Zakładam, że większość z uczących się niemieckiego słyszała kiedyś o metodzie 1000 słów. Zakłada ona, że te 1000 słówek wystarczy do sprawnego porozumiewania się po niemiecku na poziomie podstawowym, ewentualnie średniozaawansowanym. Dzięki nim mamy także zrozumieć ok. 70-90% treści rozmów. Moim zdaniem jest to tylko początek, bo słówek uczymy się przecież całe życie. Nie jestem więc przekonany o tym, że 1000 słów załatwia sprawę.
Autorem listy jest Marcin Perliński, którego prezentacja o Konjunktiv (tryb przypuszczający) kiedyś już gościła na blogu. Tym razem także udostępnia on nam swoje materiały zupełnie za darmo, korzystajmy! Linki do pobrania znajdziecie na dole wpisu.
We wstępie pliku czytamy:
Oto 1000 najpopularniejszych i najczęściej stosowanych słówek niemieckich dla początkujących (nauka niemalże od zera) wzgl. średniozaawansowanych (jako ugruntowanie oraz precyzyjne usystematyzowanie dotychczas posiadanej wiedzy w związku z poszerzeniem swoich kompetencji językowych o rodzajnik, dopełniacz, liczbę mnogą, formy podstawowe czasowników oraz stopniowanie przymiotników wzgl. przysłówków, tudzież zapoznanie się z obocznościami i wybranymi istotnymi zdaniami/frazami przykładowymi).
Rzeczowniki (np. der Vater, -s, Väter) zaopatrzono w rodzajnik (der), formę dopełniacza (des Vaters) oraz liczbę mnogą (die Väter).
Czasowniki (np. abfahren – fährt ab, fuhr ab, ist abgefahren) wyposażono w formę trzeciej osoby czasu teraźniejszego (er/sie/es fährt ab), formę czasu przeszłego prostego Präteritum/Imperfekt (er/sie/es fuhr ab) oraz formę czasu przeszłego złożonego Perfekt/Partizip II wraz z czasownikiem posiłkowym (er/sie/es ist abgefahren).
Przymiotniki wzgl. przysłówki (np. alt, älter am ältesten) wyekwipowano w informację o stopniu wyższym (älter) oraz najwyższym (am ältesten). W (bardzo) nielicznych przypadkach, w których tworzenie form stopniowalnych nie jest praktykowane, informacji takowej oczywiście nie podano.
Jak się uczyć? Prościej niż myślisz! Wystarczy codziennie wynotować sobie do zeszytu maksymalnie (!) około 20-30 słówek i powtarzać jak najintensywniej. Sprawdza się tu klasyczny zeszyt słówek (np. z kartką zagiętą na pół). Można również samodzielnie (!) wykonać sobie fiszki. Pamiętaj, że te najprostsze papierowe metody są o wiele bardziej skuteczne od najbardziej wyrafinowanych wynalazków komputerowych, srajfonowych itd. Obowiązuje pierwsza zasada Perlińskiego, czyli Czego łapa nie napisze, tego mózg nigdy dobrze nie będzie umiał. Na początku roku 2016 planuję wydanie nagrań audio oraz baz dla interoperacyjnych programów do nauki słownictwa/memoryzacji/SRS (np. Anki).
Metoda 1000 słów niemiecki pdf
-= Metoda 1000 słów – pobierz pdf (zabezpieczony) =-
-=Metoda 1000 słów – pobierz pdf (niezabezpieczony) =-
Linki alternatywne
-= Metoda 1000 słów – pobierz pdf (zabezpieczony) =-
-=Metoda 1000 słów – pobierz pdf (niezabezpieczony) =-
Viel Erfolg beim Lernen!
komentarze 33
Czy ma pan dostep do podobnej listy zawierajacej 3000 slow?
Niestety nie.
Niestety plik pdf jest już niedostępny ;(. Zastanawiam się czy to chwilowy problem czy nie będzie już możliwości do niego zajrzeć
Chwilowy. Dropbox ograniczył mi transfer, bo generowałem zbyt duży ruch :)
Podaję też linki alternatywne:
https://blog.tyczkowski.com/wp-content/uploads/2020/07/1000-slow-niemiecki.pdf
https://blog.tyczkowski.com/wp-content/uploads/2020/07/1000-slow-niemiecki-odblokowany.pdf
„…najprostsze papierowe metody są o wiele bardziej skuteczne od najbardziej wyrafinowanych wynalazków komputerowych, srajfonowych itd. Obowiązuje pierwsza zasada Perlińskiego, czyli Czego łapa nie napisze, tego mózg nigdy dobrze nie będzie umiał.” Już tylko za to Was kocham! :-D Jako osoba starej daty, takie metody cenię najbardziej, dziękuję! :-)
Cieszę się :) sam jestem zwolennikiem wykorzystania nowych technologii w nauczaniu, ale najbardziej szanuję starą szkołę i sprawdzone, tradycyjne metody.
Wszystko super, tylko szkoda, że nie można tego drukować. :/
Nie uśmiecha mi się przepisywanie z monitora.
A to dziwne, bo ja mam możliwość wydruku.
Przepraszam, mój błąd. Wcześniej pobrałam dokument z innej strony i tam była wersja tylko zabezpieczona. ;)
Widzę, że tu jest wersja z możliwością wydruku, żal mój więc już nieaktualny. Super, że jednak jest możliwość wydruku.
Pozdrawiam
Najważniejsze, że wszystko hula :)
Dzięki serdeczne za listę 1000 słów- super zrobiona. Zabieram się właśnie za naukę niemieckiego po przeszło 30 latach / uczyłam się w liceum/ więc zadanie nie lada. Chciałabym nauczyć się w ciągu tego roku , chodzi przede wszystkim o komunikację w pracy .Mam nadzieję, że to realne zadanie. Może macie jakieś sugestie jak się uczyć , żeby się nauczyć? Pozdrawiam
Wspaniała robota! Dzięki :)
Piona! Dzięki :)
Dziękuję. Właśnie, po 30. latach od matury muszę ponownie nauczyć się niemieckiego (uczyłem się w liceum), w stopniu komunikatywnym. Czy ma Pan jakieś sugestie…. Pańska idea jest super.
Właśnie pewien człowiek prosił mnie o „bezbeepową” wersję audio do posłuchania np. w samochodzie, na odtwarzaczu MP3 itp. W miejscu standardowego sygnału dźwiękowego rozdzielającego pary leksykalne jest tu więc cisza trwająca trzy sekundy.
Przypuszczam, że niektórym taka niepipcząca wersja może bardziej przypadać do gustu:
https://yadi.sk/d/2ZWGK11MssoWP
czesc potrzebuje gdzies znalezc 1000 najpopularniejszych sloowek niemieckiego w mp3.. jakby ktos wiedzial serdecznie dziekuje..
nie mozna pobrac tylko reklama
Po 5 sekundach od kliknięcia wystarczy kliknąć „Dalej” w niemieckim/angielskim odpowiedniku i otwiera nam się plik docelowy.
Czy można tą listę słówek dostać w formacie doc lub innym tekstowym?
Ja nie mam takiej wersji, ale bez problemu możesz przekonwertować pdf na format tekstowy.
Mi nic nie dają słówka. Znam chyba ze dwa tysiące, ostatnie pół roku spędziłem w Niemczech, od dwóch lat próbuję się z Niemieckim a wciąż nic nie rozumiem. Chyba nie mam słuchu językowego, bo od pierwszych tygodni do dziś słówka „lieben” od „leben” nie potrafię odróżnić. W ogóle nie umiem wypowiedzieć niemieckiego „e”. Strasznie to deprymujące, bo Niemcy brzmią dla mnie jak bulgotanie z faflunieniem i tylko zu albo auf da się wyłapać w słowotoku.
Jest już wersja dla bezpłatnego otwartoźródłowego programu Anki (zawiera również pełne audio), dzięki której można uczyć się na komputerach (Windows, Linux, Mac) oraz srajfonach/tabletach (Android, iPhone/iPad). Jeżeli masz srajfona wzgl. tablet, który nie śmiga pod Andkiem czy jabłuszkiem, to zawsze możesz za darmo zarejestrować się na ankiweb.net/ i zaimportować sobie moją bazę do swojego konta użytkownika, dzięki czemu będzie można uczyć się po prostu w trybie przeglądarki internetowej.
Program Anki pobierzesz z poniższej strony:
ankisrs.net/
Plik do nauki 1000 słówek pobierzesz stąd:
ankiweb.net/shared/info/1001038552
Wszystkie talie związane z językiem niemieckim dla programu Anki:
ankiweb.net/shared/decks/german
Życzę owocnej nauki.
Marcin Perliński (Asgard)
Nagranie do powyża. To jest również moja publikacja bezpłatna przeznaczona do wykorzystania edukacyjnego oraz ściśle niekomercyjnego.
Link:
https://yadi.sk/d/rCQapCpCk4qqa
Publikację niniejszą dedykuję pamięci zmarłych członków Mojej Rodziny, to znaczy Mojej Babci Rózi, Mojego Dziadka Leona, Mojego Taty Bronisława, a także Babci Zinajdy (Zosi), Dziadka Staszka oraz Wujka Irka.
opracowanie i optymalizacja skryptu wsadowego TTS: Marcin Perliński
content skryptu wsadowego TTS: Marcin Perliński
przetworzenie TTS: A. Puzik (IFG, Rostów nad Donem)
przetworzenie potokowe oraz scalenie strumienia audio: Marcin Perliński
wersja: 1.2 (28-10-2015)
format: MP3
przepływowość: VBR (średnio 96 kbs; mono)
długość nagrania: 2 godziny 35 minut
waga pliku: prawie 47.7 MB
md5: D36EA67F2B11E0588201FA55C95BD125
Przed momentem wydałem wersję 1.1 (27-10-2015). Zawiera kilkadziesiąt drobnych poprawek, korekt, uzupełnień. Dodano także nowe słówko „man” (a wolne miejsce na nie uzyskałem łącząc „dentystę” z „dentystką” zusammen do kupy). Tradycyjnie jest to w kilku miejscach w Internecie (ot, choćby na chomiku „rowdy”).
W tym tygodniu ukaże się również wersja audio w pełnym układzie DE-PL (TTS wprawdzie, ale praktycznie ciężkawo to odróżnić od „prawdziwego” Niemca). Właściwie już jest gotowe, ale dopieszczam jeszcze skrypt wsadowy sterujący niektórymi szczegółami dykcji.
W swoich repozytoriach wtórnych udostępniłem ponadto moje archiwalne „1000 zdań”, „1000 minidialogów” oraz „1000 minireakcji językowych” – we wszystkich przypadkach łącznie z audio.
A gdzie to można znaleźć?
Cytuję Marcina: ot, choćby na chomiku ?rowdy?
Supersprawa! Dziękujemy :)
Mam problem z pobraniem przekierowuje mnie na jakieś dziwna strony
Klikamy, czekamy chwilę, klikamy „Skip ad” w prawym górnym rogu i gotowe.
Przy próbie pobrania pojawia się komunikat o błędzie. Czy mógłbyś zaktualizować wpis? :-) Albo poinformować gdzie znajdę aktualne pdf-y?
Linki działają, właśnie sprawdziłem.
Bardzo przydatna lista.
dziękuję, dziękuję dziękuję! szukałam bardzo długo tej listy z rodzajnikami. Masz moją dozgonną wdzięczność :)