👉 Niemiecki online 👈

Kurs z lektorem, zajęcia indywidualne

Landeskunde - realioznawstwo Varia

Otwarcie rynku pracy przez Szwajcarię – za i przeciw

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Rocznie przybywa w Szwajcarii około 80 tysięcy ludzi z zagranicy, przy czym liczba ta nadal rośnie. Przy kraju rozmiarów Szwajcarii (ok. 8 mln mieszkańców) jest to stosunkowo duży przyrost. Jak podaje strona masseneinwanderung.ch, od roku 1980 liczba rodowitych Szwajcarów jest raczej stała i wynosi ok. 5,4 miliona. Przyrost liczby ludności (o ok. 1,8 miliona) jest więc spowodowany nadawaniem obywatelstwa oraz napływem obcokrajowców. Co czwarta osoba w Szwajcarii jest obcokrajowcem. Prognozy mówią, że przy obecnym poziomie wzrostu Szwajcaria przekroczy próg 10 milionów mieszkańców w roku 2035.

Czy Szwajcarzy mają się czego obawiać?

Dodatkowo 1 maja 2014 roku Szwajcaria otworzy swój rynek pracy na kraje tzw. nowej Europy (poza Rumunią i Bułgarią). Nie wszyscy Szwajcarzy się z tym zgadzają. Szukam osób, które mieszkają w Szwajcarii i które chciałyby podzielić się swoimi spostrzeżeniami, uwagami itp. na temat prób ograniczania przez Szwajcarów napływu obcokrajowców. Wszystkie otrzymane informacje chciałbym później opublikować na blogu. Zapraszam do wypełnienia poniższej ankiety, a przede wszystkim do uzupełnienia pól z miejscem na dłuższą wypowiedź. Wasze komentarze są dla mnie bardzo ważne. Jeżeli nie macie ochoty wypełniać całej ankiety, proszę o kilka zdań opinii i uwag w komentarzach pod wpisem. Interesuje mnie też opinia osób, które zamierzają wyjechać do Szwajcarii po otwarciu rynku pracy. Jak się przygotowujecie? Jakie macie obawy? Uczycie się języka niemieckiego?

Polacy w Szwajcarii – ankieta

W razie problemów z ładowaniem ankiety na blogu, możesz wypełnić ją w nowym oknie.

[button-green url=”https://docs.google.com/forms/d/1fEYn2mc-VJ3y6c0BlEyu1k_2pqCqsyOhstAd724fF4Q/viewform” target=”_blank” position=”left”] Otwórz ankietę w nowym oknie [/button-green]  
 

Z góry dziękuję za poświęcony czas.

Print Friendly, PDF & Email

Oceń ten wpis, dzięki!

Średnia ocena: 0.00 (0%) - 0 głosów

Sprawdź też inne wpisy


Nauczyciel i tłumacz języka niemieckiego, od stycznia 2011 roku właściciel Szkoły Języków Obcych PAROLI, zapalony rowerzysta, fotograf-amator, bloger. Zwolennik wykorzystania nowych technologii w edukacji.

komentarze 4

  1. Ja tez wypelnilem. Ciekawy jestem ile ludzi ze Szwajcarii zaglada na tego bloga.

Napisz komentarz