👉 Niemiecki online 👈

Kurs z lektorem, zajęcia indywidualne

Technologia Varia

Cyberprzemoc, Cyber-Mobbing oraz bezpieczeństwo w internecie

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Mobbing już dawno przestał być domeną jedynie naszej rzeczywistości, od jakiegoś czasu przeniósł się na pole wirtualne. W internecie także można zostać jego ofiarą.

Chodzi tutaj głównie o dzieci, nieświadome czyhających na nie zagrożeń ze strony internetowych przestępców. Wykorzystywane do tego są także inne media, jak np. telefony komórkowe. Wielu bloggerów (głównie niemieckich, chociaż polskich pewnie też) przyłącza się do akcji przeciwko mobbingowi w internecie, podpisuję się pod tym.

blogger gegen mobber cyberprzemoc

Oto kilka przykładów wykorzystania nowych mediów jako narzędzi mobbingu:

  • telefony komórkowe

Częste wykonywanie anonimowych połączeń oraz wysyłanie niechcianych wiadomości, obraźliwych czy zawierających groźby. Powszechnym jest też nagrywania upokarzających filmów wideo oraz ich późniejsze rozsyłanie lub udostępnianie w internecie (np. na youtube).

  • komunikatory internetowe (Gadu-Gadu, Skype, Instant Messenger itp.)

Rozsyłanie obraźliwych wiadomości, niechcianych zdjęć oraz filmów. Używane są w tym celu fikcyjne lub skradzione konta.

  • e-mail, czat

Rozsyłanie spamu czy innych niechcianych wiadomości, rozsyłanie nieodpowiednich treści (wideo, zdjęcia oraz wirusy komputerowe), włamania na konta innych użytkowników w celu odczytania lub usunięcia wiadomości.

  • kamerki internetowe

Nagrywanie i rozsyłanie nieodpowiednich treści, przekonywanie i zmuszanie dzieci oraz młodych ludzi do pewnych zachowań, udostępnianie osobistych treści w celu upokorzenia innej osoby.

  • portale społecznościowe (np. Nasza Klasa)

Pisanie obraźliwych komentarzy, udostępnianie przykrych dla innych zdjęć lub nagrań wideo, włamanie na konto innego użytkownika i przejęcie jego wirtualnej tożsamości w celu rozsyłania fałszywych wiadomości, zakładanie wrogich grup użytkowników w celu „zniszczenia” lub ośmieszenia innej osoby, zakładanie fałszywych profili oraz podszywanie się pod inne osoby.

  • strony z grami online (np. World of Warcraft)

Silniejsi gracze wyszukują słabszych, aby eliminować ich z gry, nie pozwalając w ten sposób na osiągnięcie lepszych wyników, celowe wykluczanie użytkowników ze społeczności graczy.

Jak widać powyżej, sposobów na cyberprzemoc jest wiele. Tylko ich wcześniejsze poznanie oraz odpowiednie techniki zabezpieczające pozwolą na uniknięcie przykrych doświadczeń w sieci. Warto więc poświęcić temu problemowi chwilę uwagi, wystarczy porozmawiać z dzieckiem na temat zagrożeń w internecie i wyjaśnić mu, że anonimowość nie istnieje. To, że jesteśmy w wirtualnym świecie, nie oznacza, że nie można nas w żaden sposób znaleźć.

Istnieje wiele stron internetowych poruszających problem cyberprzemocy, dla znających język niemiecki polecam www.klicksafe.de. Dostępne są na niej liczne publikacje, ale także filmy, jak np. poniższy, polecany głównie rodzicom:

„Im wirklichen Leben würden Sie Ihre Kinder schützen.
Dann machen Sie es doch auch im Internet.”

Film z polskimi napisami, w angielskiej wersji językowej można ściągnąć na dysk.

Print Friendly, PDF & Email

Oceń ten wpis, dzięki!

Średnia ocena: 5.00 (92%) - 1 głos

Sprawdź też inne wpisy


Nauczyciel i tłumacz języka niemieckiego, od stycznia 2011 roku właściciel Szkoły Języków Obcych PAROLI, zapalony rowerzysta, fotograf-amator, bloger. Zwolennik wykorzystania nowych technologii w edukacji.

Napisz komentarz