👉 Niemiecki online 👈

Kurs z lektorem, zajęcia indywidualne

Doskonalenie zawodowe Język niemiecki Landeskunde - realioznawstwo

Stypendia DAAD dla Polaków w roku akademickim 2015/2016

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Niemiecka Centrala Wymiany Akademickiej (DAAD) przedstawia na swojej stronie internetowej ofertę stypendialną dla Polaków na rok akademicki 2015/2016. W niniejszej publikacji znajdziecie ofertę stypendialną DAAD na stypendia indywidualne dla kandydatów z polskich uczelni oraz informacje o innych niemieckich organizacjach wspierających wymianę akademicką. W tym roku, tak jak i w latach ubiegłych, DAAD wspiera studentów, absolwentów, doktorantów oraz naukowców. Obok programów indywidualnych dla kandydatów z polskich uczelni DAAD wspiera także polsko-niemiecką współpracę akademicką oferując bogatą ofertę stypendialną w ramach projektów.

Stypendia DAAD 2015/16

Co to jest DAAD?

DAAD jest stowarzyszeniem niemieckich szkół wyższych, założonym w 1925 roku i ponownie powołanym do życia w 1950 roku. Centralna siedziba DAAD mieści się w Bonn, natomiast na całym świecie działa szereg przedstawicielstw i centrów informacyjnych DAAD. Głównym zadaniem DAAD jest internacjonalizacja niemieckich uczelni i wspieranie międzynarodowej wymiany akademickiej.

Dzieje się to poprzez:

  • informowanie o niemieckim systemie szkolnictwa wyższego oraz o organizacjach badawczych,
  • informowanie o możliwościach kształcenia w Republice Federalnej Niemiec,
  • finansowe wsparcie studentów, absolwentów, doktorantów i naukowców ? zarówno Niemców jak i obcokrajowców ? w ramach programów stypendialnych.

DAAD przyznaje indywidualne stypendia krótko- i długoterminowe, finansuje podróże grupowe i oddelegowanie niemieckich naukowców, docentów i lektorów na zagraniczne uczelnie. Znaczne środki finansowe przeznaczone są na współpracę między niemieckimi i zagranicznymi uczelniami w ramach określonych projektów, na programy wspierające umiędzynarodowienie niemieckich uczelni, a także na finansowanie powiązanych z Niemcami kierunków studiów, centrów i szkół wyższych za granicą. Wyboru stypendystów i zasługujących na wsparcie projektów dokonują komisje kwalifikacyjne, w których pracuje honorowo około 570 niemieckich i zagranicznych nauczycieli akademickich. Przedstawicielstwo DAAD w Warszawie istnieje od 1997 roku. Zgodnie z ww. założeniami pośredniczymy w nawiązywaniu i utrzymywaniu bliskich kontaktów między polskimi i niemieckimi uczelniami oraz informujemy, zarówno Polaków jak i Niemców, odpowiednio o możliwościach studiowania i prowadzenia badań naukowych w Niemczech czy w Polsce, a także o stypendiach DAAD. Opiekujemy się również lektorami DAAD na polskich uczelniach i utrzymujemy ścisłe kontakty z byłymi polskimi stypendystami DAAD.

Informacje pochodzą z broszury DAAD.

Print Friendly, PDF & Email

Oceń ten wpis, dzięki!

Średnia ocena: 0.00 (0%) - 0 głosów

Sprawdź też inne wpisy


Nauczyciel i tłumacz języka niemieckiego, od stycznia 2011 roku właściciel Szkoły Języków Obcych PAROLI, zapalony rowerzysta, fotograf-amator, bloger. Zwolennik wykorzystania nowych technologii w edukacji.

Komentarzy: 1

  1. Składałam dokumenty na wakacyjny kurs niemieckiego i niestety odpisali mi, że wpłynęło do nich bardzo dużo podań, a ja za dobrze znam język i zdecydowali się wybrać inne osoby, te które same sobie nie poradzą. Czyli jak zwykle kto mądrzejszy musi sobie radzić sam! Teraz zamierzam spróbować znaleźć sobie chociaż jakieś miesięczne praktyki w DE. Na więcej nie mogę sobie pozwolić bo pracuję. Znasz może jakieś strony co oferują praktyki w DE? Kilka ofert znalazłam ale chciałabym chociaż trochę płatne…

Napisz komentarz