👉 Niemiecki online 👈

Kurs z lektorem, zajęcia indywidualne

Doskonalenie zawodowe Varia

Ausbildung (kształcenie dualne) w Niemczech dla Polaków

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Jak skorzystać z bezpłatnej nauki języka niemieckiego? Dla kogo jest Ausbildung i na czym polega? W jaki sposób Polacy mogą uczyć się zawodu w Niemczech? Okazuje się, że w odpowiedzi na te pytania może pomóc program niemieckiego Urzędu Pracy – „Główka pracuje – Cleveres Köpfchen”.

1-uczestnicy
Uczestnicy jednej z edycji programu ?Główka pracuje ? Cleveres Köpfchen? przed internatem w Ueckermünde, podczas wakacyjnego, bezpłatnego kursu języka niemieckiego.

– Program edukacyjny „Główka pracuje – Cleveres Köpfchen” skierowany jest do osób ambitnych, zainteresowanych nauką zawodu i pracą w Niemczech – wyjaśnia Bożena Witt z Urzędu Pracy w Pasewalku (Niemcy). – Działamy od 2012 roku i w tym czasie już ponad 100 osób z Polski skorzystało z możliwości zdobycia wykształcenia oraz pracy na terenie Niemiec. Wszyscy uczniowie biorący udział w programie otrzymują wynagrodzenie i są włączeni w system ubezpieczeń społecznych – mówi Witt.

Wśród uczniów znajdują się m.in. przyszli kucharze i hotelarze, pracownicy administracji publicznej i banku, pielęgniarze, a nawet logistycy, elektrycy i technolodzy papieru.

– Duży wpływ na sytuację ma niż demograficzny – wyjaśnia powody udziału w programie Daniel Radtke, przedstawiciel hotelu SchlossHotel Flesensee. – Przez to mamy więcej miejsc na naukę zawodu niż chętnych. Poza tym nasza branża musi stale pozyskiwać nowych ludzi. Program to ogromna szansa dla naszego hotelu.

2-kurs-wakacyjny
Zajęcia z języka niemieckiego dla uczestników programu ?Główka pracuje ? Cleveres Köpfchen?, podczas wakacyjnego kursu w Ueckermünde.

Stawiają na praktykę

Niemiecki system nauki zawodu – kształcenie dualne, nie ma swojego odpowiednika w Polsce. Nie można go porównywać do znanych nam zasadniczych szkół zawodowych. Ausbildung nie zamyka drogi do matury czy studiowania na uczelni wyższej. Co więcej, umożliwia naukę nawet w takich zawodach, które w Polsce wymagają wyższego wykształcenia, np. bankier, urzędnik, czy pielęgniarz.

– Mama ubolewała, że nie poszłam na studia, bo z moimi ocenami dostałabym się pewnie na każde – mówi Beata, absolwentka programu. – Jednak sądzę, że w Polsce mamy zbyt wiele osób z wyższym wykształceniem, a bez pracy. Dlatego zdecydowałam się na kształcenie dualne. Ten system umożliwia mi, jeśli tylko będę chciała, kontynuowanie nauki. To idealne rozwiązanie – dodaje.

3-technolodzy
Przyszli technolodzy papieru zwiedzają fabrykę papieru Hamburger Rieger , czyli miejsce, gdzie będą uczyć się zawodu.

Dla kogo Ausbildung?

Uczestnikami „Główka pracuje – Cleveres Köpfchen” mogą być zarówno osoby, które dopiero zdały maturę, jak i te, zaczynające nowe życie po 30. Ważne, aby mieć dobre oceny, być mocno zmotywowanym do intensywnej nauki języka i zawodu oraz chcieć żyć w Niemczech.

Co ciekawe, aby zgłosić się do programu nie trzeba na początku znać języka niemieckiego. Przed rozpoczęciem kształcenia zawodowego można skorzystać z 600h bezpłatnego kursu językowego, ale możliwa jest też samodzielna nauka. Kurs w ramach programu przygotowuje do poziomu B1. Właśnie taka znajomość języka jest wymagana, aby we wrześniu rozpocząć naukę w szkole zawodowej.

Jedna z polskich uczennic wita nowoprzybyłe koleżanki i kolegów z Polski, podczas rozpoczęcia nowego roku szkolnego w klinice Asklepios.
Jedna z polskich uczennic wita nowoprzybyłe koleżanki i kolegów z Polski, podczas rozpoczęcia nowego roku szkolnego w klinice Asklepios.

Praca i nauka w Niemczech – wady i zalety

Większość pracodawców współpracujących z programem „Główka pracuje – Cleveres Köpfchen” jest z obszaru Meklemburgia-Pomorze Przednie. I choć jest to duża szansa dla młodych Polaków, to początki nie należą do łatwych. Potwierdza to m.in. Wojtek, w przyszłości betoniarz-zbrojarz: – Pierwszy tydzień, gdy byłem sam w Rostocku, był bardzo trudny – mówi. Nie wiedziałem czy to dobry pomysł. Wiadomo, na początku zawsze są problemy, ale jak się przez nie przebrnie, to jest już dobrze.

Sven Wallisch z firmy REWE, współpracującej z programem dodaje: – Przyszły uczeń musi mieć świadomość na co się decyduje i co oznacza wyjazd z ojczyzny. Bardzo szanujemy tę decyzję, ale to poważny krok, więc trzeba się nad nim poważnie zastanowić.

Przez cały okres nauki (3 lata), uczeń co miesiąc dostaje wynagrodzenie – 500-900 euro. Pieniądze te wystarczają na pokrycie podstawowych kosztów życia.

– Już teraz bez zaciskania pasa, niektórzy z nas są w stanie odłożyć zauważalne sumy pieniędzy – mówi Dorota, kształcąca się w zawodzie Restaurantfachfrau. – A przecież jako uczniowie zarabiamy mniej niż normalni pracownicy. Jestem na początku  zawodowej drogi, ale już teraz mogę spokojnie patrzeć w przyszłość.

Główka pracuje ? Cleveres Köpfchen

Szczegóły dotyczące programu: glowka-pracuje.eu

Print Friendly, PDF & Email

Oceń ten wpis, dzięki!

Średnia ocena: 4.71 (93%) - 7 głosów

Sprawdź też inne wpisy


Nauczyciel i tłumacz języka niemieckiego, od stycznia 2011 roku właściciel Szkoły Języków Obcych PAROLI, zapalony rowerzysta, fotograf-amator, bloger. Zwolennik wykorzystania nowych technologii w edukacji.

komentarzy 6

  1. Mam 22 lata, ż yję i pracuję od 1,5 roku w niemczech, chcialabym jednak zdecydowac sie na Ausbildung, maturę w Polsce zdałam jednak (technikum) jednak w moim zawodzie czuję się słabo i chciałabym się przekwalifikować, jak to wzgląda od drugiej strony, jakie papiery zlożyć, gdzie się zgłosic?

  2. Ja w Niemczech jestem od kilku miesięcy, ale jakoś ceny kursów tutaj mnie za specjalnie nie zachęcały, nie mam niestety za dużo kasy i szukam teraz lepszej pracy. Póki co uczę się z empik school online, bo jednak jak płacę w PLNach to wychodzi taniej :D Nigdy wcześniej nie słyszałam o nauczaniu dualnym, jestem bardzo zaintrygowana. Będę musiała bliżej zapoznać się z tym tematem. Nie znałam wcześniej Twojego bloga, dowiedziałam się o nim od koleżanki :) Będę tu teraz stałym bywalcem! Już jestem zachwycona postem z listą czasowników mocnych i nieregularnych :D Wydrukuję sobie i powieszę na ścianie!

  3. Dopiero co przyjechałam do Niemiec i chciałabym się w jakimś zawodzie kształcić. Czy potrzebne są do tego jakieś dokumenty jaką szkole skończyłam ? Czy matura jest potrzebna ? I najważniejsze … 600h nauki języka to oni mi zaoferują? Nie mówię po niemiecku i zastanawiam się czy pierw muszę sama załatwiać kurs językowy a potem szkole czy da się to jak kol wiek przyspieszyć pozdrawiam

Napisz komentarz