👉 Niemiecki online 👈

Kurs z lektorem, zajęcia indywidualne

Hörverstehen - słuchanie Język niemiecki Landeskunde - realioznawstwo Podkasty niemieckie Sprawności komunikacyjne - materiały

Der junge Goethe – słuchowisko i komiks dla uczących się niemieckiego

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Odnośnik do tego materiału chciałem po prostu wrzucić na FB, ale po dłuższym zastanowieniu i dokładniejszym przeanalizowaniu postanowiłem poświęcić temu miejsce na blogu. ?Der junge Goethe? (?Młody Goethe?) – o tym dzisiaj napiszę. Od razu podkreślę, że materiał jest wart uwagi i nawet jeżeli jesteście już na bardzo wysokim poziomie zaawansowania i uważacie, że niczego się z takich rzeczy nie nauczycie, to zachęcam do odwiedzenia strony. ?Młody Goethe? ma charakter słuchowiska, od audiobooków różni się ono tym, że gra w nim więcej osób, w tle słychać odgłosy, jest to jakby nagranie przedstawienia teatralnego. Taki sposób serwowania materiału obcojęzycznego mocno pobudza wyobraźnię. Polecam słuchać w słuchawkach, robi wrażenie.

?Młody Goethe? jest słuchowiskiem autorstwa Davida Maiera oraz FLIX?a, składającym się z 5-ciu odcinków uzupełnionych o komiksy (z tekstem w chmurkach oraz bez) oraz materiały do wykorzystania na lekcji niemieckiego. Tutaj ukłon w stronę nauczycieli, którzy chcieliby urozmaicić swoje zajęcia. Materiał poświęcony jest dla osób będących co najmniej na poziomie B1, ale do nauki zachęcam też osoby mniej doświadczone językowo. Pomocą może okazać się transkrypcja każdego odcinka. Nauczyciele mają do dyspozycji wspomniane wcześniej komiksy bez chmurek (chyba nie muszę tłumaczyć, jak można je wykorzystać na lekcji?), gotowe karty z ćwiczeniami (Arbeitsblätter), a nawet konspekty lekcji. Tylko brać!

Odnośniki do materiałów znajdziecie niżej, najpierw zerknijcie jednak na tzw. making-of:

?Der junge Goethe? – linki

Co sądzicie o tego typu dodatkach? Można się z nich wiele nauczyć?

Der junge Goethe - Hörspiel

Print Friendly, PDF & Email

Oceń ten wpis, dzięki!

Średnia ocena: 5.00 (92%) - 1 głos

Sprawdź też inne wpisy


Nauczyciel i tłumacz języka niemieckiego, od stycznia 2011 roku właściciel Szkoły Języków Obcych PAROLI, zapalony rowerzysta, fotograf-amator, bloger. Zwolennik wykorzystania nowych technologii w edukacji.

komentarze 32

 1. Ło! Świetna sprawa. Szkoda tylko, ze nie ma opcji zapisu, żeby można było słuchać słuchowiska w trakcie jazdy autobusem. :D

  • Myślę, że pliki da się zapisać na dysk, trzeba tylko pogrzebać w kodzie strony lub użyć jakiegoś narzędzia, które znajdzie nam odpowiednie linki do plików mp3.

   • Są specjalne programy do zapisu mp3 podanych w takiej formie, które zapisują dane z płyty dźwiękowej (czy coś w tym stylu).
    Ogólnie fajna sprawa, język nie jest trudny, a podanie nauki w formie komiksowej znacznie poprawia efektywność nauki, w końcu potwierdzono to naukowo :)

 2. Widziałam już gdzieś informacje o „Der junge Goethe”, ale jeszcze nie miałam okazji zajrzeć. Dzięki Twojemu wpisowi wiem, że warto. Uważam, że takie materiały są super zarówno dla osób uczących się samodzielnie, jak i dla nauczycieli,którzy chcą urozmaicić lekcje niemieckiego. A dla mnie osobiście materiały z Instytutu Goethego = jakość.

 3. Super słuchowisko, takie „żywe”, co powoduje, że nawet jeśli nie jestem pewny jakiegoś słowa, to sposób w jaki jest wymawiane rozwiewa wątpliwości. Myślę, że spokojnie osoby na poziomie A2 mogą się z tych materiałów uczyć. Ja sobie wypisałem zdanie „Ich bin der Geist der stets verneint. Wcześniej nie znałem tego 'stets’, zawsze używałem „immer” i myślałem, że w niemieckim ejst tylko jedno „zawsze”.

  Czy w tym zdaniu przed drugim 'der’ nie powinien stać przecinek? W skrypcie nie ma…

 4. Poleci ktoś ciekawy komiks lub książkę na poziomie A1,A2???. Dopiero zaczynam przygodę z niemieckim a artykuły z gazet czasami są za trudne.

 5. Łukaszu jesteś boski! Gdyby więcej osób pisało tak interesujące artykuły to świat byłby zdecydowanie lepszy. Obyś dawał więcej takich kursów!

 6. Świetny sposób na przekazanie wiedzy :) gdyby moi nauczyciele mieli dostęp do takich słuchowisk, niewątpliwie mój romans z językiem niemieckim potoczyłby się zupełnie inaczej. Swoją drogą ciekaw jestem czy można zdobyć podobne materiały do nauki innych języków?

  • Nauczyciele bardzo często mają dostęp, ale z różnych powodów im się nie chce. Rzadko można spotkać nauczyciela który robi coś ponad program. Ponadto ciężko jest się nauczyć języka w szkole. Do tego potrzeba mnóstwo własnej inicjatywy.
   http://szkolalemon.pl/

 7. Od roku syn uczy się dwóch języków niemieckiego i angielskiego. Z angielskim idzie mu łatwiej z niemieckim trudniej, choć języki w pewnym sensie mają wiele wspólnych cech. Myślę, że komik mu się spodoba i może zachęci go do dalszej nauki niemieckiego. Thx

 8. korzystając z takich materiałów można o wiele szybciej przyswoić wiedzę niż korzystając z książek:-)

 9. Jestem zadowolona, że trafiłam na Twój blog. Nauczyłam się wielu wartościowych informacji. Nauka z Tobą to czysta przyjemność.

 10. Komiksy robią ostatnio furorę w każdej dziedzinie gdyż trafiają praktycznie do każdej grupy. To samo dotyczy infografik. Najważniejsze żeby wiedza dotarła i była przyswojona w szybkim tempie.

 11. Świetna sprawa ten komiks, znakomita alternatywa dla uczących się niemieckiego.
  Po co czytasz nudne podręczniki jak można oddać sie przyjemności i przeczytać komiks.
  Pożyteczne z przyjemnym :)

 12. Porządny materiał, porządna dawka wiedzy. Potrzeba jednak trochę samozaparcia żeby zmierzyć się z tym językiem. Nie wiem czemu jestem taki oporny.

 13. Panie Łukaszu, czy posiada pan może tłumaczenie ?Der junge Goethe? ? A może ktoś z Forumowiczów? Jeśli dobrze odmieniłem to słowo?
  Pozdrawiam Tomasz

 14. Dziękuję za odpowiedź. Może się zmierzę z tym tłumaczeniem, bo słuchowisko jest tego warte.
  Pozdrawiam
  Tomasz

 15. Świetne słuchowisko. Jestem pewna, że po pierwszym wysłuchaniu zrozumiem tylko fragmenty (mam nadzieję, że te większe) ale i tak z przyjemnością się tym zajmę. Dziękuję za udostępnienie :)

 16. Do mnie zawsze bardziej trafiały materiały audio niż suchy tekst z kartki. Co prawda w ten sposób nie da się przyswoić pisowni etc, ale na etapie utrwalania wiedzy ta metoda sprawdza się naprawdę genialnie :)

 17. Jako miłośnik komiksów od razu rzuciłem się na Twój wpis :) Fajny pomysł z tym słuchowiskiem; wystarczą słuchawki, trochę wyobraźni i można poczuć się jak na widowni w niemieckim teatrze. Fajne doznanie :)

 18. Bardzo podobało mi się to słuchowisko. Tak zacząłem przeglądać tego bloga i chyba czas najwyższy dalej kontynuować naukę j. niem. ! :)

 19. Ze słuchowiskiem u mnie zawsze było cienko, czy to niemiecki czy angielski. Jednakże komiks jest dla mnie w sam raz. Świetna forma nauki, tym bardziej, że lubię komiksy od małego :) Jest to dla mnie idealny sposób do nauki gdyż dzięki temu w prosty sposób można przyswoić sobie nowe słownictwo. Mam nadzieję, że będzie więcej takich komiksów :)

 20. Bardzo przyjemna forma nauki i doskonalenia języka niemiesckiego, trafiłem tutaj przypadkowo, ale już świadomie powrócę :)

 21. Każdy nauczyciel języka obcego powinien tutaj wejść. Na Twojego bloga trafiłem przez przypadek, ale widzę, że to był dobry krok. Ciekawy i zachęcający wpis zachęcił mnie do cofnięcia się do tekstów, które pojawiły się u Ciebie wcześniej. Właśnie studiuję poprzednie wpisy. Co do ostatniego wpisu mogę dodać tylko jedno – nic dodać, nic ująć. Blog zapisany w ulubionych, a ja z pewnością tu wrócę i na pewno nie stanie się to tylko jeden raz.

 22. Komiks po niemiecku w formie nauki to bardzo fajny pomysł i szybko można w ten sposób sie nauczyć muszę skłonić mojego syna do tej formy nauki

 23. Wpis dość stary , ale może ktoś , podobnie jak ja, głowi się w dalszym ciągu jak mieć to słuchowisko jako mp3 , podaje sposób, bo sama szukałam.
  Trzeba ściągnąć darmowy program” Audacity” do obróbki dźwięku (jest tez wersja polska np tu: http://www.dobreprogramy.p/Audacity,Program,Windows,11826.html?EsetProtoscanCtx=4a60490).
  Po otwarciu programu, w lewym górnym rogu (pod ikona mikrofonu) wybrać, w rozwijanym menu: Windows WASAPI , i nacisnąć nagrywanie, prawie jednocześnie puścić na stronie pierwszy odcinek słuchowiska.
  Audacity nagra w czasie rzeczywistym, w super jakości, cały odcinek (sam musisz wyłączyć nagrywanie). W tym trybie Audacity nagrywa dźwięki z systemu.

  Zapisz ten plik w Audacity a potem , żeby mieć go w formacie mp3, wybierz w zakładce „Plik” : „eksportuj dźwięk”
  (być może trzeba doinstalować sterownik Lame z sieci do obróbki mp3, na przykład stad: http://www.dobreprogramy.pl/LAME-MP3-encoder,Program,Windows,12377.html)

  Jakość jest perfekt , sama przyjemność słuchania:)
  miłego słuchania i nauki.

  Ps Do Autora blogu: Dziękuje za ten namiar:)będę tu zaglądać.

Napisz komentarz