👉 Niemiecki online 👈

Kurs z lektorem, zajęcia indywidualne

Język niemiecki Słownictwo niemieckie

Sein, haben und machen

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Prawidłowe użycie tytułowych czasowników wraz z odpowiednimi słówkami może nieraz przysporzyć kilku problemów albo po prostu może nam brakować pomysłów na ich zastosowanie. Postanowiłem więc zebrać kilka inspiracji w formie czytelnych diagramów. Mogą one przydać się na lekcji niemieckiego albo jako sposób na naukę, bo każdy zwrot, jeżeli go nie znacie, należy sobie przetłumaczyć. Zamiast ryby otrzymujecie więc wędkę :) Zróbcie z niej pożytek! Pozwalam na dowolne wykorzystanie, kopiowanie oraz udostępnianie tych grafik z podaniem źródła.

sein

sein

haben

haben

machen

machen

Co sądzicie o takim sposobie na prezentację słownictwa? Chcielibyście, abym przygotował kolejne zestawy? W jakiej formie (grafika, plik pdf?) chcielibyście mieć je do dyspozycji?

Print Friendly, PDF & Email

Oceń ten wpis, dzięki!

Średnia ocena: 4.26 (85%) - 31 głosów

Sprawdź też inne wpisy


Nauczyciel i tłumacz języka niemieckiego, od stycznia 2011 roku właściciel Szkoły Języków Obcych PAROLI, zapalony rowerzysta, fotograf-amator, bloger. Zwolennik wykorzystania nowych technologii w edukacji.

komentarzy 30

 1. Super pomysł :) szukałam legendy kolorów ale chyba ich dopasowanie jest przypadkowe

 2. MALGORZATA NOWAK Odpowiedz

  dziekuje bardzo ….zainteresowalo mnie ..ciekawa forma …pozdrawiam m.

 3. Servus

  myślę, że taka prezentacja graficzna, jest znacznie barziej przyswajalna, i lepiej ja zapamiętać.
  Liczę na więcej podobnych pomocy do nauki :)

  Pozdrawiam

 4. Witam Panie Łukaszu,
  od dawna czytam Pana blog, który jest bardzo interesujący i pomocny w nauce języka niemieckiego. Pana pomysł z graficznym przedstawieniem czasowników z odpowiednimi słowami jest strzałem w dziesiątkę. Bardzo by było miło z Pana strony , gdyby zechciał Pan kontynuować tego rodzaju zestawienia. Do mnie najbardziej przemawia grafika i kolory.
  Serdecznie pozdrawiam

 5. Ale fajne te grafiki ! Prosta forma , łatwo wpadająca w oko. Super gotowiec do ćwiczeń. Można odmieniać przez osoby, czasy, liczby…. Bardzo mi się podoba. Już wydrukowałam i ćwiczę sobie :) Dziękuje

 6. Witam, bardzo dziękuję za Pana pomysły i dzielenie się doświadczeniem. Sama uczę i często korzystam z Pańskich podpowiedzi. Odsyłam również swoich uczniów do czytania zamieszczonych tutaj rewelacyjnych zestawień, prac i ciekawostek:)

 7. Izabela Marusiak Odpowiedz

  Świetny pomysł ! Dziękuję ! Ja jestem wzrokowcem i taka forma bardziej utknie mi w głowie. Mam pytanie – czy zawsze jest to prawidłowo -” ich habe Hunger ” czy może być również -” ich bin Hungrig „? U Pana „Hunger ” jest tylko przy „haben”. Pozdrawiam

  • „Ich bin hungrig.” też jest prawidłowe, trzeba tylko pamiętać, że „hungrig” to przymiotnik i piszemy go małą literą.

   Na tych grafikach nie podałem wszystkich możliwych przykładów, więc na pewno coś jeszcze można dołożyć, nie tylko hungrig :)

 8. dziękuję za tę czytelną grafikę

  Mam pytanie odnoście Pana przykładów
  Ich bin zur Kur ( jestem w sanatorium ) albo ich bin zu Gast ( jestem w gościach ) to składnia powszechna ? Bo ja chyba z tym mam jakiś problem. Raczej powiedziałabym ich bin wo? in der Kur…można tak ? A w tym pierwszym przypadku może bardziej pasuje ich bewirte mich ….? chodzi mi o to, którego zwrotu użyłby Niemiec ?

  pięknie dziękuję i pozdrawiam z Poznania

 9. Od lat niezmiennie uważam, że jest Pan najlepszy :) kocham niemiecki, choć to trudna miłość i ciągle się jej uczę ;p Właśnie siedzę i drukuję te genialne grafiki :)) pozdrawiam!

  • Może i tak, ale więcej się nauczysz, jeżeli spróbujesz samodzielnie przetłumaczyć te zwroty. Poznasz wtedy szerszy kontekst, znajdziesz przykłady użycia etc. Polecam!

Napisz komentarz