👉 Niemiecki online 👈

Kurs z lektorem, zajęcia indywidualne

Edutainment - nauka poprzez zabawę Język niemiecki Słownictwo niemieckie

Verstehen Sie Deutsch – mobilna aplikacja do nauki niemieckiego

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Już prawie 4 lata temu pisałem o mobilnych aplikacjach do nauki niemieckiego. Tamtym razem skupiłem się na tych dedykowanych urządzeniom z systemem Android, dzisiaj natomiast chciałbym polecić aplikację wydaną przez Alumniportal Deutschland: Verstehen Sie Deutsch. Das Quiz mit Redewendungen. Aplikacja powstała we współpracy z następującymi instytucjami: Alexander von Humboldt-Stiftung (Bonn), Deutscher Akademischer Austauschdienst e. V. (DAAD, Bonn), Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ,) GmbH, Goethe-Institut e. V. (München). Mogą z niej skorzystać zarówno użytkownicy smartfonów z Androidem, jak i wielbiciele ?jabłuszek?. Sam sprawdziłem jej działanie i wszystko sprawuje się bez zarzutu. Jeżeli chcecie dowiedzieć się czegoś więcej o Verstehen Sie Deutsch, zapraszam do lektury. Na dole wpisu znajdziecie linki do pobrania aplikacji z Google Play oraz iTunes.

Tytułowa aplikacja jest quizem z bazą ponad 1000 niemieckich idiomów i zwrotów, w których występują nietypowe słówka. Mogą z niej skorzystać wszyscy uczący się języka niemieckiego, którzy chcą poszerzyć swoją wiedzę we wspomnianym zakresie. Zaznaczam, że wszystkie zwroty, definicje oraz przykłady ich użycia w zdaniach są prezentowane w języku niemieckim, więc osoby początkujące powinny się uzbroić w słownik oraz trochę więcej cierpliwości. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby poznać kilka ciekawych zwrotów także na samym początku nauki. Zawsze może być to dodatkowa motywacja do dalszego zgłębiania tematu.

Z idiomami jest tak, że używa się w nich słówek i zwrotów w kontekstach, które nieraz nie mają nic wspólnego z ich pierwotnym znaczeniem, co może nam przysporzyć wielu problemów podczas lektury niemieckich tekstów lub rozmowy w języku niemieckim. Ich wkuwanie z podręczników lub słownika jest zajęciem mało interesującym (co nie oznacza, że nie może być to efektywny sposób przyswajania wiedzy), więc każdy, kto chciałby spojrzeć na to z innej strony, powinien przetestować Verstehen Sie Deutsch. Forma gry czy też zabawy pozwala na naukę niemieckich idiomów w sposób angażujący i aktywujący zupełnie inne obszary mózgu. Zdobyte punkty i licznik odmierzający czas na udzielenie odpowiedzi działają w sposób motywujący, powiedziałbym nawet pobudzający wydzielanie adrenaliny. Mamy tutaj więc naukę w formie grywalizacji.

Zerknijcie na przykładowe zrzuty ekranu z aplikacji.

Ekran startowy

Ekran startowy

Przykładowy zwrot
Krokodilstränen weinen

Ten ekran pojawia się jeszcze przed rozpoczęciem odliczania, macie więc czas na zastanowienie.

Krokodilstränen weinen

Możliwe odpowiedzi

Tutaj pojawiają się 3 możliwe odpowiedzi, ale tylko jedna jest poprawna. Na jej udzielenie macie kilka sekund.

Krokodilstränen weinen

Ekran końcowy

Ten przykład użycia w zdaniu zobaczycie przy każdym zwrocie jako ostatni. Tutaj możecie dany zwrot np. dodać do ulubionych, aby później mieć do niego łatwy dostęp.

Krokodilstränen weinen

Zalety aplikacji

  • jest darmowa!
  • ponad 1000 niemieckich wyrażeń i zwrotów
  • comiesięczne aktualizacje z nowymi zwrotami
  • brak reklam
  • nauka poprzez zabawę
  • przykłady użycia każdego zwrotu
  • łatwy w obsłudze i intuicyjny interfejs
  • możliwość dodania wybranych zwrotów do ulubionych, aby łatwo można było do nich powrócić

Wady aplikacji

  • osoby początkujące mogą mieć problemy ze zrozumieniem i obsługą, gdyż wszystko jest prezentowane w języku niemieckim (sam nie wiem, czy można to nazwać wadą)
  • innych wad nie zauważyłem

Jeżeli chcecie pobrać Quiz Verstehen Sie Deutsch na swój telefon za darmo, skorzystajcie z poniższych przycisków:

Google-DEApple-DE

Co sądzicie o tej aplikacji?
Jakie ma wg Was wady/zalety?
Czy pomaga Wam w nauce niemieckiego?

Artykuł sponsorowany

Print Friendly, PDF & Email

Oceń ten wpis, dzięki!

Średnia ocena: 4.50 (89%) - 10 głosów

Sprawdź też inne wpisy


Nauczyciel i tłumacz języka niemieckiego, od stycznia 2011 roku właściciel Szkoły Języków Obcych PAROLI, zapalony rowerzysta, fotograf-amator, bloger. Zwolennik wykorzystania nowych technologii w edukacji.

Napisz komentarz