👉 Niemiecki online 👈

Kurs z lektorem, zajęcia indywidualne

Doskonalenie zawodowe Język niemiecki Varia

Nauka niemieckiego w Niemczech – dlaczego warto?

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Język niemiecki dla Polaków ma szczególne znaczenie, głównie z powodu położenia Polski względem Niemiec. Niemieckim na świecie posługują się przede wszystkim Niemcy i Austriacy, tym samym nie jest to język z czołówki języków o najliczniejszej liczbie osób dla których jest językiem ojczystym, za to zdobył on dość duża popularność i używany jest jako jeden z podstawowych nie tylko w Europie ale i na całym świecie. W Polsce jest drugim po angielskim językiem obcym, którego chętnie uczą się nasi rodacy. Zaletą nauki niemieckiego jest jego powszechna dostępność nauki w szkołach językowych jak i w sieci. Szczególnie polecanym sposobem są wyjazdy na kursy języka niemieckiego w Niemczech. Do Niemiec zachęca komfortowy dojazd zarówno autostradą, jak również samolotem, pociągiem, zwłaszcza z zachodnich ziem kraju. Niemcy są bezpośrednim sąsiadem Polski z bardzo długą granicą na zachodzie kraju od Bałtyku aż po gór szczyty, co sprzyja rozwiniętej współpracy kulturalnej, naukowej a także intensywnej wymianie handlowej i biznesowi międzynarodowemu. Przynależność do Unii Europejskiej ułatwia działalność zarówno niemieckich firm na polskim rynku jak i polskich przedsiębiorców w Niemczech, a otwarta granica przybliża do pełnej integracji obydwu narodów. Wiele osób podejmuje stałą pracę u zachodniego sąsiada z powodu wygody, niedalekiej odległości od domu jak i wyższych zarobków. By być konkurencyjnym pracownikiem na rynku polskim jak i niemieckim, a zwłaszcza pogranicza warto jest znać język niemiecki chociażby w stopniu komunikatywnym. Jeśli nie poznałeś niemieckiego już w przedszkolu czy szkole podstawowej doskonałym rozwiązaniem na szybką i skuteczną naukę są kursy niemieckiego w Niemczech. To idealna propozycja dla wszystkich, którym zależy na edukacji językowej.

Zalety nauki za granicą

 • Niemiecki za granicąWyjazd edukacyjny do Niemiec ma szereg korzyści, a wśród nich jedną z największych jest obycie się z językiem żywym. Przyzwyczajenie ucha i oka do języka obcego sprzyja szybszemu kodowaniu informacji, lepszemu zrozumieniu jak i rozpoczęciu myślenia w języku obcym. Osłuchanie się z językiem pozwala zapamiętywać słówka całymi wyrażeniami, kontekstem przez co automatycznie uczymy się też gramatyki. Dzięki poznawaniu znaczeń w określonych okolicznościach, często wyrazistych, bardzo charakterystycznych zapamiętujemy poprzez skojarzenia, dzięki czemu w krótkim czasie możemy przyswoić na prawe bardzo wiele słówek.
 • Dzięki nauce zagranicą możemy poznać język praktyczny, taki jakiego używamy na co dzień, również potoczny. Sporym mankamentem jest nauka na kursach w Polsce języka podręcznikowego, literackiego w zderzeniu z potrzebami komunikacji w języku potocznym, ulicy. Różnorodność zwrotów, idiomów, powiedzeń wzbogaca nasz słownik.
 • Ucząc się języka od mieszkańców kraju, w którym to uczymy się ich języka ojczystego możemy nauczyć się nie tylko słówek ale przede wszystkim zdobyć rozległą wiedzę o języku, jego ewolucji oraz kulturze języka. Uczestnicząc w życiu tubylców, rozmawiając z przechodniami, sprzedawcami itd. możemy poznać rozmaite tradycje i zwyczaje okazjonalne, religijne, historyczne, które rzutują na wiedzę językową. To niezmiernie ciekawa przygoda poszerzająca horyzonty wiedzy.
 • Nauka języka obcego w jego naturalnym środowisku to okazja do poznania wielu osób z różnych zakątków globu, okazja do nawiązania kontaktów, przyjaźni. To także niesamowita atmosfera kursów językowych, głównie za sprawą programu rozrywkowego opartego na wielu aktywnościach wzmagających potrzebę komunikacji w języku obcym.

 Atuty nauki niemieckiego w Niemczech

 • Kursy językowe w Niemczech nie są gorsze, a poza zaletami wspólnymi dla wszystkich obozów językowych zagranicą podkreślić należy, iż dużym atutem wyjazdów do Niemiec jest niedaleka odległość. Bliski dojazd wieloma środkami lokomocji pozwala wybrać najdogodniejszy, a i obniżyć koszt wyjazdu.
 • Pobyt w wielkim mieście jakim jest Frankfurt, czy Monachium może być niezwykle edukacyjny i ciekawy nie tylko pod kątem języka niemieckiego, ale i zwiedzania, rozrywki wszelakiej. Spędzić czas w Niemczech można na wiele sposobów. To również destynacje wakacyjne, dzięki którym można połączyć naukę niemieckiego z wypoczynkiem.
 • Zamiast przeznaczać fundusze na konwersacje z niemieckiego warto jest zainwestować w wyjazd do Niemiec. Kursy w Niemczech to intensywna nauka bez wysiłku poprzez doświadczenie języka, jego używanie. Każdy z kursantów posiada przydzielonego tutora dbającego o jego potrzeby nie tylko dydaktyczne i adaptację podczas kursu.
 • Doskonaląc niemiecki na ulicach niemieckich miast możemy szlifować język kompleksowo, bowiem wsłuchując się w wymowę rodowitych Niemców z łatwością przyswoimy akcent, przejmiemy tempo wypowiedzi i prawidłową wymowę oraz odmianę, gramatykę języka. Częsty kontakt z językiem pisanym, mówionym pomoże w rozumieniu kontekstowym, jak i swobodzie rozmowy na każdy temat, nie tylko w obszarach proponowanych przez podręcznik. Sytuacje z życia to nie scenki rodzajowe z lektorem, gdzie mamy kilka minut na przygotowanie przewidywalnego dialogu.

Flaga Niemiec

Jeśli obawiasz się o jakość kursu jak i bezpieczeństwo wyjazdu, jego organizację od strony technicznej sprawdź ofertę Sprachcaffe. To organizator z dużym bagażem doświadczeń w realizacji kursów zagranicznych nie tylko w Niemczech, gwarantujący najwyższej jakości kursy niemieckiego w Niemczech wyłącznie w renomowanych szkołach językowych. Poza ofertą kursu Sprachaffe chętnie doradza jak przygotować się do kursu, pomaga w znalezieniu zakwaterowania. Dodatkowym atutem Sprachcaffe w kontekście kursów niemieckiego jest fakt, iż siedziba główna Sprachcaffe mieści się właśnie w Niemczech. Kursy w Niemczech dostępne są przez cały rok na wielu poziomach zaawansowania w dwóch destynacjach. Szkoła we Frankfurcie oferuje kursy dla młodzieży i dorosłych, zaś szkoła w Monachium polecana jest dorosłym. Duża elastyczność oferty względem wyboru terminu, czasu trwania kursu przemawia za atrakcyjnością oferty, której przybywa z każdym dniem usatysfakcjonowanych kursantów. Oferta obozów językowych Sprachcaffe dedykowana jest już trzynastolatkom, którzy najczęściej mają na bakier z systematycznością w nauce i cierpliwością w dążeniu do celu. Zróżnicowany zestaw zajęć pozalekcyjnych w trakcie kursu umożliwia dobór takich aktywności, które są dla kursantów ciekawe, rozwijające i przyjemne.

Podsumowując metoda immersji zapewnia nie tylko kontakt z żywym językiem poprzez doświadczenie i realne sytuacje dnia codziennego, ale również przyswojenie ogromnej ilości wiedzy w krótkim czasie bez efektu szybkiego przemijania. Nie od dziś znanym sposobem studentów jest zakuwanie na egzamin w czasie sesji, jednak ta metoda skuteczna jest wyłącznie w krótkiej perspektywie, często również wiąże się z niezrozumieniem zagadnienia, co w wypadku immersji nie ma miejsca. Kurs językowy w Niemczech jest doskonałą inwestycją w edukację językową i optymalną techniką dosłownie dla każdego. Jeśli dotąd niemiecki sprawiał Ci trudności, próbowałeś wielu technik nauczania bezskutecznie, to na kursie zagranicznym się nie zawiedziesz. Nabywanie języka obcego jest naturalnym procesem mózgu, który adaptuje się do nowych warunków otoczenia, bombardowany bodźcami językowymi tworzy połączenia neuroidalne, dzięki czemu zdobyte wiadomości zapamiętywane są trwale. Rozrywkowa forma kursu, duży nacisk na integrację i życie towarzyskie, przyjazną atmosferę, wypoczynek nie są bez znaczenia, bowiem mózg w ten sposób nie odczuwa wysiłku jaki wkłada w nabywanie tak dużej ilości informacji.

Print Friendly, PDF & Email

Oceń ten wpis, dzięki!

Średnia ocena: 0.00 (0%) - 0 głosów

Sprawdź też inne wpisy


Nauczyciel i tłumacz języka niemieckiego, od stycznia 2011 roku właściciel Szkoły Języków Obcych PAROLI, zapalony rowerzysta, fotograf-amator, bloger. Zwolennik wykorzystania nowych technologii w edukacji.

komentarzy 5

 1. Jeśli chodzi o naukę niemieckiego w Niemczech to z całego serca polecam, z jednym małym „ale”. Moim zdaniem najlepiej wybrać się w północne rejony – to raz. A dwa – niekoniecznie do bardzo dużego miasta. Piszę z własnego doświadczenia ;) Dialekty z południowych landów są trudne do ogarnięcia na początku nauki, a w dużych miastach jest dużo obcokrajowców.

 2. Opowiem jak to u mnie wygląda/ło. Może sie komuś przyda do ułożenia sobie procesu nauczania. Generalnie nigdy się języka niemieckiego nie uczyłem za nim przeprowadziłem się do Niemiec. Zaraz po przyjeździe rozpoczałem kurs od A1, czyli wiedza zerowa. Uczęszczałem 5 dni w tygodniu przez 3 godziny dziennie do Volkshochschule Frankfurt am Main. Po 10 miesiącach takiej nauki praktycznie bez Pause zakończyłem nauke na poziomie C1. Uważam, że poziom C1 dzieli niestety przepaść w porównaniu do poziomu płynnego. I co wazne brakuje na rynku kursów pomiedzy C1, a fließen Deutsch. Trzeba sobie radzić samemu. Metod jest mnóstwo, ale ja jescze dobrej nie znalazłem. Definitywnie polecam miszkac w Niemczech by w miare szybko czyli 3-4 lata w moim przypadku nauczyć sie automatyzmu i pewności języka obcego. Powodzenia koleżankom i kolegom w „walce” z tym trudnym językiem.

 3. Ja byłam w Berlinie na 4 tyg. kursie średnio intensywnym. Zaczynałam od poziomu dość podstawowego a skończyłem na średnio zaawandowanym. Niewiem czy to duży skok czy mały ale teraz np. na wakacje zawsze jeżdzę już turystycznie do znajomych, których poznałam na tym kursie i mam za free spanie;) a i ze znajomymi sobie mogę porozmawiać bo to rodowici Niemcy więc wciąż doszkalam słownictwo. Alka

 4. Warto uczyć się za granicą, bo nie tylko poznaje się język, ale też kulturę i poszerza horyzonty :) Mam zamiar wyjechać w wakacje na trzy miesiące do pracy do Berlina i tam podszkolić niemiecki, bo już trochę go znam dzięki lekcjom w empik school. Jestem ciekawy jak wypadnie zderzenie moejej wiedzy z niemiecką rzeczywistością ;)

Napisz komentarz