, geschweige denn inspirującą moc wielu z nich. Tak, jak Pan wspomniał, jest ich wiele, mają bardzo różną tematykę i ta różnorodność też jest fascynująca.Na ostatniej stronie http://deutschkunterbund.wordpress.com/daf/ zgromadziłam sporo tego cennego towaru, niestety nie opisałam tych blogów tak starannie jak Pan:-) Są tam same linki, ale można poszperać i znaleźć wśród nich niejedną perełkę.
    PS. Kolejność też przypadkowa:-)

 1. ciekawie i interesujaco przedstawiony blog. z pewnoscia cos dla siebie znajde.:) schoene liebe Gruesse:)

 2. Do Ciebie, czasem sobie zaglądam i podczytuję, natomiast to zestawienie blogów – naprawdę super sprawa. Bardzo przypadł mi do gustu także blog Pani Eli – naprawdę kawał dobrej roboty i niezła inspiracja dla mnie samej, bo też marzy mi się stworzenie takiego blogu/platformy dla moich uczniów, tylko w tym całym zabieganiu i tysiącu spraw ciężko znaleźć czas, aby to wszystko fajnie i konsekwentnie prowadzić. Mam nadzieję, że w końcu się zmobilizuję i uda się coś podobnego stworzyć.:)

 3. Witam serdecznie,

  byłoby mi niezmiernie miło, gdyby mój blog mógł dołączyć do listy. Interesuje mnie przede wszystkim życie codzienne w Niemczech, ciekawostki historyczne, kulinarne, tradycje i inne aspekty, w tym porównanie obu kultur. Niektóre wpisy są też wyłącznie po niemiecku.

  Pozdrawiam serdecznie z Niemiec i zapraszam do lektury!

Napisz komentarz