Język niemiecki Słownictwo niemieckie

Sein, haben und machen

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr
R E K L A M A
Trained in GermanY

Prawidłowe użycie tytułowych czasowników wraz z odpowiednimi słówkami może nieraz przysporzyć kilku problemów albo po prostu może nam brakować pomysłów na ich zastosowanie. Postanowiłem więc zebrać kilka inspiracji w formie czytelnych diagramów. Mogą one przydać się na lekcji niemieckiego albo jako sposób na naukę, bo każdy zwrot, jeżeli go nie znacie, należy sobie przetłumaczyć. Zamiast ryby otrzymujecie więc wędkę :) Zróbcie z niej pożytek! Pozwalam na dowolne wykorzystanie, kopiowanie oraz udostępnianie tych grafik z podaniem źródła.

sein

sein

haben

haben

machen

machen

Co sądzicie o takim sposobie na prezentację słownictwa? Chcielibyście, abym przygotował kolejne zestawy? W jakiej formie (grafika, plik pdf?) chcielibyście mieć je do dyspozycji?

Print Friendly, PDF & Email

Oceń ten wpis, dzięki!

Średnia ocena: 4.30 (86%) - 23 głosy

Sprawdź też inne wpisy


Nauczyciel i tłumacz języka niemieckiego, od stycznia 2011 roku właściciel Szkoły Języków Obcych PAROLI, zapalony rowerzysta, fotograf-amator, bloger. Zwolennik wykorzystania nowych technologii w edukacji.

komentarzy 28

 1. Servus

  myślę, że taka prezentacja graficzna, jest znacznie barziej przyswajalna, i lepiej ja zapamiętać.
  Liczę na więcej podobnych pomocy do nauki :)

  Pozdrawiam

 2. Witam Panie Łukaszu,
  od dawna czytam Pana blog, który jest bardzo interesujący i pomocny w nauce języka niemieckiego. Pana pomysł z graficznym przedstawieniem czasowników z odpowiednimi słowami jest strzałem w dziesiątkę. Bardzo by było miło z Pana strony , gdyby zechciał Pan kontynuować tego rodzaju zestawienia. Do mnie najbardziej przemawia grafika i kolory.
  Serdecznie pozdrawiam

 3. Ale fajne te grafiki ! Prosta forma , łatwo wpadająca w oko. Super gotowiec do ćwiczeń. Można odmieniać przez osoby, czasy, liczby…. Bardzo mi się podoba. Już wydrukowałam i ćwiczę sobie :) Dziękuje

 4. Witam, bardzo dziękuję za Pana pomysły i dzielenie się doświadczeniem. Sama uczę i często korzystam z Pańskich podpowiedzi. Odsyłam również swoich uczniów do czytania zamieszczonych tutaj rewelacyjnych zestawień, prac i ciekawostek:)

 5. Świetny pomysł ! Dziękuję ! Ja jestem wzrokowcem i taka forma bardziej utknie mi w głowie. Mam pytanie – czy zawsze jest to prawidłowo -” ich habe Hunger ” czy może być również -” ich bin Hungrig „? U Pana „Hunger ” jest tylko przy „haben”. Pozdrawiam

  • „Ich bin hungrig.” też jest prawidłowe, trzeba tylko pamiętać, że „hungrig” to przymiotnik i piszemy go małą literą.

   Na tych grafikach nie podałem wszystkich możliwych przykładów, więc na pewno coś jeszcze można dołożyć, nie tylko hungrig :)

 6. dziękuję za tę czytelną grafikę

  Mam pytanie odnoście Pana przykładów
  Ich bin zur Kur ( jestem w sanatorium ) albo ich bin zu Gast ( jestem w gościach ) to składnia powszechna ? Bo ja chyba z tym mam jakiś problem. Raczej powiedziałabym ich bin wo? in der Kur…można tak ? A w tym pierwszym przypadku może bardziej pasuje ich bewirte mich ….? chodzi mi o to, którego zwrotu użyłby Niemiec ?

  pięknie dziękuję i pozdrawiam z Poznania

 7. Od lat niezmiennie uważam, że jest Pan najlepszy :) kocham niemiecki, choć to trudna miłość i ciągle się jej uczę ;p Właśnie siedzę i drukuję te genialne grafiki :)) pozdrawiam!

Napisz komentarz

CommentLuv badge