👉 Niemiecki online 👈

Kurs z lektorem, zajęcia indywidualne

Język niemiecki Materiały wideo do nauki Sprawności komunikacyjne - materiały

10 niemieckich kanałów YouTube, które warto znać

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

10 niemieckich kanałów YouTube, które warto znaćYouTube jest dla nas ogromnym źródłem autentycznych materiałów, które mogą pomóc w nauce języka niemieckiego, dlatego też warto jest z tego darmowego źródła skorzystać. Niektórych może jednak nieraz przerażać ilość kanałów i filmików, które są tam dostępne. Szukanie po bardzo ogólnych słowach kluczowych, jak np. ?Deutsch?, ?Deutsch lernen?, ?deutsche Filme? może spowodować, że samo przefiltrowanie wyników i ?dokopanie? się do wartościowych materiałów trwa zbyt długo i może doprowadzić do porzucenia dalszych poszukiwań. Pomyślałem sobie więc, że mógłbym ten proces w pewien sposób ułatwić i zebrać w jednym miejscu kanały, które możecie wykorzystać w celach czysto dydaktycznych, ale też rozrywkowych. Niektóre kanały nastawiają się bowiem głównie na rozrywkę, ale wspomnę o nich, gdyż są prowadzone po niemiecku i ich popularność wskazuje na to, że warto je odwiedzić czy też zasubskrybować. Kolejność kanałów jest przypadkowa, nie sugerujcie się nią przy wyborze.

ARD

www.youtube.com/user/ARD

ARDKanał prezentujący wybrane treści z oferty programowej ARD. Działy tematyczne: informacje, wiedza, edukacja, polityka, aktualne wydarzenia, rozrywka, komedia. Coś dla osób, które cenią sobie rzetelne źródła aktualnych informacji z Niemiec i ze świata. Tego typu kanały to doskonałe źródło czystego Hochdeutsch.

Deutsche Welle

www.youtube.com/user/deutschewelle

Deutsche WelleDeutsche Welle jest niemieckim nadawcą treści w aż 30 językach. Kanał YouTube nadawany jest wyłącznie w języku niemieckim, pokazuje krótkie filmiki na różne tematy, np.: polityka, aktualne wydarzenia, wiedza i nauka, technologia, motoryzacja. Podobnie jak powyższe ARD, Deutsche Welle jest ciekawym źródłem wysokiej jakości języka niemieckiego.

MySpass

www.youtube.com/user/MySpassde

MySpassMySpass oferuje ogromną bazę filmików, seriali i programów komediowo-rozrywkowych, np.: ?tv total?, ?ladykracher? czy ?Stromberg?. To miejsce dla osób, które lubią się pośmiać. Język niemiecki jest tutaj bardzo specyficzny, gdyż cechuje go spora ilość ciekawych połączeń językowych i gier słownych.

Herr Tutorial

www.youtube.com/user/HerrTutorial

Herr TutorialTen kanał z prawie 500 tysiącami subskrybentów prowadzi Sami Slimani. Jest on jednym z najpopularniejszych vlogerów-facetów poruszających tematy mody, piękna i lifestyle. Działa w różnych dziedzinach, pisze też bloga, udziela się w programach telewizyjnych itp. Warto zerknąć na jego filmiki, bo naprawdę ciekawie podchodzi do tego tematu. Polecam nie tylko kobietom ;)

Y-Titty

www.youtube.com/user/YTITTY

Y-TittyJest to komediowy kanał prowadzony przez trzech młodych panów. Są to: Philipp Laude, Oguz Yilmaz i Matthias Roll. Jeszcze będąc w szkole zaczęli kręcić głupawe filmiki i wrzucać je na YT. Teraz całkowicie poświęcają się temu zajęciu i publikują nowy materiał średnio dwa razy w tygodniu. Jak widać, można też wyżyć z takiego zajęcia.

DieAussenseiter 2.0

www.youtube.com/user/dieaussenseiter

DieAussenseiter 2.0Kanał prowadzi dwóch kuzynów, którzy nieraz zwracają się do siebie jakby byli braćmi. Są to Dima i Sascha. Mają oni już ponad 1 milion subskrybentów. Sami przedstawiają się jako chaotyczni i zakręceni (wierzę im na słowo). Takiej rozrywki chyba ludziom potrzeba. Swoiste ?odmóżdżanie? możecie tutaj więc połączyć z osłuchaniem się z żywym niemieckim.

Clixoom

www.youtube.com/user/Clixoom

ClixoomDie Online-Talkshow – i tyle właściwie by wystarczyło, jeżeli chodzi o opis, bo sama nazwa wskazuje już na tematykę kanału. Jest to talkshow z udziałem znanych ludzi: aktorów, moderatorów, kabareciarzy. Wywiady są przeprowadzane w raczej domowej atmosferze, prowadzone są też różne gry.

AlexiBexi

www.youtube.com/user/AlexiBexi

AlexiBexiKanał ten prowadzi Alex. Jego tematami są m.in: rozrywka czy piosenki po niemiecku. Przykładowo w serii ?Erklärbär? ustosunkowuje się on w ciekawy sposób do pewnych słów-kluczy i problemów, np.: ?Erotikmesse?, ?Twilight? czy ?Bieber? itd. Warto zerknąć, chociażby ze względu na nieszablonowe podejście do poruszanych tematów.

FilmKritikTV

www.youtube.com/user/FilmKritikTV

FilmKritikTVJest to kanał, który może przypaść do gustu miłośnikom filmu. Autor, oczywiście po niemiecku, opowiada o najnowszych filmach i wydarzeniach z Hollywood. Mówi o premierach, pokazuje trailery filmów itd. Czyli jest to taki normalny, niemiecki krytyk filmowy :) Myślę, że kanał ten może też być ciekawym źródłem informacji dla osób, które przykładowo piszą artykuły czy prace o filmach.

TheDroggelbecher

www.youtube.com/user/TheDroggelbecher

TheDroggelbecherTym miejscem na YT opiekuje się 16-latek lubiący przygotowywać śmieszne animacje za pomocą Adobe Flash. Ma też ciekawe podejście do tematu np. pewnych konfliktów między vlogerami (seria ?Battle?). Przyznam szczerze, że zaskoczył mnie jego wiek, gdyż animacje są naprawdę profesjonalnie przygotowane. Kanał pokazuje ciekawe użycie języka niemieckiego, polecam.

Jak widzicie, niemieckich kanałów YouTube jest całe mnóstwo. Podczas przygotowywania tej listy trafiłem jeszcze na dziesiątki innych, także interesujących i popularnych, ale było ich po prostu tyle, że nie dałem rady wspomnieć o wszystkich. Dlatego też założyłem sobie, że wybiorę dziesięć i je właśnie opiszę. Starałem się pokazać Wam miejsca, gdzie będziecie mogli oglądnąć coś ?normalnego?, ale też takie, które pokażą Wam zupełnie inny język niemiecki.

Jeżeli chcielibyście podzielić się własnymi propozycjami, możecie to zrobić w komentarzach. Podajcie linki z krótkim opisem. Zapraszam do dyskusji.

Print Friendly, PDF & Email

Oceń ten wpis, dzięki!

Średnia ocena: 3.88 (78%) - 8 głosów

Sprawdź też inne wpisy


Nauczyciel i tłumacz języka niemieckiego, od stycznia 2011 roku właściciel Szkoły Języków Obcych PAROLI, zapalony rowerzysta, fotograf-amator, bloger. Zwolennik wykorzystania nowych technologii w edukacji.

komentarzy 6

  1. onietoznowuja Odpowiedz

    ja tam zajęłam się oglądaniem filmików 'extra auf deutsch’.
    egzaminy jakoś pójdą xd
    z powyższych propozycji też będę korzystać, gdy tylko będę mieć czas >< :D

  2. Jako, że używam niemieckiego w pracy to przeglądam niemieckiego youtube jak i niemiecką telewizję i wiele perełek można znaleźć ;). Wystarczy poszukać. Podane kanały są fajne, ale najbardziej to lubię zobaczyć jakiś film lub serial po niemiecku. Niestety co do kanałów na youtube oferowanych przez stacje telewizyjne często widzimy ograniczenia terytorialne. Jest coś takiego jak YouTube proxy, ale szkoda zachodu. Co w takim razie? Wyprowadzka do Niemiec? :D

Napisz komentarz