👉 Niemiecki online 👈

Kurs z lektorem, zajęcia indywidualne

Język niemiecki Varia

Niemiecki naprawdę dla Ciebie – recenzja i konkurs

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Przyjrzyjmy się dzisiaj jednej z książek Agnieszki Drummer, germanistki, lingwistki, autorki licznych podręczników do niemieckiego i angielskiego oraz Małgorzaty Grabowskiej, germanistki, lingwistki i kierownika Zespołu Lektorów Języka Niemieckiego w Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie.

Niemiecki naprawdę dla Ciebie jest nową, poprawioną i uzupełnioną wersji wcześniejszego bestsellera z 2006 roku pt.: Niemiecki dla Ciebie. Samouczek skierowany jest do osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z językiem niemieckim i składa się z 5 części. Są to:

  • 52 tematy dotyczące konstrukcji i zastosowania języka niemieckiego,
  • 52 bloki ćwiczeń do tych tematów,
  • 52 bloki rozwiązań,
  • część pomocnicza ze słownikiem polsko-niemieckim oraz niemiecko-polskim,
  • nagrania wszystkich kluczy do ćwiczeń.

Autorki sugerują, żebyśmy przerabiali jeden temat tygodniowo, wtedy nauka z samouczkiem będzie trwała rok, ale proces ten oczywiście można przyspieszyć i robić np. dwa działy tygodniowo. Wszystko zależy od naszych możliwości.

Niemiecki naprawdę dla Ciebie

Przyjrzyjmy się teraz kilku wybranym tematom. Ich nazwy są ciekawe i  nieraz intrygujące, np.: 30% całego niemieckiego na jednej stronie. Od tego zaczniemy. Są to ?małe ważne słówka?, czyli to, czego statystyczny Niemiec używa najczęściej. Autorki podają nam w parach m.in. następujące słówka, które pojawiły się także w pierwszym wydaniu:

  • ja – nein / tak – nie
  • seit – bis / od – do
  • heute – bald / dziś – wkrótce
  • vielleicht – sehr / być może – bardzo

Nowe wydanie samouczka zawiera dodatkowy zestaw pomocnych i często używanych słów, np.:

  • früh – spät / wcześnie – późno
  • mehr – als / więcej – niż
  • fast – richtig / prawie – prawidłowo
  • wenn – sogar / jeśli – nawet
  • durch – von / przez – od

Pod tabelkami znajdziemy kilka praktycznych wskazówek na temat tłumaczenia czy użycia tych słówek w zdaniach oraz schematy budowy zdań z szykiem prostym i przestawnym. Mnóstwo przykładów zdań z tłumaczeniem pozwala nam od razu zobaczyć w praktyce dane zagadnienie gramatyczne. Podane zostają także błędne konstrukcje, których należy unikać. Zawsze zastanawiałem się, czy osoby uczące się powinny czytać lub słuchać błędnie utworzonych zdań z obawy przed tym, że mogą te konstrukcje zachować gdzieś w podświadomości. Starałem się unikać takiego podejścia.

Kolejny temat, który chciałbym przeanalizować, to Zmora wszystkich kursów niemieckiego. Sam pisałem kiedyś Język niemiecki – zmora polskich szkół i uważam, że warto te dwa źródła ze sobą skonfrontować. Według autorek samouczka tą zmorą są PRZYIMKI, np.: aus, mit, von, seit, ab etc. Te ogniwa łączące są bardzo potrzebne w każdym języku i nadają sens wypowiedzi. W samouczku znajdziemy sporo ważnych przykładów użycia przyimków w zdaniach, np.:

Der Kühlschrank ist in der Küche.
Lodówka jest w kuchni.

Ich komme am Vormittag um 11 Uhr.
Przyjdę przed południem o 11:00.

Kolejne strony to dalsze wskazówki dotyczące sposobów uczenia się przyimków w języku niemieckim oraz kilka tabelek z podziałem przyimków na przypadki, gdzie znajdziemy tłumaczenie oraz przykłady zdań także z tłumaczeniem. Moim zdaniem ten 12-stronicowy rozdział wyczerpuje temat i daje nam wystarczającą wiedzę z zakresu znaczenia oraz wykorzystania przyimków. Lekki niedosyt czuję jednak w dziale z ćwiczeniami, gdzie mamy do przetłumaczenia na niemiecki 20 zdań. Ja dodałbym jeszcze coś z lukami i może jakąś rozsypankę do ułożenia zdania i wstawienia odpowiedniego przyimka.

Ostatnim elementem samouczka, który chciałbym omówić, jest załączona płyta MP3. Duży plus za to, że nie jest to tradycyjne Audio CD, gdyż każdy bez najmniejszego problemu może skopiować nagrane tam pliki na telefon lub odtwarzacz MP3 i zabrać ze sobą. Niektórzy powiedzą, że nie każdy tradycyjny odtwarzacz płyt czyta płyty z MP3, ale po co mamy komputery. Lektorem nagrań jest Richard Boehnke, lektor języka niemieckiego i jednocześnie biznesmen, który pracował m.in. w radzie zakładowej jednej z największych niemieckich firm (Kirch Media). Był także dyrektorem firmy zajmującej się produkcją filmów i handlem prawami autorskimi. To dobry wybór na lektora nagrań, słucha się ich naprawdę przyjemnie.

Plusy samouczka

  • uporządkowana struktura i podział na 52 rozdziały, co daje nam materiał do nauki na każdy tydzień roku
  • zredukowanie do absolutnego minimum specjalistycznych nazw gramatycznych
  • dużo wskazówek i ciekawe komentarze autorek
  • zastosowanie zasady Pareto (naucz się 80% niemieckiego wkładając w to 20% wysiłku)
  • profesjonalne nagrania na dołączonej płycie
  • objętość: prawie 400 stron!

Minusy samouczka

  • względnie mała ilość ćwiczeń i ich małe zróżnicowanie (przeważa tłumaczenie zdań)
  • sposób zapisu wymowy niemieckiej w słowniczku (patrz zdjęcie niżej)
  • brak konsekwencji w zaznaczaniu kluczowych dla danego rozdziału konstrukcji, np.: z zaznaczeniem Ich sehe meinen Tisch. – Widzę mój stół. oraz bez zaznaczenia Ich arbeite mit Monika. – Pracuję z Moniką.

Niemiecki naprawdę dla Ciebie

Reasumując samouczek Niemiecki naprawdę dla Ciebie jest pozycją godną polecenia, ma mnóstwo zalet i praca z nim na pewno przyniesie oczekiwane efekty.

A teraz coś specjalnie dla Czytelników bloga!

Na potrzeby tej recenzji poprosiłem Agnieszkę Drummer o udzielenie krótkiego wywiadu. Autorka pisze o sobie, swoim samouczku i swoich planach wydawniczych.


Łukasz Tyczkowski: Witaj, Agnieszko! Dziękuję Ci za poświęcenie czasu i chęć udzielenia tego wywiadu.

Agnieszka Drummer: Ależ bardzo mi miło :). W końcu znamy się – wprawdzie wirtualnie – ale już od ponad 6 lat.

ŁT: Przedstawiłem Cię krótko w mojej recenzji, Czytelnicy mogą także przeczytać o Tobie sporo na Twoich stronach lub w książkach, które piszesz. Ale co Ty sama mogłabyś o sobie powiedzieć? Czego nie przeczytamy ani nie usłyszymy o Tobie nigdzie indziej?

AD: Moją ulubioną muzyką jest heavy metal ;). Wiele lat temu – posługując się wtedy angielskim – poznałam osobiście członków ważnych i uwielbianych przeze mnie zespołów, m.in. Metalliki, Iron Maiden, Accept, Helloween. Pracowałam wtedy w Warszawie dla lokalnego pisma heavymetalowego i przeprowadzałam z nimi wywiady, tłumaczyłam teksty piosenek. Również to pokazało mi praktycznie, jak ważna i opłacalna jest znajomość języków obcych.

ŁT: Samouczek ?Niemiecki dla Ciebie? był jedną z Twoich pierwszych książek, zgadza się? Czy możesz dosłownie w dwóch, trzech zdaniach napisać nam, co Cię zmotywowało do jego stworzenia (mimo że możemy o tym przeczytać na Twoim blogu oraz w samym samouczku) i co sprawiło Ci największe problemy podczas pisania.

AD: Tak, zupełnie pierwszą i napisaną w ogóle nie na sprzedaż, tylko dla mojej siostry ciotecznej i jej córki. Bo chciały przyjechać do mnie do Niemiec, żeby sobie dorobić. Nie znały niemieckiego, a ja postanowiłam im jak najszybciej, jak najlepiej i przede wszystkim jak najprościej pomóc. To było pisane tak ?prywatnie?, bez żadnych planów wydawniczych.

ŁT: No dobrze, a dlaczego Czytelnicy, którzy posiadają pierwsze wydanie samouczka powinni skusić się na jego odświeżoną wersję?

AD:  Ponieważ jest dużo lepsza. Zawiera znacznie więcej stron, czyli treści, wszystko zostało uzupełnione, są nowe, lepsze nagrania na załączonej płycie? Współautorka tej nowej wersji, prof. Małgorzata Grabowska, która wykłada niemiecki na warszawskich prywatnych i państwowych wyższych uczelniach i na swoich lektoratach od lat używała pierwszej wersji podręcznika bardzo wzbogaciła książkę.

ŁT: Nie ukrywam, że podobają mi się nazwy poszczególnych rozdziałów, skąd taki pomysł?

AD: Ktoś, kto na co dzień nie ma do czynienia z językami lub językoznawstwem po prostu nie wie co to jest przydawka, co to jest przyimek, co to jest biernik, a nawet nie zawsze wie co to jest podmiot i orzeczenie? Tu też chodziło o prostotę, o to, żeby czytelnik na pierwszy rzut oka wiedział, o czym jest mowa.

ŁT: Czytelnicy i osoby uczące się niemieckiego mogą czasem mieć problem ze znalezieniem odpowiedniego rytmu nauki i sposobu na ten proces. Co doradziłabyś uczniom, którzy chcieliby korzystać z Twojego samouczka? Jak mają działać, aby nauka przebiegała efektywnie?

AD: Brak systematyczności w nauce to faktycznie jeden z głównych problemów. Stąd właśnie wzięły się dokładnie 52 rozdziały, aby każdy mógł sobie wygodnie rozplanować naukę – jeden rozdział na jeden tydzień (albo jeszcze lepiej: 2 na tydzień, to wtedy wychodzi zgrabne półrocze).

ŁT: W książce jest coś, z czym się osobiście nie do końca zgadzam. Chodzi mi o zapis sposobu wymowy słówek niemieckich, np.: Straßenbahn, die – sztrasenbaan. Czy nie obawiasz się, że uczeń może pomylić zapis z wymową. Nieraz spotykałem się z podobnymi błędami, a mój wykładowca francuskiego na lektoracie na studiach zawsze nas ganił za takie notatki w zeszytach i podręczniku :)

AD: Tak, wiem, że sprawa zapisu wymowy jest bardzo sporna. W momencie pisania książki zdecydowałam się na najprostszą możliwą wersję zupełnie ignorując wszystkie oficjalne wytyczne. Przyświecał mi wyłącznie jeden cel: żeby moje kuzynki potrafiły wszystko bez żadnego wysiłku jak najpoprawniej przeczytać.

ŁT: Czy masz plany na kolejne podręczniki?

AD: Na jesieni 2016 ukaże się moja nowa książka, rodzaj kolorowego atlasu konstrukcji niemieckich zdań. Chodzi o to, żeby uczniowie zobaczyli język, bo większość z nas jest wzrokowcami.

ŁT: Dokończ proszę zdanie: Warto jest się uczyć niemieckiego, ponieważ?

AD: Ponieważ otwiera on przed Tobą nowy, fascynujący, bogaty świat, który bardzo warto poznać.

ŁT: Dziękuję bardzo za wywiad. Bis bald!

AD: To ja dziękuję! Wcześniej czy później napiszemy coś wspólnie!


UWAGA! KONKURS!

Na deser jeszcze coś, na co zapewne wielu z Was czeka, a mianowicie konkurs, w którym możecie wygrać jeden z czterech egzemplarzy samouczka Niemiecki naprawdę dla Ciebie. Jeżeli nie macie ochoty na udział w zabawie, to od razu możecie zamówić swój egzemplarz na stronie Wydawnictwa POLTEXT. Wystarczy kliknąć TUTAJ.

Jeżeli wolicie mieć swój egzemplarz za darmo, to czytajcie dalej. Co zrobić, żeby wygrać? Nic prostszego! Wystarczy w komentarzu pod tym wpisem udzielić odpowiedzi na poniższe zadanie:


Wymyśl hasło/slogan reklamujący język niemiecki i jego naukę.
Następnie uzasadnij swoją wypowiedź odpowiadając na pytanie:
Dlaczego warto jest uczyć się języka niemieckiego?


Szkoła Języków Obcych PAROLI

Dodatkowo 2 osoby otrzymają voucher o wartości 100 zł* każdy
na indywidualny kurs języka niemieckiego w szkole online Paroli.

Oto zasady gry:

  1. Organizatorami konkursu są Wydawnictwo POLTEXT oraz Łukasz Tyczkowski, nagrody sponsoruje Wydawnictwo POLTEXT (książki) oraz Szkoła Językowa PAROLI (vouchery).
  2. W konkursie można wygrać jeden z czterech egzemplarzy książki lub jeden z dwóch voucherów na kurs niemieckiego online.
  3. Zwycięzcy zostaną wybrani przez autora bloga (Łukasz Tyczkowski) na podstawie udzielonych odpowiedzi.
  4. Tylko pełne odpowiedzi (hasło/slogan ORAZ odpowiedź na pytanie) brały udział w zabawie.
  5. Po wyłonieniu zwycięzców zostaną oni poproszeni o przesłanie mailowo danych do wysyłki nagrody (imię, nazwisko, adres, numer telefonu), dlatego podczas udzielania odpowiedzi należy podać prawidłowy adres e-mail.
  6. Dane zostaną przekazane do sponsora, który wyśle nagrody. Vouchery zostaną przekazane w wersji elektronicznej.
  7. Konkurs trwa do 24.04.2016 do godz. 23:59. Odpowiedzi udzielone po tym czasie nie będą brane pod uwagę.

* – voucher można wykorzystać do końca 2016 roku, warunkiem skorzystania jest wykupienie min. 10 lekcji i opłacenie ich z góry. Cena zostanie pomniejszona o 100 zł. Nagroda nie może być zamieniona na gotówkę.

Zapraszamy do zabawy!

Print Friendly, PDF & Email

Oceń ten wpis, dzięki!

Średnia ocena: 5.00 (92%) - 1 głos

Sprawdź też inne wpisy


Nauczyciel i tłumacz języka niemieckiego, od stycznia 2011 roku właściciel Szkoły Języków Obcych PAROLI, zapalony rowerzysta, fotograf-amator, bloger. Zwolennik wykorzystania nowych technologii w edukacji.

komentarzy 48

  1. Niemiecki jest einfach.
    Warto uczyć się niemieckiego, ponieważ lubię do swojego mężczyzny mówić „Mein Schatz”

  2. 1) „Znajomość języka niemieckiego to Twoj bilet do niedalekiego ale jednocześnie bardzo odległego świata. Ucz się jezyków obcych a cały świat będziesz miał na wyciągniecie ręki”

    2) Człowiek powinien ze swoimi sasiadami utrzymywać dobre relacje. Uczmy się języka niemieckiego, aby dobrze poznać naszych zachodnich sasiadów – ich zalety jak rownież i wady. Obalajmy stereotypy na temat Niemców. Jednak aby tego dokonać, należy dobrze poznać ich język, kulturę i zwyczaje.

  3. Uwielbiam książki, które mają mało ćwiczeń, a dużo nagrań.
    SUPER Pani Agnieszko :)
    Tak, tak inne czasy idą, czy co?

  4. Niemiecki jest sen, o którym marzysz – łatwy (co do samego snu, miałem na myśli spokojny), piękny i zmysłowy.
    Moim zdaniem warto uczyć się j. niemieckiego, ponieważ ułatwia on na komunikację z wieloma europejskimi nacjami. Tak na prawdę znając język niemiecki możemy „szerzej” i barwniej planować swoją przyszłość.

  5. Julia Chęcińska Odpowiedz

    Ucz się niemieckiego, a osiągniesz wiele dobrego!

    Dlaczego warto uczyć się języka niemieckiego?
    Chociażby dlatego, że nauka jakiegokolwiek języka obcego poszerza horyzonty. Niemcy to państwo, które ma wiele do zaoferowania, ale ta „oferta” jest znacznie uboższa dla osób nie mówiących w tym języku. Jednakże, nawet jeśli nie wybierasz się do tego kraju, warto nauczyć się języka, bo znajduje się on w naszym otoczeniu – w telewizji, w internecie, a nawet w drogerii Rossmann (jedną z moich rozrywek jest rozszyfrowywanie niemieckich napisów na produktach z tego sklepu :D).
    Także nie czekaj, bierz się za naukę już dziś!

  6. 1) „Przejdź z językiem niemieckim na ty. Einfach so” ;)

    2) Z perspektywy raczkującego finansisty język niemiecki otwiera drzwi do świata nowych możliwości. Dzięki znajomości języka niemieckiego możemy być bardziej mobilni na rynky pracy, nawiązywać nowe kontakty biznesowe, pozyskać klientów.
    Ponadto niemiecki jest nieodzownie związany z kulturą Śląska, z którego się wywodzę, a kulturę trzeba pielęgnować.

  7. 1. „Nie ma nic prostszego niż nauka niemieckiego ! „Das ist einfach
    2. J. Niemieckiego warto uczyć się z różnych względów, warto poszerzać swoją wiedzę o nowe co raz bogatsze wyrazy i stanąć oko w oko z gramatyką. J.niemiecki jest dość popularnym językiem który może nam się przydać podczas szukania pracy na obczyźnie czy właśnie pracy. Komunikowanie w jezyku niemiecki sprawi nam lekkość jeśli tylko będziemy chcieli się go UCZYĆ . Bo na prawdę warto. Nie ma się czego przerażać, bo język jest lekki i przyjemny jeśli tylko zaczerpnie sie go od wewnątrz.
    Warto się uczyć niemieckiego, gdyż posiadanie umiejętności rozmówkowych z osobami, które znają tylko takowy język będzie dla nas prostsze.
    Według mnie warto niemieckiego uczyć Sie także dla siebie – dla spełnienia własnych aspiracji i dlatego też ja ucze się go by spełnić swoje marzenie o biegłym porozumiewaniu się właśnie w tym języku.
    Das ist alles :)

  8. „Język Niemiecki to klucz do sukcesu”
    Warto jest uczyć się języka niemieckiego ponieważ język angielski to dzisiaj za mało. Trzeba być bardziej otwartym i chętnym do poszerzania swoich umiejętności. Język niemiecki jest obecnie tak samo popularny jak język angielski a pracodawcy poszukują pracowników ze znajomością tego języka.

  9. Basia Marońska Odpowiedz

    1) „NIEMIECKI ? – KEIN PROBLEM !”
    2) Warto uczyć się języka niemieckiego, gdyż jest jednym z najczęściej używanych języków, a zwłaszcza w Europie. Ponadto znajomość języka niemieckiego jest obecnie dużym atutem na rynku pracy. Kolejny plus ujawnia się gdy podróżując w kraje niemieckojęzyczne bez problemu możemy komunikować się z innymi ludźmi, a także poznajemy tamtejszą kulturę.

  10. 1. Slogan: „Ucz się języków obcych, będziesz mądrzejszy
    I pamiętaj, że niemiecki jest z nich najpiękniejszy!'”
    2. Odpowiedź na pytanie: Warto się uczyć języka niemieckiego, ponieważ Niemcy są potęgą gospodarczą. Każdy pracodawca doceni znajomość tego języka.
    Dodatkowo, ten język nie tylko pięknie brzmi, ale też jest logiczny i macht Spaß. I nie zapominajmy o jednym: Niemcy posiadają bardzo przystojnych panów. Dodać do tego to, że porozumiewają się w tym pięknym języku – chyba niczego dodawać nie trzeba? :)

  11. Język niemiecki to język biznesu. Chcesz mieć pieniądze? Ucz się go, a zdobędziesz klucz do sukcesu!

    Język niemiecki jest bardzo często, obok angielskiego, używanym językiem. Wspólna granica z państwem niemieckim stwarza również wiele możliwości na przyjazdy turystyczne z tego też państwa. Duża liczba przedsiębiorstw ma swoje oddziały w Polsce i często jednym z wymogów jest umiejętność posługiwania się językiem niemieckim. A warto nadmienić, że prace w takich firmach są bardzo dobrze płatne.
    Uczenie się niemieckiego spełnia również ambicje wielu ludzi. Znajomość tego języka, pomimo, że cały czas rośnie, jest nadal dość dużym fenomenem i budzi szacunek wśród znajomych.

  12. Hasło: Deutsch macht glueckich – niemiecki czyni szczęśliwym. :) Dlaczego warto uczyć się niemieckiego? Według mnie warto uczyć się języka niemieckiego. Pierwszym argumentem może być pasja. Niemiecki jest moją pasją, dlatego z dnia na dzień ją rozwijam. Drugim argumentem jest zabicie nudy. Czasem jest tak, że w weekendy nie ma się co robić i właśnie wtedy można uczyć się niemieckiego. Trzecim argumentem jest praca. Można nauczyć się niemieckiego i wyjechać do pracy do Niemiec. Tam są lepsze zarobki niż w Polsce. :)

  13. 1.”Niemiecki znasz sukces w kieszeni masz!” :)
    2.Myślę, że nauka języka niemieckiego jest bardzo przydatna w dzisiejszych czasach. Wielu ludzi marzy o podróżowaniu chociażby do krajów niemieckojęzycznych i wtedy znając niemiecki nie mamy żadnych ograniczeń :) Niemcy są naszymi sąsiadami i kto wie czy kiedyś nie dostaniemy super okazji współpracy z nimi a może poznamy miłośc swojego życia która będzie mówic tylko po niemiecku! Jeśli niemiecki znasz miłości uciec nie dasz :D Nie ma co ryzykowac tylko trzeba brac się za naukę, a otworzy to przed nami wiele możliwości. ;)

  14. 1. ?Niemieckiego się ucz to do potęgi jest klucz!?
    2. Warto się uczyć języka niemieckiego ponieważ jest to język zajmujący 1 miejsce w Europie jako język ojczysty. Dzięki niemu możemy poznać wielu ciekawych ludzi, przeczyta wiele ciekawych książek, obejrzeć filmów. Na przetłumaczenie literatury niemieckiej często trzeba długo czekać a znając język możemy się z nią zapoznać o wiele wcześniej. Poza tym kiedy nauczymy się komunikować w języku niemieckim łatwiej nam będzie podróżować. Podróż będzie dawać więcej radości, stanie się łatwiejsza. Jest to też ogromny atut na rynku pracy w szczególności w branży turystycznej i produkcji.

  15. Julia Grzebielucha Odpowiedz

    ”Deutsche Sprache-eine leichte Sache”
    Warto uczyć się języka niemieckiego,ponieważ właśnie nim posługują się nasi sąsiedzi. Dzieli nas tak naprawdę niewielka odległość,dlatego umiejętność prowadzenia rozmowy w tymże języku jest przydatna.
    Kolejna kwestia-potrzeby rynku pracy. Język niemiecki to dodatkowy plus.
    Poza tym warto uczyć się niemieckiego dla samego siebie. Ileż radości przyniesie zrozumienie ukochanej gramatyki!;)

  16. „Warto uczyć się niemieckiego, bo nigdy nie wiadomo, kiedy może się przydać ”

    My, czyli mama plus troje dzieci, zaczęliśmy uczyć się języka niemieckiego wiosną, w wakacje wyruszyliśmy do Niemiec a od września zaczęliśmy tam nowy rozdział, czyli: życie, praca, szkoła podstawowa i średnia oraz przedszkole . Po 6 miesiącach jest nam całkiem ok, rozmawiamy, rozumiemy, piszemy, czytamy, tłumaczymy i choć stale się uczymy, jeszcze duuuuużo przed nami . Pozdrawiamy i zachęcamy do nauki bo język trzeba zrozumieć a przede wszystkim CHCIEĆ się nauczyć! Wtedy nauka naprawdę może być i JEST przyjemna. Tak więc: ” viel spaß”!
    P.s. ewentualna wygrana będzie prezentem dla gimnazjalisty, któremu dodatkowa zachętą w postaci tej książki, pozwoli lepiej zrozumieć język niemiecki!

  17. Jak dobrze mieć sąsiada, on pomoże i zagada, lecz zrozumieć go wpierw musisz, na niemiecki daj się skusić!

    Wiadomo, Niemcy to nasi sąsiedzi, więc naprawdę warto zadbać o dobre kontakty, tak jak to funkcjonuje w życiu codziennym. Czy nie jest nam miło kiedy sąsiadka z klatki naprzeciwko jest dla nas sympatyczna, życzliwa i ponadto uczynna? Uważam że tak samo powinno to działać w szerszym kontekście – między państwami. Być może jest to nieco idealistyczna i utopijna wizja ale jednak warto do niej dążyć. Myślę, że nie tylko w gestii głów państwa jest utrzymanie dobrych stosunków międzynarodowych. To także zadanie każdego obywatela. Polak odwiedzając niemieckiego sąsiada może ocieplić wizerunek swojego kraju pokazując że jest otwarty na sąsiada, interesuje się jego językiem, kulturą, szanuje je i stara się lepiej poznać. Wtedy obie strony mogą liczyć na wzajemny szacunek i wszelkie wsparcie. Korzyści mogą płynąć w obie strony. A my od Niemców naprawdę możemy wiele dobrego się nauczyć :) Poza tym język niemiecki to nie tylko Niemcy więc jeszcze większy kawałek świata może stać nam się przychylniejszy : )

  18. Niemiecki – Sag einfach ja!

    Dlaczego warto uczyc sie niemieckiego? Powodow jest wiele ale przedstawie powod ktory poznalem w przeciagu ostatnoch 4 godzin. Jestem w delegacji w niemczech na firmowym spotkaniu z ludzmi z roznych zakatkow niemieckojezycznych krajow (Niemcy, Austria, Szwajcaria). Na wieczornym spotkaniu przy piwie zostalem pochwalony przez Simona z Salzburga ze dobrze mowie po Niemiecku a Andreas z Frankfurtu w pierwszej chwili myslal ze przyjechalem z Basel z innymi kolegami bo w barowym zamieszaniu nie wyslyszal moich brakow. Bylem dumny z siebie. Mysle ze dla takich momentow warto uczyc sie niemieckiego:-)

  19. ?Wie viele Sprachen du sprichst, sooft Mal bist du Mensch? (Goethe)

    Jeśli można być człowiekiem dwujęzycznym, dlaczego by nie spróbować to osiągnąć?

  20. 1. NieMiecki – Nie Miej oporów. SPRÓBUJ!

    2. Wiele osób często boi się w ogóle zacząć uczyć tego języka, uważając go za trudny, albo po prostu nieprzydatny. Z mojego doświadczenia nic się nie potwierdziło ;) Po pierwsze – nie wiem czy to moja specyfika, ale uważam iemiecki za dość schematyczny język, dzięki temu łatwo się go przyswaja. Rzeczywiście, trzeba było spędzić trochę czasu po szkole nad listą czasowników nieregularnych, ale z czasem zaczęło się to wszystko ładnie rymować i pamiętam to dziś! A czy nieprzydatny? W życiu! Niejednokrotnie będąc w Krakowie spotkałam Niemców którzy „wyskoczyli sobie na weekend do Polski” (cóż to dla nich ;)) Poza tym w obecnych czasach pracodawca już nie potrzebuje ludzi znających język angielski, gdyż jestem on na tyle powszechny, że zna go większość ludzi, a warto wyróżnić się innym językiem, tym bardziej, że język niemiecki daje duże pole do działania w sferze polityki europejskiej (Niemcy, Austria, Szwajcaria..). Poza tym zawsze marzyłam, żeby pojechać w Alpy,a łatwiej zaskarbić sobie przychylność mieszkańców mówiąc ich ojczystych językach ;)

    Pozdrawiam serdecznie!

  21. Ucz sie ucz, bo niemiecki to jest klucz.

    Bez niemieckiego jak bez reki, nigdzie sie nie ruszysz.

  22. Ucz się j. niemieckiego, żeby zrozumieć Niemca niejednego.

    W obecnych czasach nauka j. niemieckiego pomaga znaleźć intratną pracę w Niemczech/Austrii/Szwajcarii, a przy bezrobociu w Polsce to jest jakaś alternatywa.

    Pozdrawiam

  23. Niemiecki Niemiecki to fajny język
    nie możesz z nim żyć jak bez ręki
    Dlaczego warto? Ponieważ w dzisiejszych czasach niemiecki jest bardzo modny i popularny ,angielski już wyszedł z mody. Po drugie moim zdaniem język niemiecki jest dużo łatwiejszy od angielskiego.

  24. …”Niemieckiego warto uczyć się bo z nim łatwiej przez życie brniesz”…

    Dlaczego warto uczyć się języka…hmmm sprawa banalnie prosta daje nam większy wachlarz możliwości pracy,kontaktów,łatwiej przemierzać świat…ja osobiście mimo że jestem w de ok.2 lat, „kalecze jezykiem” bez sprachkurs tylko co w ucho wpadnie to zostanie…widzę już duzo pozytywów,widze jak łatwiej się żyje nawet jeżdżąc po różnych krajach mam możliwość komunikowania się po niemiecku…NIEMIECKI naprawdę dużo daje!

  25. ,,Deutsch macht einen Künstler”

    Język niemiecki to język, który z pewnością pobudza wyobraźnie i pomysłowość. Samo tworzenie nowych słów z połączenia dwóch innych potrafi sprawić wielką przyjemność. W mojej przygodzie z niemieckim napotkałam się z wieloma metodami nauki, ale to mapy myśli z kolorowymi hasłami i zabawnymi, własnoręcznie wykonanymi rysunkami oraz wymyślanie różnych historyjek i piosenek, najbardziej pobudzało moją chęć nauki. Kiedy powoli umiałam coraz więcej na mojej drodze stanęły musicale w wykonaniach niemieckich, które otworzyły mi kolejną drogę do nauki. Zaczęłam łączyć przyjemne z pożytecznym i dzięki tekstom piosenek mogłam chłonąć nowe słówka i poznawać kulturę, wielkie dzieła literatury czy muzyki.

  26. „Dobrze jest liznąć języka niemieckiego”

    Warto jest uczyć się języka niemieckiego, ponieważ…życie mamy tylko jedno!
    Trzeba je jak najlepiej wykorzystać i chociażby zwiedzanie miejsc takich jak np. Austria, Niemcy, Szwajcaria, Belgia, Luksemburg, Liechtenstein będzie niezapomnianą, dodatkową przygodą, posługując się sprawnie niemieckim.
    Niemcy zaś są największą gospodarką narodową w Unii Europejskiej, dzięki temu osoby znające język mają możliwość na wszechstronny rozwój i osiągnięcie sukcesu, nawet nie wyjeżdżając z Polski.

  27. Bogumiła G. Odpowiedz

    Keep calm und study German.
    Warto uczyć się niemieckiego bo to piękny język! I do tego rozwija obie półkule rozwija umiejętności językowe, logicznego myślenia ze względu na klarowną gramatykę, a także rozwija…. Zmysł bogatego człowieka! Niemcy są innowatorami.
    Od prasy drukarskiej Gutenberga po wynalezienie przez Hertza fal elektromagnetycznych, od rozwoju chemioterapii przez Ehrlicha po teorię względności Einsteina i stworzenie tak popularnego w muzyce formatu MP3. Historia Niemiec pokazuje, że Niemcy byli i są do dziś wielkimi innowatorami praktycznie w każdej dziedzinie. Cztery z 10 najbardziej innowacyjnych firm mają swoje siedziby w Niemczech. Kraj ten zajmuje 3 miejsce w liczbie światowych zgłoszeń patentowych. W związku z tym każdego roku aż 200000 przedsiębiorstw wprowadza na rynek nowe produkty.
    Niemiecki jest innowacyjny i świetny! Alles klar!

  28. „Niemiecki – Twój sposób na sukces!”

    ***

    Warto uczyć się niemieckiego, gdyż nauka języków jest oknem na świat. Znajomość języków poszerza nasze horyzonty, umożliwia kontakt z ludźmi z całego świata oraz otwiera szansę na rozwój międzynarodowej kariery.

    Jeśli jesteś zorientowany na sukces, rozwój czy międzynarodową karierę – zainwestuj swój czas i pracę w zdobywanie i doskonalenie znajomości języka niemieckiego! :)

    ***

    Pozdrawiam,
    Paulina

  29. 1. Hast du im Kopf staendig ein Loch? Also nimm dieses Buch und lern weiter noch!

    2 Nie będę się rozpisywać i nie będę pisać o dorobku kulturowym, który zobowiązuje, bo zrobili to już za mnie moi przedmówcy i w świetle tego moja wypowiedź by się jakoś szczególnie nie wyróżniała, a przecież chodzi o to, żeby zwrócić na siebie uwagę. Warto się uczyć niemieckiego po to, żeby być mądrym. To wszystko. Mój pradziadek, dzięki znajomości niemieckiego, uratował siebie i mojego dziadka przed plutonem egzekucyjnym podczas wojny. Pomyślcie, co by było, gdyby nie przejawiał nim takiego zainteresowania jak ja teraz. Nie pisałbym tego teraz. Nigdy nie wiadomo, co się do życia przyda, życie pisze różne scenariusze, a na wszelki wypadek lepiej być na wszystko przygotowanym. Nie muszę chyba wspominać o korzyściach jakie niesie znajomość języka, gdy chce się np do Niemiec przeprowadzić albo zwiedzić kraj i poznać nowych ludzi.

  30. Maciej Hancyk Odpowiedz

    1. Chcesz mieć Geldów pełen worek, niemieckiego ucz się w porę!
    2. Znajomość języka niemieckiego w Polsce pomaga, a często nawet warunkuje znalezienie dobrze płatnej pracy. Przez bliskie sasiedztwo, Niemcy są głównym partnerem biznesowym Polski. Wiele firm działa w obu krajach jednocześnie. Inwestując w kompetencje językowe osiągamy multum korzyści: od poszerzania swoich horyzontów po poprawę swej sytuacji majątkowej. Wg wielu firm badajacych rynek pracy w Polsce perspektywy pracy dla osób znających język Goethego są obiecujące. Od przybytku głowa nie boli -czy jakby powiedział Niemiec: lieber zu viel als zu wenig.

  31. Niemiecki naprawdę dla Ciebie i… jesteś w lingwistycznym niebie.
    Niemiecki – choć problemów gramatycznych kopa, warto się go uczyć , bo mówi nim zachodnia Europa.

    Warto się uczyć niemieckiego, ponieważ jest to przepustka do Europy. Wg danych to drugi, zaraz po rosyjskim, język na Starym Kontynencie. W krajach, gdzie niemiecki jest językiem urzędowym i narodowym jest wysoki poziom zadowolenia z życia – kusząca opcja dla osób narzekających na polską rzeczywistość. Poza tym fajnie było by przeczytać dzieła Goethego, Braci Grimm, Schillera, Heinego, Brechta czy Tomasza Manna w oryginale i kto wie, może nawet dokonać własnego przekładu?

  32. Niemieckiego lekcji parę i dogadasz się z Nachbarem.

    Warto uczyć się niemieckiego, bo warto trzymać z sąsiadami. Dobrym relacjom sprzyja poznawanie języka, kultury i mentalności innej nacji. Poza tym wraz z angielskim, francuskim, rosyjskim i hiszpańskim niemiecki tworzy kwintet, który pozwoli na dogadanie się w każdym miejscu na Ziemi.

  33. Deutsch ist super, nawet dla samouka! (Bo po niemiecku wszystko brzmi lepiej :)
    Często zadaję sobie pytanie, czy warto uczyć się niemieckiego? I zawsze znajdzie się jakieś „warto”.
    Znajomość języka zawsze pomaga, a nigdy nie szkodzi! Zastanawialiśmy się z rodziną nad wyjazdem do Bawarii, gdzie niesamowicie cudownie byłoby porozmawiać z rodowitym Niemcem. Nawet, jeżeli będzie to tylko pytanie o drogę. :)
    Niemiecki nie należy do najłatwiejszych języków. Dlatego kolejne poznane słowa i konstrukcje przynoszą wiele satysfakcji. Kiedy czytając tekst rozumiem jego większą część, na mojej twarzy pojawia się uśmiech! :D
    Możliwość studiowania za granicą. Bez znajomości języka wiele spraw mocno się komplikuje, a czasem nawet uniemożliwia podjęcie wymarzonego kierunku! Dlatego należy uczyć się, bo poza studiami rynek pracy coraz częściej wymaga od nas znajomości niemieckiego.
    Na pewno do tej listy dochodzą indywidualne „warto” n.p. w moim przypadku jest to marzenie o zostaniu poliglotką :)
    Podsumowując, warto! Bardzo sehr bardzo sehr warto!

  34. „Deutch ist die Sprache der Kommunikation”

    Więcej ludzi mówi w języku niemieckim niż w jakimś innym języku europejskim!

  35. Wojtek BOSCHKO Odpowiedz

    Niemiecki- nie taki kompilziert jak go malują. Zobacz jak to jest być po drugiej stronie mocy.
    Warto uczyć się niemieckiego, dlatego że warto umieć dogadać się ze swoim sąsiadem i poznać go od lepszej strony oraz jak każdy wie, z sąsiadem robi się najlepsze interesy. Sąsiadem, od którego jeszcze wiele możemy się nauczyć. Czas zacząć obalać stereotypy i przełamywać lody. SOOO EINFACH :)

  36. 1. Niemiecki. Ohne weiteres. Bo nie wypada, nie znać języka sąsiada ;)

    2. To, że niemiecki daje dużo możliwości wie każdy, kto już rozpoczął przygodę z tym językiem: większe szanse na rynku pracy, ciekawy rozmowy z niemieckimi turystami, którzy coraz częściej i liczniej odwiedzają nasz kraj oraz nieograniczona swoboda kontaktu z niemiecką literaturą i muzyką. Znajomość języka niemieckiego to jednak jeszcze więcej. To udowadnianie sobie i innym, że nie damy się stereotypom dotyczącym wiecznej niechęci między Polakami a Niemcami. To ważny krok do budowania kolejnych lat zgody i współpracy.

  37. „NIEMIECKI TU NIEMIECKI TAM, NIEMIECKI ZAWSZE W GŁOWIE MAM”

    Warto uczyć się każdego języka. Języki obce poszerzają nasze horyzonty, pozwalają poznać obcą kulturę, są pomocne podczas zagranicznych wycieczek, ale tak naprawdę możemy się z nimi zetknąć nawet na ulicy.
    Dlaczego niemiecki?
    Dlatego, że Niemcy są naszymi sąsiadami, warto znać chociaż podstawowe słowa w tym języku ze względu na „bliskość” tego kraju.
    Dlatego, że jest kilka bardzo pięknych krajów niemieckiego obszaru językowego, do których chętnie wyjeżdżamy.
    Dlatego, że nauka urozmaica nasze życie. Szczególnie nauka tak bogatego języka jakim jest język niemiecki.
    Dlatego, że nasza rodzina, znajomi, przyjaciele żyją w Niemczech, warto znać język chcąc ich odwiedzić.
    I wreszcie dlatego, że TEN JĘZYK JEST PIĘKNY! Nie rozumiem ludzi, którym nie podoba się niemiecki. Jest to cudowny język, miód dla moich uszu i warg. Uwielbiam go,pierwszy na mojej liście do nauki.

  38. niemieckiego zacznij sie uczyc pilnie
    i po europie podrozowac mobilnie
    tyczkowski ma blog otwarty
    siadaj na kanapie ucz sie to nie sa zarty
    z Tyczkowskim uczcie sie dziatwy
    niemiecki jest naprawde latwy

    mysle, ze nie trzeba duzo sie rozpisywac. wiadomo , ze nauka jezykow obcych w tym wypadku j. niemieckiego otwiera nam drzwi na europe.mamy wiecej mozliwosci np pracy w obcym kraju za godziwe pieniadze, podroze itd

  39. 1. Niemiecki – Ja, naturlich! ;)
    2. Może nie jest to jezyk wykorzystywany w wielu publikacjach naukowych czy informatyce. Ale warto się jego uczyć ze względu na kraje które go wykorzystują, bowiem warto nawiązywać nowe kontakty z „ludźmi z zachodu” poznając nową kulture przy okazji i inny styl życia.
    Warto też wspomnieć że umiejąc niemiecki łatwiej znaleźć prace w krajach niemieckojezycznych, gdzie zarobki są o wiele lepsze niż w Polsce.
    Ponadto, jeżeli ktoś słuchał w dzieciństwie wykonawców tj. np. Boney M no to co tu wiecej pisać? ;)
    Warto po prostu, nawet gramatyka nie jet taka zła w nim, a nawet bardziej logiczna niż w pozostałych językach ;)

  40. Dorota Laskowska Odpowiedz

    Dzień dobry :)
    1. Hasło: Nie marnuj wolnego czasu, ucz się języka niemieckiego zawczasu.
    2. Odpowiedź na pytanie: Dlaczego warto uczyć się języka niemieckiego?
    W każdym dniu i o każdej porze
    znajomość języka niemieckiego nam pomoże.
    Zaraz przekonacie się sami,
    jak wiele mu zawdzięczamy.
    Gdy po świecie chcę podróżować,
    nie muszę już głowy w piach chować.
    Bez problemu się komunikuję
    i na czasie tym samym zyskuję.
    Nie potrzebuję przewodnika czy tłumacza,
    potwierdza to fakt, że nauka się opłaca.
    Doskonale radzę sobie w obcym kraju
    i nie stoję bezradnie na dróg skraju.
    Dumnie chodzę z podniesioną głową
    i śmiało podążam za przygodą wciąż nową,
    w której język niemiecki odgrywa wielką rolę,
    uczmy się go więc wszędzie, nie tylko w szkole. ;)

  41. „Nauka języka niemieckiego – zrozum sąsiada”

    Warto uczyć się języka niemieckiego ponieważ dzięki temu mamy możliwość zrozumiec kulture sąsiada, poszerzyć swój intelekt, poszerzyć swoje umiejętności i znaleźć świetna prace nawet w Polsce, możemy zrozumieć pochodzenie wielu słów w języku polskim.
    A jesli zyjesz w Niemczech lub planujesz przeprowadzić się do Niemiec, to największy szscunek okażać można Niemcom ucząc sie ich języka i rozumiejąc ich kulture :)

  42. Niemiecki – język przyjemniejszy niż myślisz! :)
    Języka niemieckiego zawsze unikałam, byłam pełna uprzedzeń właściwie nie wiem dlaczego. Jedyną moją wymówką było, że mi się nie podoba i choćby nie wiem co, nigdy się go nie nauczę. Więc w szkole też się nie przykładałam do tego. Życie jednak potoczyło się tak a nie inaczej i niedawno wylądowałam właśnie w Niemczech. Jakie było moje zaskoczenie kiedy się okazało, że język wcale nie brzmi tak okropnie jak ciągle sobie wmawiałam, ludzie mili, uśmiechnięci, witają się z nawet z obcymi. Niestety języka nie umiem ale nawet to nie zraża tutaj pozytywnych ludzi bo kiedy widzą, że i Ty próbujesz się porozumieć Oni są cierpliwi i chętni do pomocy :) warto więc czasem odłożyć na bok swoje uprzedzenia i spróbować czegoś na pozór okropnego i trudnego. Życie jest pełne niespodzianek i to na szczęście nie tylko tych nieprzyjemnych :) teraz mam motywację bo oprócz tego, że MUSZĘ się nauczyć języka niemieckiego doszła najwazniejsza rzecz. CHCĘ mówić w tym na pozór okropnym języku ;)

  43. Niemiecki jest moją zmorą .A uczę siego po to by pokonać swoją słabość .krótko na temat i bez ściemy .

  44. A jaki poziom osiąga się po przerobieniu tej książki? A2? Jaki w przybliżeniu obejmuje ona zasób leksykalny? 500, 1000 słów?

Napisz komentarz