👉 Niemiecki online 👈

Kurs z lektorem, zajęcia indywidualne

Gramatyka niemiecka Język niemiecki

Czas przeszły Perfekt z czasownikami posiłkowymi haben i sein

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Perfekt z haben, Perfekt z seinOstatni wpis dotyczący czasu przeszłego Perfekt pochodzi z 18. sierpnia 2010 roku…minęło już trochę czasu, więc tak sobie pomyślałem, że warto jest ten temat rozwinąć. Poza tym obiecałem to komuś i wypadałoby dotrzymać słowa ;) Nie będę już rozwijał tematu tworzenia imiesłowów Partizip II czy budowy zdań w tym czasie, skupię się natomiast na regułach użycia czasowników posiłkowych haben i sein. Jeżeli macie z tym problem, odmianę czasowników posiłkowych też znajdziecie na blogu (wpis jest jeszcze starszy, pochodzi z końca lipca zeszłego roku).

Kiedy tworzymy czas przeszły Perfekt z czasownikiem posiłkowym haben?

Czasownika posiłkowego haben wymaga większość czasowników w języku niemieckim, a są to:

 • czasowniki z dopełnieniem w bierniku (tzw. czasowniki przechodnie), np.: essen – jeść, schreiben – pisać, haben – mieć, sehen – widzieć, hören – słyszeć, słuchać, verstehen – rozumieć itd.
 • czasowniki modalne
 • czasowniki zwrotne
 • wiele czasowników nieprzechodnich, które wyrażają trwanie czynności lub stanu, np.: sitzen – siedzieć, stehen – stać, helfen – pomagać itd.
 • czasowniki nieosobowe, np.: es regnet – pada deszcz, es schneit – pada śnieg, es gibt – jest, są itd. (z wyjątkiem: es passiert – zdarza się, es gelingt – udaje się; por. Was ist passiert? – Co się stało?)


Kiedy tworzymy czas przeszły Perfekt z czasownikiem posiłkowym sein?

Grupa tych czasowników już nie jest tak liczna jak poprzednia. Czas przeszły Perfekt tworzą z sein następujące czasowniki:

 • czasowniki nieprzechodnie, które wyrażają ruch, kierunek, np.: fahren – jechać, gehen – iść, kommen – przychodzić, laufen – biegać, schwimmen – pływać itd.
 • czasowniki wyrażające zmianę stanu, np.: aufstehen – wstawać, wachsen – rosnąć, einschlafen – zasypiać, entstehen – powstawać, sterben – umierać itd.
 • czasowniki: sein – być, werden – stać się, zostać, bleiben – pozostać

Na koniec chciałbym jeszcze zaznaczyć, że niektóre czasowniki mogą tworzyć czas przeszły Perfekt zarówno z haben, jak i z sein. Jeżeli użyte są jako czasowniki przechodnie, wtedy wymagają użycia haben, natomiast jeśli wyrażają ruch i są nieprzechodnie, wtedy stoją z sein, np.:

 • Ich bin zur Schule gefahren. – Jechałem/Pojechałem do szkoły.
 • Ich habe meine Schwester zur Schule gefahren. – Wiozłem/Zawiozłem moją siostrę do szkoły.

Pamietajcie, że do bezproblemowego posługiwania się tym czasem niezbędna jest znajomość tabeli czasowników mocnych i nieregularnych.

Print Friendly, PDF & Email

Oceń ten wpis, dzięki!

Średnia ocena: 3.61 (72%) - 149 głosów

Sprawdź też inne wpisy


Nauczyciel i tłumacz języka niemieckiego, od stycznia 2011 roku właściciel Szkoły Języków Obcych PAROLI, zapalony rowerzysta, fotograf-amator, bloger. Zwolennik wykorzystania nowych technologii w edukacji.

komentarzy 26

 1. No, narazie to czarna magia z tymi czasami, ale myśle ,że niedługo to ogarne. ;-)

 2. Jestem przerazona gramatyka.Dla mnie to takie trudne.W szkole uczylam sie tylko rosyjskiego a teraz chce bardzo nauczyc sie niemieckiego.Nie wiem czy wystarczy mi cierpliwosci…Blog jest wspanialy,jest wszystko,ale moja glowa nie pojmuje wielu rzeczy.
  Pozdrawiam.

  • Jeżeli uczysz się samodzielnie, to niemiecki może czasami okazać się dosyć skomplikowany, wtedy najlepszym wyjściem będzie szukanie pomocy u osób, które znają ten język bardzo dobrze albo po prostu u nauczycieli, no ewentualnie na moim blogu ;)
   Pozdrawiam i życzę powodzenia!

 3. Ich habe meine Schwester zur Schule gefahren. ? Wiozłem/Zawiozłem moją siostrę do szkoły.

  Czy w tym zdaniu można było użyć również „sein”? Czyli Ich bin…?

  • Nie można, bo „fahren” oznacza tutaj „zawozić, wieźć” i stoi z biernikiem (Akkusativ). W takim przypadku posiłkowym jest zawsze „haben”.

 4. Hm.. takie chyba głupie, ale ważne dla mnie : jakie to są przechodnie czasowniki? co to znaczy..

 5. czy byś mógł napisać jakich to się głównie czasowników tyczy że jest haben i wszystkie które są do tego i tak samo z sein?

 6. Może Pan wskazać regułkę kiedy wyjątkowo stosujemy HABEN zamiast SEIN w czasie przeszłym? Piszę „wyjątkowo” bo chodzi mi o wyjątki typu Ich habe ………. gefahren. Czy jest do tego jakaś zasada?

 7. Poznaję gramatykę j.niemieckiego od pięciu lat i jestem po 50-ce na początku to była dla mnie czarna magia i uczę się sama przy pomocy takich właśnie blogów! Chcę powiedzieć że jeśli się ćwiczy i powtarza to daje naprawdę dobry efekt, tylko ciężej mówi mi się.Ale w szkole nie będę uczyć tylko pracuję jako opiekunka osób starszych więc uważam że osiągnęłam naprawdę dużo! Pozdrawiam i glowa do góry!

  • Zosiu, jestem w podobnej sytuacji + to, że jestem po 60-tce i uczę się na stare lata niemieckiego. Dla mnie to piękny język, trudny ale obcowanie z nim to wielka radość. Dziękuję Panie Łukaszu za świetny blog, który dopiero teraz odkryłem, Gratuluję i trzymajmy się!

 8. A co z „kommen” w znaczeniu „pochodzic”, z haben??
  Ich habe aus Deutschland gekommen. ?

  • To trochę zbyt wyszukany przykład jak na poziom początkujący. Poza tym zdanie wydaje się merytorycznie niepoprawne.

   „Pochodziłem z Niemiec.”

   A teraz skąd pochodzę? Jest to fakt, którego nie da się zmienić.

 9. Po 20 latach po studiach gdzie miałem przez 2 lata niemiecki wróciłem… Angielski znam ale niemiecki… Byłoby super nauczyć się go komunikatywnie, ich habe nicht vergessen Deutsch :-)

Napisz komentarz