👉 Niemiecki online 👈

Kurs z lektorem, zajęcia indywidualne

Język niemiecki Materiały wideo do nauki Sprawności komunikacyjne - materiały

Video-Thema: Zamek w Berlinie – Berliner Stadtschloss

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

W roku 2019 ma zostać ukończona odbudowa nowego zamku miejskiego w Berlinie. Ten pałac królewski stanie na wyspie na Sprewie. Obecnie jest to jeszcze jeden wielki plac budowy. Z założenia nowy zamek ma wyglądać jak ten sprzed ponad 300 lat, który zniszczono m.in. podczas II wojny światowej. Sam nie mogę się doczekać efektu końcowego. Koszt inwestycji to ok. 590 milionów EUR.

Tymczasem Deutsche Welle przygotowało nam Video-Thema do tego właśnie tematu. Temat brzmi: ?Auf der Baustelle des Berliner Stadtschlosses?, czyli ?Na budowie zamku miejskiego w Berlinie?. Do dyspozycji mamy 4,5-minutowy materiał wideo oraz kilka ćwiczeń do wykonania na różnych etapach pracy. Przed obejrzeniem filmu należy wykonać polecenie nr 1. Kolejne zadania sprawdzają już rozumienie filmu. Pierwszy z zamieszczonych filmików jest bez napisów.

Auf der Baustelle des Berliner Stadtschlosses

//tv-download.dw.de/Events/mp4/vdt_deu/2015/bdek150817_001_stadtschloss_01i_sd_dwdownload.mp4

Jeżeli chcecie, to możecie włączyć wersję z napisami po niemiecku.

Auf der Baustelle des Berliner Stadtschlosses – napisy DE

//tv-download.dw.de/Events/mp4/vdt_deu/2015/bdek150817_001_stadtschlossut_01i_sd_dwdownload.mp4

Ćwiczenia online znajdziecie na stronie Deutsche Welle. Jeżeli wolicie rozwiązywać ćwiczenia w bardziej tradycyjny sposób, to TUTAJ możecie pobrać plik pdf z ćwiczeniami. Dokument można wtedy wydrukować i rozwiązywać polecenia na papierze. TUTAJ natomiast znajdziecie transkrypcję tekstu.

Tak na marginesie: klikając poniższe zdjęcie możecie przejść na stronę, gdzie na bieżąco można śledzić budowę Humboldtforum. Zdjęcia są w wysokiej rozdzielczości. Polecam.

Berliner Schloss Webcam

Zdjęcie: Szczecinolog, licencja CC BY-SA 4.0

Print Friendly, PDF & Email

Oceń ten wpis, dzięki!

Średnia ocena: 5.00 (92%) - 1 głos

Sprawdź też inne wpisy


Nauczyciel i tłumacz języka niemieckiego, od stycznia 2011 roku właściciel Szkoły Języków Obcych PAROLI, zapalony rowerzysta, fotograf-amator, bloger. Zwolennik wykorzystania nowych technologii w edukacji.

Napisz komentarz