👉 Niemiecki online 👈

Kurs z lektorem, zajęcia indywidualne

Język niemiecki Landeskunde - realioznawstwo

Jarmarki bożonarodzeniowe w Niemczech – die Weihnachtsmärkte

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Jarmarki bożonarodzeniowe w NiemczechChciałbyś poznać kulturę Niemiec w trakcie zaledwie kilku dni? Odwiedź jeden ze zbliżających się jarmarków świątecznych, a każdy z Twoich zmysłów doświadczy wielu niezapomnianych doznań! W aspekcie samej nauki języka niemieckiego taki weekendowy wyjazd również może Ciebie wiele nauczyć.

Jarmarki świąteczne odbywają się w Europie od XIII wieku ? początkowo było to miejsce, gdzie zaopatrywano się w żywność na srogą zimę, a dopiero z czasem stały się one ?magnesem? wabiącym turystów z całego świata. Jarmarki bożonarodzeniowe w Niemczech (die Weihnachtsmärkte) są idealnym miejscem dla osób chcących poczuć atmosferę świąt (die Weihnachtsatmosphäre)… przed ich faktycznym rozpoczęciem.

Zobacz też wpis 10 najpiękniejszych niemieckich kolęd, gdzie znajdziesz niemieckie kolędy z tekstem do pobrania w pdf.

W okresie listopad-styczeń wiele miast u naszych sąsiadów przemienia się w cudowne i klimatyczne miejsca, gdzie zobaczyć można liczne stragany promujące lokalną kulturę, jak i tradycję (die lokale Kultur und Tradition) i oczywiście niemiecką kuchnię regionalną, która dla niektórych jest tu najważniejsza (!). Najbardziej popularne jarmarki świąteczne w Europie odbywają się obecnie m.in w Czechach, Słowacji, Belgii i Włoszech.

Jednak to właśnie w krajach niemieckojęzycznych ten zwyczaj ma najdłuższą historię. Niemcy są tutaj monopolistą,  jeśli chodzi o ilość przeróżnych jarmarków świątecznych ? dokładny ich opis znajdziesz tutaj. W tym roku będzie ich aż 120, a w samym tylko Berlinie powstanie ponad 50.  Najstarszym jarmarkiem świątecznym jest drezdeński Striezelmarkt, który pierwszy raz odbył się już w 1434 roku. Jarmarki w Niemczech zajmują centralne place miast ? miejsca zabytkowe, jak i klimatyczne co wpływa niewątpliwie na całą aurę świąteczną, tworząc uroczą atmosferę. W jednym miejscu, jak i czasie poznać można zwyczaje i tradycje każdego regionu Niemiec – od Bałtyku, aż po same Alpy.

Jarmarki świąteczne w Niemczech jako krótki lecz intensywny mix kultury, turystyki i szansy na podszkolenie j. niemieckiego za granicą? Dlaczego nie! Posłuchasz bożonarodzeniowych występów (die Weihnachtsauftritte) i granych na żywo kolęd (die Weihnachtslieder), poznasz Niemców i podsłuchasz ich lokalnego akcentu (deutscher Akzent), spróbujesz przepysznej kuchni regionalnej (die Regionalküche) takiej jak: wino korzenne/grzaniec (der Glühwein), grzany rum (der Rum), kiełbaski z grilla (gegrillte Würstchen), domowe pierniki (die Lebkuchen), chleb owocowy (das Obstbrot), ciastka cynamonowe (die Zimtkekse), prażone orzeszki (geröstete Nüsse), owoce w czekoladzie (die Früchte in Schokolade), pieczone kasztany (gebackene Kastanien), a wokół Ciebie krążyć będzie ten cudowny zapach goździków (die Nelken) i cynamonu (der Zimt).

Jarmarki w Niemczech to raj dla wszystkich zmysłów, gdyż jest to niesamowite przeżycie – trzeba tam jednak być! Liczne firmy przewozowe pomogą nam szybko i tanio się tam dostać.

Który więc jarmark wybrać? W podjęciu decyzji pomoże na pewno ten krótki przewodnik po 5-ciu najwspanialszych miastach, gdzie odbywają się jarmarki bożonarodzeniowe (die Weihnachtsmärkte).

Weihnachtsmarkt Berlin (25.11.12 ? 31.12.12)

Weihnachtsmarkt in Berlin

Spośród 50 jarmarków najbardziej warte uwagi są te odbywające się na Placu Aleksandra i Placu Gendarmenmarkt. Na Placu Aleksandra, pomiędzy stacją metra S-Bahn Alexanderplatz a Jannowitzbrücke zobaczymy jarmark o powierzchni aż 4 boisk piłkarskich, który odwiedza każdego roku ponad 2 mln osób. Godziny otwarcia to zwykle 12:00-22:00. Jarmark ten polecany jest szczególnie dla rodzin, gdyż liczne karuzele (w tym najwyższa na świecie) są idealne dla dzieci, a całość wygląda z dala jak małe Las Vegas ? ilość światełek jest tu liczona w milionach. Liczne dania regionalne czekają, aby ich skosztować. Można spróbować tu więc tradycyjnych kiełbasek i popić je piwem takim jak Rauchbier-Urquell (wędzone piwo), Gold Ochsen Weihnachtsbier  (bożonarodzeniowy złoty wołek) czy Iserlohner Winterbier (zimowe piwo z Iserlohn). Będzie to uczta zarówno dla duszy, jak i ciała.

Weihnachtsmarkt München (Monachium) (26.11.12 ? 24.12.12)

Owoce w glazurze

Jarmark świąteczny odbywa się w okolicach Placu Mariackiego. Godziny otwarcia to  zwykle 10:00-20:00, a w Wigilię 9:00-14:00. Atrakcją jest tu ogromna 30-metrowa choinka z ponad 2000 światełkami oraz liczne kulinarne pyszności, w tym wino korzenne (wersja słabsza jak i z większą zawartością %), kiełbaski z grilla lub klasyczne Maroni.

Weihnachtsmarkt Nürnberg (Norymbergia) (30.11.12- 24.12.12)

Weihnachtsmarkt in Nürnberg

Jarmark świąteczny odbywa się na Placu Hans-Sachs zazwyczaj w godzinach 10:30-20:00, a w Wigilię 09:30-14:00. Popularne atrakcje dla podniebienia to: pierniki, chleby owocowe oraz klasyczne grillowane kiełbaski oczywiście. Jarmark Bożonarodzeniowy w Norymberdze zostaje otwarty przez ?Dzieciątko? (niemiecka dziewczynka) dzięki czemu jest to jedno z najbardziej sentymentalnych i tradycyjnych wydarzeń w Niemczech. Jest tu również pokaz ogromnego żłóbka i historycznych straganów w zabytkowym ratuszu.

Weihnachtsmarkt Köln (Kolonia) (26.11.12 ? 23.12.12)

Pierniki świąteczne

W Kolonii odbywa się zwykle aż 6 jarmarków. Najbardziej znany to ten pod katedrą Kölner Dom, na Alter Markt i na Neumarkt. Kolonia to drugie po Berlinie miasto, jeśli chodzi o liczbę osób je odwiedzających w tym okresie. Atrakcjami są liczne koncerty i pokazy teatralne (Konzerte und Theaterauftritte), konkurs szopek bożonarodzeniowych, wielkie lodowisko oraz degustacja lokalnych, rozgrzewających smakołyków, takich jak np. wino korzenne. Do kupienia są tutaj: kolorowe, własnoręcznie malowane drewniane figurki (Räuchermännchen), zabawki dla dzieci (Spielzeuge für Kinder), czy ręcznie robiona ceramika i biżuteria (handgemachte Keramik und Schmuck). Lokalne potrawy to m.in. pieczone jabłka z orzechami i cynamonem w zalewie z grzanego wina.

Weihnachtsmarkt Frankfurt (26.11.12 ? 23.12.12)

Weihnachtsmarkt in Frankfurt

Jarmark w światowej stolicy finansów odbywa się na Römerberg Platz i Paulsplatz w godzinach 10:00-21:00. Jest to jeden z najstarszych i najpiękniejszych Weihnachtsmärkte w Niemczech. Rocznie przyjeżdża tu ponad 2 mln osób. 30-metrowa choinka i niezliczone wydarzenia kulturalne są tutaj główną atrakcją. Ceny produktów spożywczych i pamiątek są tutaj jednak wyjątkowo wysokie, tak więc będzie nam potrzebna duża ilość waluty Euro.

Czy warto wybrać się więc na kilka dni do Niemiec? Zdecydujcie już sami, jednak jeśli uczymy się języka niemieckiego, to warto również poznać kulturę i tradycję Niemiec, gdyż tylko wtedy wszystko będzie stanowiło spójną całość, a sama nauka będzie dużo prostsza i bardziej efektywna oczywiście.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą Sprachcaffe ? organizatorem nauki języka niemieckiego dla młodzieży jak i dorosłych w Niemczech w miastach takich jak: Frankfurt i Düsseldorf. Nauka niemieckiego 24 godziny na dobę w międzynarodowym otoczeniu zaprasza – Sprachreisen nach Deutschland mit Sprachcaffe :)

Print Friendly, PDF & Email

Oceń ten wpis, dzięki!

Średnia ocena: 5.00 (92%) - 1 głos

Sprawdź też inne wpisy


Nauczyciel i tłumacz języka niemieckiego, od stycznia 2011 roku właściciel Szkoły Języków Obcych PAROLI, zapalony rowerzysta, fotograf-amator, bloger. Zwolennik wykorzystania nowych technologii w edukacji.

komentarzy 8

  1. Byłam raz jedyny w Berlinie kilka lat temu i rzeczywiście jarmarków było wiele – prawie na każdym większym placu. Impreza fajna bo wrażenie robi a fotki super wychodzą.

  2. Najbardziej podczas jarmarków i całego okresu bożonarodzeniowego w Niemczech lubię Glühwein ;)

  3. Potwierdzam, byłam na takim jarmarku w Berlinie rok temu i było niesamowicie. Tam się czuję tą świąteczną atmosferę, oprócz zimna wszystko jest absolutnie cudowne a za punkt programu uważam owe truskawki w czekoladzie, lub jabkła czekoladowe. Cudo

  4. Wow! Piękne są te jarmarki. Szkoda, że w Polsce nie ma takich jarmarków – w sensie na taką skalę. Na naszych jarmarkach również brakuje tak wykwintnych smakołyków jak te na obrazkach powyżej. Pozdrawiam

  5. Jest błąd w tekście: powinno być „w Norymberdze” (bo Norymberga, nie Norymbergia), a nie „w Norymbergii” ^^’

    Mam ogromną ochotę wybrać się na coś takiego, tylko jakoś tak pieniędzy brak :/ Niby w Anglii, gdzie aktualnie przebywam, są jakieś takie jarmarki na wzór tych niemieckich, ale to nie to samo…

  6. Najmilej z takich niemieckich imprez wspominam Bochum i Dortmund, gdzie można się nieźle bawić, popijając grzane winko i regionalne browarki. Trzeba przyznać, że nasi zachodni sąsiedzi potrafią się organizować w okresie nadchodzących świąt. Ludzie niemal z całych Niemiec, wystawiają się z dziełami sztuki, różnego rodzaju pamiątkarstwem i wszystkim tym co w raz w roku jest się w stanie sprzedać. Jako artysta metaloplastyk, najmilej wspominam stoiska z wyrobami rzemieślniczymi, na których powiedzmy kowal, kuje żelazo, a inny człowiek dmucha w rurkę, na końcu której rośnie gorąca szklana bańka. Święto raz w roku ale jego zaplecze, niesamowite. Doceni ten kto był i widział. Pozdrawiam Jacenty.

Napisz komentarz