👉 Niemiecki online 👈

Kurs z lektorem, zajęcia indywidualne

Język niemiecki Materiały wideo do nauki Sprawności komunikacyjne - materiały Technologia

5 ciekawych kanałów YouTube do nauki niemieckiego

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Nauka za pomocą materiałów wideo jest moim zdaniem bardzo efektywnym, przyjemnym i ciekawym sposobem poszerzania wiedzy. Mamy po pierwsze do czynienia z materiałami autentycznymi, których twórcami są rodowici Niemcy, forma wideo daje nam możliwość aktywowania nie tylko zmysłu słuchu, ale też wzroku, a materiały są nieraz wzbogacone o dodatkowe napisy, przykłady, ciekawostki.

Dzisiaj chciałbym Wam więc polecić 5 ciekawych kanałów YouTube, na których możecie szlifować swój niemiecki. Kolejność przypadkowa.

 1. Easy German (wcześniej Easy Languages)

Jest to jeden z pierwszych tego typu kanałów, jakie poznałem jako nauczyciel języka niemieckiego. Pierwsze filmy pojawiły się na Easy Languages w 2006 roku.  Na moim blogu zawitał on już w 2010 roku. Form przekazu jest kilka. Autorzy na przykład zaczepiają ludzi na ulicach, aby zadawać im różnego rodzaju pytania. Powstałe w ten sposób dialogi wzbogacone są napisami, co dodatkowo pomaga w nauce. Od pewnego czasu do poszczególnych filmików dodawane są także ćwiczenia, linki do nich znajdziecie w opisach filmów na YT, a same filmy są grupowane z uwzględnieniem różnych poziomów zaawansowania. Polecam!

 1. Learn German with Anja

Autorka przedstawia się jako nauczycielka niemieckiego z Niemiec, która naucza tego języka w nie-niemiecki sposób :) Czyż nie brzmi ciekawie? Anja stara się wymawiać wszystko w dokładny i staranny sposób, dodatkowo tłumaczy to na angielski. Sprawdźcie treści, jakie udostępnia.

 1. Learn German with Jenny

Kolejny kanał, którego autorką jest młoda nauczycielka niemieckiego. Udostępnia ona treści na każdym poziomie zaawansowania: od A1 do C2. Przekazuje nam wiedzę, którą możemy wykorzystać w praktycznych sytuacjach: na lotnisku, w biurze czy podczas spędzania czasu z rodziną.

 1. Deutsch für Euch

Autorką treści na kanale jest Katja. Do korzystania z udostępnianych materiałów zaprasza głównie osoby, dla których język angielskim jest ojczystym, ale spróbować może właściwie każdy, kto zna angielski. Poruszanych jest sporo tematów gramatycznych, ale jest też dużo słownictwa czy innych informacji. Sprawdźcie sami.

 1. Learn German with Herr Antrim

Kanał prowadzony w ciekawy i motywujący sposób. Wideo zawiera sporo praktycznych informacji, wzbogacone jest o ciekawe prezentacje i omówienia. Autor porusza tematy związane z gramatyką niemiecką i słownictwem, a także daje widzom różne wskazówki.

Co sądzicie o moich propozycjach?
A może macie swoje ulubione, których tutaj nie wymieniłem?
Dajcie znać w komentarzach.

Print Friendly, PDF & Email

Oceń ten wpis, dzięki!

Średnia ocena: 4.46 (88%) - 13 głosów

Sprawdź też inne wpisy


Nauczyciel i tłumacz języka niemieckiego, od stycznia 2011 roku właściciel Szkoły Języków Obcych PAROLI, zapalony rowerzysta, fotograf-amator, bloger. Zwolennik wykorzystania nowych technologii w edukacji.

komentarzy 13

 1. Punkt 4. Deutsch für euch. Serdecznie nie polecam. Ale to tylko moja opinia
  A kanał get germanized szerokim łukiem, koleś to fanatyk :D

   • getgermanized -> https://www.youtube.com/watch?v=FKHcQw-QQwU
    deutsch für euch -> https://www.youtube.com/watch?v=p2Vp9ZxPKPA
    ->https://www.youtube.com/watch?v=_Qr5FAF28TA

    Pierwszy link nacechowany bardzo negatywnymi emocjami wg mnie, no i ta ironia o religijnych ekstermistach, czyli kwintesencja Niemiec (trochę uogólniam, ale mimo że bardzo lubię niemiecki, niemiecka logika czasem mnie dobija)

    Videoblog o sexie, żadne tabu, ale tematycznie słabo pasuje, chyba głównie dla wyświetleń

    Ostatni film o osobach transseksualnych. Obejrzałem cały, mimo że ciężko mi wyrazić swoje zdanie w tym temacie. Nie deprawuję. Ale na kanale do nauki języka trochę mnie to zniechęciło.

    Kanały do nauki może i bardzo przydatne, korzystałem z nich przez pewien czas, ale po pewnym czasie zniechęciła mnie sama osobowość autorów. Może nie powinienem był wspominać o tym, bo zawczasu zniechęcam innych. Ale skoro już napisałem, pasuje trochę rozwinąć temat.

    To tylko moja opinia. Mam nadzieję, że nikogo nie obraziłem.

 2. No to podciągnęłam się trochę w angielskim… O to chodziło? ;)
  „Huhu” brzmi przezabawnie, będę używać :D

 3. Każdy polak biegle zna angielski, bardzo przydatne zestawienie dziekuje ! :-) a tak na poważnie – puknij się w łeb :-/

  • Dziękuję za Twój ambitny i konstruktywny wkład w dyskusję. Fakt, że masz braki w angielskim, nie oznacza, że „każdy Polak” ma takie same dylematy.

   Już się puknąłem. Dalsze instrukcje?

 4. Ja polecam lekcje, które prowadzi Peter Heinrich. Mówi tylko po niemiecku, ale prostym językiem i bardzo wyraźnie. Nie ma problemu ze zrozumieniem go.

 5. Dziękuję za pomoc, jaką Pan udziela Pan na swoim blogu uczącym się języka niemieckiego. Może Pan polecić również inne ciekawe kanały dla ludzi, którzy nie znają dobrze języka angielskiego?

 6. Na moje pytanie dla kanału Easy German, dlaczego nie ma wersji dla Polaków ? Jeden z twórców kanału jest Polakiem. Odpowiedziano mi ” a po co ? ” nauka języka bez znajomości J.Angielskiego nie ma sensu. Swoją drogą to to jest dobre dla tych co chcą się uczyć i Niemieckiego i Angielskiego :)
  Nr. to Anja :)

Napisz komentarz