👉 Niemiecki online 👈

Kurs z lektorem, zajęcia indywidualne

Edutainment - nauka poprzez zabawę Język niemiecki Varia

Multimedialna prezentacja podręcznika do języka niemieckiego dla gimnazjum – Graffiti

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Graffiti - niemiecki dla gimnazjumJak ja lubię coś zobaczyć zanim to kupię :) Owszem zakupy online są u mnie na porządku dziennym, wtedy kupuję coś, czego czasami nie widziałem na żywo, ale tutaj chciałbym poruszyć zupełnie inny problem. Chodzi mi mianowicie o zakup książek, podręczników, słowników i wszelkiego rodzaju pomocy naukowych właśnie przez Internet. Nie wiem jak Wy, ale mi zdarza się to dosyć często, gdyż w Suwałkach nie wszystko mają tak od ręki i musiałbym zbyt długo czekać na zamówienie. A tak buszuję po księgarniach, porównuję ceny i kupuję tam, gdzie mają najtańszą przesyłkę ;) Wracając do tematu: Jak często możecie zajrzeć do środka jakiejś publikacji, zanim ją kupicie online? Wydawnictwa czy księgarnie internetowe „porywają się” owszem do publikowania spisu treści, ale co z tego? Nie widzimy tak naprawdę najważniejszej części książki/podręcznika, części z treścią główną, przykładów prezentacji materiału, szczególnie jeżeli chodzi o podręczniki.

Problem ten może się okazać znaczący w przypadku nauczycieli, którzy stoją jeszcze przed wyborem podręczników na nowy rok szkolny. Nie wiedzą oni, jak wyglądają lekcje i sposób prezentacji materiału w książkach, chodzą po księgarniach, oglądają, pytają. I tutaj naprzeciw wychodzi im WSiP, dając do dyspozycji multimedialną prezentację ich nowego podręcznika do języka niemieckiego dla gimnazjum „Graffiti” autorstwa Anny Potapowicz.

Multimedialna prezentacja podręcznika Graffiti

Kilka słów o samym podręczniku ze strony Wydawnictwa:

Cykl Graffiti! jest przeznaczony dla uczniów rozpoczynających naukę języka niemieckiego w gimnazjum i składa się z trzech części: dla klasy 1., dla klasy 2. i dla klasy 3. Materiały dla ucznia na jeden rok to: podręcznik połączony z ćwiczeniami, płyta CD-audio, płyta CD-ROM. Podręcznik składa się z pięciu rozdziałów po 4 lekcje. W każdym rozdziale znajdują się te same stałe elementy, są to:

  • zestawienie przewidywanych osiągnięć ucznia,
  • zadania o podwyższonym stopniu trudności przeznaczone dla uczniów chętnych i bardziej zainteresowanych nauką języka niemieckiego,
  • strategie uczenia się prezentujące dodatkowe wskazówki ułatwiające uczniom samodzielne uczenie się i rozwiązywanie zadań,
  • informacje realio- i kulturoznawcze dotyczące krajów niemieckiego obszaru językowego,
  • propozycje prac projektowych,
  • część czytankowa (Mehr wissen…) zawierająca autentyczne ciekawe teksty rozszerzające ogólną wiedzę o świecie, a przy tym ściśle związane z tematyką danego rozdziału.
  • część gramatyczna (Grammatik),
  • spis leksyki przeznaczonej do aktywnego opanowania (Aktiver Wortschatz).

Po ostatnim rozdziale zamieszczono materiały dodatkowe dotyczące niemieckich tradycji świątecznych oraz tablice z syntetycznym podsumowaniem zagadnień gramatycznych poznanych w pierwszym roku nauki.

W części ćwiczeniowej znajdują się zadania utrwalające materiał bieżący oraz przypominające struktury leksykalno-gramatyczne poznane przez uczniów podczas wcześniejszej nauki. Ćwiczenia do każdego rozdziału zamyka test ewaluacyjny opatrzony kluczem (Prüf dich mal!). Uczniowie mogą rozwiązać test samodzielnie w domu lub na lekcji pod kontrolą nauczyciela w ramach powtórzenia materiału przed pracą kontrolną.

Na końcu książki zamieszczono podręczny słownik niemiecko-polski obejmujący podstawowe słownictwo niezbędne do rozwiązania zadań i ćwiczeń.

Koncepcja podręcznika zakłada płaską progresję umożliwiającą nawet słabym uczniom opanowanie struktur leksykalno-gramatycznych niezbędnych do porozumiewania się w podstawowych sytuacjach komunikacyjnych.

Z podręcznikiem dostajemy w komplecie płytę CD-audio i CD-ROM, dostępna jest także wersja elektroniczna „Graffiti” (e-book). Tak naprawę to nie wszystko, bo na stronie www.edugames.pl znajdziecie dodatkowo kilkadziesiąt gier do tego właśnie podręcznika. Pisałem o nich już kilka razy, gdyż fascynuje mnie idea Edutainment, czyli nauki poprzez zabawę, poza tym wiem, jak trudno jest czasem zmotywować ucznia do nauki :) Podręcznik jest oczywiście zgodny z Nową Podstawą Programową.

Zapraszam do dyskusji na temat sposobu prezentacji książek/podręczników na stronach wydawnictw czy księgarni. Piszcie też, co uważacie o zakupach online w tej kwestii. Wkrótce może dorwę się do innych publikacji, teraz piszę o tych, które w jakiś sposób mnie zainteresowały :)

Print Friendly, PDF & Email

Oceń ten wpis, dzięki!

Średnia ocena: 0.00 (0%) - 0 głosów

Sprawdź też inne wpisy


Nauczyciel i tłumacz języka niemieckiego, od stycznia 2011 roku właściciel Szkoły Języków Obcych PAROLI, zapalony rowerzysta, fotograf-amator, bloger. Zwolennik wykorzystania nowych technologii w edukacji.

Napisz komentarz